متخصص قلب در تهران

آیا درد قفسه سینه یکی از علائم ابتلا به کووید ۱۹ (COVID- 19) است؟ 

درد قفسه سینه یکی از علائمی است که شما به هیچ عنوان نباید آن را نادیده بگیرید. تا کنون، شما احتمالا از رایج ترین علائم بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا از جمله تب، سرفه، خستگی مفرط، از دست دادن چشایی یا بویایی و مشکلات گوارشی مانند اسهال کاملا آگاه هستید.

درد قفسه سینه در لیست رسمی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (مرکز CDC) در رابطه با علائم کووید ۱۹ اعلام نشده است، اما این بدان معنا نیست که نمی تواند نشانه ای از ابتلا به یک بیماری تنفسی نباشد، به خصوص که این مرکز همچنین ذکر کرده است که لیست علائم اعلام شده کامل و شامل همه ی موارد نیست.

این بدان معناست که سایر علائم و عوارض جانبی این ویروس که توسط بیماران گزارش شده است، مانند بثورات پوستی، ریزش مو و البته درد قفسه سینه نباید به عنوان نشانه بالقوه عفونت ویروس کرونا رد شود.

در حقیقت، بسیاری از افراد در طول دوره ی ابتلا به کووید ۱۹ در شبکه های اجتماعی خود عنوان کرده اند که احساس درد در قفسه سینه را تجربه کرده اند.

یکی از کاربران توییتر در صفحه ی خود این چنین نوشت: “درد قفسه سینه بسیار شدید، سردرد فلج کننده و سرفه ها به طور مداوم است، همه ی زندگی مرا مختل کرده است. نابود شدم!”

دیگری گفت: “ ۱۶۳ مین روز از تجربه ی کووید: “توانستم با پایین نگه داشتن ضربان قلبم به زیر ۱۲۰، حدود ۲۰ دقیقه بدون درد قفسه سینه راه بروم… بالاخره پس از ۶ ماه نور امیدی تابیده شد.” پزشکان نیز این مساله را تجربه کرده اند.

تاثیر کرونا بر تپش قلب

ریچارد واتکینز، پزشک بیماری عفونی و استاد طب داخلی در دانشگاه پزشکی شمال شرقی اوهایو می گوید: “بیماران گاهی از درد قفسه سینه ناشی از سرفه شکایت دارند.”

در این مقاله، در مورد درد قفسه سینه به عنوان علامت احتمالی یا عارضه جانبی کووید ۱۹، و این که معنی آن چیست و چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود، مورد بررسی قرار گرفته است.

علائم رسمی کووید ۱۹ چیست؟

مواردی که مرکز CDC در حال حاضر به عنوان اصلی ترین علائم کرونا ذکر کرده است عبارت است از:

 • تب و لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • خستگی مفرط
 • درد عضلانی یا بدن درد
 • سردرد
 • کاهش مجدد چشایی یا بویایی
 • گلو درد
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

درد قفسه سینه و کرونا

آیا درد قفسه سینه یکی از علائم رایج کووید ۱۹ است؟

با این که درد قفسه سینه در لیست علائم ذکر شده ی کووید ۱۹ به وسیله ی مرکز  CDC وجود ندارد، اما به عنوان یک علامت جدی ابتلا به این ویروس توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) همراه با مشکل تنفسی، تنگی نفس، فشار قفسه سینه و از دست دادن گفتار حرکت ذکر شده است.

سازمان بهداشت جهانی WHO توصیه می کند در صورت بروز هر یک از این علائم، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید. دکتر واتکینز اضافه می کند، اگر چه درد قفسه سینه می تواند در بیماران کووید ۱۹ ایجاد شود، اما تا کنون این علامت به طور مکرر ابراز نشده است.

طی تحقیقات بر روی 165 نفر که به بیماری کرونا مبتلا بودند، از بیماران خواسته شد که برای مدت معینی نفس خود را نگه دارند. آن ها پس از انجام آزمایش دچار احساس نارحتی و درد در قفسه سینه خود شدند.

چرا کرونا گاهی باعث بروز درد در قفسه سینه می شود؟

آمیش ای آدالجا، متخصص بیماری های عفونی و دانشمند ارشد مرکز امنیت بهداشت جان هاپکینز، می گوید: “همه افراد مبتلا به کووید ۱۹، درد قفسه سینه را تجربه نخواهند کرد، اما جای تعجب هم ندارد اگر فردی این علامت را تجربه کند.” او همچنین می گوید: “چند دلیل وجود دارد که کرونا می تواند باعث بروز درد در قفسه سینه شود.”

این دلائل می تواند موارد ذکر شده در زیر باشد:

 • اگر سرفه های شدیدی داشته باشید

دکتر آدلجا می گوید: “سرفه های شدید می تواند باعث پارگی عضلات و شکسته شدن دنده ها شود.”

 • اگر شما به ذات الریه مبتلا هستید

ذات الریه می تواند یکی از عوارض کووید ۱۹ باشد.

 • اگر ریه های شما ملتهب یا آلوده هستند

دکتر آدالجا می گوید: “اگر ریه های شما ملتهب یا آلوده است، همین به تنهایی می تواند باعث درد قفسه سینه شود.”

 • اگر آمبولی ریوی دارید

طبق تعریف موسسه ی ملی بهداشت (NIH)، آمبولی ریوی یعنی هنگامی که لخته خون شل می شود و از طریق جریان خون به ریه ها منتقل می شود.

رخ دادن این مساله می تواند جریان خون در ریه ها را محدود کند و حتی کشنده باشد. دکتر آدالجا همچنین اشاره کرد، تحقیقات نشان داده است که بیماران مبتلا به کووید ۱۹، بیشتر در معرض خطر آمبولی های ریوی قرار دارند.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ناشی از کووید ۱۹ چه حسی دارد؟

درد قفسه سینه مرتبط با کووید ۱۹، بسته به علت ایجاد کننده آن، می تواند کمی متفاوت باشد.

دکتر آدالجا می گوید: “اگر این درد به دلیل شکستگی دنده باشد، ممکن است درد شدیدی داشته باشید و ناحیه ی درد در اثر لمس شدن احساس حساسیت و درد بیشتری می کند.” وی همچنین می گوید: “اما اگر به دلیل کشیدگی عضلات باشد، ممکن است درد شدیدی داشته باشید که با حرکت بدتر می شود.”

شوبها سوامیناتان، استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی روتیگرز نیوجرسی، اضافه می کند که درد قفسه سینه ناشی از سرفه، اغلب به حالت یک درد عمومی در اطراف قفسه سینه است.

دکتر آدالجا می گوید: “اگر ذات الریه در پس قفسه سینه ی شما باشد، فقط هنگامی که نفس عمیق می کشید احساس ناراحتی خواهید کرد.”

احساس درد در قفسه سینه به طور خودکار به معنای ابتلا به کووید ۱۹ نیست.

درد قفسه سینه می تواند علامت موارد مختلفی باشد و می تواند نشانه ی اضطراب شدید تا کشیدگی عضلات ریه ها و یا حتی نشانه ی یک بیماری قلبی باشد.

ریموند کاسکیاری، متخصص بیماری های ریوی در بیمارستان سنت جوزف در اورنج از کالیفرنیا، می گوید: “اگر شما در قفسه سینه خود درد داشته باشید، این درد می تواند مربوط به  قلب شما باشد، ممکن است مربوط به برخی دیگر از مشکلات ریوی باشد، حتی ممکن است مربوط به مشکلات اسکلتی عضلانی و یا بیماری های مربوط به مری باشد.”

علاوه بر این، دکتر آدالجا می گوید: “خیلی بعید است که به کووید ۱۹ مبتلا شده باشید و فقط درد قفسه سینه داشته باشید. بلکه شما، درد قفسه سینه را همراه با سرفه، تب و سایر علائم تنفسی تجربه خواهید کرد.”

“آخ قلبم گرفت!!! قلبم درد میکنه” بارها پیش آمده که چنین حسی داشته ایم و دلیلش را نمی دانیم. حسی که به یکباره این اتفاق می افتد. این روزها تیر کشیدن قلب بین جوان ها و حتی کودکان هم رایج است. این عارضه، سندرم PCS یا همان سندرم گرفتن قلب نام دارد. در لینک زیر، علائم، دلایل و روش درمان این سندرم بیان می شوند.

تیر کشیدن قلب

دکتر کاسکیاری می گوید: “اگر درد قفسه سینه ی جزئی داشته باشید که همراه با تب، از دست دادن چشایی و بویایی و سرفه همراه باشد، ممکن است به کووید ۱۹ مبتلا شده باشید.” دکتر کاسکیاری اضافه کرد که: “اگر درد قفسه سینه دارید و علائم دیگری را تجربه نمی کنید، باز هم باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، چرا که به احتمال زیاد این درد نشانه ی بیماری دیگری است.”

دکتر آدلجا می گوید: “اگر به یک بیماری قلبی مبتلا هستید و از وجود این عارضه آگاه هستید، در صورتی که درد غیر معمولی در قفسه سینه ی خود احساس کردید، باید در نظر بگیرید که این درد ممکن است نشانه ی حمله ی قلبی باشد.”

حتی اگر در معرض خطر بیماری قلبی قرار ندارید، درد ناگهانی قفسه سینه چیزی نیست که بخواهید از آن چشم پوشی کنید.

دکتر سوامیناتان می گوید: “دانستن این که چه عواملی باعث بروز درد در قفسه سینه می شود، واقعا به همگی توصیه می شود.

در این صورت اطمینان حاصل می شود که با آگاهی در مورد درد قفسه سینه، اگر فردی دچار حمله ی قلبی شود می تواند فورا به اورژانس مراجعه کند.”

به هر حال، در صورتی که در قفسه سینه خود احاس درد غیر معمولی دارید و به این درد مشکوک هستید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و درد قفسه سینه

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حیدر جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  بعضی وقت ها سمت فوقانی سینه بیشترسمت راست احساس درد میکنم(سیخ سیخ یاسوزن سوزن)میشود.هنگامی که ناراحت میشوم یا بحس میکنم احساس درد میکنم دراز میکشم درد وسط سینه دارم.حالت بدنم تغیر میکند هنگام دراز کشیدن احساس درد میکنم..ممنون ارراهنمایی شما کمکم کن.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام به نظر مربوط به قلب نیست ، احتمالا مربوط به کمبود ویتامین دی یا معده هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر