متخصص قلب در تهران

چرا بعد از غذا خوردن دچار درد قفسه سینه می شویم؟

یکی از دردهای رایجی که اکثر مردم در برخی مواقع احساس می کنند، درد قفسه سینه پس از صرف غذا است. که دلیل اصلی آن خوردن غذای زیاد و ناسالم است. م معمولا مردم تا زمانی که دچار درد و ناراحتی در بدن خود نشوند، همیشه فکر می کنند همه چیز خوب است و سلامت هستند.

به قول قدیمی ها: “هیچ ثروتی بالاتر از سلامتی نیست”. در واقع، سلامتی واقعا یکی از بزرگترین دارایی هایی است که می توانیم در طول زندگی خود داشته باشیم. اما چطور امروزه بیشتر افراد می توانند مساله ی به این مهم را فراموش کنند، به خصوص هنگام غذا خوردن؟ اگر مدت زمانی است که پس از صرف غذا دچار درد غیر معمولی در قفسه سینه ی خود می شوید، شاید زمان آن رسیده باشد که عادت های بد غذایی خود را کنار بگذارید. بروز درد در قفسه سینه پس از غذا خوردن، یکی از علائم داشتن یک رژیم غذایی ناسالم است.

درد قفسه سینه چیست؟

درد قفسه سینه علامتی است که در آن، هنگام بروز مشکل، در ناحیه ی بالای شکم و حتی گردن احساس درد و ناراحتی می کنید. این درد ممکن است با هر گونه ناراحتی در شکم بروز پیدا کند و می تواند در هر زمانی نیز رخ دهد. این درد یا ناراحتی بیشتر در افراد میانسالی احساس می شود که ممکن است درگیر رژیم ناسالم، کمبود ورزش یا مشکلات قلبی و ریوی باشند.

دلایل بروز درد قفسه سینه پس از صرف غذا

تجربه درد در قفسه سینه پس از غذا خوردن نشان دهنده ی این است که شما زیاد غذا خورده اید و یا غذای نامناسبی مصرف کرده اید. با این حال، طبق مطالعات بالینی، دلایل زیادی وجود دارد که باید مد نظر داشت تا علت این که چرا شخصی پس از خوردن یک وعده غذایی در قفسه سینه ی خود دچار درد می شود، مشخص شود.

درد قفسه سینه

در اینجا برخی از دلایل رایج ذکر شده است:

 • رفلاکس اسید

هنگامی که اسید معده وارد مری می شود، این اسید به مخاط ها آسیب می رساند و همین باعث بروز درد در قفسه سینه می شود. رفلاکس اسید معمولا زمانی رخ می دهد که دریچه ی معده و مری ضعیف شده و اسفنکتر مری در حالت غیر طبیعی باشد. ورود اسید معده به مری باعث سوزش سر دل، استفراغ، نفخ معده، حالت تهوع خفیف و ترش کردن (سوزش گلو) می شود. بیماری بازگشت اسید به مری (یا GERD) به دلیل مزمن شدن رفلاکس اسید ایجاد می شود.

در این بیماری، درد ممکن است ثابت باشد و یا ممکن است تشدید شود، به ویژه شب و در هنگام خواب.

از دیگر عوارض این بیماری که باعث بروز درد قفسه سینه پس از صرف غذا می شود، به شرح زیر است:

 • زخم مری
 • آشالازی (عدم انبساط عضلات مجاری بدن و باقی ماندن آنها در حالت انقباض دائم)
 • پارگی مری
 • ورم معده و زخم معده
 • فتق هیاتال
 • انسداد روده
 • بیماری صفراوی و کیسه صفرا
 • پانکراتیت
 • زخم ها

زخم ها مانند یک چاله هستند که در پوشش معده درست در زیر ناحیه معده در ابتدای روده کوچک در اثنی عشر ایجاد می شوند.  این زخم ها به عنوان یک زخم باز توصیف شده اند که به دلیل عفونت باکتریایی در داخل پوشش دستگاه گوارش ایجاد می شود و باعث می شود فرد بلافاصله پس از خوردن غذا در قفسه سینه خود دچار درد شود. هر فردی که به دلیل زخم دچار درد می شود، حتما باید به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشد.

 • مشکلات قلبی

در بیشتر موارد، دردی که در ناحیه ی وسط قفسه سینه احساس می شود به عنوان یک مشکل قلبی در نظر گرفته می شود.

اگر چه مشکلات قلبی می توانند بسیار مبهم باشند، اما شایع ترین آنها آنژین یا حمله قلبی است که باعث بروز درد در قفسه سینه می شود.

اگر کمبود خون و اکسیژن در قلب، منجر به بروز درد در قفسه سینه شود، ممکن است این درد به بازو، شانه، فک یا کمر نیز منتشر شود.

یکی دیگر از مشکلات قلبی که باعث بروز درد در قفسه سینه می شود، وجود پارگی در دیواره ی دریچه ی آئورت است. آئورت، یک رگ خونی بزرگ است که خون را از قلب به دیگر اعضای بدن می رساند. پارگی دیواره ی آئورت می تواند منجر به درد شدید در قسمت فوقانی کمر و در ناحیه قفسه سینه شود. همچنین، التهاب قلب نیز باعث ایجاد درد در ناحیه ی وسط قفسه سینه می شود.

 • سوء هاضمه شدید

سوء هاضمه شدید معمولا وقتی اتفاق می افتد که در جویدن و یا قورت دادن غذایی که می خوریم مشکل داشته باشیم. این اتفاق زمانی رخ می دهد که غذایی که می خوریم به طور مناسبی از مری به سمت معده حرکت نکند. پرخوری کردن، بلع هوا هنگام غذا خوردن و خستگی ممکن است باعث سوء هاضمه شدید می شود. همچنین مصرف غذاهای بیش از حد چرب، زیاده روی در مصرف کافئین، چای و الکل نیز ممکن است منجر به بروز درد شدید در معده شود.

ورزش های مناسب برای بیماران قلبی

 • رژیم غذایی ناسالم

خوردن انواع غذاهای اشتباه می تواند دلیل اصلی بروز درد در قفسه سینه باشد. با مصرف غذاهای ناسالم مانند غذاهای حاضری، غذاهای فست فودی، غذاهای چرب، غذاهای شیرین، نوشیدن الکل، نوشیدنی های شیرین و مانند آن، بدن شما مواد اشتباهی را جذب می کند و سپس در سراسر بدن توزیع می کند و احتمالا همین می تواند باعث بروز درد در قفسه سینه شود.

رژیم غذایی ناسالم و عادات غذایی نامناسب می تواند منجر به ورم معده و سوزش معده و نهایتا بروز درد در قفسه سینه شود.

سایر دلایل عمده ی درد قفسه سینه پس از صرف غذا عبارت است از:

 • مشکلات ریوی مانند ذات الریه و آمبولی ریوی
 • حملات وحشت زدگی (حملات پانیک)
 • التهاب در مفاصل دنده ها و استخوان سینه

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر