متخصص قلب در تهران

دلیل ایجاد درد کتف راست در بارداری

درد شانه راست و بطور عام درد شانه مشکلی است که چهل درصد از زنان باردار با آن مواجه هستند. در این مقاله می‌خواهیم به بیان علت این مشکل و نحوه جلوگیری یا درمان آن بپردازیم.

چرا در بارداری شانه درد میگیریم؟

مفصل شانه، در کنار باقی مفصل‌های بدن، در زمان بارداری درگیر تغییرات فیزیکی بدن می‌شود. بدن زنان باردار هورمونی با نام ریلکسین تولید می‌کند که به آرام شدن همه رباط‌های موجود در بدن کمک می‌کند، این موضوع بدن زنان را برای زایمان آماده می‌کند.

این شل شدن رباط‌ها با تغییر در وضعیت خوابیدن، ایستادن و راه رفتن می‌تواند موجب درد شانه (کتف) در زنان باردار شود. زنان باردار به میزان بیشتری در معرض رگ به رگ شدن، کبودی یا افتادن هستند.

همه این‌ها می‌توانند دردهای خفیف شانه را به ناراحتی‌هایی شدید تبدیل کنند و این ناراحتی‌ها نیز می‌توانند بارداری فرد را دشوار کنند. بنابرین، توجه بیشتر به سلامت شانه‌ها در زمان بارداری اهمیت زیادی دارد.

علائم درد شانه در دوران بارداری

در بعضی موارد، درد شانه در زمان بارداری به واسطه تغییرات وضعیت خواب، تغییرات هورمونی و یا سفت شدن ماهیچه‌ها ایجاد می‌شود.

درد گردن در اوایل بارداری

درد گردن در اوایل بارداری

علائم دیگری که از درد شانه در زمان بارداری ایجاد می‌شوند عبارتند از: درد شانه به ناحیه گردن منتقل می‌شود و در طول روز افزایش پیدا می‌کند. این درد معمولا با احساس سوزش در چشمان و درد در پایه جمجمه همراه می‌شود و فرد را خسته و دچار تنش می‌کند.

درد شانه در زمان اولین سه ماهه بارداری می‌تواند با نشانه‌هایی نظیر حالت تهوع، استفراغ، میگرن، از هوش رفتن، کاهش فشار خون و افزایش وزن غیرعادی همراه شود. این علائم می‌توانند موجب نگرانی شوند و باید به آنها توجه لازم صورت گیرد.

دلایل ایجاد درد شانه در زنان باردار

درد شانه می‌تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی دیگری باشد که در بدن فرد ایجاد شده اند:

حاملگی خارج رحم

درد شانه در اوایل بارداری می‌تواند نشانه ای از حاملگی خارج رحم یا لوله ای باشد، این مشکلات نیازمند مداخله پزشکی فوری هستند. در این شرایط، رشد جنین در لوله‌های فالوپ (لوله رحم) یا دهانه رحم رخ می‌دهد (به جای این که درون رحم اتفاق بیافتد). این مشکل با درد تند و تیز در پایین شکم آغاز می‌شود که به شانه‌ها و پشت فرد منتقل می‌شود.

سنگ های صفراوی

فرد ممکن است با درد شانه ناشی از سنگ‌های صفراوی روبرو شود، سنگ‌هایی که به وسیله ذخایر کلسترول یا کلسیم در کیسه صفرا و یا مجاری صفراوی ایجاد می‌شوند. افرادی که به سنگ‌های صفراوی مبتلا هستند درد تند و تیزی در بالای شکم احساس می‌کنند که به پشت و شانه‌ها منتقل می‌شود.

مسائل گوارشی

در بعضی موارد، درد شانه می‌تواند به دلیل مسائل دستگاه گوارشی نظیر یبوست، نفخ، ورم یا زخم‌های شکمی ایجاد شود. چنین دردهایی در شکم آغاز می‌شوند و به پشت و شانه‌ها منتقل می‌شوند.

اضافه وزن

وزن اضافی یا نامتعادل در شکم نیز می‌تواند موجب درد در تیغه شانه شود، این درد در سه ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود. در این حالت درد از بخش پایینی کمر آغاز و به ماهیچه‌های کمر و شانه‌ها منتقل می‌شود.

خوابیدن روی دست

درد شانه چپ معمولا در سه ماهه دوم و سوم بارداری رخ می‌دهد، دلیل این درد نیز این است که زنان بر روی دست چپ خود می‌خوابند تا جریان خون به جنین بهبود پیدا کند و این موضوع به ایجاد درد شانه منجر می‌شود.

پرفشاری خون مزمن

درد حاد شانه راست در بعضی موارد نشان ابتلای فرد باردار به پرفشاری خون مزمن با پره‌اکلامپسی است، در این بیماری فشار خون و پروتئین تخلیه شده در ادرار زنان باردار به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

فشار و استرس روانی

زمانی که درد شانه با تنش و سختی در بخش بالایی کمر فرد و پایه جمجمه، سردردها و میگرن همراه است، فشار و استرس روانی به ایجاد درد منجر شده است.

درد کتف راست در بارداری چگونه است

درمان درد کتف راست در بارداری

انواع مشخصی از مسکن‌ها می‌توانند در زمان بارداری زیان آور باشند و نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. بنابرین، به جای استفاده از مسکن‌ها در زمان درد کتف راست در بارداری، بهتر است اقدامات ساده کاهش درد زیر برای از بین بردن این مشکل پیگیری شوند:

– شما می‌توانید از اسپری‌ها و کرم‌های ضد التهاب استفاده کنید.

– همچنین با قرار دادن کمپرس یخ در محل درد و اطراف آن می‌توانید درد را کاهش دهید.

– می‌توانید به انجام روش‌های مراقبتی شخصی و ورزشی نظیر یوگا، تمرینات کششی و طب سوزنی بپردازید و یا موقعیت خوابیدن و تخت خواب خود را تغییر دهید.

– بهتر است پیش از این که مشکلات گوارشی به درد شانه تبدیل شوند به آنها رسیدگی کنید.

– به اندازه کافی استراحت کنید تا فشار استرس و درد شانه را از بین ببرید.

– فعالیت‌های فیزیکی سنگین که درد شانه را در زمان سه ماهه آخر بارداری افزایش می‌دهند، حذف کنید.

– پیش از خوابیدن از ماساژ استفاده کنید.

پیشگیری از درد کتف راست در بارداری

بدن زنان در زمان حاملگی در حال تغییر است تا بتواند با معجزه به دنیا آوردن نوزاد هماهنگ شود. این مسئله باید با تغییرات زیادی در سبک زندگی زنان باردار همراه شود. لحظه ای که فرد، انتخاب‌های خود را به مواردی سالم تر تغییر دهد، می‌تواند از عوامل ایجاد کننده درد در شانه و نقاط دیگر بدن خود جلوگیری کند.

بهترین روش برای جلوگیری از درد شانه در زمان بارداری، حفظ سلامت شخصی است. در این جا توصیه‌هایی برای پیشگیری از درد شانه ارائه شده اند:

– خوب بخوابید و از جمع شدن فشار در شانه‌های خود پرهیز کنید.

– به مصرف غذاهای سالم بپردازید و از غذاهایی که برای دستگاه گوارش شما مشکل ایجاد می‌کنند پرهیز کنید. پیشگیری از مشکلات گوارشی می‌تواند به جلوگیری از درد شانه‌ها کمک کند.

– تلاش کنید از خوابیدن، ایستادن، نشستن و راه رفتن در وضعیت‌های نامناسب اجتناب کنید.

– اگر سیگار می‌کشید، باید به ترک آن فکر کنید.

– بهتر است مسئولیت‌های حرفه ای و خانگی خود را کاهش دهید.

– در زمان‌های ممکن از دوستان و اعضای خانواده کمک بگیرید.

– از بالشت‌هایی ویژه گردن و پا برای خواب بهتر و کشیدگی کمتر در شانه‌ها استفاده کنید.

– بهتر است از غذاهای چرب و پرادویه کمتری استفاده کنید تا کمتر به درد شانه ناشی از مشکلات گوارشی یا سنگ‌های صفراوی دچار شوید.

درد کتف راست در بارداری بخاطر بیماری قلبی

نکات دیگری برای رفع درد شانه در زمان بارداری

– از استرس و افرادی که استرس ایجاد می‌کنند دوری کنید.

– به سراغ فیزیوتراپی یا طب سوزنی بروید تا به کاهش درد شانه و افزایش سلامتی خود کمک کنید.

– از اسنک‌های سالم به جای تنقلات در میان وعده‌ها استفاده کنید.

– استراحت کنید. حداقل یک روز در هفته هیچ کاری نکنید، این موضوع تاثیرات شگفت انگیزی بر سلامتی و آرامش شما دارد.

– تشک جدیدی بخرید، از ماسک خواب و هدفون‌های حذف صدای محیط استفاده کنید. تمام این ابزارهای خواب به افزایش کیفیت خواب شما کمک می‌کنند.

چه زمانی باید برای درد شانه با پزشک تماس بگیرید؟

زنان باردار زمانی که با درد شانه مزمن روبرو هستند و یا این درد با مشکلاتی نظیر تب، فشار به مقعد، بی حرکتی مفصل شانه و درد با ورم و تغییر رنگ پوست همراه است باید با پزشک خود تماس بگیرند.

هنگام درد کتف راست در بارداری چه اقدامی باید انجام دهیم؟

درد دست و شانه چپ می‌تواند به واسطه آسیب به اعصاب یا جراحت در مفصل ایجاد شود. این درد می‌تواند نشانه ای از بیماری قلبی نیز باشد. بنابرین برای بررسی این مشکل باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

توصیه دکتر آرزو خسروی : با عوارض و خطرات بارداری برای بیماران قلبی بیشتر آشنا شوید. بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

عوارض و خطرات باردارى براى بیماران قلبى

بارداری دردها و مشکلات ویژه خود را به همراه دارد، بیشتر این دردها نیز قابل اجتناب نیستند. استراحت کافی، ورزش سبک و تغذیه سالم می‌تواند به میزان زیادی ناراحتی‌های زمان بارداری را کاهش دهد. به یاد داشته باشید که هر درد یا نشانه ای که برای زندگی روزمره فرد مشکل ایجاد می‌کند، باید با پزشک معالج مطرح شود.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام.استادخانم دکترخسروی .ضمن تشکرخدمتتون امروز۱۹/۱۱ مادرم که چندروزقبل تحت بستری به دلیل ازحال رفتن وضعف وعدم کنترل تعادل به مدت نیم ساعت واعزام به اورژانس شد مدارک خدمتتون ارسال کردم از ابلیشن اریتمیش تا عمل باتری قلبش همراه اکو.ترخیص کردن وگزارش اکو به خدمتتون ارسال کردم وهم چنیین ازقبل هم مدارک اکوهای گذشته هم فرستادم لازم دانستیم که نظرتون بفرمایید.دکتر بستریش شهرستان خودمون مثل جنابعالی برای مشکل باتری و قلبش گفتند که مشکلی نیست.ودرجواب های پرسش های بالاهم شما فرمودید.اینکه ثابقه بیماری کم خونی و قندخون هم دارند ایشون برای کنترل قندش متورفین ۵۰۰نوشتند.درخصوص نظر گرامی شما درباره تصاویر که ارسال کردیم وداروهای زالربان و لوزارتان ایا مشکلی با متورفین ایجادخواهدکردیاخیر.ولازم هست با پزشک معالج اصلیش مشورت کنیم درخصوص اینها.نظرگرامی شمابفرمایید.
  1. تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   این مدارک علاوه بر مدارک بالا خدمتتون میفرستم.
  2. تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   خانم دکتر این تصویر اکو وگزارش اکو ونوارقلب اخرین وضعیت مادرم خدمتتون هست.
  3. تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام خانم دکتر این تصاویر اکو وگزارش وانالیز ونوارقلب مادرم خدمتتون میفرستم.
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و وقت به خیر به دلیل حجم بالا مدارک درست اپلود نشده ، در ضمن شرح حال قبلی شما دیگر در دسترس من نیست ، بهتره حضوری مراجعه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نگار سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیزبیمارتونم باشکایت تپش وتنگی نفس ودردسینه.اکوی پارسالم تناقضاتی مبنی بردولتی بودن آئورت داشت که قراربودامسال پیش جنابعالی اکوروانجام بدم ولی کرونامانع شد.چون آگاهی از وضعیت آینده کروناوبازگشایی دانشگاههانداشتم،این ماه اکورونزدخانم دکترپورحسینعلی درشهرستان انجام دادم.ازاسفند هم بنابه گزارش آزمایش خون فیفول وویتامین دی استفاده میکنم.گاهی بدلیل رفلاکس پنتومیخورم اضطراب ندارم.مشکلاتم طبق صحبتهای قبلی،گاهی تنگی نفس و دردکناری وزیر سینه هاوتاکیکاردی بعدازراه رفتن طولانی یاایستادن طولانی،تپش درگلووسینه بعداز تغییروضعیت دارم،بیدارشدن باتنگی نفس وسنگینی سینه درطول شب که بادونفس عمیق مشکل رفع میشه(بین شام وخواب فاصله هست)وقتی به پهلوی راست میخوابم این مشکل بیشترنمود داره.بعدبیداری هم خشکی گلو دارم.زمان بیداری کامل هم تازمانی که درازکشم کمی تنگی نفس دارم، گاهی بعدبیداری چندثانیه ضربات محکم درگلو،سینه و پشت دارم،خانم دکتر توصیه هولتر مجدد داشتن که فعلا امکانش نیس.اکثرشبها تقریبا باتنگی نفس بیدارمیشم قبلاهم این مشکلوداشتم.دلایل اختلال حرکت دیواره و بالاتراز نرمال بودن سایز بطن چپ دراکوی اخیر چیه؟ تنگی نفس درخواب ودردسینه فعالیتی میتونه با توجه به این دونکته اکونشانه میوکاردیت، شروع نارسایی قلبی یاایسکمی پنهان باشه؟اگردیرخدمتتون برسم مشکل خاصی پیش نمی آد؟
  1. تصویر کاربر نگار شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)
   درخواب بعدازظهرم باوجودی که دوساعت بعدغذابه پهلو میخوابم وبالشم بلنده بازهم یکی دوبار باتنگی نفس بیدارمیشم
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلم عددی که برای سایز قلب نوشته شده نرمال هست ، ، متاسفاه به اینصورت نمیتونم گم نارسایی هست یا نه چون نتیجه اکو در پایین نرمال گزارش شده ، متخصص گوارش مراجعه کنید اگه بهتر نسدید مجدد قلب را بررسی کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرامرز سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین امروز برای اولین بار درطول زندگیم این اتفاق برام افتاده و ۳۷سال دارم امروز که ازخواب بیدار شدم سرم گیچ رفت و بعد از چند ثانیه استفراغ کردم و بعد از ۱۰دقه خوب شدم ولی درکل احساس ضعف میکنم تست قند دادم نرمال بود ۱۳۲
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام احتمال اینکه مربوط به قلب باشه هست ولی علل دیگه هم ممکنه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر