متخصص قلب در تهران

آریتمی قلبی پی وی سی (PVC) چیست؟

آریتمی قلبی PVC ،ضربان های اضافی و غیر طبیعی هستند که در یکی از دو اتاقک پایینی قلب (بطن ها) شروع می شوند. این ضربان های اضافی باعث اختلال در ریتم منظم قلب شده و گاهی اوقات باعث می شوند که در سینه تان احساس ضربه کنید. آریتمی قلبی PVC بسیار رایج هستند و در اکثر افراد اتفاق می افتند.

اگر گاه گاه دچار آریتمی قلبی PVC دارید، اما یک فرد سالم هستید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و درمانی لازم نیست. اگر مکرراً دچار آریتمی PVC یا بیماری های قلبی زمینه ای دارید، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید تا حالتان بهبود یافته و مشکل قلبی زمینه ای برطرف گردد.

علائم آریتمی قلبی پی وی سی (PVC)

آریتمی قلبی PVC اغلب علائمی را ایجاد نمی کنند. اما ممکن است در سینه خود احساس عجیبی داشته باشید، مانند:

آریتمی پی وی سی

# لرزش (مثل یک جریان شدید)

# تپش یا پرش

# فقدان ضربان

# افزایش آگاهی از ضربان قلب خود

انقباضات بطنی زودرس(آریتمی پی وی سی) ممکن است در شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد که شامل مشکلات ریتم، مشکلات جدی قلب، اضطراب، کم خونی یا عفونت می باشد.

PVC قلب چیست؟

قلب شما از چهار حفره تشکیل شده است – دو حفره ی بالایی (دهلیز) و دو حفره ی پایینی (بطن). ریتم قلب شما به طور طبیعی توسط گره سینوسی-دهلیزی (گره SA) ، یک منطقه از سلول های تخصص یافته واقع در دهلیز راست ، کنترل می شود.
این ضربان ساز طبیعی موجب ایجاد ضربان الکتریکی و در نتیجه ضربان قلب طبیعی می شود. از گره سینوسی، امواج الکتریکی به بطن ها حرکت کرده و باعث انقباض بطن ها و پمپاژ خون به ریه ها و سراسر بدن می شوند.

ایمپالس قلبی

انقباضات بطنی زودرس انقباضات غیر طبیعی هستند که در بطن ها آغاز می شوند. این انقباضات اضافی معمولاً زودتر از ضربان قلب بعدی که باید در حالت طبیعی باشد، پیش می آید و آن ها اغلب دستورالعمل های معمول پمپاژ را که ابتدا دهلیز ها، سپس بطن ها می باشد را متوقف نموده ؛ در نتیجه، پمپاژ خون به سراسر بدن کارآمد نخواهد بود.

چرا ضربانات اضافی اتفاق می افتند؟

دلیل آن همیشه روشن نیست. برخی از عوامل، بیماری های قلبی یا تغییرات بدنی می توانند سلول های بطنی را از لحاظ الکتریکی ناپایدار کنند. بیماری های قلبی زمینه ای یا اسکار قلب ممکن است موجب ایجاد ایمپالس های اشتباهی الکتریکی شوند.

آریتمی پی وی سی ممکن است با موارد زیر مرتبط باشند :

✅ تغییرات شیمیایی یا عدم تعادل در بدن

✅ برخی از داروها، از جمله داروهای رایج آسم

✅ الکل یا داروهای غیر قانونی

✅ افزایش سطح آدرنالین در بدن که ممکن است ناشی از کافئین، تنباکو، ورزش یا اضطراب باشد.

✅ آسیب به عضله قلب ناشی از بیماری عروق کرونر، بیماری قلبی مادرزادی، فشار خون بالا یا نارسایی قلبی
عوامل خطر

محرک ها، شرایط و عوامل زیر ممکن است خطر انقباض زودرس بطنی را افزایش دهند:

✅ کافئین، تنباکو و الکل

✅ ورزش

✅ فشار خون بالا (فشار خون بالا)

✅ اضطراب

✅ بیماری های قلبی زمینه ای شامل بیماری های مادرزادی قلبی، بیماری عروق کرونر، حمله قلبی، نارسایی قلبی و ضعف عضله قلب (کاردیومیوپاتی ها)

عوارض آریتمی پی وی سی

اگر متناوباً دچار انقباضات زودرس بطنی یا الگوهای خاصی از انقباضات زودرس بطنی می شوید، در معرض خطر ابتلا به مشکلات ریتم (آریتمی ها ) یا تضعیف عضله قلبی (کاردیومیوپاتی ) قرار دارید.
ندرتاً، بیماری قلبی زمینه ای همراه با انقباضات زودرس مکرر می توانند منجر به آشفتگی، ریتم های خطرناک قلب و احتمالا مرگ ناگهانی قلب شوند.

هولتر قلب

تشخیص آریتمی قلب

اگر پزشک مشکوک به انقباضات زودرس بطنی شود، ممکن است یک الکتروکاردیوگرام (ECG) برای شما انجام دهد. این تست می تواند ضربان های اضافی ،الگو و منشا آن ها را شناسایی کرده و هر گونه بیماری قلبی زمینه ای را نشان دهد.

 • الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

بسته به فرکانس و زمان انقباضات زودرس بطنی، جواب های متفاوتی در نوار قلب مشهود خواهد بود.

 • ECG استاندارد

در حین آزمون ECG استاندارد، حس گر ها (الکترود ها) به قفسه سینه و اندام ها متصل می شوند تا سیگنال های الکتریکی را که از طریق قلب شما حرکت می کنند را ثبت کنند. معمولاً در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد.

اگر متناوباً انقباضات زودرس بطنی را تجربه می کنید، ECG استاندارد انجام نمی شود. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد از یک دستگاه مانیتورینگ قابل حمل برای 24 ساعت یا بیش تر استفاده شود تا ریتم های غیر طبیعی را ثبت نماید. انواع معمول ECG های قابل حمل عبارتند از:

    • مانیتور هولتر

این وسیله ی قابل حمل در جیب یا روی کمربند به طور خودکار فعالیت قلب شما را طی 24 ساعت ثبت می کند.

    • ECG تحت استرس ورزش

این تست تشخیصی از الکتروکاردیوگرافی برای ضبط فعالیت الکتریکی قلب در هنگام استفاده از دوچرخه یا تردمیل بهره می برد.

درمان آریتمی قلبی PVC

اکثر افراد مبتلا به انقباضات زودرس بطنی (PVCs) درحالی که قلب طبیعی دارند دیگر نیاز به درمان ندارند. به ندرت، اگر علائم مکرر و ناراحت کننده ای دارید، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

در برخی موارد، اگر بیماری قلبی زمینه ای دارید که می تواند مشکلات جدی ریتم را به دنبال داشته باشد، باید برای پیشگیری اقدام کنید :

تغییر سبک زندگی

حذف عوامل شایع PVC مانند کافئین یا تنباکو می توانند تناوب و شدت علائم شما را کاهش دهند.

 داروها

مسدود کننده های بتا – که اغلب در درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیز استفاده می شوند – می توانند انقباضات زودرس را نیز مهار کنند.

اگر مبتلا به تاکی کاردی بطنی یا انقباض های بطنی زودرس مکرر هستید که باعث اختلال در عملکرد قلب و علائم شده ، سایر داروها مانند مسدود کننده های کانال کلسیم یا داروهای ضد آریتمی مانند آمیودارون یا فلکایینید نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

تخلیه با کاتتر رادیوفرکانسی

در مواری که انقباضات زودرس بطنی به تغییرات شیوه زندگی و یا داروها پاسخ نمی دهند، پزشک ممکن است این درمان کمکی را توصیه کند. در این روش با استفاده از انرژی رادیوفرکانسی ناحیه ای از بافت قلب که موجب انقباض نامنظم می شود از بین می رود.

تغییرات شیوه ی زندگی و درمان های خانگی

1- شرایط خود را پیگیری کنید : چنانچه متناوباً علائم دارید ، علائم و فعالیت های خود را یادداشت کنید.

2- مصرف کافئین الکل تنباکو و دیگر داروهای واکنش دهنده را متعادل کنید.

3- استرس را مدیریت کنید.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.
جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Arman جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما. نوار قلب هایی ک طی دو سال اخیر گرفتم افزایش تعداد pvc رو نشون داد و الان pvc بای ژمینه دارم خیلی اوقات. اکو شدم و دکتر گفتن مشکلی نداره. از نظر تیروئید و گوارشی هم آزمایشات و علائمم مشکلی ندارن. خواستم ببینم چطور میتونم مطمئن شم ابلیشن لازم هست یا خیر و پیگیری دیگه ای نیازه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام اگه اکو سالم بوده باید هولتر ریتم ۲۴ساعته بدید ، و بر اساس اون تصمیم گیری بشه
 • تصویر کاربر ف.د چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام علیکم.مدت یکسال و نیم بود که تپش قلب و ضربات کوبشی داشتم.دو سه هفته پیش به دکتر مراجعه کردم.نوار قلب مشکلی نداشت.اکو افتادگی دریچه میترال را نشان داد از نوع خفیف.هولتر نصب کردم که گفتند آریتمی pvc هست. داروی بیزوپرلول 2/5 تجویز کردند صبح و شب.متاسفانه دارو هیچ تاثیری نداره و من مدام ضربان های کوبشی و تپش قلب رو احساس میکنم که خیلی آزار دهنده هست.مخصوصا کوبشی ها.سرگیجه و حالت تهوع،احساس سبکی سر،خستگی بیش از اندازه،تنگی نفس،اضطراب و بی قراری شدید،گزگز انگشتان دست و پا و لرزش دارم.در طول روز چند بار دچار این حالت میشم.قبلا هم این مشکلات را داشتم ولی هر چند وقت یکبار دچار این حالت می شدم.ولی چند روزی ست بطور مداوم این مشکلات رو دارم.کار و زندگیم مختل شده.در ضمن چند روز پیش نوار عصب دست و پا هم دادم که تشخیص cts رو دادند.آزمایشات کم خونی و تیرویید و...همگی سالم بودند.میخواستم بدونم چرا دچار این حالتها میشم و چرا دارو تاثیری نداره.این ضربه های کوبشی خیلی خیلی آزاردهنده ست.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ، اگه تعداد p vc ها زیاد هست باید منشا اون سوزانده بشه یا ابلبشن انجام بشه ، اگه سن بالای ۳۵_ ۴۰ دارین تست ورزس یا اسکن هم لازمه
 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من سي و دو سالمه
  يك سال و نيم پيش احساس ميكردم كه از هر چند تا تپش قلبم يه دونه نميزنه يعني فقدان تپش بعد از چندين ضربان ولي كوتاه بود بيشتر قبل پريودم يا مواقعي كه اضطراب داشتم اما رفته رفته بيشتر شد مخصوصا از وقتي كه ورزش رو شروع كردم بعد به بيمارستان جماران رفتم و بهم هولتر دادن و بعد 24 ساعت هولتر رو بردم و در جوابش گفتن كه نزديك به چهار هزار تا pvc داشتم و خيلي هم اصرار داشتم كه به اصطلاح خودشون اپيلك كنم البته اگه اشتباه نكنم اما باز هم گفتن يه قرص به نام كونكور ٢/٥ يه دونه در روز مصرف كنم اگه خوب نشد برم براي اون عمل براي دوماه خيلي خوب بود ولي بعضي روزا بود ولي در كل خوب بودم اما الان بيست روزه كه دوباره شروع شده و با شدت بيشتر خيلي احساس بدي دارم بعد با مشورت پزشك دوز دارو رو بردم بالاتر اما فايده نداشت حالا نظرتون چيه من بايد برم براي اون عمل يا دارو رو عوض كنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   سلام ابتدا تست تيروييد بديد ،اگه مشكل گوارشي هم داريد. درمان كنيد اگه تيروييد نرمال بود و بهتر نشديد EPS كنيد

 • تصویر کاربر فریدون جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام به طور اتفاقی متوجه شدم آریتم قلبی دارم و هولتر نصب کردم جواب هولتر ثبت pvc بود اما تعداد کم متخصص بنده با توجه به اکو سالم و تعداد کم pvc ازم خاستن موضوع را بی‌خیال بشم و طبیعی زندگی کنم اما متخصص معده بنده آریتم من را مادزادگی میدونن و خاستن با متخصص دیگه مطرح کنم نمیدونم چه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام در صورتي كه تعداد pvc ها كو و اكو سالم باشه اقدامي نياز نداره

 • تصویر کاربر خدادادی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ببخشید من سابقه فشارخون وچربی ودیابت نوع دو هستم که همه کنتروله هستند چندروز پیش در خواب دچار آریتمی به شکل PVCحدود ۱۰ بار در دقیقه شدم که تا صبح تحمل کردم ودچار بیقراری شدید شدم البته تا صبح حدود ۵ بار در یک دقیقه شد وپس از مراجعه به پزشک قلب ایشان آنژیو درخواست کردند وانجام دادم که آنژیو هم طبیعی بود تا زمانی که بیمارستان بودمPVCرفع شده بود ولی دوباره برگشته است وتایک مقدار در مورد یک چیزی فکر میکنم شروع میشود تورا به خدا بگویید چکار کنم؟داروهایی که از قبل برای فشار ودیابت مصرف میکنم به قرار ذیل میباشد
  رزوکسین 'گلیکلازید'نیتروکانتین۲/۶'پنتوپرازول'زیپتین وآ اس آ
  باتشکر از زحمات وتوجه بیدریغ شما خدادادی از اهواز۴۶ ساله کارشناس هوشبری
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام بهتره براي pvc ها داروي متورال يا منكور در صورتي كه اسم نداريد مصرف كنيد اگه رفلاكس معده داريد درمان كنيد.

 • تصویر کاربر Hamidreza جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  با هولتر توسط پزشک مشخص شد من پی وی سی بایژمینی دارم البته فرمودن که قلب سالم دریچه سالم و تعدادش سه تا در ۷۲ ساعت بود
  نگرانی من از سکته قلبی میباشد
  و دوست دارم محددا ورزش رو شروع کنم اما میترسم
  سن من هم ۳۷ سال میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام اگه همه چيز خوب بوده اين مقدار pvc (سه تا در ٧٢ ساعت ) اهميت نداره البته سه تا در هفتادو ساعت ديگه بايژميني نيست !

 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من بیشتر اوقات ضربان در حالت استراحت بین ۸۵ تا ۹۵ هست سنم ۲۶ سال هست این ضربان طبیعی هست؟؟ هنگام ورزش پیاده روی بعد از مدتی که پیاده روی میکنم حس میکنم نفس کم میارم ولی زیاد نیست درضم خیلی ادم استرسی هستم و دوسال پیش اکو هم انجام دادم‌مشکلی نداشتم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   صربان طبيعيه ، اگه علائم اخير شروع شده ، اكو مجدد تكرار بشه ، و ممكنه نياز به تست ورزش پس از معاينه ونوار قلب هم باشه

 • تصویر کاربر amir جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام مجددازخانم دکتر یک سوال که فراموش کردم خدمتتون اعلام کنم این بودکه ELVE اکو۵۵بودوازسال ۹۰بعضی موقها یک آریتمی PVCدرمن ایجادمیشه البته ممکن است درهفته یک روزچندبارمثلا 2الی8بارمرابگیردویک نبض جامیاندازد که این مسعله رابادکترم مطرح کردم گفت اشکالی ندارد حتی بابت این آریتمی گذرا داروی خاصی هم ندادند.خانم دکترزمان قرص کاپتوومتورال که یکم دیرمیشه آریتمی سراغم میادوبلافاصله بعدازمصرف متورال آروم میشم.ببخشیدزیادحرف زدم راهنمایی میکنید.ممنونم.باسپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   مجدد سوالتون و بفرستید 

   البته نه در دو قسمت

   در یک سوال پرسش خودتون و مطرح کنید

 • تصویر کاربر amir جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر۵۵سال دارم سال۹۰MI داشتم ودررگRCAدربیمارستان رسول نزدجناب دکترسزاواروجناب دکترامیرفرهنگی تحت معالجه هستم مجددسال۹۵همان رگ گرفتگی پیداکردکه دوباره استنت داخل استنت گذاشتند دراکوامسالم گفتندپرفشارریوی داری وبطن راست کمی بزرگ شده آیانگران کننده است داروی خاصی بابت این مسعله بهم ندادند ولی دوزداروهام پلاویکس روزی یکبارتاامسال واخیرایکروزدرمیان شد.متورال۵۰.کاپتوپریل.آتورواستاتین۴۰ وآسپرین۸۰مصرف روزانه من است.نظرجنابعالی رامیخواستم باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام پر فشاري ريه مهم هست علت اون بايد بررسي بشه كه ايا مربوط به قلب هست يا ريه ، نياز به يه اكوي تخصصي داريد اگر قلب طبيعي بود بايد از نظر ريوي بررسي بشيد ، پرفشاري ريه ربطي به اريتمي نداره

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من جوانی ۲۲ساله هستم حدود پنج سالی هست که تپش قلب و احساس لرزش قلب دارم وهرچقد رفتم دکتر گفتند قلبم سالمه.این لرزش ها خیلی ازیتم میکنه میخاستم ببینم مشکل من چیه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام بايد نوع لرزش با هولتر و يا روشهاي ديگه مشخص بشه سپس براي درمان تصميم گيري بشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر