متخصص قلب در تهران

نشانه های گرفتگی رگ قلب را جدی بگیرید

گرفتگی شریان ها میتواند باعث اختلال جریان خون در رگها شود. وظیفهی سرخرگها حمل خون غنی از اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز به سراسر بدن است و به همین دلیل، سلامت سرخرگ ها و تشخیص گرفتگی رگ قلب برای سلامت کل بدن بسیار ضروری است.

علل گرفتگی رگ های قلبی

 وقتی در نتیجهی رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز، فرآوردههای لبنی و تخممرغ، ذرات کلسترول، چربی و سلولهای دیگر در سرخرگها تجمع پیدا کنند، رگههای چربی در جداره رگ ها ایجاد میشود که درنهایت با تشکیل پلاک منجر به اختلال در گردش خون میشوند.

در بیماری عروق کرونری که شایعترین اختلال قلبی – عروقی شمرده میشود، این انسدادهای ایجاد شده روی سرخرگهای منتهی به قلب تاثیر میگذارند و منجر به درد قفسهی سینه و اغلب، حملهی قلبی میگردند.

اما چنین انسدادهایی فقط روی سرخرگهای قفسهی سینه تاثیر نمیگذارند؛ بیماری آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین یا ضخیمشدن سرخرگها، میتواند هر سرخرگی را در بدن تحت تاثیر قرار دهد و این منجر به بروز نشانههای متفاوتی در سرتاسر بدن میشود که علامت هشداری برای بیماریهای قلبی – عروقی به شمار میآید.

گرفتگی عروق

علائم ظاهری گرفتگی رگ قلب

با این که افراد مختلف نشانههای مختلفی دارند، بسیاری از نشانه های گرفتگی عروق با بیماری های دیگر مشابه هستند ولی بعضی از آن ها را باید جدی گرفت. در اینجا به سه نشانه عمومی بروز گرفتگی سرخرگها اشاره میکنیم:

درد پایین کمر

تاثیر گرفتگی عروق در بروز کمردرد

 رگهای منتهی به بخش پایینی کمر اولین جایی در بدن هستند که پلاکها در آنجا جمع میشوند و نشانههای گرفتگی عروق بروز پیدا میکند. در حقیقت، 10 درصد آمریکاییها تجربهی گرفتگی پیشرفتهی عروق را از 20 سالگی دارند. کاهش جریان خون به سمت بخش پایینی کمر منجر به ضعیف شدن دیسک و مستهلک شدن مهرهها میشود، در نتیجه فتق دیسک دردناک ایجاد میشود و روی اعصاب فشار وارد میکند.

حتی طبق مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که کمردرد مزمن رایجترین شکل درد در میان آمریکاییهاست و افرادی که از این مشکل رنج میبرند، نسبت به افرادی که چنین مشکلی ندارند، با احتمال بسیار بالایی دچار گرفتگی سرخرگ کمری هستند.

اختلال نعوظ در مردان

در بسیاری از موارد، اختلال نعوظ نشانهی اولیهی گرفتگی سرخرگها است. وقتی جریان خون به سمت پینس (آلت تناسلی مرد) کاهش پیدا کند، عملکرد جنسی دچار اختلال میشود. نتایج مطالعهای اخیراً نشان داده است که غربالگری مردان دچار اختلال نعوظ میتواند از میلیونها حملهی قلبی یا سکته در طول بیست سال بعدی پیشگیری کند.

سکته

وقتی پلاک در سرخرگهای منتهی به مغز جمع شود، مسیر عبور خون باریک میشود و بخشی از مغز از دریافت خون غنی از اکسیژن محروم میماند، و از آنجا که سلولهای مغز بدون اکسیژن نمیتوانند زنده بمانند سکته ی مغزی با نام سکته ترومبوتیک اتفاق می افتد.

آزمایش های تشخیص گرفتگی رگ قلب

 • آزمایش استرس تردمیل : این تست، یک آزمایش عمومی است که معمولا برای تعیین وضعیت سلامت کلی فرد و یا به دلیل نشانه های اولیه گرفتگی قلبی مثل خستگی دائمی، درد قفسه سینه، سر شدگی طولانی مدت اعضا و … تجویز می شود.

اکوکاردیوگرافی قلب

 • تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو: قبل و بعد از این که شخص روی تردمیل راه برود، وسیله کوچکی روی قفسه سینهاش قرار میدهند. این وسیله امواج فرا صوت منتشر میکند که بعد از برخورد به قلب، کمانه میکنند و برمیگردند و تصویری متحرک از قلب و دریچهها ایجاد میشود.
 • آزمایش هستهای قلب: بعد از ورزش و در حال استراحت، یک مادهی رادیواکتیو به درون رگها تزریق می شود که به قلب میرسد. تصاویری که با استفاده از دوربین در اختیار پزشک قرار میگیرد میتواند مناطق دارای جریان خون غیر نرمال عضله قلبی را مشخص کند که ناشی از باریک شدن یا انسداد سرخرگها است، و همچنین در این تصاویر اسکار ناشی از حملات قلبی پیشین هم مشخص میگردد.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI: فرد درون دستگاه MRI دراز میکشد. دارویی استفاده میشود که جریان خون را به سمت قلب افزایش دهد و بعد از آن، تصاویر در حالت بدون حرکت ثبت میشوند. با استفاده از این تصاویر میتوان محل حملات قلبی پیشین را تشخیص داد و متوجه شد که وضعیت کارکرد مناطق مختلف قلب چگونه است.

پیشنهاد دکتر آرزو خسروی

نتیجه آزمایش اکوی قلب خود را تفسیر کنید.

تفسیر نتیجه اکوی قلب

آزمایش های تشخیص انسداد عروق در یک نگاه

اکو کاردیوگرافی و تست های قلبی دیگر

دلیل تجویز

مواردی که نشان میدهد

نام آزمایش

درد قفسه سینه یا نشانه های دیگر بیماری عروق کرونری

ضربان قلب، فشار خون، نشانهها و تغییرات فعالیت الکتریکی قلب که در طول ورزش و بعد از آن اتفاق میافتند

آزمایش استرس تردمیل

نارسایی قلبی، آسیب بعد از حملهی قلبی، مشکلات دریچههای قلب

وضعیت پمپاژ و کارکرد دریچههای قلبی

استرس اکوکاردیوگرافی

نشانههای حاکی از وجود بیماری قلبی

جریان غیر نرمال خون به سمت عضلهی قلب که ناشی از باریک شدن یا گرفتگی سرخرگ کرونری، قبل از حملهی قلبی، است.

آزمایش استرس هستهای

نشانههای حاکی از وجود بیماری قلبی

وجود پلاک و شدت تنگی سرخرگهای قلب

آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری قلبی (CT)

نشانههای حاکی از وجود بیماری قلبی، بیماری ایجادکنندهی مشکلات قلبی (کاردیومیوپاتی)، ارزیابیهای بعد از حملهی قلبی

اختلال در کارکرد عضلهی قلب، تومور، دیگر بیماریهای نادر

آزمایش استرس تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلبی (MRI)

 

 چه موقع نتیجهی آزمایشها نشاندهندهی مشکلات قلبی است؟

در صورتی که نتیجهی آزمایش استرس مثبت باشد بدین معنی است که یک یا چند پلاک چربی بزرگ درون سرخرگها وجود دارد که با جریان خون تداخل میکند. پس یک آزمایش لازم است تا موقعیت دقیق گرفتگی عروق را نشان دهد.

یکی از راههای موثر برای یافتن موقعیت دقیق انسداد شریان ها ، استفاده از آنژیوگرافی به دست آمده حین کاتتریزیشن قلبی یا به زبان ساده آنژیوگرافی است که آزمایشی تهاجمی محسوب میشود و توسط متخصص آنژیوگرافی انجام می شود.  

جایگزین غیر تهاجمی این روش، آنژیوگرافی به دست آمده از توموگرافی کامپیوتری یا CT است که نوعی تصویربرداری پیشرفته‌ی اشعه‌ی ایکس به شمار می‌رود. این آزمایش با نام سی تی آنژیو کرونری شناخنه می شود.

سی تی آنژیو کرونوری

سیتی آنژیوگرافی در بسیاری از بخشهای اورژانس به عنوان روشی برای نجات بیماران دچار مشکلات عروق کرونری با درد فقسهی سینه استفاده میشود.

نتیجه منفی در آزمایش سی تی آنژیو کرونری اطمینان خاطر مناسبی در مورد انواع بیماری های قلبی و گرفتگی عروق منتهی به قلب می دهد و به شدت ریسک حملات قلبی بعدی را کاهش میدهد.

تعیین ریسک حملهی قلبی

 یافتن بخش خاصی از عضلات قلبی که جریان خون به آنها نمیرسد و دچار ایسکمی (کمخونی) شدهاند، میتواند این شانس را بدهد که در صورتی که مسیر جریان خون به سمت این بخشها دوباره ترمیم گردد، نشانهها و عواقب بیماری کاهش پیدا میکند.

حتی بعد از این که آزمایش استرس اکو و آنژیوگرافی انجام شد، باز هم مشخص نیست که آیا یک رگ خونی مسدود باعث مشکل شده است یا نه. بلکه به آزمایشهای بیشتری نیاز است.

با این حال، پلاکها تنها 30 تا 40 درصد رگ را مسدود میکنند و اغلب هیچ نشانهای ناشی از انسداد رگها وجود ندارد تا این که این لختهها ناگهان جدا شوند و حملهی قلبی رخ دهد. یافتن راهی برای شناسایی این مسائل میتواند زندگیهای بیشماری را نجات دهد. با این که شرکتها و محققان بسیاری در حال تلاش برای پیشبینی ضایعات بسیار خطرناک هستند، اما هنوز نتوانستهاند راهی برای پیشگیری از حملهی قلبی پیدا کنند.

درمان گرفتگی عروق

از آنجا که انسداد سرخرگها در یک ناحیه نشاندهنده‌‌ی یک مشکل بنیادی و سیستمی در بیمار است، داروهایی که نشانههای اولیه را برطرف میکنند نمیتوانند راه موثری برای درمان مشکل زمینهای باشند.

 پژوهش ها نشان می دهد، مصرف دارو فقط به صورت کوتاه مدت می توانند از نشانه های گرفتگی عروق در بیمار بکاهند و مهم ترین راه درمانی تغییر رژیم غذایی و بهبود عادت های زندگی است. رژیم غذایی گیاهی و بدون کلسترول، افزایش تحرک و ورزش مستمر بهترین راه برای پیشگیری از انسداد سرخرگ ها و بهبود جریان خون در بدن است.

در صورتیکه بیماری قلبی و گرفتگی عروق فرد به صورت مزمن باشد، ممکن است طبق نظر پزشک متخصص روش تشخیصی آنژیوگرافی تجویز شود. هزینه آنژیوگرافی بسته به نوع بیمه و هتلینگ بیمارستان متفاوت است.

همیشه به یاد داشته باشید، بیمار با عارضه انسداد عروق، همواره باید تحت نظر پزشک باشد و برای مراقبت های سلامتی دیگر (مثل جراحی های سنگین، شیمی درمانی، بارداری و …) حتما باید با پزشک متخصص قلب و عروق خود مشورت کند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای نوبت دهی باشماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ در تماس باشید

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Zahra سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر.من ۲۸سالمه.مدتهاست که درد قفسه ی سینه دارم که مداوم نیست گاه به گاه هست جوری که وقتی میگیره انگار قفسه سینم قفل میشه.و دست وپای چپم مداوم درد و بی حسی دارن.مخصوصا پام که انگار یه رگش گرفته خیلی درد شدیدی داره و کمر دردوپهلودردهم دارم جوری که نشستن یادرازکشیدن عذاب آور میشه.درشرایط بحرانی بودم و حس میکنم مشکلات عصبی باعث ناراحتی قلبیم شده.خیلی نگرانم و امکان مراجعه حضوری به دکتر متخصص وجود نداره چون شهرستانمون پزشک نداره.ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با و،چون چندین بار بابی حال شدن و عرق کف دست وپا وکیج رفتن سر به پزشک قلب مراجعه ودرنهایت اسکن دادم که دراسکن ایسکمی در ناحیه اپکس دیده شد سیتوانژیو منفی بود.ضمنا در زمان سیتو ضربان قلبم از 110پایین نیامد که مجبور شدم سه دوره قرص مصرف کنم و نهایتا باضربان 75وبا اصرار خودم سیتوانجام شد.اکنون هم گرفتگی درناحیه قفسه سینه رادارم وگاهی هم پست کتف چپم درددارد واخیرا هم مراجعه به پزشک عمومی داشتم بدون باینکه صحبتی داشته باشم،عنوان داشت ضربان قلبت یکی می زنه ویکی نمی زنه و نام مرتبه .سؤال آیا هنوز با آزمایشاتی که انجام شده گرفتگی عروق محتمل است وعلت نامنظم بودن ضربان قلب چه می باشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام اگه درد قفسه سینه بخصوص حین راه رفتن دارین بله ، برای ضربان باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم انجام داد تا بر اساس نوع و تعداد نامنظمی ها درمان انجام بشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر