متخصص قلب در تهران

تکنولوژی داپلر برای اکو قلب جنین در دوران بارداری

برای کاهش دادن ریسک بروز مشکلات قلبی در حین تولد نوزاد، سلامت جنین باید به خوبی ارزیابی شود و هر گونه مشکل باید خیلی زود در دوره بارداری شناسایی گردد. اکو قلب مادر در دوران بارداری و اکو قلب جنین یکی از پروسه هایی است که شاید پزشک شما در صورت وجود احتمال مشکل قلبی در جنین، آن را مورد استفاده قرار دهد.

در این مقاله ما در مورد آزمایش اکو جنین به شما توضیح خواهیم داد و این که چگونه می تواند به تشخیص مشکلات و ریسک های احتمالی به پزشکان کمک کند.

اکو قلب جنین چیست؟

از هر ۱۰۰ نوزاد، یک نفر با بیماری مادرزادی اختلال قلب به دنیا می آید و طبق پژوهش های به عمل آمده این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات در تولد نوزادان به شمار می رود.

اکوکاردیوگرام جنینی یا آزمایش اکو جنین یک آزمایش سونوگرافی غیر تهاجمی به شمار می رود که می تواند قلب نوزاد به دنیا نیامده را ارزیابی کند. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم دوران بارداری، بین 18 تا 24 هفته انجام می گردد. همچنین در صورت نیاز می توان آن را در هفته های بعدی و سه ماهه آخر نیز انجام داد.

این آزمایش از امواج صوتی استفاده می کند تا یک اکوکاردیوگرام و یا تصویری از قلب جنین تولید کند. در این آزمایش مشکلات قلبی و غیر نرمال بودن قلب، ریتم آن و کارکرد کلی مورد بررسی قرار می گیرند.

آزمایش اکو جنین یا همان اکوکاردیوگرام جنینی بنا به دلایلی که در ادامه آورده ایم از اهمیت بالایی برخوردار است:

 • یک اکوکاردیوگرام جنینی می تواند مشکلات و غیر نرمال بودن کارکرد قلب فرد را مشخص کند. در صورت کامل و مناسب نبودن نتایج تست، برای بار دوم این آزمایش انجام می شود تا نتایج بهتر و واضحی در اختیارمان قرار گیرد.
 • وقتی که نتایج این آزمایش را دریافت می کنید دقیقا خواهید فهمید که مشکل در کجا است و می توانید دوره بارداری خود را بهتر مدیریت کنید. همچنین به کمک نتایج این تست در دوران پس از بارداری نیز خواهید توانست از کودک خود مراقبت کنید.
 • این تست می تواند به پزشک شما کمک کند تا پروسه درمانی مناسب پس از انجام عمل جراحی اصلاحی را مشخص نماید.

اکوکاردیام جنین

موارد لزوم اکوکاردیوگرافی جنین

در صورتی که هر کدام از آزمایش های قبلی نشان دهنده وجود مشکل ضربان قلب در جنین بوده باشند، پزشک شما انجام آزمایش اکوکاردیوگرام جنینی را پیشنهاد خواهد کرد. آزمایش اکو جنین معمولا در سناریو های زیر پیشنهاد می شود:

 • اگر شما یا شریک زندگی شما دارای بیماری قلبی مادرزادی باشید
 • اگر تاریخچه خانوادگی در مشکلات وبیماری های قلبی یا فشار خون بالا داشته باشید
 • اگر مشخص شده باشد که جنین مشکل قلبی و یا آریتمی جنینی دارد
 • اگر جنین دارای یک مشکل ژنتیکی (نظیر سندروم داون) و یا دیگر مشکلات خاص نظیر بیماری های مغزی یا کلیوی باشد.
 • اگر در حین بارداری از الکل و یا مواد مخدر استفاده می کنید
 • اگر از برخی داروهای خاص آکنه یا تشنج استفاده می کنید که می توانند منجر به بروز بیماری های مادرزادی قلبی در جنین شوند.
 • اگر با برخی مشکلات پزشکی از قبیل دیابت نوع ۱، سرخچه، فنیل کتونوری یا لوپوس دست و پنجه نرم می کنید
 • در صورت داشتن آمینوسنتز غیر نرمال
 • اگر از طریق روش آی وی اف و یا دیگر تکنولوژی های بارور شدن که ریسک بروز مشکلات مادرزادی قلبی را بالا می برد باردار شده باشید
 • جمع شدن مایعات زیر پوست و در ناحیه ای که پشت گردن جنین قرار دارد
 • اگر جنین مشکل سندروم انتقالی دو قلو را داشته باشد

توصیه می شود مادران نیز در دوران بارداری حتما نسبت به اکو قلب اقدام کنند. 

یک متخصص با تجربه سونوگرافی این آزمایش را انجام خواهد داد. گاهی اوقات ممکن است متخصص زنان و زایمان این آزمایش را برای فرد انجام دهد و نتایج آن نیز توسط متخصص قلب کودکان بررسی خواهند شد.

آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین در دوران بارداری یا همان اکو قلب جنین برای همه افراد ضروری نیست، اما اگر پزشک شما انجام آن را ضروری می بیند، باید حتما آن را انجام دهید. گاهی اوقات در سونوگرافی قبل از زایمان نیز ممکن است اطلاعاتی به دست آید که در زمینه سلامت قلب جنین نکاتی را به همراه خواهد داشت.

آمادگی لازم قبل از اکو قلب جنین در بارداری

خیر. بر خلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی قبل زایمان که در آن ها باید مثانه فرد پر باشد، اکوکاردیوگرافی جنین نیازی به هیچ آمادگی قبلی ندارد. مدت زمان این آزمایش در حدود 30 دقیقه الی دو ساعت است. پیشنهاد می شود همراه با همسر و یا یکی از اعضای خانواده خود به این آزمایش بروید.

اکو قلب جنین

مراحل اکو کاردیوگرافی در بارداری

آزمایش اکو قلب جنین شباهت زیادی به سونوگرافی بارداری دارد و حدود سی دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. این آزمایش می تواند از ناحیه شکم انجام شود و یا از طریق واژن (اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال) فرد پیگیری گردد.

اکوکاردیوگرافی شکمی

این پروسه سونوگرافی به شکلی گسترده برای ارزیابی وضعیت قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد. در حین این آزمایش شما باید بر روی یک تخت دراز بکشید، در حالی که یک ژل خاص روان کننده بر روی شکم شما مالیده خواهد شد.

یک ابزار دستی سونوگرافی به شکلی آرام بر روی شکم شما جابجا می گردد. این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال می کند تا پس از وارد شدن آن ها به داخل بدن مادر و رسیدن به پوست جنین اکو ایجاد کنند.

این اکو ها بر روی یک مانیتور رایانه دیده شده و تصاویری از ناحیه مربوطه، شکل و ساختار قلب کودک را ارائه خواهند کرد.

پس از این پروسه، ماده ژل مانند از روی پوست شکل تمیز می شود و می توانید به کارهای روزمره خود برسید.

کل این پروسه بین 30 الی 120 دقیقه زمان می برد و مدت زمان آن به میزان پیچیدگی قلب جنین بر می گردد. در حین این آزمایش نیز درد و ناراحتی را تجربه نخواهید کرد.

اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال

این آزمایش معمولا در مراحل اولیه از دوره بارداری انجام می شود.

برای این کار باید لباس های خود از کمر به پایین را از بدن خارج کنید و بر روی یک تخت دراز بکشید.

سپس یک دستگاه کاوشگر کوچک از طریق واژن وارد بدن می شود تا با کمک امواج صوتی بتواند تصاویری از قلب جنین تولید کند.

اکوکاردیوگرافی به روش ترانس واژینال می تواند تصویری واضح تر به نسبت روش قبل که از طریق شکم انجام میشد تولید کند.

گاهی اوقات، از پروسه های خاص پیش رو استفاده می شود تا تصاویری با جزئیات و اطلاعات بیشتر از قلب جنین تولید کنند:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی

از این روش استفاده می شود تا اندازه واقعی، تحرک دقیق و ساختار قلب جنین ارزیابی شود. اکو خاصی که بر روی صفحه رایانه ظاهر می شود شبیه به یک مخروط بوده و به پزشک این امکان را می دهد تا حرکات زنده ساختار قلب جنین را رصد کند.

اکوکاردیوگرافی چهار بعدی

در این روش از یک کاوشگر مخصوص استفاده می شود که می تواند تصاویر متعددی از قلب جنین را ضبط کند. شما می توانید تصاویر را به صورت همزمان از زوایای مختلف بررسی کرده و آن ها را بازسازی کنید تا تصویری واقعی را از قلب جنین در اختیار داشته باشید. این تکنیک به متخصص کمک می کند تا مشکلات قلبی را بهتر شناخته و درک کند.

اکو جنین در دوران بارداری

اکوکاردیوگرافی داپلر

از این روش استفاده می شود تا گردش خون بین دریچه و بطن های قلب اندازه گیری و ارزیابی شود. این روش می تواند هرگونه مشکل و غیر طبیعی بودن گردش خون را شناسایی کرده و مشکلات مربوط به دریچه ها، بطن و دهلیز و دیواره های قلب را مشخص کند.

داپلر رنگی

این یک روش بهبود یافته از اکوکاردیوگرافی داپلر است. در این روش، رنگ های مختلف کمک می کنند تا بهتر بتوان جریان گردش خون را ارزیابی کرد و در نهایت تفسیر نتایج نهایی آسان تر خواهد بود.

تفسیر دقیق و درست نتایج مربوط به اکوکاردیوگرام برای تجویز راه درمانی درست بسیار ضروری و مهم است.

نتایج اکو قلب جنین در دوران بارداری

یک نتیجه نرمال نشان می دهد که هیچ مشکلی در حوزه قلب و عروق جنین وجود ندارد. اما از این روش نمی توان برای تشخیص هرگونه مشکل احتمالی استفاده کرد که از جمله این ها می توان به وجود حفره و سوراخ در داخل قلب اشاره کرد. ممکن است در ابتدا چنین چیزی در اکو قلب کودک مشخص نشود و در صورت تشخیص پزشک نیاز باشد که دوباره این آزمایش را انجام دهید.

اگر نتایج به دست آمده نرمال نباشند، ممکن است از شما خواسته شود آزمایش های بیشتری نظیر ام آر آی جنین و یا دیگر روش های سونوگرافی را انجام دهید. از جمله ناهنجاری و مشکلاتی که احتمال دارد تشخیص داده شوند شامل اختلال قلبی و یا مشکلات ریتمی در کنار دیگر مشکلاتی که می توانند کودک شما را در معرض خطر قرار دهند اشاره کرد.

در جلسات بعدی پزشک شما در مورد نتایج آزمایش اکو قلب جنین به شما توضیحات کاملی را ارائه خواهد کرد. همچنین در این زمان می توانید پاسخ هر گونه سوالی که دارید را نیز دریافت کنید و سپس به یک متخصص کودکان معرفی خواهید شد.

معایب اکوی قلب جنین

خیر، آزمایش اکو قلب جنین فقط یک سونوگرافی است و هیچ خطری جنین شما را تهدید نمی کند. این پروسه امن بوده و گاهی اوقات انجام آن ضروری است. این پروسه شما را از سلامت کامل کودکتان مطمئن خواهد کرد. با این حال اکوکاردیوگرافی جنین دارای محدودیت های خاص خودش است.

محدودیت های اکوکاردیوگرافی قلب جنین چه هستند:

 • این آزمایش نمی تواند هرگونه مشکل قلبی را شناسایی کند.
 • امکان تشخیص مشکلات ضعیف در دریچه ها و یا وجود سوراخ در قلب وجود ندارد.
 • ممکن است نتایجی ضعیف و غیر قابل تفسیر ارائه شود و نیاز باشد دوباره آزمایش مربوطه و یا دیگر آزمایش ها را انجام دهید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب، نتیجه‌ی اکو، افتادگی دریچه میترال و نارسایی جزیی دریچه و نارسایی خفیف دریچه آئورت تشخیص داده شد، نتیجه نوار قلب هم ضربان بالا رو نشون داد
  دکتر برام فلودرکورتیزون و آنژیپول تجویز کرده که هر دو به شدت اذیتم کرد
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام به نظرم نیاز به دارو ندارید ، استرستون را کم کنید و اگر بررسی تیرویید انجام ندادید ، اون را بررسی کنید
 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام چندروزبودقلبم دردمیکرداکوقلب دادم گفتن دریچه قلبت شلی داره مادرزایی هست بهداشت بهم آمپول سه ماهی نمیزنه ازهرطریق مشکل دارم آیامیشه لوله بندی کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اگه شلی دریچه کم هست مشگلی نداره
 • تصویر کاربر امیرعلی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ۳۵ سالمه و یک فرزند دارم و ۲ بار سقط کردم والان هم باردارم دکتر گفته اکو قلب باید بدم چون ۲بار سقط داشتم وقندم ۹۵ بنظرتون لازم اکو بدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام هم به اکو و هم به ازمایشات خون تکمیلی نیاز دارید
 • تصویر کاربر گیتی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  اکو قلب جنین انجام دادم ولی جواب ندادن که مشکلی هست یا نه استرس زیادی دارم واقعا
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام اکو مشکلی را نشون ندا ه ولی نیاز به ازمایشات ژنتیکی هم هست
 • تصویر کاربر سودابه چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر.بنده۳۷ سالمه اولین باردایمه.هفته ۱۹ هستم موقع سونا گفتن کمتر از۲ میل اب دور قلب جنینم گرفته همچنین ۲ لکه سفید خیلی کوچک داخل قلب جنین دیده میشه.لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام اکو قلب جنین باید انجام بدین ممکنه نیاز به امنیوسنتز باشه ، تیرویید خودتون هم باید بررسی بشه
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید همسرم باردار هستن رفتن اکو قلب جنین دکتر گفتن که قلب جنین دوتا سوراخ داره ASDوVSD راه درمانی وجود داره یا اینکه باید سقط بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام اگه کوچک باسه نیاز به سقط نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر