متخصص قلب در تهران

اکو داپلر برای تصویربرداری قلب

تصویر برداری رنگی اکو داپلر یا اکو بافت (TDI) که از فناوری داپلر برای تعیین سرعت بافت به جای سرعت خون استفاده می کند، بیش از یک دهه است که به عنوان ابزاری بالینی برای تشخیص سوراخ قلب در بیماران سرطانی و تحت شیمی درمانی به کار گرفته می شود.

کاربردهای اکو داپلر رنگی قلب

  • تعیین موقتی وضیعت انقباض بطن چپ
  • اندازه گیری میزان سرعت عضلات قلب
  • تشخیص نارسایی کارکرد بطن چپ قلب
  • اندازه گیری از کارکرد دیاستولیک بطن چپ
  • تشخیص نارسایی قلبی اختلال های دیاستولیک
  • ارزیابی دقیق کارکرد هر دو بطن سیستولیک و دیاستولیک

اکو داپلر قلب

مزایای انجام تصویر برداری با اکو داپلر بافت

بزرگترین مزیت بالینی آزمایش داپلر بافتی تا به امروز ارزیابی عملکرد دیاستولیک بطن چپ بوده است. با اینکه تحلیل جریان خون گذرنده از دریچه میترال عملی شدن ارزیابی عملکرد دیاستولیک را ارتقا داده است، استفاده از این پارامتر به تنهایی کاربردی نیست زیرا با کاهش عملکرد دیاستولیک این پارامتر به صورت غیر خطی رفتار می کند.

بیشترین کاربرد اکو بافت در تشخیص سوراخ بین دهلیز چپ و راست قلب در بیماران شیمی درمانی است. 

تکنیک هایی جهت تمایز الگو های عادی و غیر عادی پر شدن بطن چپ به وجود آمده اند اما احتمالا ساده ترین راهبرد اندازه گیری سرعت بافت آنولار (حلقوی) باشد.

در حالی که این پارامتر از تغییرات گسترده پره لود (پیش بار) در یک بطن عادی مستقل نیست اما به نظر می رسد که بسیار کمتر تحت تاثیر پره لود یک بطن آسیب دیده قرار می گیرد و برخلاف جریان گذرنده از میترال از حالت عادی خارج نمی شود. دومین کاربرد مرتبط اکو داپلر بافتی در فنون بالینی متداول ارزیابی فشار پر شدن بطن چپ می باشد.

بیشتر بخوانید: تفسیر نتیجه اکوی قلب

تصویر برداری قلب با اکو

کاربرد TDI در تشخیص انقباض سیستولیک بطن چپ

ارزیابی موقت انقباض سیستولیک بطن چپ سومین کاربرد بالینی مهم داپلر بافتی است. از آنجایی که در نارسائی قلبی، بطن چپ بزرگ می شود هماهنگی عملکرد سیستولیک آن به صورت پیشرونده ای کمتر شده که خود با کاهش کفایت عملکرد بطن چپ در ارتباط است.

توسعه اخیر درمان هماهنگ سازی دوباره در نارسایی قلبی منجر به ارتقا ظرفیت ورزشی و کیفیت زندگی شده است اما تقریبا 20 درصد از بیماران در پاسخ به این درمان ناکام مانده اند. با اینکه اغلب مدت QRS در الکتروکاردیوگرافی به صورت گسترده در انتخاب بیماران کاندید این مداخله پر هزینه استفاده می شود اما به نظر می رسد استفاده از اکو داپلر بافتی جهت سنجش تاخیر بین هر کدام از دیواره ها راهبردی مناسب برای انتخاب بیماران و همچنین راهنمایی برای تعیین موقعیت لید های ضربانی دو بطنی می باشد.

مقدار سنجی منطقه ای و سراسری عملکرد سیستولیک بطن چپ اندیکاسیونی مهم برای اکو داپلر بافتی است که این مورد نیز در راس کاربرد های بالینی قرار دارد. مهم ترین محدودیت های عملی مرتبط با درجه بندی سرعت بافتی از قاعده تا نوک قلب و از یک سمت تا سمتی دیگر از قلب می باشند که نیازمند تعریف محدوده های عادی بوده و خود بسته به سن تغییر می کنند. کاربرد این تکنیک در حالت استراحت مشخص نیست.

با اینکه تنظیم جهت گیری انقباض به وسیله پرتو داپلر موضوعی مهم باقی می ماند و نگرانی ناشی از نویز سیگنال نیز ادامه خواهد یافت اما به دلیل اینکه تصویر برداری strain rate محدودیت های  وسعتی و حرکات انتقالی را ندارد به نظر می رسد که تکنیک بهینه ای برای ارزیابی عملکرد منطقه ای باشد.

با این حال، سرعت سیستولیک یا جابجایی قاعده قلب، مخصوصا در هنگام توزیع شدن بین دیواره های متعدد، با کسر تخلیه قلب به خوبی ارتباط داشته و می تواند راهبردی موثر در ارزیابی پاسخ انقباضی قلب به ورزش باشد.

اکو قلب

کاربرد اکو رنگی داپلر در تشخیص اختلال تحت بالینی عملکرد بطن چپ

آخرین و شاید هیجان انگیز ترین کاربرد تکنیک اکو داپلر بافتی تشخیص اختلال تحت بالینی عملکرد بطن چپ است. نشان داده شده که گرادیان سرعت میوکارد در بیماران مبتلا به اختلال تحت بالینی عملکرد بطن چپ غیر عادی است و به نظر می رسد درجه غیر عادی بودن آن در بیماری های وراثتی از جمله آتاکسی فردریش با درجه ناهنجاری ژنتیکی در ارتباط باشد.

علاوه بر آن، سرعت های غیر عادی بافتی می توانند جهت تمایز بین هیپرتروفی پاتولوژیک بطن چپ و هیپرتروفی باشند که در بطن چپ ورزشکاران حرفه ای دیده می شود. یک کاربرد هیجان انگیز این مورد تشخیص بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیکی بوده که بیماری آن ها تشخیص داده نشده، سابقه خانوادگی بیماری داشته و ژنوتیپی غیر عادی دارند.

به دلایل مشابه، اکو داپلر بافتی در تشخیص رد پیوند و نقص های پیش بالینی بطن چپ در هنگام حضور ضایعات دریچه های نارسا موثر می باشد. در تمامی این شرایط، تاثیر گذاری اکو داپلر بافتی به ارتباط آن با میزان فیبروز بطنی بسیار وابسته است. همچنین، این تکنیک در تشخیص بیماری های قلبی تحت بالینی (برای مثال: ارزیابی بازتاب از میوکارد) نسبت به روش های پیشین راهبردی را ارائه می دهد که از نظر بالینی عملی تر می باشد. کاربرد های بالینی اکو داپلر بافتی در ارزیابی عملکرد دیاستولیک بطن چپ، شرایط بار قلب و هماهنگی این بطن از مرحله آزمایشگاهی به فنون بالینی رسیده است.

پیشرفت های بیشتر مخصوصا در زمینه تصویر برداری strain rate با استفاده از این تکنیک جهت مقدار سنجی عملکرد سیستولیک بطن چپ بدست خواهند آمد.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر