متخصص قلب در تهران

آنچه باید قبل از سی تی آنژیوگرافی کرونری بدانید

سی تی آنژیوگرافی کرونری، روشی نوآورانه جهت بررسی درد قفسه سینه و شریان های کرونری می باشد. در این روش، به جای انجام فوری روش متداول و تهاجمی آنژیوگرافی جهت بررسی انسداد ها یا تنگی ها، می توان با استفاده از اشعه ایکس تصاویری سه بعدی از شریان ها بدست آورد. در صورتی که این شریان ها بدون مشکل باشند، نیازی به انجام آزمایش تهاجمی نیست.

ما در هنگام بررسی بیماری شریان های کرونری از آخرین نسخه اسکنر های سی تی استفاده می کنیم که نتایجی دقیق را ارائه داده و بیمار را کمتر در معرض تشعشعات قرار می دهند. در صورتی که پس از سی تی اسکن بیمار باز هم به کاتترگذاری قلبی نیاز داشته باشد، تیم ما طیفی از فرایند ها را جهت تشخیص و درمان پیشنهاد می دهد.

سی تی آنژیوگرافی کرونری چیست؟

❇ سی تی اسکن قلبی

سی تی اسکن قلبی روشی است که با استفاده از تکنولوژی اشعه ایکس تصاویری سه بعدی و با کیفیت از قلب ارائه می دهد. سی تی آنژیوگرافی کرونری یک نوع سی تی اسکن قلبی است که بر روی شریان های خون رسان به عضله قلب تمرکز می کند.

اغلب، انجام یک آنژیوگرافی به همراه کاتتر گذاری قلبی بهترین گزینه برای تعیین گرفتگی یا محدود شدن این شریان ها می باشد.

در صورتی که فرد از نظر ابتلا به بیماری انسدادی شریان های کرونری با احتمال کمتری مواجه است، این اسکن ها گزینه ای مناسب هستند. این گفته مخصوصا برای کسانی صحت دارد که:پس از قرار گیری تحت یک آزمون استرس یا دیگر ارزیابی های اولیه (مانند نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام) نتایجی غیر قطعی بدست آورده اند.

 

سی تی آنژیوگرافی کرونری

آمادگی های لازم قبل از انجام آنژیوگرافی

معمولا برای انجام این فرایند، فرد به عنوان بیماری یک روزه در بخش بیمارستان پذیرش می شود.

موارد زیر باید انجام شوند:

تمامی نامه های ارجاع، فرم های درخواست و تمامی تصاویر اشعه ایکس را که در 2 سال گذشته دریافت کرده اید با خود به همراه آورید.

از آنجایی که امکان دارد پزشک به دیدن تصاویر اشعه ایکس نیاز داشته باشد، آن ها را به کارکنان رادیولوژی تحویل دهید. کارکنان رادیولوژی به شما خواهند گفت که چه زمانی این موارد آماده اخذ می شوند.

 • لباس های گشاد و آزاد بپوشید.
 • تمامی جواهرات و اشیای ارزشمند خود را در خانه بگذارید.
 • از شما خواسته می شود که 4 ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی از خوردن اجتناب کنید.
 • در حین چهار ساعت قبل از آنژیوگرافی فرد می تواند مایعات شفاف از جمله چای سیاه، قهوه، سوپ شفاف و آب بنوشد. وجود مایعات برای کلیه ها ضروری است.

موارد مهم که باید به پزشک اطلاع داده شوند:

1- بارداری یا احتمال آن

2- داشتن هر گونه حساسیت یا بیماری از جمله آسم، دیابت، بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا مشکلات تیروئیدی

3- هر گونه داروی مصرفی

قبل از آنژیوگرافی

 • به فرد یک گان (لباس مخصوص) برای پوشیدن داده می شود.
 • از فرد خواسته می شود تا هر گونه شی فلزی را از خود دور کند.
 • در صورت دریافت داروی آرام بخش در حین فرایند، فرد نیاز خواهد داشت تا یک سوزن در پشت دست او قرار گیرد

سی تی آنژیوگرافی جایگزین آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی کرونری برای بررسی وجود بیماری شریان های کرونری و مخصوصا بیماری انسدادی شریان های کرونری استفاده می شود. افراد مبتلا به بیماری انسدادی، شریان های مسدود یا تنگ شده دارند. درمان آنژیوپلاستی یا همان بالون زدن قلب می تواند پس از تشخیص گرفتگی توسط آنژیوگرافی تجویز شود. برای برخی افراد، یک اسکن شریان کرونری می تواند جایگزینی غیر تهاجمی باشد.

اگر نیاز به بالن قلب دارید این مطلب را بخوانید: آیا بالون قلب خطرناک است؟

نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی کرونری

در حالی که کاتترگذاری یک فرایند کم خطر است، اما متخصص آنژیوگرافی برشی بر روی مچ یا نزدیک کشاله ران ایجاد کرده و لوله هایی باریک را به درون شریان ها وارد می کنند.

در سیتی آنژیوگرافی برشی ایجاد نشده و از کاتتر ها استفاده نمی شود. به همین دلیل نیز خطر و ناراحتی کمتری داشته و مدت بهبودی آن کوتاه تر است. علاوه بر آن، این فرایند سریع تر انجام می شود. قبل از اینکه فرد به درون دستگاه دایره شکل وارد شود، تیم ما جهت نمایان ساختن شریان ها با استفاده از یک سوزن ماده ای حاجب (رنگ مخصوص) را به درون شریان ها تزریق می کنند. فرد تا زمان تکمیل شدن فرایند حدودا به مدت 20 دقیقه تحت آزمایش باقی می ماند.

آیا به تازگی آنژیوگرافی شده اید: همه چیز درباره مراقبت های بعد از آنژیوگرافی

خطرات سی تی آنژیوگرافی کرونری

در حالیکه سی تی آنژیوگرافی کرونری فرایندی امن است اما خطرات احتمالی آن شامل موارد زیر می شوند:

واکنش حساسیتی به ماده حاجب که می تواند از خفیف تا شدید را شامل شود. خود این واکنش حساسیتی شامل موارد زیر می شود:

 • خارش
 • قرمزی
 • کهیر
 • حالت تهوع
 • سختی در تنفس
 • نارسایی کلیوی

افزایش بسیار اندک ابتلا به سرطان ناشی از قرار گیری در معرض پرتو ها مخصوصا در صورتی که فرد چندین اسکن در چند سال اخیر داشته باشد.

نتیجه آنژیوگرافی کرونری

مزایای سی تی آنژیوگرافی کرونری

سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی می تواند نیاز به جراحی را برطرف کند. در صورتی که نیاز به جراحی باقی بماند، این جراحی می تواند دقیق تر انجام شود.

سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی می تواند تنگی یا انسداد عروق خونی را تشخیص داده و به درمان های اصلاحی احتمالی امکان انجام شدن بدهد.

سی تی آنژیوگرافی نسبت به دیگر روش های تصویر برداری می تواند جزئیات آناتومیکی دقیق تری را مخصوصا در عروق خونی کوچک ارائه دهد.

بیماران بسیاری می توانند جهت تشخیص مشکلات عروق خونی تحت سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی قرار گیرند.

سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی سریع تر، غیر تهاجمی و دارای عوارضی کمتر است.

سی تی آنژیوگرافی روشی مفید برای تشخیص بیماری های وریدی، بیماری های شریانی (مانند تنگی عروق خونی قلب) و نارسایی های قلب است. این آزمایش قبل از پدیدار شدن علائم یا در زمانی که علائم به صورت شفاف با بیماری های عروق خونی مرتبط نیستند قادر به تشخیص بیماری های ذکر شده می باشد.

برای اطلاع از هزینه سی تی آنژیوگرافی با مراکز و بیمارستان های سی تی آنژیوگرافی تماس بگیرید.

همچنین، به صورت بالقوه نیز درد ناراحتی کمتری ایجاد می شود زیرا ماده حاجب به درون یک ورید بازو تزریق می شود.

پس از سی تی آنژیوگرافی قلبی عروقی هیچ گونه تشعشعاتی در بدن بیمار باقی نمی ماند.

اشعه های ایکس استفاده شده در سی تی اسکن ها هیچ گونه عوارض جانبی فوری ندارند.

تشخیص بیماری با آنژیوگرافی

عوامل خطر بیماری های قلبی

عوامل خطری که به بیماری قلبی منجر می شوند اغلب به آرامی و در طول زمان تشکیل شده و بروز آن ها می تواند دهه ها به طول انجامد. به همین دلیل است که داشتن انتخاب های مرتبط با سبک زندگی سالم در تمامی مراحل زندگی اهمیت دارد.

از جمله این انتخاب ها می توان به مصرف مواد غذایی سالم، داشتن فعالیت و حفظ وزن مناسب اشاره کرد. بسیار مهم است که به عنوان یک فرد بالغ، جهت پایش عوامل خطر کلیدی، یافتن هر گونه عامل خطر و کاهش احتمال آن در بروز بیماری قلبی همکاری نزدیکی با پزشک خود داشت.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر