متخصص قلب در تهران

درمان دریچه آئورت دو لتی

دریچه آئورت یک دریچه یک طرفه است که بین قلب و شریان آئورت قرار دارد، شریان آئورت اصلی ترین شریان قلب است که خون سرشار از اکسیژن را در بدن توزیع می کند.

به صورت طبیعی، دریچه آئورت دارای سه لت یا قسمت است که به صورت گسترده باز و به صورت کامل بسته می شوند تا جریان خون را تنظیم کنند و به خون اجازه دهند که از قلب به آئورت جریان یابد و از برگشت خون به درون قلب جلوگیری کنند.

در بیماری دریچه آئورت دو لتی (BAVD) ، این دریچه فقط دو لت خواهد داشت. به دلیل این اختلال، دریچه عملکرد مناسبی نخواهد داشت، اما ممکن است عملکرد آن به اندازه ای کافی باشد که تا چندین سال بدون ایجاد علائم یا نشانه های قابل مشاهده، عملکرد خودش را انجام دهد.

آخرین مطالعات نشان داده اند که بیماری دولتی بودن دریچه آئورت به دلیل اختلالات بافت پیوندی که همچنین باعث دیگر مشکلات در دستگاه گردش خون می شود، رخ می دهد.

همچنین افرادی که دچار بیماری دو لتی بودن دریچه آئورت هستند ممکن است دارای شریان های کرونری غیرطبیعی، آنوریسم آئورت یا شریان توراسیک (بخشی از آئورت که در بالای قفسه سینه وجود دارد) غیرطبیعی و فشار خون بالای بی ثبات باشند.

علائم دریچه آئورت دو لتی

گرچه بیماری دریچه آئورت دو لتی از تولد وجود دارد، اما معمولا تا زمان بزرگسالی تشخیص داده نمی شود، زیرا دریچه ی معیوب می تواند برای چندین سال بدون ایجاد علائم، عملکرد داشته باشد. ندرتا، بیماری در بدو تولد بسیار شدید است که کودک در ابتدای زندگی اش به بیماری نارسایی احتقانی قلب دچار می شود.

با افزایش سن، بیماران دارای یک پیشینه از داشتن سوفل ( به صداهای غیرمعمول قلب گفته می‌شود که در اثر گردش متلاطم خون در بدن ایجاد می‌ شود ) در کودکی و علائمی که در نیمه های زندگی رخ می دهند، هستند.

رسوب کلسیم بر روی لت ها و اطراف آن ها اغلب باعث می شود که دریچه سفت و تنگ شود، مشکلی که تنگی دریچه شناخته می شود. با ایجاد تنگی، قلب باید به طور بسیار زیادی با شدت بیشتر خون را پمپ کند تا خون را از درون دریچه عبور دهد. علائم تنگی دریچه شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس و سرگیجه یا غش کردن به دلیل جریان خون ناکافی مغز می باشد.

اگر دریچه کاملا بسته نشود، خون می تواند به قلب پس زده شود. این نارسایی دریچه است. از این رو قلب مجبور است همان خون را دوباره پمپ کند که باعث ایجاد تنش روی حفره تحتانی سمت چپ قلب (بطن چپ) می شود. با گذر زمان، بطن گشاد خواهد شد، یا خیلی متسع می شود. علامت اصلی نارسایی دریچه آئورت تنگی نفس هنگام فعالیت مانند بالا رفتن از پله ها است.

با پیشرفت بیماری، علائم با تکرر بیشتری رخ می دهند، حتی با عدم فعالیت. وقتی پزشک به صدای قلب کسی گوش می کند، می تواند سوفل مشخصی را بشنود.

دریچه آئورت دو لتی

علت بیماری دولتی بودن دریچه آئورت

علت اصلی این بیماری هنوز کاملا مشخص نیست. ما می دانیم که دو لتی بودن دریچه در ابتدای بارداری رخ می دهد و این اختلال از بدو تولد وجود دارد. حدود 2 درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند و شیوع آن در مردان دو برابر زنان است.

نحوه ی تشخیص بیماری دریچه آئورت دو لتی

تجربه کردن علائمی مثل تنگی نفس توسط خود فرد معمولا با پزشک خانوادگی مطرح می شود، پزشک یک معاینه جسمانی شامل گوش دادن به صدای قلب فرد انجام خواهد داد.

زمانی که معاینه جسمانی و صدای قلبی که توسط پزشک گوش داده می شود شک به دو لتی بودن دریچه آئورت را افزایش دهند، باید فرد به یک متخصص قلب و عروق رجوع داده شود.

در کیلینیک قلب، متخصص از اکوی قلب (سونوگرافی قلب)،  اکوی قلب از طریق مری (سونوگرافی خیلی نزدیک به قلب که از طریق مری انجام میشود)، سی تی اسکن و ام آر آی از قلب استفاده می کند تا قلب، دریچه ها و آئورت را بررسی کند.

دیگر آزمایش ها مانند نوار قلب یا آنژیوگرافی عروق کرونری می توانند به تشخیص دیگر مشکلات قلب و شریان ها که ممکن است با بیماری دولتی بودن دریچه آئورت مرتبط باشند، کمک کنند.

همچنین در کیلینیک قلب بیماران مبتلا به این اختلال برای آنوریسم ها، بیماری شریان کرونری و اختلالات ریتم قلبی بررسی خواهند شد.

عوارض دریچه ی آئورت دو لتی

البته، نزدیک 30 درصد افراد دچار این بیماری به عوارض دچار می شوند. عوارض می توانند خیلی جدی و حتی تهدید کننده حیات باشند. این همان علتی است که باعث می شود افراد مبتلا به این بیماری باید حتما زیر نظر پزشک متخصص باشند.

پزشک متخصص تغییرات قلبی، دریچه ای و آئورت بیمار را در گذر زمان پایش می کند تا از بروز عوارض جلوگیری کند و بهترین درمان را برای بیمار در نظر بگیرد. عوارض اصلی شامل موارد زیر هستند:

❇ نارسایی قلب

با گذشت زمان، دریچه تنگ شده به دلیل نیروی اضافه ای که برای پمپ کردن خون خرج می کند باعث ضخیم شدن بطن چپ خواهد شد. این بطن بزرگ شده و پمپاژ نامناسب، می تواند منجر به نارسایی قلب شود. سیگار کشیدن یا کلسترول بالا می تواند این فرآیند را تسریع کنند.

❇ آنورسیم و دایسشکشن آئورت

اختلال بافت پیوندی زمینه ای که باعث ایجاد این بیماری (BAVD) شده است، همچنین می تواند روی لایه بافتی که دیواره آئورت را تشکیل داده است نیز تاثیر بگذارد. با تخریب لایه بافتی، دیواره آئورت استحکام خود را از دست می دهد و با کشیده شدن زیاد، شکل خود را از دست می دهد. در نهایت، این موارد می توانند باعث ایجاد آنوریسم ( عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ ) شوند.

آنوریسم می تواند پاره شود یا لایه داخلی و لایه خارجی آئورت می توانند از هم گسسته شوند (دایسکشن). پارگی و دایسکشن هر دو اورژانسی و تهدید کننده حیات هستند. در مطالعه روی 5000 بیمار، بیش از 20 درصد آن ها یک آنوریسم مرتبط داشتند.

درمان دریچه ی آئورت دولتی

کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری دولتی بودن دریچه آئورت نیازمند پایش منظم برای هر گونه تغییر در مشکلشان، مانند مشکلات دریچه ای یا بزرگ شدن آئورت، توسط متخصص بیماری های مادرزادی قلب هستند.

شما ممکن است در نهایت نیاز به درمان مشکلات دریچه ای مانند تنگی دریچه آئورت، نارسایی دریچه آئورت یا بزرگ شدن آئورت داشته باشید. بسته به شرایط شما، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ تعویض دریچه آئورت

در تعویض دریچه آئورت، جراح شما دریچه آسیب دیده را بر می دارد و آن را با یک دریچه مصنوعی یا دریچه ای که از گاو یا خوک یا بافت قلب انسان (بافت بیولوژیکی دریچه) گرفته شده است جایگزین می کند. نوع دیگر جایگزینی بافت دریچه بیولوژیکی که از دریچه پولمونری (ریوی) خود شما استفاده می کند بعضی اوقات امکان پذیر است. بافت دریچه بیولوژیکی با گذر زمان تخریب می شود و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

افرادی که از دریچه های مصنوعی استفاده کرده اند نیاز دارند که از داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از ایجاد لخته خونی استفاده کنند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید هر کدام از انواع دریچه ها صحبت خواهد کرد و ممکن است در مورد این که کدام دریچه برای شما مناسب تر است با شما صحبت کند.

✅ بالون والووپلاستی

در روش بالون والووپلاستی، پزشک یک کاتتر به همراه بالونی که در نوک آن قرار دارد را درون شریانی در ناحیه کشاله ران شما وارد می کند و آن را به دریچه آئورت می رساند. بعد از آن پزشک شما بالون را باد می کند، چیزی که باعث می شود ورودی دریچه باز شود. بعد از آن بالون دوباره کوچک می شود، و کاتتر و بالون خارج می شوند. این روش می تواند تنگی دریچه آئورت در نوزادان و کودکان را درمان کند، اما دوباره دریچه در بزرگسالی افرادی که این روش را انجام داده اند تمایل به تنگ شدن دارد. همراه با بهبودی تنگی دریچه، بعضی افراد ممکن است مقدار نارسایی دریچه ایشان بعد از این روش افزایش یابد.

✅ ترمیم دریچه آئورت

در اکثر موارد، ترمیم دریچه آئورت برای درمان دو لتی بودن دریچه آئورت مورد استفاده قرار نمی گیرد. برای ترمیم دریچه آئورت، ممکن است جراح لت های دریچه که به هم متصل شده اند را از هم باز کند یا بافت دریچه ای اضافی را بردارد یا شکل دهد تا دریچه بتواند کاملا بسته شود.

✅ جراحی ریشه آئورت و آئورت صعودی

در این روش، جراح قسمت بزرگ شده آئورت که در نزدیک قلب است را برمی دارد. بعد از آن جراح آن را با یک لوله مصنوعی جایگزین می کند. همچنین دریچه آئورت می تواند طی این فرآیند تعویض یا ترمیم شود. در بعضی موارد، پزشکان ممکن است بخش بزرگ شده از آئورت را تعویض کنند و دریچه آئورت در جای خود بماند.

✅ مراقبت مادام العمر

بعد از این که بیماری دو لتی بودن دریچه آئورت تشخیص داده شد، شما در کودکی نیاز به مراقبت مادام العمر توسط پزشک متخصص قلب کودکان  و بعد از آن در بزرگسالی توسط متخصص بیماری های مادرزادی قلبی دارید، این مراقبت ها شامل قرارهای ملاقات منظم با پزشک برای پایش هر گونه تغییر در مشکل شما است.

ممکن است دو لتی بودن دریچه آئورت در یک خانواده ارثی باشد. به این دلیل، پزشکتان اغلب توصیه می کند که اقوام درجه یک شما –والدین، فرزندان و خواهران و برادران شما- برای این اختلال با اکو قلبی بررسی شوند.

اندازه دریچه آئورت

 

NormalAortic Valve
Aortic Annulus Size        1.8-2.3 cm
Mitral Annulus Size         3.0-3.5 cm
Aortic VTI                     18-25 cm
Mitral VTI                      10-13 cm
Normal Area                 2.5-4.5 cm2
Mild Stenosis                1.0-2.5 cm2
Moderate Stenosis        0.75-1.0 cm2
Severe Stenosis             < 0.75 cm2

 

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم دکتر من استنت کوارکت گذاشتم الان بعد از ده سال سایز دریچه آئورت ۴۷mm بوده الان ۵۱mm شده آیا نیاز به عمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام در صورتی که ائورت دو لتی هست ویا نارسایی و تنگی ائورت دارید ، نیاز به عمل هست
 • تصویر کاربر Saeid دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ۵۲ ساله هستم و مبتلا به تنگی مادرزادی دریچه آئورت دولتی. سالهاست تحت نظر هستم در حال حاضر سطح دریچه حدود ۰.۹سانتیمتر مربع است علامت حادی شلمل تنگی نفس یا غش کردن ... ندارم سایز آیورت صعودی هم ۴۱ میلیمتر است . آیا عمل تعویض دریچه ضرورت دارد یا میتوانم تا شش ماه و یا علامت دار شدن صبر کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ور صورتی که هیچ علامنی ندارید و پمپاژ قلب یا همون EFقلب هم نرمال هست میتونید صبر کنید
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باعرض سلام...خانم دکتر بنده 28سالمه آقا هستم و اکو دادم گفتن دریچه آعورت دولتی دارید،، سوالی داشتم این هست که این که شما در توضیحات فرمودین 2درصد دچار این بیماری مادرزادی هستند و 30درصد این 2درصد در سن بالا مبتلا به تنگی یا نارسایی میشوند میشه راهنمایی بفرمایید که این سی درصد دارای چه آیتم هایی هستند و اون ۷۰درصد دیگه که تا پایان عمر مشکلی براشون بوجود نمیاد دارای چه آیتم هایی هستند.
  سوال دوم اینکه بنده گاهی بصورت یهویی دچار تپش قلب میشوم و دچار تنگی نفس ثانیه ای میشوم علت آن چه می باشد و چه دارویی باید مصرف کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بسته به سیستم بدن افراد و ژنتیک داره ، ولی قند و چربی بالا و فشار خون هم در پیشرفت بی تاثیر نیست، بهتره موقعی که تپش پیدا میکنید یک نوار بگیرید ،
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام
  من 10ساله عمل دریچه ای قلب شدم ومنظم قرص میخورم.راسته میگن که هرچی سن بالاتر بره چه قرص منظم بخوری چه نه دریچه لخته میشه.وایا ممکنه تا آخر عمر لخته ایجاد نکنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام اگه مرتب داروهاتون را بخورین ، مشکلی پیش نمیاد ، و هیچ مشکلی هم تا اخر عمر انشالله پیدا نمیشه
 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  پسرم نوزادبودگفتن قلبش صدای اضافه داره.تاالان که ۱۹سالشه تحت درمان بود.میگن الان سه تاازدریچه هاش بستس.دریچه آئورت.الان داره دارومیخوره.میخام بدونم خطرناکه یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام نیاز به پیگیری ودر صورت لزوم اصلاح داره
 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  من ۲۴ سالمه و مشکل دولتی بودن دریچه‌ رو دارم
  و هر از گاهی دردش خیلی اذیتم میکنه در حدی که به دست و قفسه سینم درد وارد میشه
  داروی برای تسکین این درد وجود داره
  یا نیاز به مشاوره و ویزیت حضوری هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Reza شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام دکتر میخواستم ببینم مطبتون کجا هست من 2 تا از دریچه ها ی قلبم تعویض کردم میخاستم برای معاینه بیام
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   خیابان ولیعصر ، از جنوب به شمال بعد از پارک ساعی، نرسیده به توانیر
   بن بست بخشندگان ، ساختمان مدیکو پلاس سنتر ، طبقه ۷
   واحد ۷۰۱
   22894086
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر نازنین.من قبلا سوال راجع به دریچه روماتیسمی پرسیدم فرمودین ماهی یک پنی سیلین بزنم.فراموش کردم بگم من حساسیت دارم ودچار شوک شدم.الانم به اکثر آنتی بیوتیک ها بدنم واکنش داره بجز آزیترو که فقط طعم دهانم تلخ میشه.متاسفانه یک پزشک دیگه بعذ از عمل منو مرخص کردن وگفتن درمان باآنتی بیوتیک منسوخ شده و20 روز بعد که مراجعه کردم مطب پزشک دیگه یی بودن گفتن باید مصرف کنم منم سر به خود تصمیم گرغتم ماهی یکبار یک بسته آزیترو بخورم.البته بگم به نطر تنگی دریچه من بعلت داشتن یه دندان عفونی به مدت 6 سال بوده البته مقصردندانپزشکم بود.سپاس فراوان از وقتی که میزارین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام تنگي دريچه ارتباطي با دندان عفوني نداره ، اگه به پنيسيلين حساسيت دارين ازيترومايسين بخورين
 • تصویر کاربر مجیدمحمدی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید 25 ساله ازتهران یک ساله که دچارافتادگی خفیف دریچه میترال شدم بیماری مادرزادی کلا توخانوادمون ندارم فقط من این طوری شدم رفتم دکتربهم قرص سواتالول 80 ووراپامیل 50 داد دوماه مصرف کردم وبعدیک روز صبحاحساس نبض درشکم کردم که بعد احساس نبض رفتم دکترقلب خوب بهم گفت این قرص ها رونخور این ها گشادی عروق خونی میاره وبعد گفت سونوگرافی ازرگ اعورت بگیر گرفتم گفت قطر14mmداردوپلاک واریسم نداردودکترقلب بهم متروپرالول 50 واسپیرین80 دادودوماهی هست مصرف میکنم گفت دکتربرو دکتراعصاب قرص گاباتین 100 وقرص ضداسترس وافسردگی داد ولی اثری ندیدم الانم نمیتونم زیاد راه برم بعد احساس این نبض شکمی فعالیت روزانه ام خیلی کم شده چون نمیتونم راه برم ببخشید خانم دکترهولترمانیتورنیگ هم گرفتم ازبیمارستان لواسانی نرمال بوده وپرولاپس میترال خفیف من شش ماه پیش اکو گرفتم احتمال داره یعنی پیشرفت کرده باشه اخه من خداروشکر نفس تنگی یاتپش بالاندارم فشارهم رو11ویا12 هست وفقط ازمایش ندادم تازگی وسی تی انژیوگرافی هم نگرفتم توسونوگرافی تشخیص نداده نمیشود چرادکترقلب به من نگفت پس انژاگرافی هم برم یک بار فقط مشکل من زیاد توراه رفتن دارم که قدم به قدم نمیتونم بردارم زیاد بانبض که کل بدنم نبض رواحساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام احتمال پيشرفت پرولاپس طي اين مدت كمه ، مگر اينكه اكوي اوليه درست قابل تشخيص نبوده باشه ، در هر صورت در سوال هاي قبلي گفته شد كه اگه علايم زياده بررسي بيشتر لازم هست
 • تصویر کاربر سعيدمنصوري چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشيد.مادرم71ساله دوسال ونيم پيش عمل تعويض دريچه آئورت انجام داده واکنون کانديداي عمل تعويض مفصل زانو مي باشد.چندروزقبل ازعمل بايدوارفارين خودراقطع کند؟آيا آسپرين نيزبايدقطع شود؟آياجايگزيني براي اين داروها دراين مدت تجويز مي شود؟قطع داروخطرلخته شدن خون دردريچه فلزي رابه دنبال ندارد؟بسيارسپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام حتما بايد قبل از عمل مشاوره بشن و دستورات لازم براي پزشك نوشته بشه , چون مراقبت از دريچه حوالي عمل بسيار مهمه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر