متخصص قلب در تهران

اقدامات پرستاری در سکته قلبی (MI)

mi چیست؟ به طور خلاصه همان حمله قلبی است بنابراین ضروریست بدانید که در مواجهه با آن چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهید. شما باید بدانید که چگونه می توان از یک حمله قلبی جان سالم به در بُرد. این احتمال وجود دارد که شما و یا یک فرد نزدیک به شما در طول زندگی خود حمله قلبی را تجربه کند. زنده ماندن شما و شرایط پس از حمله قلبی به این بستگی دارد که اقدامات پرستاری در سکته قلبی در چند ساعت اولیه پس از بروز حمله قلبی چگونه انجام می شود.

mi یا حمله قلبی چیست؟

یک حمله قلبی که آن را انفارکدوس میوکارد (MI) نیز می نامند به عنوان شدیدترین حالت از سندروم حاد کرونری (ACS) شناخته می شود.

همچون تمامی حالت های مختلف سندروم حاد کرونری، یک حمله قلبی معمولا زمانی اتفاق می افتد که مشکل پارگی پلاک آترواسکلروز در شریان کرونری شما اتفاق افتد؛ شریان های کرونری مسئول رساندن اکسیژن به قلب شما هستند. این پارگی پلاک در آترواسکلروز می تواند منجر به شکل گیری لخته های خون شده و در نتیجه شریان های قلبی مسدود شوند. سپس عضله قلبی که توسط شریان مسدود شده تامین می شود کم کم شروع به نابود شدن خواهد کرد.

حمله قلبی زمانی تشخیص داده می شود که بخشی از عضله قلب مرده باشد و کارکردی از خود نشان ندهد.

عوارض بعد از سکته قلبی چیست؟

تا حد زیادی خروجی یک حمله قلبی به این بستگی دارد که عضله قلب تا چه اندازه مرده باشد. این موضوع معمولا با مشخص شدن این که کدام شریان قلبی مسدود شده است تعیین می شود. همچنین محلی از شریان که در آن لخته خون ایجاد شده و اینکه چقدر زمان می گذرد تا شریان قلبی دوباره باز شود از جمله عوامل تعیین کننده به شمار می روند.

 

اقدامات پرستاری در سکته قلبی

 

اگر مسدود شدن و لخته خون در نواحی اولیه و جایی که شریان قلبی آغاز می شود شکل گیرند، تاثیر منفی آن بر روی قلب بسیار بیشتر از زمانی است که این مسدود شدن در نواحی دورتر رخ دهد. اگر مسدود بودن شریان قلبی بیش از 5 تا 6 ساعت باشد میزان مرگ قلبی بیشتری خروجی آن خواهد بود با این حال اگر پس از دو الی سه ساعت اولیه مشکل مسدود شدن برطرف شود بخش کمتری از قلب کارکرد خود را از دست می دهد.mi چیست

اگر میزان آسیبی که به قلب می رسد شدید و زیاد باشد، ممکن است مشکل نارسایی قلبی حاد نیز در کنار حمله قلبی رخ دهد و این یک ترکیب بسیار خطرناک است. حتی اگر میزان آسیب دیدگی قلبی کم تا متوسط باشد، ممکن است مشکل نارسایی قلبی دیرتر خود را نشان دهد چرا که مصدومیت پس زمینه عضله قلب تا مدتی باقی خواهد ماند.

یک حمله قلبی همچنین می تواند مشکلات خطرناک مرتبط با ریتم قلب را به وجود آورد که به آن ها آریتمی می گویند که از جمله آن ها می توان به تاکی کاردی (ریتم سریع قلب) و فیبریلاسیون (ضربان قلب سریع و نامنظم) اشاره کرد. پس از بروز حمله قلب، بافت های آسیب دیده قلبی می توانند منجر به آریتمیهای مکرر و همچنین ناپایداری الکتریکی دائمی قلب شوند.

ایست قلبی و مرگ ناگهانی ریسک هایی هستند که هم در حین حمله قلبی حاد و هم تا حدی پس از دوران نقاهت ممکن است به وجود آیند.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط مرکز کنترل بیماری و پیشگیری،در بین افرادی که دچار حمله قلبی شده اند، حدود 27 درصد متوجه علائم اصلی این مشکل شده و با اورژانس تماس می گیرند.

زندگی بعد از سکته قلبی در ساعات اولیه

برای هر کسی که مشکل حمله قلبی دارد، داشتن توجه و مراقبت پزشکی در سریعترین زمان ممکن قطعا الزامی است. مشکلات و عوارض کوتاه مدت و بلند مدت داشتن حمله قلبی هر دو تا حد زیادی بستگی به این دارند که چه میزان از عضله قلب در حین حمله می میرد. با درمان سریع و قطعی پزشکی، شریان مسدود شده را می توان خیلی زود باز کرد و در نتیجه از سلامت قلب محافظت کرد.

اگر درمان در همان سه الی چهار ساعت اولیه انجام شود، تا حجم زیادی می توان از آسیب رسیدن به عضله قلب جلوگیری کرد. اما اگر درمان بیش از 5 تا 6 ساعت به طول انجامد، حجمی از عضله که می توان از مردن آن جلوگیری کرد بسیار کم می شود. پس از حدود 12 ساعت، آسیب به قلب تقریبا غیر قابل بازگشت است.

بیشتر مشکلات و آسیب ها معمولا در همان ساعت های اولیه از حمله قلبی اتفاق می افتند. اگر این مشکلات در داخل بیمارستان رخ دهند، شانس بسیار بالایی برای درمان آن ها وجود دارد. اما متاسفانه حدود 47 درصد از مرگ های ناگهانی قلبی قبل از رسیدن به بیمارستان رخ می دهند.

 

فردی که حمله قلبی دارد ممکن است برخی از علائم زیر و یا شاید همه آن ها را تجربه کند:

 • فشار زیاد، حس سنگینی و درد فشاری در مرکز قفسه سینه
 • درد و ناراحتی که در قفسه سینه وجود داشته و به بخش های دیگری نظیر شانه ها، پشت، گردن، فک، دندان ها و یا هر دو دست پخش می شود. گاهی اوقات نیز به بالای شکم می رسد.
 • تنگی نفس
 • حس سبک بودن سر، سرگیجه و ضعف
 • عرق کردن
 • حالت تهوع

یک حمله قلبی در حالت عمومی منجر به بروز درد قفسه سینه برای بیش از 15 دقیقه می شود، اما ممکن است هیچ علائمی نیز نداشته باشد. خیلی مهم است که حواسمان به آن علائم باشد و همچنین مشکلات دیگری نظیر مشکلات گوارشی و یا درد دائم در گردن و یا فک را جدی بگیریم.

بسیاری از افراد که حمله قلبی را تجربه می کنند، در ساعت ها، روز ها و یا هفته های قبل از بروز حمله قلبی، نشانه هایی را در بدن خود حس خواهند کرد.

همچنین بخوانید: علائم سکته قلبی در زنان

فرایند پرستاری در mi (انفارکدوس میوکارد) چیست؟

 • به اورژانس زنگ بزنید و برای دریافت نوبت با شمارهمرکز درمانی محلی خود تماس حاصل کنید. علائم مربوط به حمله قلبی را نه نادیده بگیرید و نه سعی در حل آن ها داشته باشید. اگر به سرویس های درمانی اورژانسی دسترسی ندارید، از یک همسایه یا دوست بخواهید تا شما را به نزدیک ترین بیمارستان ببرد.

CPR پس از حمله قلبی

تنها در صورت نبود هیچ گزینه ای، خودتان رانندگی کنید و فراموش نکنید که این کار هم شما و هم دیگران را در خطر قرار خواهد داد که بخواهید در آن شرایط رانندگی کنید.

 • یک آسپرین را بجوید یا قورت دهید، مگر این که به آسپیرین آلرژی دارید و یا پزشک معالج شما خواسته است که از خوردن آن ها خودداری کنید.
 • در صورت تجویز، از نیتروگلیسرین استفاده کنید. اگر حس می کنید که در حال تجربه حمله قلبی هستید و دکتر شما در گذشته نیتروگلیسرین را برایتان تجویز کرده است، آن را طبق دستورالعمل بخورید. اما از نیتروگلیسرین فرد دیگری استفاده نکنید چرا که این کار ممکن است شما را در خطر بیشتر قرار دهد.
 • اگر فرد مذکور هوشیاری خود را از دست داده احیا یا همان سی پی آر را انجام دهید. اگر با فردی همراه هستید که هوشیاری ندارد این موضوع را به یک متخصص و یا پزشک اطلاع دهید. ممکن است به شما پیشنهاد شود عملیات احیا قلب و عروق را انجام دهید که به آن CPR می گویند.

اگر نمی دانید این کار را باید چگونه انجام دهید، پزشک ها فقط پیشنهاد می کنند بر روی قلب فشار وارد کنید ( حدود 100 الی 120 فشار در هر دقیقه).

 • اگر یک دفیبریلاتور خارجی خودکار یا همان AED خیلی سریع در دسترس شما قرار گرفت و فرد هوشیاری نداشت ، دستورالعمل های روی دستگاه را برای استفاده از آن دنبال نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یکی از دندهای قفسه سیسنه به دلیل کلسیم بزرگتر شده چه کار باید کرد پشنهاد حضرت در این مورد چسیت لطفا راهمنایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام به جراح قفسه سینه یا ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  0سلام خانم دکتر من 35سالمه و دو ساله اختلال پنیکم دارم و حدود چند هفته هست دو طرف فکم بی حس میشه سر میشه،و دیشب تو خواب دیدم قلبم بدجور تیر می‌کشه بنظرتون مشکل قلبی دارم یا همون پانیک هستش.البته چند مدت پیشم گردن درد داشتم دکتر گفت دیسک گردن خفیف دارم.ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام احتمتل بیماری قابی ضعیف هست ، اگر علایم گوارشی دارید ، به متخصص داخلی هم مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پروانه دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من مبتلا به نارسایی قلبی با EF=40 هستم. ۶۹ سال سن دارم با وزن ۸۰ کیلوگرم و گرفتگی عروق ندارم. روزی ۴۵ دقیقه پیاده روی میکنم و به خاطر کرونا ماسک میزنم. کاملا به نفس نفس میفتم. آیا پیاده روی با ماسک برای بیماران نارسایی قلبی مضر است یا خیر.
  از راهنمایی شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام باید دهرو بخورید ، بهتره مدت پیاده روی را به دو قسمت تقصیم کنید ، ور گل پیاه روی مفید هست ولی بیس از حد به خودتون فشار نیارید
 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  در ساق ومچ پا ادم دارم .سابقه کم کاری تیرویید ومصرف دارو دارم تحت کنترل است.در موقع بالا رفتن از پله دچار تنگی نفس می شوم در ضمن نفخ شکم وهم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما از نظر کلیه و قلب باید بررسی بشید
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام خدمت محترمتون. برای چکاپ رفتم و مقدار ال دی اچ خونم سی و چهار و تعداد گلبول های قرمزم پنج ممیز نه دهم میلیون در مایکرو لیتر گزارش شد. سی و سه سالمه و مرد هستم. 10 ساله بدنسازی کار میکنم بدون هیچ داروی استروییدی یا تستسترون. اما مکمل از جمله وی پرتین کربو کراتین و گلوتامین مستمر استفاده میکنم. قدری اضافه وزن هم فقط در اطراف شکم دارم. قدم 184 وزنم حدودا 105 کیلو. گروه خونیم هم او منفی.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که ایا لازم به تست های پنل کلیه و قلب هست ایا؟
  تصویر ازمایشم رو ضمیمه کردم
  1. تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   تصحیح میکنم مقدار اچ دی ال کلسترول خونم 34 هست (HDL-Cholestrol = 34)
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مکمل هادر هر صورت مفید نیست و عوارض داره ، حتما یاید اکو انجام بدید و بررسی قلبی انجام بدید و چربی ldl خوبه ولی hdl کمی پایین هست و ورزش هوازی به افزایش اون کمک میکنه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الهه جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید مامانم سمت راست صورتش میسوزه، شونه ها و پشت میسوزه و درد میکنه.
  فشار خونم داره ولی با دارو کنترل شده. قندش صد و نه.
  میگه انگشتای پاش میسوزه و احساس سردی داره.
  استرسم خیلیییی زیاد داره.
  مشکلش چیه؟ باید چیکار کنیم؟ مشکلی به قلبش داره؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما به متخصص قلب مراجعه کنید البته ممکنه عصبی هم باشه ولی اول باید از نظر قلبی بررسی بشن
 • تصویر کاربر آلا جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 484 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت خانم دكتر خسروي،
  دختر 3 ساله دارم كه چربي خون ارثي (288 :كلسترول و 213 :LDL) دارند. البته خود من هم (مادر) دچار اين بيماري هستم و خيلي نگران دخترم هستم. آزمايش خون پيوست مي‌باشد.
  آيا بايستي از الان دارودرماني شروع كنيم يا هنوز زوده؟ لطفا راهنمايي بفرمائيد براي درمان به چه دكتري بايستي مراجعه كنم؟ (قلب و عروق يا غدد و متابوليسم يا ...) ميتونم خدمت شما برسم؟
  پيشاپيش از پاسخ شما بينهايت سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به دکتر غددو متابولیسم اطفال و یا قلب اطفال مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر. خانم دکتر ببخشید من نمیتونم با مطبتون تماس بگیرم. یعنی کسی به شماره تلفن پاسخگو نیست. ما میتونیم روزهایی که مطب هستید. بدون نوبت, خدمت برسیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام با این دوتا شماره تماس بگیرید ۸۶۰۸۱۶۳۵- ۲۲۸۹۴۰۸۶
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر