متخصص قلب در تهران

سرگیجه های خطرناک در اثر فشار خون بالا

گیجی یا سرگیجه، همان احساس غش، ضعف، ناپایداری و کسالت می باشد. نوعی از گیجی که سبب احساس کاذب چرخش فرد یا موارد اطراف او می شود، سرگیجه نام دارد.سرگیجه ها گاهی به صورت مکرر اتفاق می افتند.سرگیجه های خطرناک علائمی دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

گیجی های مکرر یا مداوم می توانند به طور قابل توجهی بر زندگی فرد تاثیرگذار باشند. با این حال، سرگیجه های خطرناک و ناگهانی گاهی نشانه یک مشکل تهدید کننده زندگی می باشد. درمان گیجی به علت آن و علائم فرد بستگی دارد. این درمان معمولا موثر است اما مشکل می تواند دوباره بازگردد.

علائم سرگیجه های خطرناک

افرادی که گیجی را تجربه می کنند ممکن است طیفی از احساسات از جمله موارد زیر را توصیف کنند:

 • احساس کاذب حرکت یا چرخش (سر گیجه)
 • احساس سبکی در سر یا غش کردن
 • ناپایداری یا از دست دادن تعادل
 • احساس شناور بودن، کسالت یا سنگینی سر

این احساسات می تواند به وسیله راه رفتن، ایستادن یا حرکت دادن سر شروع شده یا بدتر شوند. گیجی می تواند با حالت تهوع همراه بوده و یا به حدی شدید و ناگهانی باشد که فرد به نشستن یا دراز کشیدن نیاز پیدا کند. دفعات بروز گیجی می توانند از چندین ثانیه تا چندین روز طول کشیده و همچنین عود کنند.

چنانچه مدتیست دچار سرگیجه شده اید میتوانید با ارسال سوال خود در بخش ثبت پرسش و ذکر علائم، ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

بروز سرگیجه و بیماری قلبی

 شاید تا به حال به این فکر کرده باشید که چه سرگیجه ای خطرناک است و باید برای آن به دکتر رفت. به طور کلی در صورت تجربه کردن هر گونه سر گیجه یا گیجی مکرر، شدید، مداوم یا بی دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

در صورتی که فرد به تازگی گیجی شدید یا سر گیجه به همراه هر کدام از موارد زیر را تجربه کند باید مراقبت اورژانسی پزشکی دریافت نماید:

 • سر درد شدید و ناگهانی
 • درد در قفسه سینه
 • سختی در تنفس
 • بی حسی یا فلج بازو ها یا پا ها
 • غش کردن
 • دو بینی
 • ضربان قلب نا منظم یا سریع (بیشتر بخوانید: ضربان قلب نرمال چند است؟)
 • گیجی یا حرف زدن به صورت منقطع و بریده
 • تلو تلو خوردن یا مشکل در راه رفتن
 • استفراغ مداوم
 • تشنج
 • بروز یک تغییر ناگهانی در شنوایی
 • ضعف یا بی حسی صورت

در صورت تداوم احساس سرگیجه و تنگی نفس حتما به یک فلوشیپ اکو قلب حاذق مراجعه کنید.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص اکوکاردیوگرافی و عضو انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، آمریکا و اروپا.

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

اکو-مطب

❇علت سرگیجه

علت سرگیجه و سنگینی سر و گیجی عوامل احتمالی بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به اختلال گوش درونی، بیماری حرکت و تاثیرات دارویی اشاره کرد. گاهی اوقات این وضعیت به وسیله یک بیماری زمینه ای مانند گردش خون ضعیف، عفونت یا آسیب به وجود می آید.

سرگیجه نشانه چیست؟

نحوه احساس گیجی در فرد و محرک های آغاز کننده آن نشانه هایی از عوامل احتمالی می باشند. علاوه بر آن، مدت پایداری گیجی و هر علامت دیگری نیز می تواند به یافتن علت سرگیجه مداوم  کمک کنند.

مشکلات گوش درونی که سبب سر گیجه می شوند

احساس تعادل به ترکیبی از ورودی های اجزای مختلف سیستم احساسی فرد بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

 • چشم ها: در تعیین موقعیت بدن در فضا و چگونگی حرکت آن مفید هستند.
 • اعصاب حسی: پیام هایی را در ارتباط با موقعیت ها و حرکات بدن به مغز ارسال می کنند.
 • گوش درونی: حسگر هایی را در خود جای داده که به شناسایی جاذبه و حرکات عقب – جلو کمک می کنند.

نشانه های سرگیجه

سر گیجه احساسی کاذب از چرخش یا حرکت موارد اطراف فرد است. در اختلالات گوش درونی، مغز پیام هایی از گوش درونی دریافت می کند که با پیام های دریافتی از چشم ها و اعصاب حسی همخوانی ندارند. سر گیجه نتیجه تلاش مغز برای سازمان دهی به این ناهمخوانی اطلاعات است.

سر گیجه وضعیتی حمله ‌ای خوش‌ خیم (BPPV): این وضعیت می تواند سبب احساسی شدید، مختصر و کاذب از چرخش یا حرکت کردن در فرد شود. حملات این سر گیجه به وسیله تغییری سریع در حرکت سر آغاز می شوند. از جمله این تغییرات سریع می توان به هنگام غلط زدن در تخت خواب، نشستن یا ضربه به سر اشاره کرد. سر گیجه وضعیتی حمله ‌ای خوش‌ خیم رایج ترین علت سر گیجه می باشد.

عفونت: یک عفونت ویروسی عصب دهلیزی (وستیبولار) به نام نوریت وستیبولار می تواند سبب ایجاد سر گیجه شدید و مداوم شود. در صورتی که فرد از دست دادن ناگهانی شنوایی را نیز تجربه کند امکان دارد به لابیرینیت مبتلا باشد.

بیماری منییر: این بیماری شامل تجمع بیش از حد مایعات در گوش درونی می باشد. این بیماری به وسیله حملات ناگهانی سر گیجه ای شناخته می شود که می توانند تا چند ساعت ادامه داشته باشند. همچنین، امکان دارد فرد فقدان نوسانی شنوایی، زنگ زدن گوش یا احساس پری آن را تجربه کند.

میگرن: افراد مبتلا به میگرن حتی در صورت نداشتن سر درد شدید می توانند به حملاتی از سر گیجه یا دیگر انواع گیجی دچار شوند. چنین حملات سر گیجه ای می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامیده و علاوه بر سر درد با حساسیت به نور و صدا نیز همراه باشند.

خون دماغ و سرگیجه: اگر شما خون دماغ شوید و خون زیادی از دست دهید در اثر خون دماغ شدن دچار سرگیجه می شوید.

مشکلات گردش خون که سبب سرگیجه های خطرناک می شوند

در صورتی که قلب خون کافی به مغز پمپاژ نکند امکان دارد فرد احساس گیجی، غش یا عدم تعادل داشته باشد. عوامل آن نیز شامل موارد زیر می شوند:

فشار خون پایین: افت شدید فشار خون سیستولیک (عدد بزرگ تر در خواندن فشار خون) می تواند به احساس خفیف سبکی در سر یا احساس غش کردن منجر شود. این وضعیت می تواند پس از برخاستن یا ایستادن سریع بروز دهد. چنین وضعیتی افت فشار خون وضعیتی (اورتواستاتیک) نامیده می شود.

 

گردش خون ضعیف: بیماری هایی مانند کاردیومیوپاتی حمله قلبی، آریتمی قلبی و حملات ایسکمیک گذرای قلب می توانند سبب ایجاد گیجی شوند. علاوه بر آن، کاهش حجم خون می تواند سبب رسیدن جریان ناکافی از خون به مغز یا گوش درونی شود.

سایر علت سرگیجه ناگهانی شدید

بیماری های عصبی: برخی اختلالات عصبی همچون بیماری پارکینسون یا ام اس می توانند به کاهش پیشرونده تعادل منجر شوند.

دارو ها: گیجی می تواند یک عارضه جانبی از برخی دارو ها باشد. از جمله این دارو ها می توان به دارو های ضد تشنج، ضد افسردگی، آرام بخش ها و مسکن ها اشاره کرد. مخصوصا، دارو های کاهنده فشار خون در صورتی که فشار خون را بیش از حد کاهش دهند، می تواند سبب احساس غش در فرد گردند.

اختلالات اضطرابی: برخی اختلالات اضطرابی می توانند سبب احساس سبکی سر یا کسالتی شوند که اغلب تحت عنوان گیجی توصیف می شود. این اختلالات شامل حملات ترس، ترس از ترک خانه یا ترس از قرار گرفتن در فضا های باز و بزرگ می شوند.

سطوح پایین آهن (آنمی): در صورت ابتلای فرد به آنمی، دیگر علائم و نشانه هایی که می توانند به همراه گیجی رخ دهند شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی می باشند.

قند خون پایین (هیپوگلایسمی): این وضعیت معمولا در افراد مبتلا به دیابتی رخ می دهد که انسولین مصرف می کنند. گیجی (احساس سبکی سر) می تواند همراه با تعریق و اضطراب بروز دهد.

افزایش بیش از حد دما و کاهش آب بدن: در صورتی که فرد در آب و هوای گرم فعالیت کرده و مایعات کافی مصرف نکند، امکان دارد به احساس گیجی ناشی از افزایش بیش از حد دما و کاهش آب بدن دچار شود. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد دارو های قلبی مشخصی را مصرف کند.

چنانچه مدتیست دچار سرگیجه شده اید میتوانید با ارسال سوال خود در بخش ثبت پرسش و ذکر علائم، ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

❇علت سرگیجه و حالت تهوع ناگهانی

سرگیجه و حالت تهوع اغلب با هم ظاهر می شوند. آنها علائم معمول چندین بیماری از جمله سردردهای میگرنی ، ناراحتی های معده و سایر عفونت ها هستند. به ندرت ، آنها می توانند علائم بیماری های جدی تر مانند تومور مغزی باشند. بسیاری از عوامل یا شرایط مختلف ممکن است باعث حالت تهوع و سرگیجه شود. این عوامل عبارتند از:

 • سردرد
 • دریازدگی
 • مصرف مواد مخدر
 • نوشیدن مشروبات الکلی
 • بیماری های معده
 • کمبود آب بدن
 • بارداری
 • مسمومیت با مونوکسید کربن
 • و …

جلوگیری از ایجاد سرگیجه و حالت تهوع

همیشه نمی توان از حالت تهوع و سرگیجه جلوگیری کرد. اما با رعایت نکات زیر می توانید در برخی موارد جلوی سرگیجه ناگهانی و حالت تهوع را بگیرید:

 • شستن مکرر دستها، خصوصاً در تماس نزدیک با دیگران یا بعد از حضور در کنار فردی که بیمار است.
 • پرهیز از کار یا بیرون رفتن در هنگام بیماری
 • نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن

عوامل تشدید سرگیجه

عواملی که می توانند خطر ابتلا به گیجی را افزایش دهند شامل موارد زیر هستند:

سن: افراد بالغ مسن تر با احتمال بیشتری به بیماری هایی مبتلا  شده که سبب گیجی و مخصوصا عدم تعادل می شوند. علاوه بر آن، این افراد به احتمال بیشتری دارو هایی مصرف می کنند که سبب ایجاد گیجی می شود.

سابقه حمله گیجی: در صورت تجربه گیجی در گذشته، احتمال ابتلا به آن در آینده بیشتر می باشد.

عوارض سرگیجه های خطرناک

گیجی می تواند خطر سقوط کردن و آسیب زدن به خود را افزایش دهد. تجربه کردن گیجی در حین رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین می تواند احتمال بروز یک حادثه را افزایش دهد. همچنین در صورت عدم درمان یک بیماری ایجاد کننده گیجی، امکان تجربه عوارض بلند مدت ناشی از آن وجود دارد.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  بنده جوانی ۴۲ ساله هستم و دارای فشار خون مدتی املودیپین ۵ میخوروم که بع علت ورم پا قطع کردم با املوبر مشکل عدم نعوذ و تکرر ادرار دارم به علت التهاب پروستات و ودزش بدنسازی انجام میدهم خانم دکتر بنده چه قرصی که با توجه به شرایطم خوب باشد لوزارتان ایا باعث تکرر و دل درد میشود
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام حضوری جهت تغییر دارو مراجعه کنید
 • تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید....
  من ۳۵سالمه»۲روزه تموم سرم داغ میشه،،،فشارم وتو خونه گرفتم تا ۱۸رسیده پایین تر از ۱۶هم نمیاد....دائماعصبیم،اصلا مورد خاصی نی،،،ولی غیر قابل کنترل شدم،،،دکتراعصاب تو چابهار فقط قرص خواب تجویز میکنه...واقعا نمیدونم بایدچیکارکنم،واینکه مشکلم چیه؟؟؟بچه که بودم واسه نوار قلب دائم پیش پزشک میرفتم،ضربان قلبم زیاده واز همون بچگی تاالان واسم عادی شده،،،کم خونی شدید دارم،ولی هیچ کدوم تا ۲روز پیش حالم اینقدر بد نکرده بود،تااینکه فشارم وگرفتم...
  ۲تا بچه کوچیک دارم،نگرانم،،،لطفا راهنمایی کنین،،،مگه میشه فشار اینقدر بالا باشه،،،با۲تادستگاه هم گرفتم همین میزان ونشون میده...ممنون از صفحه پزشکیتون 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام با توجه به فشار بالا نیاز به مصرف داروی فشار خون است. ازمایش خون جهت بررسی کلیه ها انجام شود. در اسرع وقت به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام
  برای کاهش فشار خون یک هفته است قرص آملودیپین مصرف میکنم و چند روزه دارای حالت منگی و سرگیجه و سردرد شدم میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ۲ روزه مصرف قرص و قطع کردم ولی هنوز خوب نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام فشار ها را کنترل کنید ممکن است به دلیل افت فشار باشه و مقدار دارو زیاد بوده ، اگر بهتر نشدید به دکتر معز و اعصاب مراجعه کنید و هولتر فشار خون انجام بدید
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  بنده 40 سالمه حدود 8 سال اکثرا فشارم 13/5 روی 9/5-9 بود، تا سال گذشته به دکتر مراجعه نکرده بودم، بعد از مراجعه به دکتر و بستن هولتر و انجام اکو مشخص شد که باید دارو مصرف کنم ضمناً گفتند دیواره قلب مقداری ضخیم شده، داروی اولیه والزودک اچ سی تی 12/5_80 مصرف کردم بعد از شش ماه دوباره هولتر بستم، فشارم تغییری نکرده بود و دوز مصرفی دارو دو برابر شد یکی صبح یکی شب. اوایل فشارم بهتر شد ولی الان فشارم برگشته بلکه بالاتر هم رفته، موردی که خیلی اذیتم میکنه ادرار کردن زیاد هستش مخصوصاً نصف شب ها و زمانی که بیرون از منزل هستم. میخواستم بپرسم پیشنهاد شما چه دارویی هستش؟
  الان فشار خونم 14 _ 13/5 روی 10 _ 9/5 با مصرف روزی دو قرص والزودک اچ تی سی 12/5_80
  کراتین، اوره، سدیم، پتاسیم و قند خون نرمال
  کلسترول و تری گلیسیرید یه مقدار بالا هستش
  ممنونم از پاسختون🙏🌹
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام بهترین راه علاوه بر دارو ورزش منظم حداقل ۵ روز در هفته و کاهش وزن و رعایت رژیم کم نمک هست ، جهت تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  مادرمن یه مدت فشارش نوسان داشت مثلا۱۶روی۹ یا۱۰ هیچ بیماری زمینه ایی ندهره اکو دادن دکتر گفت سالمه وتاسه ماه قبل اصلا فشارخون نداشته فشارش بخاطر اضطراب پنهانه چون قلب سالمه خودش تنظیم میکنه بعد ده دقیق فشار مادر۱۲روی۷ میرفت
  الان قرص سینومیکس یکی صبح نصف شب میخوره فشارش خداروشکر نرماله دیروز بردمش پیش دکتر بخاطر سرگیجش بخاطر مسافت راه فشارش۱۵روی۷بود بعد ده دقیقه۱۲روی۷رفت
  الان نگرانم ممکنه فشارش کنترل نشده باشه؟
  تاسرشومیخواد روی بالشت بزاره سرش گیج میره البته کم نمیدونم چشه لطفا کمکم کنید خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام برای این که مطمئن باشید آزمایش هولتر فشار خون بدن

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  حدود ۵ماه میشه که بعد زایمان احساس خفگی سر درد گلو درد سوزش معده سرگیجه سستی کل اعضای بدن ..‌‌...همه دکترا رو رفتم همه آزمایشاتو رفتم ولی میگن مشکلی نداری پس چرا خوب نمیشم خواهشا یه راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   کی جواب میدین
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر اکو شدین و اکو نرمال بوده ، ربطی به قلب نداره ، از نظر کم خونی بررسی کنید و به روانپزشک مراجعه کنید ،اگر به متخصص ریه مراجعه نکردید از نظر ریه هم بررسی بشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب ،خانم دکتر برای کسی که مقداری کلسترول وفشارخون بالا داره وقرص رزواستاتین ووالوسپ مصرف میکنه ولی الان فشارش کنترل هست وپایین اومده خوردن هرشب آسپرین ۸۰ ضرورت داره ؟یک ماهه که هرشب آسپرین میخوره باتجویزپزشک ،الان که فشارش پایین اومده هم باید هرشب آسپرین بخوره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر سابقه بیماری قلبی و تنگی عروق ندارند به صرف فشار خون و چربی نیاز به مصرف اسپیرین نیست.
 • تصویر کاربر M سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام ،دکتر برای مادرم یک ماهه به خاطر فشارخون بالا ویه مقدار کلسترول بالا صبح نصف والوسپ وشب مایوکارمت ۹۵ وروپیکسون ۲۰ وآسپرین ۸۰ تجویز کرده ،ضمن اینکه نوار قلب واکوی مادرم هیچ مشکلی نداشت ،متها شبا بعداز خوردن مایوکارمت وروپیکسون استفراغ میکرد وحالش بد میشد به خاطر همین چند شبه مصرفش رو قطع کرده وفقط صبح نصف والوسپ وشب آسپرین مصرف میکنه ،الان فشار مادرم پایین اومده و بین ۱۰ و۱۱ هستش ،آیا قطع کردن قرص مایوکارمت وروپیکسون خطرناکه وجایگزینش لازمه ؟واینکه مصرف هرشب آسپرین ۸۰ خطرداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر فشارشون با همون یک دارو کنترل هست نیاز به میو کارمت نیست ، برای اصلاح چربی هم اگر با رزواستاتین را اداه بدند در صورتی که مسکی بود ، دارو باید تغییر کنه
 • تصویر کاربر نگار شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. مادر من ۵۹ ساله از دیشب احساس سرگیجه و‌تهوع دارن و فشارشون ۱۶/۱۰ هست.نوار قلب اوکی بود.پزشک‌ عمومی قرص لوزارتان و بتا سرک‌ تجویز کردن و‌تاکید داشتن بتا سرک حتما باید اصل باشه که گیر نیمد. میخواستم بدونم تشخیص دکتر کافی بوده یا نه و قرص بتاسرک ایرانی مصرف کنن یا خیر؟
  1. تصویر کاربر نگار جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   دو سه سال پیش هم فشارشون بالا رفت پیگیری شد مشکل پایین بودن برخی املاح و ویتامینها مثل زینک بود و بهبودی یافتند و قرص فشار هم مصرف نکردن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما قرص فشار را مصرف کنن ، و بعد جهت بررسی قلبی مراجعه کنند ، بتاسرک ایرانی هم منعی نداره ، ، اگر فشار پایین بود و همچنان علامت داشتند باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۹ سالمه و فشار خونم شبها میره بالا . همزمان با فشار بالا سرگیجه دارم و دید چشم هام هم دچار اختلال میشه یعنی ب اشیاع توی خونه نگاه میکنم احساس مکینم حرکت میکنن . وقتی اینجوری باشم خواب نمیرم و اگر هم برم ب مدت کوتاه هست و با حالت ترس و یا کمی خفگی از خواب میپرم . میخواستم بدونم همه اینا از فشار بالاست یا باید نگران چیز خاصی باشم و یا ب دکتر خاصی مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام فشار بالا خطر ناک هست ، حتما فشارتون را با مراجعه به پزشک کنترل کنید ، در صورتی که علایمتون بعد از کنترل فسار ادامه یافت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نورا جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلتم مادر ۴۱ سال دارن
  حدودا دوهفته هست که سرگیجه دارن و احساس میکنن خونخ دور سرشون میچرخه و چندباری فشارشون بالا رفت رو ی ۲۰ و تپش قلب هم دارن الان دارو مصرف میکنن ولی بهتر نشدن و اکو قلب هم دادن خوب بود البته هرشب دندون دردهم دارن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اول فشارشون را کنترل کنن در صورتی که با وجود کنترل فشار باز هم علایم داشتن ، به متخصص مغز و اعصاب و گوش مراجعه کنن ، همزمان درد دندون را هم پیگیری کنند
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون به خیر من دو هفته پیش شب نشسته بودم با همسرم فیلم میدیدم که یکباره حس کردم سرم به سمت راست گیج میره حالت تهوع پیدا کرده بودم بعد از چند دقیقه حتی چشمهایم رو هم میبستم سرم به سمت راست گیج میرفت.زنگ زدیم اورژانس اومد گفت باید سریع بره دکتر رفتیم تا صبح زیر سرم بودم و برگشتم خونه.روز بعد سردردی رو همش با خودم داشتم به همراه ضعف زیاد.شب که اورژانس اومده بود فشارم ۹ بود که گفت خیلی پایینه قندم هم خیلی اومده بود پایین.از اون روز دوبار دیگه این اتفاق افتاده دفعه اخر با شدت کمتری بود.به نظر شما چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام‌.پدرم ۷۶ساله سرگیجه واستفراغ داشت فشارش ۱۷ بود.دارو مصرف میکنه عصب گوش هم ضعیف شده گاه گاهی باز هم دچار وز وزگوش وشروع حالت استفراغ وتهو میشه آکو ونوار مشکل نداشت.نمیدانم از گوش است یا قلب؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به سنشون احتمال اینکه مربوط به قلب باشه هست حتما مراجعه کنید و از نظر قلبی بررسی کنید
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،وقت بخیر.
  مامانم ۳۹ سال سن دارند،به فشارخون بالا مبتلا هستند و داروهای بیزوپرولول ۵میل واکسفورج ۸۰ مصرف می کنند.دریچه قلبشان هم مقدار کمی افتادگی دارد. ۳روز پیش بعداز ظهر ناگهانی دچار سردرد نسبتا شدید درقسمت پایین سر سمت چپ(پشت گوش) ،همراه با تیرکشیدن قلب،درد سمت چپ فک پایین و درد سمت چپ صورت شدند که با لمس صورت احساس درد میکردند.این علائم حدودا ۱ الی۲دقیقه طول کشید بعد کاملا ازبین رفتند.تا پایان شب چند بار دیگر هم این دردها تکرار شد اما خفیف تر.روز بعد چندبار دچار سردردناگهانی در همان محل ذکر شده،شدند با این تفاوت که هیچ علامت دیگری همراه سردرد نبود و سردرد خفیف تر شده بود.در دو روز اخیر فقط صبح یک بار دچار سردرد در همان محل شدند که خیلی خفیف تر از دفعات قبل بود و حدودا ۱دقیقه یا کمتر طول کشید. خانم دکتر آیا این علائم نشانه حمله ایسکمی گذرا یا حمله قلبی یا سکته مغزی بوده است؟خواهش میکنم راهنماییم کنید مامانم قبول نمیکنه به دکتر مراجعه کنه،خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام این علایم ربطی به قلب نداره اگر فشار نرمال هست و علایم ادامه یافت به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  الان دو روزه فشار عجیبی بر سر و کاسه چشمم وارد شده همچنین فشار بر دستام هست به طوری که احساس میکنم به سرم و دستام داره باد وارد میشه و عدم تعادل هنگام راه رفتن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما فشارتون را بگیرید و کنترل کنید اگه با کنترل فشار همچنان علایم باقی بود دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید ، البته یک نوار قلب هم بگیرید
 • تصویر کاربر محمدي پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير پدر من بيماري ديابت و فشار خون دارند و سابقه سكته مغزي، چند روزيست كه در ساعات متعددي از شبانه روز دچار سرگيجه ناگهاني مي شوند و مدتي هست در گوششون صداي زنگ مداوم شنيده ميشه آيا خطرناك است؟ نشانه ي چه چيزي ميتواند باشد؟
  داروهايي كه استفاده مي كنند:
  انسولين ٣ نوبت در روز
  لوزارتان روزي ٣تا
  آملوديپين روزي ٢تا
  متفورمين روزي ٣تا
  آ س آ روزي ٢تا
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در صورتی که همزمان افت فشار و قند ندارند به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر
  ساعت 6:30دقیقه صبح هنگامی که خواب می دیدم که سنگگی که با روغن پخته است به من هدیه دادند همان لحظه از خواب بیدار شدم نتوانستم بلند شوم چون تا باحال چنین موردی نداشتم خیلی مضطرب شدم خواستم با زور بلند شوم خوردم زمین از فوریتهای پزشکی امداد خواستیم آمدند و گفتند فشارت 16به10است بعد از سه ساعت رفتیم درمانگاه که پس از دریافت نوار قلب یک عد سرم با سه آمپول تجویز نمودند برای فردا آزمایشی نوشتند حال اضطراب دارم باز شب همین حالت رخ دهد خواستم راهنمایی فرمایید ضمنا سن ام 52سال می باشد و وزنم73کیلو ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما با توجه به سنتون نیاز به بررسی بیشتر دارید به متخصص فلب و مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۴۰ سال سن دارم و در حدود تقریبا ده سال قبل در طول سال به مدت چندین مرتبه ناگهان یک ضربانی به زیر گلویم می خورد انگار که قلبم یک لحظه خالی می کرد که بصورت ناخداگاه به سرفه می افتادم و حالم بر می گشت که اخیرا طی یکسال گذشته این حالت روز به روز افزایش پیدا کرده بود تا اینکه پزشکان با قرص فشار خون شدت و نیرویش را کم کردند ولی به تازگی این حالت گه گاه به بنده دست می دهد ولی با قدرت کم و خوردن قرص فشار خون و حتی پراپرانول ۱۰ بصورت روزانه طبق دستور پزشک باعث افت فشار خون می شود و در ضمن از ابتدای سال جاری یک حالت لرزش در دندان ها و دست و حتی اوایل در پای چپم بودش که الان بصورت مداوم فقط در دندان هایم است بطوریکه با نزدیک کردن دندان ها متوجه لرزش می شوم و گاهها که فشار خونم بالا میرود بعنوان مثال ۱۵ بر روی ۱۱ با ضربان ۱۱۵ عضلات بدنم تمامشان شروع به لرزش و اسپاسم لحظهای می کنند و حالت جمع شدن و ول کردن دارند و می پرند در ضمن بنده مشکل طپش قلب هم دارم که بارها شاهد ضربان قلب ۱۴۰ و ۱۲۰ بوده ام بطوریکه ضربان و پمپاژ خون را زیر پوستم در آن مواقع حس می کنم و اغلب فشار مینی موم خونم بالا می رود بر روی ۱۱ یا ۱۱/۵ و در ضمن اخیرا انتهای دست ها و پاهایم نیز سرد است و در موقع حمله فشار خون علاوه بر لرزش عضلات احساس سرما نیز دارم و دست و پا هایم یخ می باشد و سرگیجه هم در زمان بالا بودن فشار خون دارم خیلی نزد پزشک رفتم و حتی سی تی آنژیوکردم گفتند مشکل گرفتگی عروق نداری و اکو کردم بعضی ها می گویند افتادگی مختصر دریچه قلب داری و بعضی ها نی گویند نه شکلش مادرزادی این صورت است هر روز هم بدتر می شوم ترا به خدا کمکم کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما یک ازمایش خون باید بدید ، بخصوص تست تیرویید ، و اگه نرمال بود باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم و فشار خون بشید که مشخص بشه سطح فشار خونتون و ریتم قلبتون به چه صورت هست
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   آزمایش تیروئید دادم به تازگی پنج الی شش نوبت در طول امسال حتی متخصص تیروئید هم بردم گفتند نرمال است و فقط آنتی تی پی او من ۱۳۵ بوده است بنظر بنده با توجه به اینکه در پای راستم بصورت واریس عروقش زده بیرون و از مادرزادی بصورت لکه های قرمز بوده و دو سه سال هستش که اطراف رگ های واریس خون به زیر پوستم بصورت دانه های قرمز در حدود خیلی کم به اندازه شش سانتی متر و در یک نقطه انشار یافته بنظر شما واسکولیت نمی باشد با توجه به اینکه همیشه در آزمایش خونم مقدار Esr خونم ۱۵ یا ۱۲ می باشد نظر شما چیست
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اول فشار خونتون را کنترل کنید ، سپس در صورت پا بر جا بودن علایم بررسی بیشتر انجام بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساغر پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  با سلام وقتون بخیر خانومی چهل و پنج ساله با سابقه فشار خون بالا ک دارو هم مصرف می‌کنند مدت دو روز سرگیجه ب خصوص هنگام خواب احساسی ب اصلاح گردش خونه دور سر دارند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگه فشار نرمال و کنترل شده هست و سرگیجه دارن به خاطر گوش و یا مغز و اعصاب هست
 • تصویر کاربر فری سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  مادرم چند روز پیش فشار خونش بالا رفت و با سرگیجه به دکتر مراجعه کردیم.فشارش رو با آمپول و قرص زیرزبانی پایین آوردن.ولی هنوز سرگیجه خفیف و حالت سنگینی سر رو دارن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر راد سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام
  سرگیجه دارم.
  و از بینی فشار میاد به سرم .
  حتی موقعه نماز خوندن خم و راست میشم فشار میاد به سرم و سرگیجه میگیرم.
  طوری که وقتی میریم استخر اب وارد بینی میشه اونطوری هستم مدام .
  و حس بویاییم خیلی کم شده.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام ، فشار خونتون را کنترل کنید ، ممکنه کاهش بویایی از علایم اولیه کرونا باشه ، با مراکز مشخص شده تماس بگیرید ، ممکن هم هست که سینوزیت داشته باشید اگه فشارتون طبیعی بود با پزشک گوش و حلق وبینی مشورت کنین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر