متخصص قلب در تهران

روماتیسم قلبی و حاملگی

تعیین سطح بیماری روماتیسم قلبی در برنامه ریزی قبل از بارداری مهم است. هرچه تشخیص و درمان زودتر انجام شوند، احتمال اینکه آن زن دچار عوارض و مشکلات شود کمتر می شود. یک بارداری ناخواسته (بدون برنامه ریزی توصیه شده قبل از بارداری) زن را در معرض خطر زیادی قرار می دهد.

در زنان مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی، برنامه ریزی با دقت قبل از بارداری می تواند به خوبی مراقبت، پایش و حمایت در دوران بارداری نتایج را هم برای مادر و هم برای کودک بهبود بخشد.

 بیماران مبتلا به روماتیسم قلبی شناخته شده، باید قبل از بارداری به خوبی ارزیابی شوند. باید با تمام زنان مبتلا به بیماری دریچه قلبی که شدت بیماریشان بیش از متوسط است، درباره برنامه ریزی جهت باردار شدن بحث شود. حتی اگر در آینده نزدیک قصد باردار شدن نداشته باشند.

رماتیسم چیست؟

معنی لغت روماتیسم به شرایط دردناک مختلفى اشاره دارد که بر مفاصل، استخوان ها، غضروف ها ، تاندون ها ، رباط ها و عضلات تاثیر می گذارد. بیماری روماتیسم ، که بیماری های اسکلتی عضلانی نیز نامیده می شوند، با درد و کاهش محدوده ى حرکات و فعالیت ها در یک یا چند ناحیه از سیستم اسکلتى عضلانى شناخته مى شوند.

در برخی بیماری ها علائم التهاب ، تورم، قرمزی و گرمى در مناطق آسیب دیده وجود دارد . هم چنین بیماری های روماتیسمی می توانند بر احشاء داخلی نیز تأثیر بگذارند.

برخی افراد از کلمه ى آرتریت برای اشاره به بیماری های روماتیسمی استفاده می کنند. آرتریت، که به معنی التهاب مفصل است، فقط بخشی از انواع بیماری های روماتیسم است.

بخش هایى که آرتریت بر روى آن ها تاثیر مى گذارد شامل: درد مفاصل، سفتی مفصلی، التهاب مفصلی، و آسیب مفصلی.

روماتیسم قلبی چیست؟

روماتیسم قلبی در اثر ابتلا به‌نوعی بیماری عفونی به نام تب روماتیسمی که می‌تواند بر بسیاری از اندام‌های بدن مانند قلب، مفاصل پوست و مغز اثر گذارد. آسیب به دریچه‌های قلب موجب فعالیت بیشتر قلب برای پمپاژ خون به‌مرور زمان موجب نارسایی‌های قلبی می‌شود که علائم آن ممکن است سال‌ها طول بکشد تا خود را بروز دهد.

افراد در سنین مختلفی ممکن است به تب روماتیسمی مبتلا شوند اما معمولا کودکان 5 تا 15 سال دامن‌گیر آن می‌شوند. در کشورهای پیشرفته مانند ایالت متحده نرخ ابتلا به این بیماری بسیار اندک است.

چه کسانی در معرض ابتلا به روماتیسم قلبی هستند؟

اینکه عامل بیماری روماتیسم قلبی چیست در درمان آن بسیار موثر می باشد. در پاسخ به این سوال که درمان نشدن کدام بیماری سبب بروز بیماری روماتیسم قلبی می شود باید بگوییم خطر ابتلا به روماتیسم قلبی برای کسانی که در معرض بیماری‌های عفونی و التهابی هستند بسیار بیشتر است. همچنین کودکانی که به‌طور مکرر مبتلا به گلودرد میکروبی می‌شوند بیشتر درخطر ابتلا به تب روماتیسمی و روماتیسم قلبی هستند.

گلو درد روماتیسمی

تاثیرات بارداری بر بیماری روماتیسم قلبی

در طول مدت هر بارداری، افزایشی 30 تا 50 درصدی در حجم خون به وجود می آید که در نتیجه آن فشار بر روی دریچه های قلب بیشتر می شود. در زنان مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی این فشار زیاد سبب افزایش خطراتی می شود که مادر و یا جنین در معرض آنها قرار دارند.

دور از انتظار نیست که زنان تا قبل از دوره بارداری از ابتلا به رماتیسم قلبی بی اطلاع باشند. این به این دلیل است که فشار افزوده شده بر روی قلب می تواند سبب شود تا بیماری روماتیسم قلبی که قبلا دارای علامتی نبوده اکنون علائم آن بروز کنند.

سوزش قفسه سینه در بارداری

بارداری می تواند سبب پدیدار شدن و یا بدتر شدن علائم از جمله تنگی نفس با فعالیت های ساده و بیدار شدن از خواب در اثر نفس کشیدن شود.

در زنان مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی حادتر این شرایط می تواند به ایجاد علائمی بسیار جدی تر مانند ورم ریوی، فیبریلاسیون شریانی یا لخته شدن خون منجر شود. این تغییرات در سه ماهه اول بارداری شروع شده اما در هفته های 28 تا 30 به اوج می رسند و تا پایان دوره بارداری ثابت می مانند. به عبارت دیگر زنان مبتلا به بیماری دریچه قلب در سه ماهه سوم بارداری دارای علائم بیشتری می شوند.

مدیریت بیماری روماتیسم قلبی در بارداری

زنان مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی متوسط یا شدید نیاز به نظارت نزدیک، معمولا در یک مرکز تخصصی که دارای تجهیزات مراقبت ویژه و قلبی می باشد دارند. زنانی که در دوره بارداری نیاز به مواد ضد انعقاد دارند در معرض خطر بیشتری جهت ابتلا به عوارض هستند.

در مواقعی که تعویض دریچه قلب صورت گرفته است یا در فیبریلاسیون شریانی ضد انعقاد هایی از جمله وارفارین یا هپارین با وزن مولکولی پایین (LMWH) به بیماران داده می شوند. هر دو گروه ضد انعقاد ها هم به وسیله افزایش خطر ترومبو آمبولیسم و هم خطراتی که جنین در معرض آنهاست سبب ایجاد مشکلاتی می شوند.

قرص وارفارین

زنان در پروفیلاکسی (روند درمانی پیشگیرانه) ثانویه باید به درمان ادامه دهند. هرگونه داروی آنتی بیوتیکی که در پروفیلاکسی ثانویه (معمولا تزریق بنزیل پنی سیلین هر 21 تا 28 روز) تجویز شده، مصرف آن در دوره بارداری بی خطر است. این نکته حیاتی است که خانم باردار جهت اجتناب از تب روماتیسمی و بدتر شدن بیماری روماتیسم قلبی نباید هیچ کدام از نوبت های تزریق خود را از دست دهد.

بسیاری از زنان دارای سابقه تب حاد روماتیسمی یا بیماری روماتیسم قلبی با شدت متوسط، نیاز به مدیریت و مراقبتی ویژه در حین حاملگی ندارند اما باید قبل از بارداری یا در اوایل بارداری توسط یک متخصص قلب و یک متخصص زنان و زایمان جهت فراهم کردن بی خطرترین راه تولد نوزاد به دقت معاینه شوند.

تشخیص بیماری روماتیسم قلبی

روماتیسم قلبی در اثر ورود باکتری استروپکوک به بدن است که برای تشخیص این مهم از آزمایش خون استفاده می‌شود. در آزمایش‌های فیزیکی روزانه ممکن صدای غیرطبیعی قلب تشخیص داده شود.

صدای غیرطبیعی قلب به دلیل نشت خون در اطراف دریچه‌های آسیب‌دیده است. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که بافت‌های ملتهب قلب با یکدیگر در اصطکاک باشند. برای تشخیص بیماری روماتیسم قلبی از آزمایش‌های فیزیکی و پزشکی متعددی استفاده می‌شود که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره‌شده است.

مدیریت بیماری روماتیسم قلبی برای زنان باردار در مناطق دور افتاده یا روستایی

ممکن است نیاز باشد زنان باردار مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی که در مناطق روستایی یا دور افتاده هستند، در حالی که در انتظار تولد فرزندشان می باشند جهت ماندن در مراکز مراقبت شهری مدتی را دور از خانه سپری کنند.

یک نکته مهم این است که در صورت تجویز، دادن پروفیلاکسی ثانویه به بیمار ادامه یابد و زنان جهت دستیابی به حداکثر خدمات مطلوب برای دریافت پروفیلاکسی ثانویه حمایت شوند. کاهش استرس ناشی از تنهایی باید مد نظر گرفته شده و در هر زمانی که امکان دارد حمایت های مطلوب و پشتیبانی خانواده موجود باشند.

بارداری یک فرصت جهت حمایت از زن برای ایجاد ارتباط با خدمات حمایتی و اجتماعی است. این کار نیازمند همکاری دقیق و ارتباط بین کارکنان بومی سلامت، ماما هایی که در مناطق دور افتاده هستند، بازرسان پزشکی مناطق، متخصصان زنان و زایمان و متخصصان قلب می باشد.

درحالی که موقعیت هر زن با دیگری تفاوت دارد، باید در نظر داشت که زنان مبتلا به روماتیسم قلبی ممکن است همزمان در حال مقابله با چندین مشکل احساسی، عملی و اجتماعی باشند. عوامل خطر بیماری روماتیسم قلبی شامل فقر، خانه هایی با جمعیت بیش از حد، دسترسی کم به مراقبت پزشکی، امنیت غذایی، خشونت خانگی و سو مصرف مواد می باشد.

علائم رماتیسم قلبی

از علائم روماتیسم قلبی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ندول ها (توده های زیر پوستی)
 • تب
 • مفاصل متورم ، لطیف ، قرمز و بسیار دردناک (به ویژه زانوها و مچ پا)
 • بثورات (دانه های) قرمز ، بزرگ ، مشبک مانند معمولاً روی سینه ، پشت و شکم
 • تنگی نفس یا ناراحتی سینه
 • خستگی

درمان روماتیسم قلبی

درمان تا حدود زیادی بستگی به میزان آسیب به دریچه های قلب دارد. در موارد شدید ، درمان ممکن است شامل جراحی برای تعویض یا ترمیم دریچه آسیب دیده باشد. بهترین روش درمانی برای جلوگیری از تب روماتیسمی است. آنتی بیوتیک ها معمولاً می توانند عفونت های استرپ را درمان کرده و تب روماتیسمی را از خود حفظ کنند.

پیشگیری از روماتیسم قلبی

روماتیسم قلبی توسط آنتی‌بیوتیک‌ها و جلوگیری از سرایت عفونت قابل‌پیشگیری است. نکته‌ای که حائز اهمیت است این‌که مصرف آنتی‌بیوتیک بر اساس تجویز پزشک و به‌صورت منظم مصرف گردد حتی بعد از احساس بهبودی.

پس از درمان باید برای بررسی شرایط قلب با پزشک خود در ارتباط بود. همچنین با توجه به میزان آسیب باید از انجام برخی فعالیت‌ها جلوگیری کرد. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نیز باید بر اساس تجویز پزشک و در دوره خودمصرف شود تا از ابتلا به تب روماتیسم جلوگیری کند. در صورت مشاهده وخامت علائم قبلی و پیدا شدن علائم جدید باید با پزشک خود در ارتباط بود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بختیار دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام . خستە نباشید .ببخشید مزاحم شدم
  پدرم چند روزی است خونریزی از بینی داره
  آزمایش pt،ptt.inr و CBC ازش گرفتم
  INR = 0/89
  PT control =12/5
  PT patiant = 11/5
  PTT=32
  HB=13/8
  plt=247
  قرص ASA دو ساله مصرف میکنە
  اگە قرص رو نخوره، خونریزی از بینی نداره
  همین کە قرص رو میخوره ، خونریزی شروع میشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام ازمایشات طبیعی ،هست به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید و بر اساس نوع بیماری که برای اون اسپیریت ن تجویز شده ، نسبت به قطع یا کاهش دوز اسپیرین تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۵ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  خانم دکتر سلام و وقت شما بخیر.
  من ۱۰ روزی میشه کرونا گرفتم و هر روز علائم جدیدی داشت. از روز چهارم علائم کم شد و در حال حاضر تنها علامت اینه که حس می کنم قفسه سینه ام سفت شده یا اینکه یه جسم سنگین روش قرار گرفته.
  تب و اکسیژن خونم هم کاملا نرماله. هر دکتری هم که میرم اسکن ریه نمی‌نویسه چون بقیه علائم رو ندارم.
  البته مشکل معده دارم بصورت کلی که به رفلاکس و یبوست هستش. البته سر معدن باید سوزش داشته باشه اما الان جناب سینه ام هست.
  تشخیص شما رو ممنون میشم بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   سلام اگر اکسیژن هونتون خوبه و تب و سرفه و تنگ نفس ندارید اقدامی لازم نیست ، اگر ادامه پیدا کرد از نظر قلبی هم بررسیبشید
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر استاد گرامی
  بنده 51سال دارم سالها قبل اریتمی داشتم و دکتر پراپرانول تجویز کردند و مدتها استفاده می کردم دوز 10 و خیلی کم شد در ضمن بنده بسیار روحیه اضطرابی دارم که قرص کلردیاز پکساید پزشک دادند مدتها بهتر شدم به کرونا مبتلا شدم دوماه پیش و اضطراب و ترس زیادی بهم دست دادتو مدت بیماری کرونا پراپرانول یکماه استفاده نکردم مدتی هست مجددن احساس میکنم ضربانم بسیاد عادی هست ولی یک ضربان احساس میکنم مکث میکند و مجددا عادی میشود نوار قلبی گرفته شد عادی بود و پزشک فرمودند مجددا پراپرانول و کلردیاز پکساید 5 شروع کن و اضطرابی هست و گفتند اصلا دقت به ضربانت نکن و چک نکن
  ولی ضربانم بین 60 تا 100 هست تو موقعیتهای مختلف فقط حس اون ضربان مکث را دارم ایا خطر ناک هست و اینکه وقتی اینجور یمیشم اضطراب دارم
  درضمن گاها یک روز هست یک روز نیست و بعضی وقتها دو دقیقه یکبار میشوم یا یک دیقیه یکبار میترسم نکنه قلبم با یک مکث یهو ایست نکند که دکتر می گویند نه نترس
  ممنون از شما و نظرات علمی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام با توجه به سنتون که ۵۱ سال هست در صورتی که تا کنون از جهت عروق کرونر بررسی نکرده اید ، حتما نیاز به بررسی رگهای قلب هست ، در صورتی که بررسی شده و نرمال بوده مشکل خاصی نیست فقط پروپرانولول مصرف کنید
 • تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  باسلام.چندساعته که احساس درد قفسه سینه سمت راست دارم هیچگونه تب یاسرفه وسردردندارم کارهای عادی روزمره روبراحتی انجام میدم فقط هنگام نفس کشیدن درد دارم که گاهی اوقات کم گاهی زیاده.۴۴سال دارم وسابقه قبلی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام اگر ورد فقط با نفس کشیدن بدتر مبشه ممکنه مربوط به ریه یا عضلات قفسه سینه و استخوانها باشه ، مربوط به قلب نیست ، اگر تنگ نفس دارید کرونا هم باید رد بشه
 • تصویر کاربر یکتا شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید من دوستی دارم که مدتیه احساس درد در سمت چپ همون جایی که قلبشه مرتبه درد شدیدی میگیره که وقتی درد میگیره به سختی نفس می مشه و اگه بخواد راحت نفس بکشه بیشتر به درد میاد
  اگه از یه جای بلندی مثل کوه یا هم خیابان که شیب داره بخواد بره بالا نفس نفس میزنه و ضربان قلبش میره بالا حتی اگه یک تشک یا دو تا بالشت کوچولو با هم جابجا کنه بازم نفس نفس می زنه و ضربان قلبش میره بالا
  بیشتر اوقات وقتی ناراحته بهش که فشار زیاد میاد قسمت چپ سینش که قلبش قرار داره درد شدیدی میگیره
  پدر و مادرش مشکل قلبی دارن
  پدرش سیگار می کشه وقتی دوستم بوی سیگار به مشامش می خوره نفس تنگی میگیرش و سرفه های شدید هم میگیرش
  اصلا ورزش نمی کنه
  خیلی بی حاله
  خیلی استرس‌ داره
  فشار از نظر روحی و روانی هم خیلی داره
  چند سال پیش آسم داشت
  وقتی دراز کشیده و می خواد از جا پا بشه بدنش بی حال میشه و می خواد بیفته یا هم می خواد از هوش بره
  می خواستم ببینم که آیا دوست من مشکل قلبی داره؟؟
  بالا که گفتم پدر و مادرش مشکل قلبی دارن گفتم شاید اون مشکل به اون هم منتقل شده
  آها راستی دوست من ۱۵ سالشه
  حالا خواستم ببینم با توجه به علائمی که در بالا گفتم دوست من مشکل قلبی داره؟؟؟؟
  میشه راهنمایی کنید که چطور خودش رو درمان کنه؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام ممکنه تشدید اسم باشه و یا کم خونی باشه ، بهتره یک ازمایش کامل و معاینه بشند تا علت مشخص بشه
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز...
  38 ساله هستم و سیگار هم مصرف میکنم. حدود یکماه پیش برای اولین بار توی عمرم در قسمت وسط قفسه سینه احساس گرفتگی کردم( همراه با تنگی نفس خفیف )و بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کردم.اونجا نوار قلب و اکوی قلب و آزمایش آنزیم های قلب رو انجام دادم که گفتن هیچ مشکلی نیست. دکتر گفتن واسه اینکه خیالت راحت بشه برات اسکن هسته ای قلب و سیتی اسکن معمولی ریه نوشتم که بری انجام بدی. بعدش سرما خوردم و یک هفته ای دارو مصرف کردم و خوب شدم.تست پی سی آر هم انجام دادم که منفی بود. بعد از خوب شدنم اسکن هسته ای قلب و تست ورزش هسته ای انجام دادم و جوابشو بردم پیش دکتر گفتن قلبت هم هیچ مشکلی نداره فقط قرص آسپرین 80 تجویز کردن.از ترس کرونا اسکن ریه رو انجام ندادم. خلاصه عرضم اینکه الان یه چند روزی هست که احساس گرفتگی در قفسه سینه در هر سه قسمت وسط و چپ و راست به صورت موقت و متغیر دارم .سرفه هم نمیکنم. یک ساعت میگیره دوباره ول میکنه و دو ساعت دیگه دوباره میگیره.لطفا راهنماییم کنید دارم اذیت میشم...
  با آرزوی سلامتی شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام در صورتی که بهتر نشدید ویا تنگ نفس داشتید اسکن ریه را هم انجام بدید، البته اگر اسکن دیه طبیعی بود به دلیل مشکلات گوارشی هم میتواند باشد
 • تصویر کاربر المیرا جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام سوزاندن رگ عصبی اضافه در قلب به چه صورت است .ایا با دارو قابل درمان است
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام شبیه انژیو گرافی انجام میشود ، بسته به نوع اریتمی ممکن هست دارو هم موثر باشد
 • تصویر کاربر سلی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام خدمت خانم دکتر محترم
  خواهر من به تازگی یه مقدار درد قفسه سینه و درد در دستاش داشت به متخصص قلب مراجعه کرد و اکو شد بهش گفتن تمام دریچه های قلبت گشاد شدن میخوایتم بدونم الان چکاد باید بکنه و اینکه خیلی خطرناکه و درمانش چیه
  چون دکترش فقط دوتا قرص بهش داد یکی بتالکو و دومی آسنترا50
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه نارسایی ها کم باشه اهمیتی نداره
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر،من مدتی هست ک عضلات مابین دوسینه و قسمت بالایی قفسه سینه بهنگام جمع کردن عضلات درد داره ک درد از بیشتر سطحی میباشد،در ضمن بعضی مواقع بهنگام تغییر پوزیشن درد میگیره،حتی با لمس عضلات و و فشار قفسه سینه درد احساس میکنم،البته ناگفته نماند مدتی هست ریفلاکس دارم و هرزگاهی بشکه 20 لیتری اب از پله میبردم طبقه بالا،ممنون میشم اگ راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بیشتر علایمتون عضلانی هست ولی اگه با فعالیت بیشتر میشه بهتره بررسی قلبی هم بشید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام،مردهستم۵۸ساله،فشارخون۱۲/۸،۱۳/۸.داروی مصرفی:لوزاراچ۲۵mgومتورال۲۵mgهردوصبح وعصروسوستاک۲/۶روزی۱عدد .علایم:دردقفسه سینه حین استرس وتلاش،جاافتادگی ضربان وشروع ضربه بعدی بادردگاها"حتی بایک عطسه ویاتغییروضعیت.بارهابه متخصص آنژیو،آریتمی،ریه مراجعه کرده ام گفته اندچیزمهمی نیست،سیتی آنژیو،تست ورزش،اکو،اسکن ریه ومعاینه مشکلی نشان نمیدهدولی علایم اذیتم میکنند،لطفاراهنمایی بفرمایید،درضمن،متخصص آریتمی گفت نیاز به هولترینگ نیست،سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام اگه که دردتون با حرکت قفسه سینه زیاد میشه خیلی ارتباطی با قلب نداره بهتره که سطح ویتامین دی چک کنید و و اگر مشکل گوارشی دارین آن را درمان کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر