متخصص قلب در تهران

تپش قلب و سایر عوارض کرونا بر قلب

در حالی که بیشتر مباحث پیرامون کووید-۱۹ در مورد اثرات مخربی است که این ویروس می تواند بر روی ریه های شما داشته باشد، تحقیقات نشان داده اند که این ویروس همچنین می تواند باعث تورم بالقوه خطرناک و ضعف عضلانی قلب نیز شود. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب، در ادامه از ارتباط بین کرونا و تپش قلب بیشتر میگویند. جهت مشاهده آدرس مطب روی نقشه و ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.

تاثیرات ویروس کرونا بر قلب

در حالی که تاثیر ویروس کرونا بر سلامت قلب هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما برخی از موارد در رابطه با کرونا و قلب تائید شده اند که عبارتند از:

گر چه ویروس کرونا بیشتر روی ریه ها تاثیر می گذارد، اما این ویروس می تواند مستقیما به اندام های دیگر نیز حمله کند.

کرونا در درجه اول یک عفونت تنفسی است، اما ممکن است هنگام گردش در خون به اندام های دیگر نیز حمله کند. اگر ویروس مستقیما روی قلب تاثیر بگذارد (میوکاردیت)، می تواند باعث بروز درد در قفسه سینه، ریتم غیر طبیعی قلب و نارسایی قلب شود. عفونت پوشش قلب (پریکاردیت)، نیز می تواند باعث بروز درد قفسه سینه و ریتم غیر طبیعی قلب شود.

پاسخ ایمنی به یک عفونت شدید ایجاد شده به وسیله ی کووید ۱۹، ممکن است باعث آسیب به قلب شود.

در برخی از موارد، بیمارانی که از ویروس کرونا رنج می برند، سیستم ایمنی بدن آن ها بیش از حد واکنش  از خود نشان می دهند و این باعث ایجاد سطح خطرناکی از التهاب می شود. این ممکن است منجر به آسیب برخی از اندام ها، به ویژه قلب و کبد شود.

افرادی که سابقه مشکلات قلبی دارند، بیشتر در معرض خطر عوارض قلبی ناشی از کووید ۱۹هستند.

همانطور که این مساله در مورد ویروس آنفلوانزا نیز صدق می کند، کووید-۱۹ نیز می تواند باعث بروز آسیب های شدید قلبی عروقی در میان بیمارانی که از قبل مشکل قلبی داشته اند شود، به خصوص افرادی که مبتلا به عارضه های ذکر شده در زیر هستند:

کووید-۱۹ همچنین ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بیمارانی شود که بیماری قلبی تشخیص داده نشده دارند. تب و التهاب می تواند انسداد قلب یا انسداد جریان خونی که قبلا هیچ علائمی نداشته اند را تشدید کند. همین عوامل نیز ممکن است باعث تشکیل لخته های خطرناک در جریان خون شوند. این موارد می توانند منجر به بروز لخته های عمیق در وریدها، ایجاد لخته در ریه ها و فشار در سمت راست قلب شوند.

رابطه کرونا و تپش قلب چیست؟

بیماران مبتلا به کووید، سندرم تاکی کاردی (تند تپشی قلب) مداوم را تجربه می کنند. (ضربان قلب بالا با فشار خون پایین همراه با خستگی مفرط و دردهای عضلانی). همچنین شایان ذکر است که علائمی مانند تب و التهاب می تواند باعث تپش قلب و تقاضای متابولیک در قلب و همچنین سایر اندام ها شود.

اگر ریه ها به دلیل آلوده شدن به ویروس مجبور باشند بیشتر کار کنند تا میزان انتقال اکسیژن را به حالت نرمال برسانند، در این صورت فشار وارده به بدن بیشتر خواهد بود.

با این حال، طی مطالعه ای که در ووهان بر روی ۱۳۸ بیمار در فوریه ۲۰۲۰ انجام شد، نشان داده شد که علائم حیاتی مانند ضربان قلب، میزان تنفس و فشار متوسط ​​شریانی بین بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه ICU قرار گرفتند و بیمارانی که مراقبت های ICU دریافت نکردند تفاوتی نداشت.

عفونت ریوی حتی در بیمارانی که سابقه مشکلات قلبی ندارند، می تواند به طور غیر مستقیم باعث آسیب قلبی شود.

حتی اگر قلب به طور مستقیم آلوده نشده باشد، تب و التهاب می توانند باعث تپش قلب شوند و نیاز خون به اکسیژن را افزایش دهند. در عین حال، عفونت ریه ها می تواند توانایی سیستم تنفسی در پردازش اکسیژن را مختل کند.

این افزایش تقاضا و کاهش عرضه می تواند قلب را دچار کمبود اکسیژن کند و به طور بالقوه منجر به بروز آسیب هایی از جمله حمله قلبی شود (سکته قلبی نوع ۲).

📌مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی: علت سرگیجه

علت بالا رفتن ضربان قلب در کرونا

اگر شما دچار بیماری قلبی هستید درصد ابتلای شما به بیماری کرونا بیشتر نیست. اما باید بدانید که اگر دچار کرونا شوید به دلیل مشکلات قلبی که دارید خطرات بیشتری شما را تهدید می کند. زیرا ویروس کووید 19 تاثیرات بسیاری بر روی قلب شما می گذارد. یکی از مهم ترین علائم افزایش ضربان قلب در کرونا یا اصطلاحا تپش قلب کرونا می باشد. گاهی اوقات بالا رفتن ضربان قلب در کرونا به 100 بار در دقیقه می رسد.

کووید-۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونا، می تواند به عضله قلب آسیب برساند و بر عملکرد قلب تأثیر بگذارد. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. سلولهای قلب گیرنده های تبدیل کننده آنژیوتانسین -2 (ACE-2) در محل اتصال ویروس کرونا به سلول ها دارند. آسیب قلبی همچنین می تواند به دلیل التهاب زیاد در بدن باشد. همانطور که سیستم ایمنی بدن با ویروس مبارزه می کند، روند التهابی می تواند به برخی از بافتهای سالم از جمله قلب آسیب برساند. این آسیب قلبی ناشی از ویروس در مواردی باعث تند تپشی و در بعضی دیگر باعث کند تپشی قلب می شود.

چنانچه به کرونا مبتلا هستید و تپش قلب دارید، یا مدتیست که پس از بهبودی از کرونا به تپش قلب مبتلا شده اید، سوال خود را در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسختان را دریافت کنید.

علت پایین بودن ضربان قلب در کرونا

کرونا ویروسی ناشناخته می باشد و عوارض و علائم زیادی را به همراه خود دارد. در طی تحقیقاتی که به تازگی نجام شد مشخص شد که برخی از بیماران در اثر کرونا ضربان قلب آن ها کند تر می شود و پایین می آید.

📌دکتر آرزو خسروی در مطلبی به صورت کامل از دلایل ضربان قلب پایین یا برادی کاردی و خطرات آن توضیح داده اند.  پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

جلوگیری از عوارض قلبی ناشی از کووید-۱۹

همه افراد باید اقدامات احتیاطی کلی مانند رعایت فاصله ی اجتماعی، شستن دست ها، پوشیدن ماسک و ادامه مصرف داروهای لازم را انجام دهند.

با این حال، اگر تشخیص داده شود که به ویروس کرونا آلوده شده اید و یک یا چند بیماری دیگر نیز داشته باشید که قلب شما را آسیب پذیرتر کند، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید با انجام دادن آنها خطر بروز عوارض مخرب را کاهش دهید.

#فشار خون پایین و کووید ۱۹

برای بیمارانی که فشار خون پایینی دارند، مهم است که با روند درمان بیماری خود به طور دقیق همراه باشند.  تب کردن در اغلب موارد به دلیل تعریق و کاهش اشتها، باعث کم آبی بدن می شود. اگر فشار خون شما پایین است، باید مطمئن شوید که به اندازه کافی غذا می خورید و مایعات می نوشید تا بتوانید اثرات تب و عفونت را جبران کنید. اگر نمی توانید در خانه از خود مراقبت کنید، باید برای ادامه درمان حتما به بیمارستان بروید.

#فشار خون بالا (هایپرتنشن) و کرونا

بسته به جدی بودن عفونت کووید ۱۹، ممکن است از بیمار خواسته شود مصرف برخی داروهای فشار خون را به طور موقت قطع کند تا زمانی که عفونت از بین برود. اگر فشار خون دارید و آزمایش ویروس کرونا برای شما مثبت شده است، بهترین کار این است که سریعا متخصص قلب یا پزشک مراقبت های اولیه  را ملاقات کنید و یک برنامه درمانی شخصی را از او مطالبه کنید.

📌همچنین بیشتر بخوانید: درمان فشار خون بالا فوری در منزل

#بیماری عروق محیطی (PAD) و کرونا

افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی باید همان اقدامات احتیاطی مربوط به بیماران قلبی عروقی را انجام دهند. در صورت ابتلا به ویروس کووید ۱۹، افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی باید به مصرف داروهای خود به ویژه استاتین ادامه دهند. آنها باید برای بررسی داروهای خود و ایجاد هر گونه تغییر در درمان که ممکن است در طول دوره ی ابتلا به عفونت لازم باشد، با کاردیولوژیست خود ملاقات کنند.

#فیبریلاسیون دهلیزی و کرونا

همه ی عفونت ها میزان بروز و وقوع فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می دهند. ابتلا به ویروسی مانند کووید ۱۹ نیز می تواند بروز التهاب را افزایش می دهد و همین امر باعث تنظیم مجدد برخی از پروتئین ها و هورمون های ایمنی خاص که می توانند باعث تپش قلب شوند، می شود. این واکنش به طور معمول مفید است، چرا که ضربان قلب سریع تر، خون بیشتری را برای کمک به مبارزه با عفونت به گردش در می آورد.

اگر سابقه فیبریلاسیون دهلیزی دارید و آزمایش ویروس کووید ۱۹ شما نیز مثبت شده است، مهم است که شما این موضوع را به متخصص قلب خود اطلاع دهید و برای یک ویزیت جدید برنامه ریزی کنید.

#پریکاردیت و کرونا

عارضه ی پریکاردیت عبارت است از التهاب پریکاردیوم. پریکاردیوم، غشای رشته ای است که قلب را احاطه کرده است. پریکاردیت می تواند به دلیل بیماری های ویروسی مانند کوکساکی B، تبخال، اوریون و HIV ایجاد شود.

رابطه کووید و پریکاردیت این است که این عارضه در آخرین مرحله از بهبودی کووید و پس از بهبود یافتن ریه ها، بهبود می یابد.

التهاب میوکارد در بیماران مبتلا به کووید نگران کننده است، چرا که در این بیماران که قلب آنها به دلیل ویروس تضعیف شده، زمان بهبودی کندتر و همراه با افزایش خطر مرگ ناگهانی و آریتمی های بطنی است.

یافته های پس از مرگ همچنین حاکی از آن است که همانند سازی ویروسی در سلول های بینابینی و بدون شواهدی از میوکاردیت رخ می دهد.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

 برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیددخترم مبتلا به کرونا شد بعد از آن از درد قلب شکایت کرد پزشک اب آورن اطراف قلب و افتادگی دریچه تشخیص دادند حالا بی وقفه قلبش درد میکنه هنگام فعالیت تنگی نفس داره ضربان قلبش خیلی بالاس حدود 130 دست راستش شب ها خواب رفتگی عمیق دارد و سرگیجه و حالت غش دارد 13 سالشه و حدود یک سال نیم از درد قلب شکایت میکنه میخواستم نظرتون راجب مشکلش بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید مراجعه و معاینه بشن

 • تصویر کاربر مژگان یکشنبه ۴ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام مادر من با تنگی نفس شدید و درد قفسه سینه داشت رفتیم بیمارستان چند روز ICU و بعد هم CCU بستری بودن مرخص شدن. رگ هاش باز بود فقط گفتن ریه آب اورده و مشکل دیابت و فشار خون و قلب هم داره (قبلا چندبار آنژیو شده). تست کروناشون هم منفی بود(گفتن ممکنه عوارض واکسن باشه). الان که مرخص شده همچنان علائم فشار پایین، حالت تهوع، و تپش قلب و بی ححالی شدید داره.
  میخواستم ببینم کسایی که از کرونا این علائم رو میگیرن خوب میشن یا دائمیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۴ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام در بیشتر موارد خوب میشند از نظر کلیوی و دفع پروتیین هم باید بررسی بسند ودر صورتی که بی حال هستند داروها هم بهتر تنظیم بشه
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام خدمت خانم دکتر.خواهر من دهم مرداد به کرونا مبتلا شد و ۵۰ درصد ریه ها را درگیر کرد و در بیمارستان ۱۲ روز بستری شد. یک هفته بعد از ابتلا تپش قلبش بالا رفت مخصوصا حین حرکت تا ۱۴۴ هم بلا میره. هنگام خواب مشکلی نداره. البته فعلا به خاطر ضعف عضلانی که داره خونه بستری هست. دکتر بیمارستان متورال بهش داده نصف صبح و نصف عصر و تاثیر چندانی نداره؟ RF اکوی قلب ۵۵ بود و نوار قلب هم مشکلی نداشته. اگر توصیه ای مد نظرتون هست بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما هولتر فشار انجام بدند ، مایعات زیاد بخورن و تست تیرویید هم چک بشه
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  از پانزده روز پیش ناگهان سرگیجه وحشتناک گرفتم ،بعد دکترتشخیص گوش میانی داد که اشتباه بود،بعد چهار روز سرگیجه کمتر شد ولی درد کمی در پاهام حس کردم ،تا ناگهان شب هشتم عرق شدید و تپش قلب وحشتناکی گرفتم ،نوار قلبم گفت خوبه و مشکلی نداری ،روز بعد شکمم وحشتناک باد کرد ،دکترها داروی نفخ دادن ،خلاصه در این دو هفته فشار بالا دارم و ضربانم بالا میره ،پروپرانول 10 هم میخورم ولی بعد 8 ساعت تپشم میره بالاتر از نود ،قرص فشارم میخورم ،تو عمرم تا قبل این چند هفته فشار و تپش نداشتم ،تو رو خدا کمک کنید که باید چیکار کنم خودم احساس میکنم کرونا گرفتم ،عکس ریه هم گرفتم سالم بود ،استرس هم بگم ندارم که تپش قلب گرفتم ،سرگیجه فشار بالا و تپش قلب و باد شکم دارم ،دردهایی روی زیر قفسه سینه هم بعضی وقتا دارم ،معدم تیر میکشه ،شما بگید چیکار کنم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما مراجعه کنید باید بررسی بشید و در صورت بالا بودن فشار خون داروی ضد فشار باید تجویز بشه
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام .من جوان ۳۱ساله که از زمان شروع کرونا ،از استرس تنگی نفس گرفتم .تنگی نفس از نظر من اینه که هر موقع که مشغولم بفکر نمیاد هیچی نیس ولی یادش که افتادم میخوام نفس عمیق بکشم نمیاد بالا نفسم ( مثل خمیازه ) در ضمن من سیگار میکشم ولی قبلن اینجور نبودم .متادونم مصرف میکنم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ممکنه به خاطر استرس باشه ولی چون سیگار میکشید باید حتما از نظر قلبی و ریوی بررسی بشید
 • تصویر کاربر فتاحی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  با سلام
  بندن دستکم ده روز میشه از شروع علائمم میکذره.
  تست pcrمنفی و تست crp مثبت بود در هفته گذشته
  دو سه روزی میشه که احساس تپش قلب شدید میکردم تا دیروز که خیلی شدیدتر شد و به اورژانس مراجعه و پزشک با اندازه گیری فشار خون که 17بود نوار قلب گرفت و گفتن قلب مسکلی نداره احتمالا از عوارض عفونته...
  در نهایت داروی لوزار و پرانول و زیر زبانی و یه مسکن دادن که تا شب خوب بودم اما شب هنگام باز احساس تپش کردم البته خفیفتر..و تا الان هم ادامه داره...در ضمن بگم من سابقه دیابت دارم اما فشار نه...34سالمه و سیگار هم میکشم..امروز هم رفتم از ریه ctگرفتم که پزسک گفتن خوبه و مشکل خاصی نیست...دکتر من نگران عارضه جدی قلبی و حمله یا انعقاد خون هستم و اینکه ممکنه کرونا بهبود پیدا کرده باشه یا هنوز امکان تشدید عفونت و انتقال به ریه هست؟چون احساس میکنم تب و لرز قطع یا خیلی کمتر شده...جز تب و لرز چند روزه و به روز بدن درد که همه اونها تو هفته گذشته بود علامت دیگه ای الان ندارم و فقط یه مقدار تپش قلب...بسیار مچکرم از راهنمایی حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ، اگه مربوط به کرونا باشه معمولا تا اواخر هفته دوم امکان پیشرفت داره اگه بیشتر از دو هفته از علایم اولیه تب و لرز گذشته احتمال پیشرفت کرونا خیلی کمه ، به خاطر سیگار دیابت باید حتما از نظر قلبی هم بررسی بشید
 • تصویر کاربر پروانه چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند وقتی هست که دچار تنگی نفس شده ام دذ تنفس عمیق مشکل دارم ولی تنفس کوتاهم خوبه حس می کنم چیزی راه گلومو بسته و نمیتونم به راحتی تنفس کنم. بعضی وقتها موقع حرف زدن بصورت تند پشت سر هم نفس کم میارم. و چند شبه موقع خواب اذیتم میکنه.
  البته فقط تنگی نفس دارم نه تب و نه سرفه هیچ کدوم رو ندارم. بخاطر شرایط بیماری کرونا میترسم دکتر برم
  ممنون میشم من را راهنمایی کنید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگه علایم ترش کردن معده یا نفخ دارید ممکنه مربوط به گوارش باشه اگه علایم گوارشی ندارید حتما مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر