متخصص قلب در تهران

استرس و ضربان نامنظم قلب و بیماری های قلبی چه رابطه ای دارد؟

بسیاری از ما طی زندگی روزمره خود احساس استرس ، ترس و اضطراب را تجربه کرده ایم که علائم آن تا اندازه‌ای شبیه بیماری های قلبی مانند ضربان نامنظم قلب است. حال باید پرسید که این علائم به دلیل استرس و اضطراب است یا بیماری های قلبی؟

استرس و اضطراب، واکنش طبیعی بدن است که با افزایش سریع تعداد و قدرت ضربان قلب، بدن را برای فرار از آسیب‌ها و خطرها تحریک می‌کند. احساس اضطراب در هنگام پیاده‌روی و دویدن فرد را برای گریز آماده می‌کند که واکنشی طبیعی است اما در برخی موارد ممکن است مغز و بدن احساس اضطراب غیرطبیعی داشته باشد.

علائم ترس و استرس می‌توانند به مرور بر کیفیت زندگی تأثیرگذار باشند. اضطراب شدید می‌تواند همچنین موجب افسردگی شود. 5 الی 11 درصد از افراد دچار اختلالات عصبی و اضطراب در طول زندگی خود هستند که یکی از علائم افسردگی است.

استرس یا بیماری قلبی؟

به طور مثال بیماری وجود داشت که بالای 70 سال سن و هم سابقه طولانی ترس و اضطراب داشت. از زمانی که وی داروهای مختلفی را که هیچ‌گونه تأثیری هم نداشتند مصرف می‌کرد، خانه‌اش را ترک نکرده بود. هنگامی‌ که او را بررسی کردم متوجه شدم که دچار آریتمی قلبی است و با روشی به اسم ابلیشن درمان شد.

ابلیشن

بلافاصله پس از ابلیشن او در مراسم عروسی یکی از آشنایان بدون داشتن هیچ‌گونه احساس اضطراب شرکت کرد و این اولین مراسمی که او پس از چهل سال در آن شرکت کرد.

استرس و ضربان نامنظم قلب با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که بیش از 100 بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا SVTs نامیده می‌شود. ضربان نامنظم قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیب‌ها و مشکلات قلبی بوده‌اند و همچنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند می‌تواند اتفاق افتد. در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان نامنظم قلب به‌ صورت خودبه‌خودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می‌شود. ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

5 نشانه ضربان غیرعادی قلب

در ابتدا دو امکان وجود دارد از قرار زیر است:

 • آیا استرس باعث ضربان نامنظم قلب می‌شود؟
 • آیا ضربان نامنظم قلب باعث استرس می‌شود؟

 برخی از نشانه‌ها عبارت‌اند از:

#الگوی علائم

یکی از صریح‌ترین نشانه‌ها است. درصورتی‌که اضطراب باعث ایجاد تپش قلب باشد، سپس چیزی موجب احساس استرس می‌شود که ضربان شدید قلب یا تپش قلب را به دنبال دارد؛ اما درصورتی‌که قلب باعث اضطراب گردد آنگاه این ضربان قلب است که استرس و اضطراب را به دنبال دارد. گاهی تپش قلب موجب سرگیجه، درد قفسه سینه و استرس می‌شود.

#بیهوشی

 یکی از عواملی است که موجب نگرانی می‌شود. احساس اضطراب یا ترس در مواقعی موجب بیهوشی فرد می‌گردد. بیهوشی در اثر خون دادن و عصبانیت نیز ممکن است اتفاق افتد اما درصورتی‌که بیهوشی بی‌دلیل اتفاق افتد، افزایش خطر مشکلات قلبی را به دنبال دارد. برخی افراد در هنگام سریع بلند شدن احساس سرگیجه می‌کنند درصورتی‌که بیهوشی در هنگام نشستن، ایستادن و انجام فعالیت بندرت رخ می‌دهد. در غیر این صورت یعنی اگر در هنگام انجام فعالیت دچار بیهوشی شدید به پزشک مراجعه نمایید.

#تنفس شدید

 در مواقعی که فرد احساس ترس و استرس دارد، تنفس نیز افزایش می‌یابد. این مهم موجب بی‌حسی نوک انگشتان دست و اطراف دهان می‌شود. معمولاً تنفس شدید به دلیل اضطراب است اما درصورتی‌که احساس سرگیجه و بیهوشی می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین آمدن فشارخون باشد که حاکی از ضربان نامنظم قلب است.

#محرک‌ها

ضربان نامنظم قلب گاهی به دلیل برخی محرک‌ها است. همه افراد به دلیل انجام برخی فعالیت‌ها مانند پریدن ممکن است ضربان شدید قلب را احساس کرده باشند اما افراد مبتلابه تپش شدید قلب همواره احساس تپش قلب را دارند.

#ضعف قلب

که در صورت اضطراب قلب به شکل عادی واکنش می‌دهد؛ اما در صورت ابتلا به ضربان شدید قلبی، قلب به‌صورت طبیعی فعالیت نمی‌کند، ازاین‌رو ضعف قلبی موجب اختلالات قلبی می‌شود. این عامل باعث ورم معده و پاها نیز می‌تواند شود. همچنین فرد ممکن است در هنگام خواب دچار اختلالات تنفسی شود و نیاز به بالش بیشتر داشته باشد. افزایش ضربان شدید قلبی به دلیل اضطراب نمی‌تواند موجب ضعف قلبی به‌ مرورزمان شود.

کنترل قلب برای تشخیص استرس و ضربان نامنظم قلب

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماری های قلبی و اضطراب، کنترل و نظارت قلب است.کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌روز را ثبت می‌نماید. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز تکرار شود.

تشخیص ضربان شدید قلب

ضربان غیرطبیعی قلب دارای سه الگوی کلی است که اولین الگو ساده‌ترین راه تشخیص است. اولین مورد ضربان قلب با افزایش اضطراب بالا می‌رود که توسط دستگاه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. دومین الگو بستگی به فهم ضربان عادی قلب دارد. در این الگو میزان ضربان قلب در زمان استراحت و انجام فعالیت افزایش می‌یابد. الگوی آخر نیز ضربان قلب به شکل چشمگیری متغیر است. این الگو بیشتر در افراد مبتلابه ضربان شدید قلب دیده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مذکور، برای درمان و پیشگیری به مشکلات مربوط استرس و ضربان نامنظم قلب توصیه می‌شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mnsr چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام من نوزده سالمه
  و دوران استرس شدید کنکور داشتم و بعدش چند وقت پیش ویروس روده گرفتم که به همین خاطر یک روز فشار به شدددت افت کرد و ضربان قلبم حتی رسیده بود به 160
  سابقه هیچ بیماری ای ندارم و الان چند روز احساس میکنم که کمی تنگی نفس دارم و وقتی یه استرس شدید بهم وارد میشه احساس میکنم که ضربانم میره بالا البته من سینوزیت دارم و تنگی نفس رو فکر میکنم برای اون باشه اما بخاطر همین موضوع که استرسم میگیره مدام ذهنم درگیره که نکنه مشکل قلبی داشته باشم و ترسیده هم شدم و همش ذهنم درگیره و میترسم و استرس دارم سر این موضوع
  1. تصویر کاربر Mnsr یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   البته بگم که من تقریبا چار ماه پیش نوار قلب گرفتم و طبیعی بود
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   سلام بهتره اکو انجام بدید اگر نرمال بود مشکل قلبی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  من استرس شدید داشتم همزمان تپش قلب جدید یکی دوباراین حالت میشم هر این سه مورد برام اتفاق میفته من تپش قلب باعث استرس میشه یا یااسترس باعث تپش قلب میشه لطفا راهنمایی کنید باید به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام در موقع تپش نوار بگیرید اگر نوار غیر طبیعی بود به متخصص قلب و اگر طبیهی بود به متخصص اعصاب و روان
 • تصویر کاربر افسانه سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  خانمی ۵۲ ساله مدتی است که دچار طپش قلب وpvc و pac شده ام دکتر برام قرص سوتالول وآلپرازولام تجویز کرد ولی سوتالول موثر نبوددرضمن یه مدتی خیلی استرس داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام قبل از شروع سوتالول و هر داروی دیگه باید ابتدا از جهت عروق قلب برسی بشید ، اکو هم لازم دارید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   برای استرس به متخصص روانپزشک مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Majd جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من میترا 20 ساله هستم دوسال پیش ب دلیل درد زیاد قلبم رفتم دکتر و نوار قلب گرفتن من متوجه نشدم کامل اما گفتن یکی از رگ ها قلبم گرفته که مشکل خاصی نیست و فقط گفت شبا ک میخوابی یا وقتایی دراز میکشی تپش شدید داری و حسش میکنی گفتم بله گفتن چیزی نیس و پرانول برام دادن. حالا چند مدته که نفس تنگی دارم و احساس درد و سوزش میکنم انگار یه وزنه رو قلبمه. آیا هنوز مشکل نداره؟ یا چیزی شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل گوارشی دارید اون را درمان کنید در غیر اون صورت اکو انجام بدید ،در ضمن کرونا را هم در نظر داشته باشید
 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من تیروئید پرکار داشتم الان تحت درمانم درحال حاضر نرمال شده اما ضربان قلب 2تا میزنه یک وقفه دارد اکو وتست ورزش دادم خوب بوده هولتر ریتم قلب گذاشتم گفتن از تیروئید است ببخشید این وقفه در ضربان قلب مشکل نداره وقتی غذا می خورم حالت اضطراب بهم دست میده ممنون ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل معده دارید در مان کنید ، اگر هولتر خوب بوده جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر دیرباز شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۲روزه که به کرونا مبتلا شدم علایم شدید نداشتم
  ولی امروز با تپش قلب شدید و تنگی نفس بیدار شدم وبعد از چند ساعت هنوز خوب نشدم
  البته سابقه این تپش قلب و تنگی نفس که به کفته دکتر ازاسنرس بالا بوده رو داشتم الان خیلی میترسم و نمیدونم باید برم بیمارستان یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام حتما از نظر ریوی بررسی کنید در صورتی که درگیری ریه نداشتید جهت بررسی قلبی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت بخیر من ۳۳سالمه از ۱۴سالگی کم کاری تیرویید دارم و روزی یه دونه قرص میخورم.چند سال پیش دچار حملات پانیک شدم و به چندین دکتر قلب مراجعه کردم تشخیص همه پرولاپس خفیف بود که گفتن چیز خاصی نیست.ولی وسواس شدید پیدا کردم و با هر اضطراب میرفتم دکتر آخرین بار ۷ ماه قبل دکتر کمال خادم وطن ارومیه گفتن این نوع پرولاپس بیماری محسوب نمیشه و خیالت راحت فقط ۵سال یه بار بیا اکو.من همیشه فشارم پایینه و اکی هستم باهاش ولی زیاد تپش قلب میگرم یا انگار دلم میریزه واسه پانیک کلرو دیازپکساید میخورم ولی بعضی شرایط مه استرس میگیرم فشارم روبا دستگاه خونه گرفتم یکی دو بار آریتمی نشون داد .خیلی نگارانم کرده این که چرا آریتمی نشون میده البته موقع ورزش بدنسازی ضربانم تا ۱۷۰ میره و هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام اگر تپش زیاد دارید هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر عزیز، ببخشید من 30 سال سن دارم، افتادگی دریچه میترال دارم به صورت خفیف، سه بار اکو دادم و تایید شده ولی در یک اکو گفتن شاید نارسایی داشته باشین، و استرس و اضطراب هم بیشتر مواقع دارم، الان در حال حاضر ضربان های نامنظم قلبی که دارم که غیر از صدای قلبم هست و روی سینه بالای قلبم احساس میکنم باعث اضراب بیشتر من شده و با درد مبهمی همراه هست، که بعد از مدتی با استراحت خوب میشه و بیشتر مواقع دلشوره و نگرانی دارم، ممنون میشم راهنمایی کنین چون این ضربان های غیر از ضربان قلبم که چون لاغر اندام هستم و با چشم هم محسوسه، زندگی رو مختل کرده و نگرانم کرده، ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم بشید تا نوع اریتمی ها و تعداد اون مشخص بشه
 • تصویر کاربر Javid چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  درود خدمت خانم دکتر خوب و دلسوز
  براتون آرزو تندرستی دارم
  خلاصه عرض کنم بنده ادم فوق استرسی و اضظرابی هستم کمی هم وسواس فکری و عملی دارم ! ( جهت شفاف سازی )
  در مواقع شدید استرس یا مکان هایی که قرار میگرفتم ماهی ۱-۲ باز قلبم هوری میرخت جوری که خیلی میترسیدم
  تا اینکه ۲ شب پیش سر جریانی عصبی شدم دوباره قلبم ریخت و منم مدام به طور وسواس گونه روی ریتم و ضربان قلبم فوکوس میکردم و این عمل مدام تکرار میشد تا اینکه پروپانول ۱۰ خوردم کمی اروم شدم و خوابیدم اما تا فردا که وقت دکتر گرفتم بهم گفتن افسردگی شدید و اضطراب دارم بهم فلوکستین ۲۰ و پروپانول ۲۰ تجویز کردن دیشب بدون استرس و ریختن دل خوابیدم اما موقع ای که بیدار شدم باز اون استرس و توجه به ضربان قلبم منو به خودش جلب میکنه و انگار این توجه من باعث شد هول یا دلم خالی شه ریزش داشته باشه
  خواهشا بگید بیماری قلبی ندارم تووروخدااا
  1. تصویر کاربر Javid سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   خانم دکتر در ادامه بگم بنده ۲۶ سال سن دارم
   همش مدام دارم فکر میکنم و فکر میکنم وقتی فکر میکنم هوری میریزه :(( دلم وقتی کمتر فکر کنم نمیریزه فقط دیشب بعد از مصرف پروپنال ۲۰ اصلا دیگه نریخت ! ضربانم بالای ۱۰ نمیره بین ۷۰-۸۵ هستش اما اگه جای استرسی برم یا استرس بگیرم دلم میریزه
   کمکم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام در صورتی که اکو نرمال باشه احتمال بیماری قلبی کم هست ، و ممکنه عصبی باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر همسر من ۳۰ سالشه وقتی وارد مطب دکتر میشه استرس میگیره تپش و فشارش میره رو ۱۷ ۱۸ ولی وقتی میاد خونه اروم‌یشه فشارش حداقل ۱۲وحذاکثر ۱۴ نوار قلب ازش میگیرن دکتر گفت قلبش یه مقدار انحراف به راست داره مادرزادیه مشکلی نیست ۳روز در هفته هم تنیس بازی میکنه هیچ مشکلی نداره میخواستم بدونم یعنی مشکل قلبی داره انحراف به راست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام حتما باید اکو و هولتر فشار انجام بدن
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر