متخصص قلب در تهران

15 بیماری که بر سیستم گردش خون در قلب تأثیر می گذارند

گردش خون و بیماری های مربوط به آن
سیستم گردش خون در قلب که سیستم قلبی عروقی نیز نامیده می شود، شامل قلب و عروق خونی است که در سراسر بدن جریان دارد و مواد مغذی و اکسیژن را به تمام سلول های بدن می رساند. در این مطلب از سایت دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیماری هایی که بر سیستم گردش خون در قلب تأثیر می گذارند و همچنین گزینه های درمانی و پیشگیری آشنا خواهید شد.

اکسیژنی که تنفس می کنیم با خون ریه ها مخلوط می شود و قلب این خون را به تمام نقاط بدن منتقل می کند. هر ضربان قلب یک انقباض قلب است که خون را در سراسر بدن پمپاژ می کند.

قلب دارای چهار حفره است: دهلیز چپ، دهلیز راست، بطن راست و بطن چپ. همه آنها توسط دریچه های یک طرفه از هم جدا شده اند. به این معنی که خون فقط می تواند در یک جهت جریان یابد. خون در رگها به قلب منتقل می شود و در شریان ها به بقیه بدن برمی گردد.

بیماری های مختلفی در سیستم گردش خون در قلب وجود دارد که همگی این روند پیچیده توزیع خون در بدن را مختل می کنند.

15 بیماری سیستم گردش خون در قلب 

بیماریهایی که می توانند بر سیستم گردش خون تأثیر بگذارند عبارتند از:

 1. تصلب شرایین

گرفتگی عروق یا تصلب شرایین،  به طور معمول ناشی از رژیم غذایی پرچرب است که رسوبات چربی را در پوشش رگ های خونی ایجاد می کند. این رسوبات چربی به هم می چسبند و شریان ها را سخت کرده و انعطاف پذیری کمتری را ایجاد می کنند.

تصلب شرایین یا آترواسکلروز منجر به فشار خون بالا می شود که می تواند به قلب و کلیه ها آسیب برساند و حتی منجر به سکته مغزی شود .

 1. حمله قلبی

انفارکتوس میوکارد (MI) اصطلاح فنی حمله قلبی است . حمله قلبی زمانی رخ می دهد که خون از قلب قطع شود ، اغلب توسط لخته خون. برخی از حملات قلبی جزئی هستند ، اما برخی دیگر می توانند زندگی را تهدید کنند.

تفاوت درد قفسه سینه عصبی با حمله قلبی و کرونا

 1. افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال به این معنی است که دریچه میترال به دلیل اینکه به طور کامل  بسته نمی شود ، برآمده یا دچار افتادگی می شود. دریچه میترال خون تازه اکسیژن دار را از قلب به بقیه بدن پمپاژ می کند.

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

 1. نارسایی دریچه میترال

نارسایی دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد که دریچه میترال در تمام طول راه بسته نشود و باعث نشتی شود و اجازه دهد مقداری از خون اکسیژنه به عقب جریان یابد.

عوارض نارسایی دریچه میترال قلب

 1. تنگی میترال

تنگی میترال به این معنی است که دریچه میترال بطور غیرعادی باریک است و می تواند از جریان صاف یا سریع خون در آن جلوگیری کند.

از علت تا درمان تنگی دریچه میترال قلب

 1. آنژین صدری

آنژین صدری به معنی “درد در قفسه سینه” است و در صورتی رخ می دهد که قلب خون کافی دریافت نمی کند.  اغلب بیماران آن را به عنوان احساس له شدن یا احساس اینکه قفسه سینه آنها تحت فشار است توصیف می کنند.

افراد مبتلا به آنژین صدری نیز ممکن است احساس تنگی نفس، خستگی و حالت تهوع کنند.

📌شاید بخواهید بدانید : علت درد وسط قفسه سینه و پشت قلب چیست؟

 1. آریتمی و دیس ریتمی

آریتمی و دیس ریتمی اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند و هر دو به ضربان و ریتم غیرطبیعی قلب اشاره دارند. به طور کلی ، آریتمی به معنی “بدون ریتم” و دیس ریتمی به معنی “ریتم غیر طبیعی” است.

آریتمی قلبی چیست؟ | بررسی آریتمی های خطرناک قلبی

 1. ایسکمی قلبی

ایسکمی قلبی ممکن است باعث درد مشابه حمله قلبی شود.

بیماری ایسکمیک قلبی

ایسکمی قلبی به این معنی است که عضله قلب اکسیژن کافی برای عملکرد صحیح دریافت نمی کند. فرد مبتلا به ایسکمی قلبی معمولاً دردی شبیه به آنژین را تجربه می کند و ممکن است احساس کند که دچار حمله قلبی شده است.

 1. کلسترول بالا

کلسترول بالا معمولاً به دلیل سبک زندگی بی تحرک و رژیم غذایی ناسالم ایجاد می شود. برخی از افراد همچنین می توانند از نظر ژنتیکی در معرض خطر کلسترول بالا باشند.

بدن به کلسترول احتیاج دارد ، اما کلسترول بیش از حد می تواند یک لایه ضخیم در داخل عروق ایجاد کرده و جریان خون را مسدود کند.

 1. نارسایی قلبی

نارسایی قلبی به این معنی است که قلب آنطور که باید خون را به طور موثر در اطراف بدن پمپاژ نمی کند. این می تواند منجر به خستگی ، تنگی نفس و سرفه شود.

برخی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی انجام کارهایی مانند پیاده روی ، بالا رفتن از پله را به سختی انجام می دهند.

علائم نارسایی قلبیآیا نارسایی قلبی درمان می شود؟

 1. فشار خون بالا

فشار خون بالا به این معنی است که نیرو یا فشار خونی که از طریق رگ ها جریان می یابد به طور مداوم بسیار زیاد است. فشار خون بالا می تواند منجر به سکته مغزی ، از دست دادن بینایی ، نارسایی قلبی ، حمله قلبی ، بیماری کلیوی و کاهش عملکرد جنسی شود.

درمان فشار خون بالا در منزل و راه های پایین آوردن فشار خون

 1. سکته مغزی

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که یکی از رگ های منتهی به مغز یا توسط لخته خون مسدود شده یا ترکیده شود. این جریان خون را متوقف کرده و مانع از رسیدن اکسیژن به مغز می شود.

 1. بیماری عروق محیطی (PAD)

بیماری شریان محیطی (PAD) به تنگ شدن شریان هایی که به پاها ، معده ، بازوها و سر منتهی می شوند ، اشاره دارد. این کاهش جریان خون می تواند به سلول ها و بافت های اندام ، اندام ها و مغز آسیب برساند. PAD بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود.

 1. ترومبوآمبولی وریدی (VTE)

ترومبوآمبولی وریدی (VTE) یک لخته خون است که در رگ گیر کرده و جریان خون را مسدود می کند. این یک بیماری جدی است که نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

 1. آنوریسم آئورت

آنوریسم آئورت بر شریان اصلی بدن تأثیر می گذارد. این بدان معناست که دیواره شریان ضعیف شده است و باعث می شود که پهن شود یا مانند “بادکنک” شده و فرم صحیح و طبیعی خود را از دست بدهد.  این تورم غیر طبیعی در دیواره رگ با ترکیدن می تواند به یک اورژانس پزشکی تبدیل شود.

📌آنوریسم آئورت شکمی چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا می توان از بیماری های گردش خون در قلب جلوگیری کرد؟

در حالی که پزشکان نمی دانند علت این همه بیماری چیست ، مواردی وجود دارد که افراد می توانند برای کاهش خطر ابتلا به آنها انجام دهند.

بسیاری از بیماری های سیستم گردش خون در قلب به یکدیگر مرتبط هستند. به عنوان مثال ، فشار خون بالا به عروق خونی آسیب می رساند ، که می تواند منجر به سایر مشکلات گردش خون شود.

تنگ شدن رگ های خونی ناشی از کلسترول بالا احتمال لخته شدن خون در عروق فرد را افزایش می دهد.

اضافه وزن یا چاقی نیز احتمال ابتلا به بیماری های گردش خون در قلب را افزایش می دهد. با این حال ، رژیم غذایی سالم و فعال بودن می تواند همه این خطرات را کاهش دهد.

ورزش منظم با کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا ، کلسترول بالا و اضافه وزن – که همه آنها عوامل خطر بیماری های گردش خون در قلب هستند ، قلب را سالم نگه می دارد.

افرادی که در اعضای خانواده خود دارای بیماری گردش خون هستند ، احتمال بیشتری دارد که خود دچار این بیماری شوند. این خطر را می توان با یک شیوه زندگی سالم کاهش داد.

آیا سیگار کشیدن خطر بیماری های گردش خون در قلب را افزایش می دهد؟

سیگار کشیدن یک عامل خطر مهم برای ایجاد بیماری های گردش خون است. مواد سمی موجود در تنباکو می تواند رگ های خونی را تنگ کرده و به آنها آسیب برساند و خطر لخته شدن خون را افزایش داده و باعث ضعف گردش خون شود.

زمان مراجعه به پزشک

برخی از بیماری های گردش خون در قلب مانند سکته مغزی، حمله قلبی و آنوریسم پشت سر هم تهدید کننده زندگی هستند و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارند.

به هرکسی که درد قلبی را تجربه می کند توصیه می شود که به متخصص قلب و عروق مراجعه داشته باشد. افرادی که نگران خطر ابتلا به بیماری گردش خون هستند می توانند از پزشک خود بخواهند که چگونه شیوه زندگی سالم را جایگزین کنند.

خلاصه

بیماریهای سیستم گردش خون در قلب به مشکل زمینه ای بستگی دارد. بدون مراقبت فوری پزشکی ، سکته مغزی ، حمله قلبی و آنوریسم می تواند آثار مخربی داشته باشد.

سایر بیماریها قابل کنترل هستند. به عنوان مثال ، پزشکان معمولاً درد آنژین را با قرص هایی که جریان خون را به قلب افزایش می دهند ، درمان می کنند.

رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و عدم استعمال دخانیات می تواند بسیاری از علائم را کاهش داده یا خطر بیماریهای ذکر شده در بالا را کاهش دهد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط یا نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجد پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام،انرزی ندارم و همیشه خسته هستم.بعضی روزها آریتمی سینوسی دارم فشار خونم با خوردن نصف قرص لورا تان 125روی 92 است اکو و عکس از رگهای قلبم هم گرفتم نرماله فقط بیلی روبین دایرکتم 4.5 است دکتر داخلی هم رفتم می گه آزمایشات خوبن ده روز دیگه آزمایش رو تکرار کن. حال عمومی خوب نیست آیا قلبم ضعیف شده چکار کنم.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام فشار خون مینیمم شما کنترل نیست. نیاز به افزایش دارو می باشد. در صورتی که اکو نرمال بوده ارتباطی با قلب ندارد.

 • تصویر کاربر شمیم چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسرم یه مدته که میگه گاهی وقتی نفس عمیش میکشه و خم میشه قفسه سینه اش تیر میکشه علت چی میتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام حتما معاینه باید بشند و سطح ویتامین دی چک بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر