کپسول کی پی تیوا

درمان تنگی نفس عمیق با کپسول کی پی تیوا

فهرست مطالب

درمان تنگی نفس عمیق با داروی کی پی تیوا: کپسول تیوتروپیوم یا همان کی پی تیوا به افرادی که مبتلا به بیماری ریوی انسدادی مزمن هستند (COPD) کمک می کند که آسانتر نفس بکشند. این یک بیماری ریه مزمن می باشد که موجب تنگی نفس و سرفه می شود. اصطلاح  COPD مربوط به برونشیت مزمن و آمیفیزم می باشد. از آنجا که یک بیماری مزمن می باشد، شما باید کپسول کی پی تیوا را نه تنها به هنگام مشکلات تنفسی یا دیگر علائم این بیماری بلکه به صورت روزانه مصرف کنید.

در درمان تنگی نفس با کپسول کی پی تیوا که یک گشادکننده مجرای تنفسی طولانی مدت است، به باز شدن مجرای تنفسی کمک می کند و وارد شدن هوا به داخل و خارج از ریه ها را آسانتر می کند. برخی از بیماران هنگام مراجعه به پزشک می گویند که نمیتونم نفس عمیق بکشم، معمولا در این موارد پزشک متخصص قلب برای درمان تنگی نفس با دارو، کپسول کی پی تیوا را تجویز می کند.

درمان تنگی نفس با کپسول کی پی تیوا

برای درمان تنگی نفس عمیق با استفاده منظم از کپسول کی پی تیوا همچنین به کاهش تأثیرات بیماری در زندگی روزانه ی شما کمک کند. این دارو به فعال ماندن طولانی تر شما کمک می کند. درمان تنگی نفس با استفاده روزانه از کپسول کی پی تیوا همچنین به جلوگیری از تشدید کوتاه مدت و ناگهانی علائم COPD که ممکن است چند روز طول بکشند کمک می کند. تأثیر این دارو 24 ساعت طول می کشد. بنابراین شما باید آن را فقط یک بار در روز بخورید.

کی پی تیوا

کپسول استنشاقی کی پی تیوا متعلق به گروهی از داروها می باشد که به آنتی کولینرژیک ها شناخته شده اند. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان از دست رفته کار یا مدرسه را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که برای تاثیر بیشتر در درمان تنگی نفس عمیق باید به طور منظم از کپسول کی پی تی وا و استفاده کنید.

درمان تنگی نفس با دارو

کپسول کی پی تیوا سریعاً عمل نمی کند و نباید برای تسکین سریع مشکلات تنفسی استفاده شود. در صورتی که با خس خس یا تنگی نفس ناگهانی مواجه شدید، طبق تجویز پزشک، از اسپری استنشاقی مسکن سریع (مانند آلبوترول، که در برخی کشورها آن را سالبوتامول نیز می نامند) استفاده کنید.

عوارض جانبی کی پی تیوا

پس از استفاده از کپسول کی پی تیوا، خشکی دهان، یبوست یا سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض ادامه داشتند یا تشدید شدند، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید پزشک شما به این دلیل این دارو را تجویز کرده است که معتقد بوده مزایای بیشتری نسبت به عوارض جانبی خود دارد. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند، هیچ عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. درمان تنگی نفس با

این دارو، به ندرت ممکن است فوراً پس از مصرف موجب تشدید ناگهانی مشکلات تنفسی شود. اگر دچار مشکلات تنفسی شدید، از اسپری استنشاقی مسکن استفاده کنید و فوراً تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

اگر دچار عوارض جانبی زیر شدید، سریعا به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید:

 • ادرار دردناک و سخت
 • ضربان قلب سریع
 • التهاب،درد،قرمزی چشم و تغییرات دید (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب، تاری دید).

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این محصول بسیار نادر است. گرچه، اگر متوجه هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی زیر شدید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید:

 • راش پوستی
 • خارش و التهاب (به ویژه صورت، زبان، گلو)
 • سرگیجه شدید
 • تنفس دشوار درمان تنگی نفس با

عوارض خطرناک قرص پروپرانولول

لطفاً سؤالات زیر را با دقت بخوانید. اگر هر یک از سؤالات زیر را با “بله” پاسخ داید، لطفاً پیش از مصرف کی پی تیوا به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 • آیا به تیوتروپیوم، آتروپین یا داروهای مشابه همچون ایپراتروپیوم یا اکسیتروپیوم یا پروتئین شیر آلرژی دارید؟
 • آیا محصولات دارویی دیگری حاوی ایپراتروپیوم یا اکسیتروپیوم مصرف می کنید؟
 • آیا شما باردارید هستید، آیا فکر می کنید که باردار هستید یا در حال شیردهی هستید؟
 • آیا شما از بیماری آب مروارید، مشکلات پروستات یا مشکلات دفع ادرار رنج می برید؟
 • آیا مشکلات کلیوی دارید؟
 • آیا در طول 6 ماه گذشته دچار حمله قلبی شده اید، یا از هر گونه ضربان قلب نامنظم خطرناک یا نارسایی قلبی شدید در سال گذشته آسیب دیده اید؟

کپسول استنشاقی کی پی تیوا

اُوردوز (استفاده ی بیش از حد مجاز از تیوتروپیوم)

این دارو در صورت قورت دادن ممکن است اثر نکند و یا مضر باشد. اگر فردی آن را بیش از حد مجاز استفاده کند و علائمی جدی از قبیل مرگ یا تنگی نفس را تجربه کند، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

فراموش کردن مصرف دارو

اگر یک دوز دارو را از دست دهید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به دوز داروی بعدی باشد، دوز از دست داده را مصرف نکنید. داروی خود را در ساعات مشخصی مصرف کنید. مقدار دوز مصرفی را دو برابر نکنید.

طریقه ی نگهداری کپسول کی پی تیوا

کپسول ها را در دمای اتاق، دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. کپسول ها را تا زمانی که قصد استفاده از آنها را داشته باشید، در بسته بندی بلیستر نگهداری کنید. کپسولها را در وسیله استنشاقی (اسپری) خود نگهداری نکنید. زمانی که بسته بندی بلیستر یک کپسول باز شد، آن کپسول باید فوراً استفاده شود و در صورت عدم استفاده آن را دور بیاندازید. این دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی دور نگه دارید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.‍‌‍‍‌‍‌‌‌‌‌

جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :