درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

فهرست مطالب

کمبود این ویتامین ها باعث خستگی و خواب آلودگی میشود | دکتر آرزو خسروی متخصص قلب

کمبود کدام ویتامین باعث احساس خستگی میشود؟

از دیگر دلایل احتمالی احساس خستگی، میتوان به اضطراب و داشتن ضعف، پایین بودن آهن موجود در خون، ویتامین D یا B12 اشاره کرد. بسیاری از متخصصان معتقدند که افراد زیادی کمبود ویتامین D دارند. داشتن سطوح پایین این ویتامین می تواند باعث ضعف و درد عضلانی و استخوانی شود.

برای دریافت ویتامین دی کافیست روزانه چند دقیقه بدن خود را در مقابل نور خورشید قرار دهید. البته استفاده از این روش تا ساعت ۹ صبح تأثیرگذاری بهتری دارد.

کمبود ویتامین بر برخی گروه ها بسیار بیشتر از سایرین تأثیر می گذارد. طبق آمار، زنان در سنین باروری نیز در معرض خطر بیشتری برای کم خونی فقر آهن هستند.

آزمایش خون تنها راهی است که میتواند نشان دهد ویتامین یا مواد معدنی به مقدار کافی در بدن وجود دارد یا خیر . برای جبران کمبود ویتامین و مواد معدنی، می توان با مصرف مولتی ویتامین نیاز روزانه به ویتامین ها و مواد معدنی، ذخایر بدن را تقویت کرد. تنها کافیست با مراجعه به پزشک متخصص علت خستگی و ضعف را شناسایی کنید، سپس میتوان به درمان آن پرداخت.

کمبود کدام ویتامین باعث خواب آلودگی می شود؟

خواب آلودگی دائم و همیشگی می تواند از علائم کمبود آهن باشد. باز هم آزمایش خون تنها راه برای تشخیص کمبود آهن است. نباید بدون تجویز پزشک از مکمل های آهن استفاده کنید زیرا آهن اضافی می تواند اختلال دیگری را به وجود آورد. البته، احتمال اینکه خواب آلودگی شما به مسئله دیگری ارتباط داشته باشد نیز دور از انتظار نیست. به عنوان مثال، مشکلات کلیوی و کبدی، عفونت های مزمن و دیابت، همگی می توانند علت خستگی باشند.

کم خونی و احساس خستگی و خواب آلودگی 

کمبود شدید آهن می تواند باعث کم خونی شود. به گفته موسسه ملی قلب و ریه و خون، خستگی یکی از نشانه های بسیار شایع کم خونی است. باید بدانید همه ما خستگی را به یک شکل تجربه نمی‌کنیم بلکه افراد مختلف خستگی را به اشکال مختلف تجربه می کنند. برخی ممکن است برای انجام فعالیت های بدنی توان کافی نداشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است با خستگی ذهنی دست و پنجه نرم کنند. بسیاری از ما در طول روز احساس خواب آلودگی می کنیم، حتی اگر شب قبل به مقدار کافی خوابیده باشیم. از دیگر نشانه های کم خونی میتوان به سرگیجه، ضعف و تنگی نفس اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی : ۱۲علامت سکته قلبی خفیف

درمان کمبود آهن

پزشک ممکن است مکمل های آهن را برای جبران کمبود آهن توصیه کند. با این حال، مصرف بیش از حد آهن در یک زمان می تواند خطرناک باشد و می تواند علائمی مانند فشار خون پایین، لرز، سرگیجه و حالت تهوع را ایجاد کند. آسیب کبدی و حتی کما پیامدهای احتمالی پس از دوزهای بسیار زیاد آهن است. این بدان معنی است که شما باید مقادیر کمتری را در مدت زمان طولانی مصرف کنید تا کمبود آهن را درمان کنید. استفاده از سبزی تره، برگ چغندر، حلیم گندم طبخ شده با گوشت گوسفند و کباب گوشت گوسفند از راه کار های طب سنتی برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن است. همچنین می توانید غذاهای حاوی ویتامین C میل کنید زیرا این ویتامین جذب آهن را بیشتر میکند. غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از مرکبات، میوه های قرمز و نارنجی و سبزیجات، به ویژه انواع سبز تیره مانند کلم بروکلی و اسفناج.

بیماری قلبی علت خستگی ناگهانی

بیماری های قلبی می‌توانند عملکرد قلب را دچار اختلال کنند. در این شرایط قلب برای پمپاژ خون به سایر نقاط بدن باید بیشتر از قبل فعالیت کند که این کار اضافی باعث خستگی و ضعف می شود.‌

توصیه میکنیم مطلبی با عنوان خستگی و بیماری قلبی، که دکتر آرزو خسروی در همین خصوص منتشر کرده اند را حتما بخوانید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.‍‌‍‍‌‍‌‌‌‌‌
جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.