متخصص قلب در تهران

پریکاردیت چیست و چه علائمی دارد؟

قلب توسط غشای انعطاف پذیر دو لایه ای به نام پریکاردیوم احاطه شده است. پریکاردیت التهاب پریکاردیوم است. علائم این عارضه شبیه علائم حمله قلبی است و شامل درد در قفسه سینه و ریتم غیر طبیعی قلب است. انواع اصلی پریکاردیت شامل پریکاردیت ویروسی و باکتریایی، انقباضی، پریکاردیت پس از حمله قلبی، پریکاردیت پریوژن مزمن و پریکاردیت پس از جراحی قلب است. درمان می تواند شامل مصرف دارو، استراحت در رختخواب و به ندرت عمل جراحی باشد.

پیریکاردیت چیست؟

همان طور که گفتیم قلب توسط غشای انعطاف پذیر دو لایه ای به نام پریکاردیوم احاطه شده است. این غشای دو لایه ای، به وسیله یک مایع نرم و براقی از هم جدا شده اند که باعث می شود این لایه ها به راحتی روی یکدیگر بلغزند. نقش پریکاردیوم این است که قلب را در جای خود نگه دارد و از آن در برابر عفونت و سایش محافظت کند.

پریکاردیت در اثر التهاب پریکاردیوم به وجود می آید که طی آن در هنگامی که قلب منبسط و منقبض می شود این دو لایه شل می شوند و روی هم دچار سایش می شوند.

علائم این بیماری می تواند شبیه علائم حمله قلبی باشد و شامل درد قفسه سینه و ریتم های غیر طبیعی قلب است.

مردان بین ۲۰ تا ۵۰ سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

علائم پریکاردیت

علائم این بیماری قلبی به نوع آن بستگی دارد، اما در اکثر مواقع شامل موارد ذکر شده در زیر است:

دلائل به وجود آمدن التهاب پریکاردیوم

برخی از دلایل به وجود آمدن پریکاردیت عبارت است از:

 • عفونت باکتریایی
 • عفونت ویروسی
 • آسیب دیدن قفسه سینه
 • حمله قلبی
 • جراحی قلب
 • نارسایی کلیوی
 • بیماریهای خود ایمنی، مانند بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک
 • سرطان
 • پرتو درمانی

انواع التهاب پریکاردیوم:

 • پریکاردیت ویروسی
 • پریکاردیت باکتریایی
 • پریکاردیت انقباضی
 • پریکاردیت حمله قلبی
 • پریکاردیت پریوژن مزمن

در بسیاری از موارد ممکن است که نتوان از ابتلا به این بیماری اجتناب کرد، اما با تشخیص و شروع درمان سریع و به موقع عفونت ها (مانند ذات الریه) می توان خطر ابتلا به پریکاردیت را کاهش دهد.

# پریکاردیت ویروسی

ویروس ها شایع ترین علت به وجود آمدن این بیماری هستند. به عنوان مثال، یک عفونت ویروسی در قفسه سینه می تواند منجر به این بیماری قلبی شود.متاسفانه این بیماری هیچ درمان دارویی خاصی ندارد و معمولا به خودی خود از بین می رود. برای بهبود التهاب و علائم ایجاد شده، می توان از داروهایی تجویز شده استفاده کرد.

# پریکاردیت باکتریایی

این شرایط اگر به موقع تشخیص داده نشود و تحت درمان سریع پزشکی قرار نگیرد، به طور بالقوه کشنده است. در بیشتر موارد، پریکاردیت باکتریایی به دلیل وجود عفونت در جای دیگری از بدن ایجاد می شود.  به عنوان مثال، فردی که دچار ذات الریه (عفونت ریوی) است، به دلیل این که باکتری ها می توانند از طریق جریان خون دسترسی مستقیم به پریکاردیم داشته باشند، احتمال ابتلا به این بیماری در این فرد بسیار زیاد خواهد بود.

عوارض قرص پروپرانولول

# پریکاردیت انقباضی

پس از این که آسیب و التهاب پریکاردیوم بهبود یابد، ممکن است به جای بخش آسیب دیده، بافت اسکار ایجاد شود. بافت اسکار باعث می شود که پریکاردیوم سفت و سخت شود، به طوری که قلب نمی تواند به اندازه ی کافی از خون پر شود.

علائم ابتلا به این عارضه شامل کاهش وزن بدون دلیل، خستگی مفرط، مشکلات تنفس مانند نفس نفس زدن، تورم شکم و گزگز کردن قلب است. اگر پریکاردیت انقباضی درمان نشود، می تواند منجر به بروز طیف وسیعی از عوارض شود.

عوارض پریکاردیت انقباضی

# پریکاردیت بعد از حمله قلبی

در حالی که پریکاردیت باعث ایجاد حمله قلبی نمی شود و در رخ دادن حمله ی قلبی نقشی ندارد، ولی آسیب رسیدن به بافت قلبی ناشی از حمله قلبی گاهی اوقات می تواند منجر به بروز این بیماری شود. به این عارضه، پریکاردیت پس از انفارکتوس میوکارد (post-MI) گفته می شود.

علائم ابتلا به این عارضه ممکن است برای چند هفته یا حتی چند ماه پس از حمله ی قلبی ظاهر نشوند، و ممکن است فقط شامل درد نسبتا خفیف در قفسه سینه و یا دردهای مفصلی و تب باشد.

#پریکاردیت پس از جراحی قلب

 این بیماری ممکن است از عوارض جراحی قلب باشد. برخی از عمل های جراحی قلبی شامل باز کردن پریکاردیوم برای پیوند عروق کرونری، باز کردن یا تعویض دریچه های قلب یا انجام دیگر اقدامات اصلاحی قلبی است.

# پریکاردیت پریوژن مزمن (آب آوردن آبشامه قلب)

التهاب طولانی مدت باعث تجمع تدریجی مایع در بین دو لایه ی پریکاردیوم می شود. در بیشتر موارد، دلایل به وجود آمدن این عارضه نامشخص است.  دو مورد از علل شناخته شده ی بروز پریکاردیت پرویژن مزمن، سل و کم کاری تیروئید (غده تیروئید کم کار) است.

عوارض

برخی از عوارض خطرناک این بیماری عبارت است از:

 • تامپوناد قلب

بین دو لایه ی پریکاردیوم مایع جمع می شود.

قلب فشرده می شود و نمی تواند به درستی کار کند.

به این شرایط، تامپوناد قلبی گفته می شود.

این شرایط نیاز به درمان فوری پزشکی دارد و می تواند کشنده باشد.

 • آبسه

تجمع چرک در قلب یا در پریکاردیوم باعث بروز آبسه می شود.

 • گسترش عفونت

بروز عفونتی که می تواند به مناطق دیگری از بدن منتقل شود.

 • پریکاردیت انقباضی

پریکاردیومی که در اثر التهاب تبدیل به اسکار شده باشد، حالت کششی خود را از دست می دهد و بنابراین قلب دیگر نمی تواند به درستی کار کند.

تشخیص پریکاردیت در مطب دکتر آرزو خسروی

این عارضه را می توان با استفاده از آزمایش های ذکر شده در زیر تشخیص داد:

 • بررسی سابقه ی پزشکی
 • معاینه ی فیزیکی- از جمله گوش دادن به قلب از طریق استتوسکوپ
 • نوار قلب (ECG)
 • تصاویر اشعه ایکس از قفسه ی سینه
 • اکوکاردیوگرافی
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی)، اسکن از قفسه ی سینه
 • آزمایش خون
 • ممکن است یک نمونه از مایع پریکاردیوم با یک سوزن ظریف خارج شده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد

جراحی پریکاردیکتومی

به عمل جراحی که طی آن پریکاردیوم حذف می شود، جراحی پریکاردکتومی گفته می شود و انجام این عمل جراحی بندرت مورد نیاز است. اگر پریکاردیوم دچار اسکار شده باشد و حالت انعطاف پذیری خود را از دست داده باشد، یا اینکه این عارضه مرتباً تکرار شود، ممکن است گزینه ی جراحی در نظر گرفته شود. طی این عمل جراحی نسبت به شدت آسیب، قسمت های آسیب دیده پریکاردیوم برداشته می شود و یا کل ان حذف می شود.

دکتر آرزو خسروی، متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا.

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام. من پسر 24 ساله هستم ک بیش از یک ساله ک بواسطه کرونا درگیر پریکاردیت مزمن سخت شدم. قبلا جراحی قلب داشتم و آنژیو گرافی 2 بار. فشار خون داشتم. الان لوزار میخورم با پرانول. ولی هنوز بعد از گذشت 1 سال بشدت درد در نواحی قفسه و قلب دارم. کی خوب میشم حالم خوب نیست. ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جهت بررسی و تجویز دارو مراجعه شود

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  خانم دکتر خسته نباشید این جواب اکومه دکتر گفت چیزی نیست ولي من‌ دچار وسواس فکری شدم يه راهنمایی رو اکو بدين ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اکو مشکلی نداره
 • تصویر کاربر شادیان پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام من خانم ۲۹ ساله چند ماهی هست که درد شدید در سمت چپ سینه دارم طوری که اصلا نمیتونم حرکت کنم ودردم مث فشرده شدن تیر کشیدن هستش و پشت قفسه سینه احساس میکنم و واینکه نمیتونم نفس بکشم و پاهام ودست چپم کلا بی حرکت میشه طوری که انگار فلج شدم اصلا احساسشون نمیکنم حتی تا۱۵ _۲۰ دقیقه بعدش طول میکشه تا پاهام حرکت کنن دکتر هم رفتم آزمایش دادم داروهم خوردم ولی اصلا بهتر نشدم به نظر شما چکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام.من 36 سالمه.تاحالا هیچ مریضی نداشتم قندم یه کم بالاس وسیگار میکشم.چند وقته وزنم کم شده.قلبم یه جوریه درد نمیکنه سینم مثل ضربان یا انگار از سینه بیرون میزنه بیشتر هنگام دراز کشیدن مخصوصا رو شکم میشه که با جابجایی خوب میشه .روزی نیم ساعت ورزش میکنم ولی اینجوری نمیشم نفس نفس نمیزنم اما نشسته یا خوابیده میشم.دکتر رفتم نوار گرفت البته متخصص نبود گفت چیز خاصی نیست پروپرانول داد و یه ارامبخش و دوتا امپول زد فکر کنم واسه اسپاسم بود اما خوب نشدم بعد دوروز .چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام باید از نظر عروق قلبی بررسی بشید من توصیه به سی تی انژیو میکنم
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام من پسر 26 ساله ام.ساکن تهران نیستم. از نوجوانی در هنگام استراحت به خصوص حالت دراز کش، گاهی دردهای شدید و تیز به صورت فرو شدن چاقو به قفسه سینه احساس میکنم به طوری که نمیتونم تکون بخورم و با کوچکترین حرکتی حتی در همون حالت درازکش درد وحشتناک تشدید میشه اما عموما بعد یک دقیقه درد بهبود پیدا میکنه. اخیرا هم احساس دردهای خفیف و مبهم در قفسه سینه دارم.دچار تپش قلب هم میشم خیلی از اوقات و زمانی که استرس و ناراحتی دارم تپش قلبم به صورتی افزایش پیدا میکنه که کل بدنم رو میلرزونه . هم از طرف خانواده پدر و هم مادر سابقه بیماری قلبی بسیار وجود داره. میخوام برای خدمت سربازی اقدام کنم میخواستم بدونم تشخیص شما با توجه به مواردی که خدمتون عرض کردم چیه؟ آیا سربازی برای من دردسر ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر نوار ، هولتر ریتم و اکو نرمال باشه ، مشکلی نیست
 • تصویر کاربر باران جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر.من یه دختر ۱۹ ساله هستم .چند روز پیش دچار درد شدید قفسه سینه و ضربان نامنظم قلب با کمی‌نفس تنگی شدم که به بیمارستان مراجعه کردم.برام قرص پروپرانولول ۲۰ دو نوبت در روز و آسپرین تجویز کردن و گفتن به متخصص مراجعه کنم.با توجه به مقاله شما فکر میکنم مشکل پریکاردیت باشه.نظر شما چیه و به نظرتون بهتره چه دارویی مصرف کنم؟ آیا مراجعه به پزشک متخصص حضوری نیاز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله باید اکو انجام بدید و نوار ممکنه پریکاردیت هم باشه ، حضوری مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پروانه چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  درود
  مدتی است درگیر دردهای مداوم در سمت چپ و عضله بالای سینه چپ و گاهی تیر کشیدن در کتف چپ هستم کلیه چکاپ های معمول را انجام دادم مامو گرافی سی تی ریه رادیوگرافی سینه اندوسکوپی و نوار قلب اکو تست ورزش انژیو کرافی نرمال
  سونوگرافی کیسه صفراپر و سنگها ۱۱ میلیمتر
  ۴ ماه قبل سی تی انژیو شدم پریکاردیت خفیف گزارش شده بود که پیوست میکنم کوهنوردی میکنم و مشکل تنگی نفس ندارم اما کاهش وزن هم داشتم پروفسور جواد کجوری سی دی انژیو رو چک کردند و فرمودند گرفتگی عروق مشاهده نشده لازم به ذکر است این دردها پس از انژیو بیشتر شده داروی فشار هم به علت بالا رفتن اضطرابی حدود ده ماه است والسارتان ۴۰ مصرف میکنم و حدود سه ماه پنتو پرارول و لانزوپرازول به دلیل رفلاکس معده که سه روزه فطع کردم چون بهبود پیدا نمیکنه استرس و اضطراب هم خیلی اذیتم کرده ۵۹ ساله خانم ۵۴ کیلو
  چهار ماه گذشته حدود سه کیلو کاهش وزن داشتم
  سپاس از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام مشکل عروق ندارید ، از نظر پوکی استخوان بررسی بشید و اگر پوکی نداشتید ، اضطراب تون را درمان کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر