متخصص قلب در تهران

خطرات و عوارض جانبی مصرف قرص پروپرانولول

اگر پزشک به شما مصرف پروپرانول را توصیه کرده است، بهتر است قبل از مصرف آن، درباره ی هشدارها و عوارض جانبی آن بدانید. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی قرص پروپرانولول بدانید، می پردازیم.

قرص پرانول یک داروی تجویزی است که به اشکال روبرو موجود می باشد: قرص، کپسول، محلول  و تزریقی. قرص پروپرانولول تنها در قالب عمومی موجود است. داروهای عمومی معمولا ارزان تر از نسخه ى تجاری هستند.

قرص پروپرانولول برای چیست ؟

پروپرانولول معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. فشار خون بالا باعث می شود، قلب سخت کار کند. اگر فشار خون کنترل و مدیریت نشود می تواند به قلب و عروق در طول زمان آسیب برساند. قلب تامین خون را کنترل می کند و اگر به خوبی کار نکند، می تواند به بسیاری از بخش های بدن آسیب برساند. به عنوان مثال قرص پروپرانولول 20 یا همان پرانول 20 برای این منظور مناسب است.

قرص پروپرانول برای پیشگیری و درمان سر دردها و میگرن، درد مزمن قفسه سینه و کمک به درمان یا جلوگیری از حمله قلبی استفاده می‌شود. این دارو می تواند برای بسیاری از شرایط خاص دیگر نیز استفاده شود، از جمله:

✔ پرفشاری خون گذرا

✔ فئوکروموسیتوم، یک نوع تومور غده فوق کلیوی

✔ همانژیوم نوزاد

✔ لرزش

✔ آریتمی سوپراونتریکولار، ریتم غیر طبیعی در بطن های قلب

✔ اختلالات هراس

✔ بی قراری ناشی از داروهای روان پریشی

✔ کنترل استرس و آرامش اعصاب

هشدارهای مهم قرص پروپرانول

# هشدار برای متوقف کردن درمان

مصرف این دارو را بدون صحبت با پزشک خود متوقف نکنید. متوقف کردن ناگهانی مصرف پروپرانولول می تواند باعث درد قفسه سینه، تغییر ریتم قلب و فشار خون شود و خطر حمله قلبی را افزایش دهد. پزشک شما طی چند هفته به آرامی دوز مصرفی شما را کاهش می دهد تا از این عوارض پیشگیری کند.

علائم درد قفسه سینه

# آیا قرص پروپرانولول خواب آور است ؟

این دارو می تواند باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نشده اید این دارو چه تاثیری روى شما دارد رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیت هایی را که به هوشیارى نیاز دارند انجام ندهید.

# هشدار دیابت

پروپرانولول می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد علائم قند خون پایین مانند افزایش ضربان قلب، تعریق و لرز شود.

اگر مبتلا به دیابت هستید، به ویژه اگر انسولین یا سایر داروهای دیابت را مصرف می کنید که می توانند باعث کاهش سطح قند خون شوند، باید این دارو را با احتیاط استفاده کنید. این دارو ممکن است قند خون در نوزادان، کودکان و بزرگسالانی که دیابت ندارند را نیز پایین آورد. این امر به احتمال زیاد بعد از تمرین طولانی و یا اگر مشکلات کلیوی داشته باشید، ایجاد می شود.

# هشدار آسم

در صورت داشتن آسم یا مشکلات تنفسی مشابه، پروپرانولول را مصرف نکنید. این دارو می تواند آسم شما را بدتر کند.

پیشنهاد دکتر آرزو خسروی

حتما از فرآیند آنژیوگرافی قلب آگاه باشید

آنژیوگرافی قلب چیست

 

 

پروپرانولول

عوارض پروپرانول

یکی از عوارض جانبی پروپرانولول، گیجی و خواب آلودگی است. تا زمانی که مطمئن نشده اید این دارو چه تاثیری روى شما دارد رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیت هایی را که به هوشیارى نیاز دارند انجام ندهید. عوارض قرص پروپرانول

پروپرانولول همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری نیز ایجاد کند.

# عوارض جانبی رایج

عوارض جانبی رایج پروپرانولول عبارتند از:

 • کاهش ضربان قلب
 • اسهال
 • چشم های خشک
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • ضعف یا خستگی

به علت شرایط بحرانی کرونا و خطر انتقال آن شما بیماران عزیز می توانید جهت تسریع در فرآیند درمان به صورت آنلاین و تلفنی توسط دکتر آرزو خسروی معاینه شوید. جهت دریافت نوبت روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دریافت ویزیت مجازی دکتر آرزو خسروی

# عوارض زیاد خوردن قرص پرانول

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، گرفتگی معده،کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا مشکل داشتن در ارگاسم، مشکلات خواب (بی خوابی) و یا احساس خستگی از عوارض زیاد خوردن پرانول می باشد.

اگر این عوارض خفیف باشند، ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر بودند و یا بهبود نمی یافتند، به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.

ممکن است پزشک برای درمان گشادی دریچه قلب نیاز به مصرف پروپرانولول تجویز کند. درباره گشادی دریچه قلب بیشتر بدانید. بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

گشادی دریچه قلب چیست؟

# عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی جدی را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅واکنش های آلرژیک که علائم آن عبارتند از:

 • بثورات پوستی
 • خارش
 • کهیر
 • تورم صورت، لب ها و زبان

عوارض پروپرانولول

✅ تغییر در سطح قند خون

✅ دست ها یا پاهای سرد

✅ کابوس یا اشکال در خواب

✅ پوست خشک و لایه لایه

✅ هذیان

✅ گرفتگی یا ضعف عضلات

✅ ضربان قلب پایین

✅ تورم پاها یا مچ پا ها

✅ افزایش ناگهانی وزن

✅ استفراغ

# پرانول و تنگی نفس

مصرف بیش از حد پروپرانولول می تواند ضربان قلب شما را کند و تنفس را دشوار کند. همچنین می تواند باعث سرگیجه و لرزیدن شود. از این رو پروپرانول معمولاً برای افرادی که از قبل مشکل تنفسی دارند توصیه نمی شود. پراپرونولول می تواند باعث مشکلات تنفسی در افراد مبتلا به بیماری ریوی قبلی شود.

پرانول 10چیست؟

قرص پرانول 10 برای درمان تپش قلب سریع و نامنظم، علائم میگرنی و لرزش مورد استفاده قرار گیرد. برخی از افراد قرص پروپرانولول را به عنوان قرص تپش قلب می شناسند. البته پر واضح است که برای درمان نتیجه بخش باید این فرایند تحت نظر پزشک انجام گردد.

قرص های پروپرانولول 20 میلی گرم برای چه استفاده می شود؟

قرص پروپرانولول 20 مسدود کننده بتا است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، لرزش قلب و سایر بیماری ها استفاده می شود. بعد از حمله قلبی برای بهبود شانس زنده ماندن استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از سردردهای میگرنی و درد قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود.

هشدارهای پروپرانولول

این دارو با هشدارهای متعددی همراه است.

# هشدار در مورد آلرژی

پروپرانولول می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✴ بثورات پوستی

✴ کهیر

✴ خستگی

✴ اشکال در تنفس

✴ تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو

اگر این علائم را تجربه کردید سریعا به اورژانس مراجعه کنید. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به آن داشته اید، این دارو را دوباره مصرف نکنید چرا که مصرف مجدد آن  می تواند مرگبار باشد.

اگر شما واکنش شدید آلرژیک به عوامل دیگر داشته اید که باعث آنافیلاکسی شده اند، ممکن است واکنش های آلرژیک شما هنگام مصرف پروپرانولول تشدید شوند. اگر پروپرانول را مصرف کنید، دوز معمول داروهای آلرژیک شما، اپی نفرین، ممکن است تاثیر نداشته باشد. پروپرانولول ممکن است برخی اثرات اپی نفرین را مسدود کند.

 # تداخل پروپرانولول با الکل

الکل می تواند سطح پروپرانولول را در بدن شما افزایش دهد. این امر می تواند عوارض جانبی بیشتری را ایجاد کند. در هنگام مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید.

خودکشی با پروپرانولول

پروپرانولول دارویی است که عملا اکسیژن خون را کم میکند تا فشار خون را درمان نماید. اگر تعداد مصرفی دارو به طور یکجا زیاد شود، فرد دچار تشنج می گردد. در ادامه ممکن است آسیب های مغزی ناگواری برای فرد داشته باشد و دیگر هیچ زمان برطرف نگردد.

قرص پروپرانول برای کاهش استرس

اکثر افرادی که دچار استرس و اضطراب می شوند (به خصوص دانش آموزان کنکوری)، با مصرف قرص پروپرانولول، البته با تجویز پزشک می توانند استرس خود را کاهش دهند. معمولا پزشکان متخصص قلب و عروق و پزشکان مغز و اعصاب برای آرامش و کاهش اضطراب بیماران خود، برای آن پروپرانول تجویز می کنند.

محققان دریافتند که اگر این دارو قبل از یادآوری آن حادثه مصرف شود، می تواند سیگنال تقویت خاطرات عاطفی را مسدود کند. این حالت اساساً حافظه عاطفی را به نوعی تخریب می کند. این بدان معنی است که دلبستگی عاطفی فرد به خاطره ناراحت کننده ممکن است با مصرف پروپرانولول کم شود. این امر می تواند به افراد کمک کند تا از یک خاطره احساسی ناراحت کننده یا یک رویداد بد عبور کنند.

مطالعه دیگری نیز نشان داده است که مصرف پروپرانولول در اختلال استرس پس از حادثه، توانایی تفکر در افراد را بهبود می بخشد. این مطالعات ترکیبی نشان می دهد که پروپرانولول ممکن است به افراد مبتلا به اختلال استرس پس از حادثه کمک کند.

تداخل دارویی پروپرانول

مصرف هم زمان داروهای دیگر می تواند بر روی عملکرد پروپرانولول در بدن اختلال ایجاد کند. کسانی که برای درمان آریتمی های قلبی دارو مصرف می کند، باید قبل از مصرف پروپرانولول با پزشک خود مشورت  کند.

قرص نورتریپتلین۱۰ برای چیست؟

قرص نورتریپتلین 10 برای درمان افسردگی تجویز میشود. این دارو با پروپرانولول تداخل مهمی ندارد. البته باید سعی شود تا جای ممکن داروهای در حال مصرف را به اطلاع پزشک رساند تا با توجه به وضعیت بیمار، آن را تجویز نماید.

پروپرانولول برای کنکور

در بین برخی از دانش آموزان کنکوری پروپرانول به عنوان قرص کنکور مشهور است. مصرف این قرص به مدت محدود مثلا 10 روز مانده به کنکور با مشورت پزشک مانعی ندارد و عوارض در بر نخواهد داشت. اما حتما زیر نظر پزشک این کار را انجام دهید زیرا ممکن است شما به این دارو حساسیت داشته باشید.

تاثیر قرص پروپرانول بر قاعدگی

آیا قرص پروپرانول باعث عقب افتادن پریود میشود؟ به صورت قطعی نمی توان گفت که قرص پروپرانولول بر قاعدگی و چرخه ی آن تاثیر دارد یا خیر! زیرا عملکرد این قرص آرامبخش در بدن هر فرد متفاوت است. برخی از خانم ها با مصرف آن دچار یائسگی زود تر می شوند. برخی زمان دوره آن ها به تاخیر می افتد. در صورت مصرف پرانول و مشاهده هر گونه تغییر در چرخه قاعدگی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

⛔ خوردن قرص پروپرانول در بارداری:
مصرف پروپرانولول در دوران بارداری می توان تاثیر مستقیم بر روی جنین بگذارد.

پروپرانول و چاقی

آیا قرص پروپرانولول باعث چاقی می شود؟ پروپرانولول می تواند مایعات بدن را بیش از حد طبیعی حفظ کند و منجر به افزایش ناگهانی وزن بدن شود. چاقی به دلیل افزایش چربی نیست. در عوض، بدن شما بیش از حد طبیعی مایعات را در خود نگه می دارد.

جایگزین کردن پروپرانولول به جای داروی دیگر

افرادی که پروپرانولول را جایگزین سایر داروهای فشار خون مانند کلونیدین می کنند، باید این کار را به آرامی انجام دهند. در طی چند روز، پزشک ممکن است توصیه کند که ضمن افزایش دوز پروپرانولول، دوز داروی دیگر را به آرامی کاهش دهید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

افرادی که پروپرانولول مصرف می کنند باید از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن خودداری کنند. این داروها ممکن است اثرات پروپرانولول را کاهش دهند.

اگر فردی نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دارد، باید مستقیماً با پزشک مشورت کند. پزشک می تواند به شما در تصمیم گیری و انتخاب بهترین دارو کمک کند و ضربان قلب شما را به منظور تنظیم سطح داروهای مصفی در صورت لزوم کنترل کند.

جایگزین پروپرانول

از آنجا که پروپرانولول یک بتا بلاکر است، نباید آن را با سایر بتا بلاکرها مصرف کرد. ترکیب دو بتا بلاکر ضربان قلب را به سطوح ناامنی کاهش می دهد. این مورد همچنین در مورد مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، مسدود کننده های کانال کلسیم و مسدود کننده های آلفا نیز که همگی عملکردهای مشابه دارند، صدق می کند . مصرف داروهای مختلف به همین منظور می تواند باعث ضربان قلب پایین یا حتی انواع نارسایی قلبی خطرناک شود.

همچنین پروپرانولول می تواند با سایر مواد مانند الکل نیز تداخل داشته باشد. نوشیدن الکل در هنگام مصرف پروپرانولول توصیه نمی شود زیرا الکل می تواند سطح پروپرانولول در بدن را افزایش دهد. این امر باعث عوارض جانبی بیشتر برای بسیاری از افراد می شود.

بسیاری از خانم ها دچار افت دریچه میترال هستند. این بیماری در خانم ها بسیار شایع است و حتی ممکن است تا آخر عمر هیچ گونه علائم خاصی نداشته باشد. از کجا بدانیم دچار افتادگی دریچه میترال هستیم؟

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

قرص پروپرانولول برای کودکان

خوردن قرص پروپرانول توسط کودک فقط باید با دستور پزشک انجام شود. هم چنین استفاده از این دارو را قطع نکنید، مگر اینکه توسط پزشک کودک شما گفته شود که آن را قطع کنید. اطمینان حاصل کنید که پزشک کودک شما می داند فرزند شما آسم یا دیابت دارد. دقت کنید که کپسول های رهش پایدار را کودک شما نجود و یا خرد نکند. باید آنها را کامل ببلعد. فرم مایع این دارو را با آب مخلوط کنید و سپس به کودک خود بدهید.

بهترین زمان مصرف قرص پروپرانول

پروپرانولول به عنوان 2 نوع مختلف دارویی وجود دارد:

 • انتشار استاندارد – پروپرانولول را به سرعت در بدن آزاد می کند ، بسته به دوز مصرفی ممکن است لازم باشد چندین بار در روز مصرف کنید.
 • رهش مداوم (SR) – این مدل به آرامی حل می شود، بنابراین مجبور نیستید آن را به دفعات مصرف کنید، یک بار در روز معمولاً کافی است.
اگر روزی یک بار پروپرانول را مصرف می کنید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که اولین دوز خود را قبل از خواب مصرف کنید، زیرا باعث ایجاد سرگیجه می شود. بعد از اولین دوز، اگر سرگیجه ندارید، صبح پروپرانولول را میل کنید.

داروی گیاهی جایگزین پروپرانولول

برخی از داروهای گیاهی به آرامش، کنترل استرس، خواب راحت و … کمک می کنند این گیاهان طبیعی بدون عوارض عباتند از:

 • دم نوش گل بابونه
 • چای زعفران
 • دارچین
 • دم نوش اسطو خدوس
 • دمنوش بادرنجبویه
 • عرق بهارنارنج
 • سیر
 • زالزالک

این داروهای گیاهی بدون هیچ عوارضی می توانند جایگزین قرص پروپرانالول باشند. البته اگر شما از قرص پروپرانول استفاده جهت استفاده از این موارد حتما با پزشک خود مشورت نمایید ک  تداخل دارویی ایجاد نشود.

جایگزین پروپرانول

به دلیل عوارض و خطرات مرتبط با پروپرانولول، بسیاری از افراد برای تسکین علائم خود به داروهای جایگزین روی می آورند.

یک بتا بلاکر انتخابی مانند متوپرولول ممکن است عوارض جانبی تنفسی کمتری در افراد دارای مشکلات قلبی و عروقی داشته باشد.

از آنجا که پروپرانولول برای شرایطی مانند لرزش و پیشگیری از میگرن نیز تجویز می شود، انتخاب جایگزین متناسب با هر بار مصرف دشوار است.

بهترین روش انتخاب دارو برای بیمار مشورت با پزشک است. با در نظر داشتن تاریخچه پزشکی کامل بیمار، پزشکان می توانند جایگزینی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای خاص آن ها مناسب باشد.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر درویشی شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من یه۱۰روزی مشکل معده پیداکردم که باتجویزدکترروزانه۳تاقرص قبل ازغذامیخورم امروزاحساس کردم تپش قلب دارم دکتربهم این قرص تجویزکردخواستم ببینم تداخل دارویی ایجادنمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   سلام اسم قرص یا شکل دارو را ارسال کنید ، خود مشکلات معده سبب تپش میشه
 • تصویر کاربر راد پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام شش سال است متورال 50مصرف میکنم به علت پرولامس این قرص چاق ام میکند جایگزین میخواستم راهنمایی کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام متورال سبب چاقی نمیشه
 • تصویر کاربر دکتر پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من سه دریچه مصنوعی دارد . دست او شاید بخاطر مصرف الکل یا هر چیز دیگری آسیب دیده .
  آیا برای رفع کمبود ویتامین ها ، که باعث یبوست ، مشکلات دهان دندان، بوی بد دهان یا معده شده است .
  می توانیم از ویتامین هایی که فقط زینک و ویتامین c دارند استفاده کنیم بصورت قرص جوشان؟
  آیا از قرص ب کمپلکس یادقرص جوشان می توان استفاده کرد؟
  یا از ساشه های منیزیم بخاطر بیحالی فراوانی که دارند.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام ، اگر وارفارین مضرف میکنند ، ویتامین e و ث و k و جنسبنگ نباید مصرف کنند ، مصرف منیزیوم و ویتامین های گروه ب ایرادی ند اره
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  ۴۸ سال دارم. حدود ۳ سالی هست که فشار خون بالا دارم. با مراجعه به متخصص داروی بیزوپرولول ۲.۵ یک نوبت در روز برایم تجویز شده. مدتی است که با وجود مصرف آن در مواقعی از روز در حالت استراحت و بدون مقدمه دچار حالت دلهره و درد خفیف در ضربان قلب شده که باعث آشفتگی و اضطراب و منقلب شدن و عرق سرد در سر و بدن شود. البته در حالت ورزش و فعالیت بدنی و دویدن اصلا دچار این حالت و یا هیچ درد در ناحیه قلب و تنگی نفس نمیشوم. آزمایش خون حدود یکسال پیش دادم که همه موارد نرمال بود. فقط برخی مواقع که این حالت به من دست میدهد با مصرف مواد قندی کمی آرامش پیدا میکنم. ممکن است این علائم مربوط به نوع قرص فشار و یا علائم اختلال در تیروئید باشد? لطفا راهنمایی بفرمایید. ممتونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   سلام وقتی دچار این جالت میشید حتما فشار و نبض تون را بگیرید ، اگر فشار و نبض نرمال بود ممکنه مربوط به اعصاب باشه ، اگر تیرویید را تا به حال چک نکردید ، چک کنیدد
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   بهتره اگر تا به حال تست ورزش و اکو انجام ندادید ، حتما انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  باسلام .مدت یک سال هست که به خاطر کمی فشارخون والبته بیشتر ترس از کرونا باتجویز دکتر روزی یک عدد پروپرانول۲۰ استفاده می کنم گاهی وقتی هم بخاطر همان ترس از کرونا تاچشم روهم می زارم که بخوابم لرز میگیرم که الپرازم ۵/استفاده می کنم آروم میشم
  اما چند هفته ای هست هنگام خوابیدن احساس تنگی نفس دارم باید حتما از حالت خواب هوشیار بشم تانفسم آروم بشه .درضمن وقنی قرص پروپرانول نخورم از استرس حالتم میشه مثل آدمی که دعوا کرده واز عصبانیت نفس آروم نداره .سئوال این هست که این تنگی نفس که اخیرا دارم از مصرف مداوم یکساله پروپرانل هست لطفا راهنمایی فرمایبد ممنون میشم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ارتباطی با مصرف پروپرانولول نداره ، ممکنه مربوط به افزایش فشار خون باشه ، هولتر فشار نصب کنید ، و اگر اکو انجام ندادید ، اکو انجام بدید ،
 • تصویر کاربر رمضانی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  رمضانی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام سوال ثبت نشده ، لطفا سوال را کامل ثبت کنید
 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر و تبریک سال نو . مادر بنده ۷۲ سال سن دارن و قرص متورال ۵۰ نصف صبح نصف شب و دیوان ۸۰ مصرف میکنند , آریتمی قلبی دارن و افتادکی دریچه میترال دارن , الان حدود یکماهه که سرفه خشک میکنن ولی هیچ ارتباطی با مسایل ریوی نداره و با اینکه قبلا ضربان قلبشون ۵۵ بود با متورال , الان در حالت استراحت ۸۰ و فشارشون ۱۴ شده , ترسم از اینه که این سرفه ها هشدار برای سکته قلبی باشن چون ضربان قلب به یکباره از ۵۰ اومده ۸۰ و چند روزیه صداشونم تغییر کرده و نازک شده و دو ماهه سرفه ها همینه و الان بیشتر شدن و ریوی نیستن , پروپونالول ۱۰ هم برای کاهش این ضربان و کاهش تاثیر پرکاری تیرویید که قبلا داشتن هم بدم بهشون ؟ بخاطر اینکه توی روستا سکونت دارن نتونستم امکانات بردن ایشونو به بیمارستان فراهم کنم و از طرفی کرونا هم هست و بدنشون ضعیفه . لطفا کمکم کنید چکار کنم خیلی نگرانم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام متاسفانه بدون معایه امکان راهنمایی نیست ، ممکنه مربوط به دستگاه گوارش باشه ، ولی اگر بررسی ریه مثل عکس قفسه سینه یا سی تی اسکن انجام ندادند باید حتما انجام بدند ، سرفه از علایم سکته نیست ولی در کل چون سرفه ها طول کشیده باید بررسی بشند
  2. تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ممنونم , آیا نیازه که دوز دارو متورال ۵۰ در روز رو افزایش بدم ؟ یا مصرف پروپرانول ۱۰ مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام تا ویزیت نشدند مقدار دارو را افزایش ندید چون ممکنه اگر مشکل ریوی باشه بد تر بشند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حنانه چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من قرص سرترالین استفاده میکنم که به تبع اون برام دکتر قرص پرانول ۱۰ هم تجویز کرده برای تپش قلب که البته هر وقت تپش قلب داشتم بخورم و من چون این دو سه ماه اخیر به یه مسئله‌ای برخورده بودم(عاشق کسی شدم) وتپش قلب زیاد داشتم و نگرانی‌های خاص این مسائل خیلی از این قرص خوردم والبته وزن هم
  کم کردم ۳ کیلو از اول ماه رمضان تا به امروز که ۱۶ رمضان هست و با این که پریودم و همیشه جلو مینداختم وماه پیش ۶ ماه شدم این ماه که ۹ اردیبهشت هست هنوز پریود نشدم واین خیلی نگرانم کرده در ضمن من ۴۱ سال دارم این اثرات می‌تونه موقت باشه و با قطع کردن قرص درست خواهد شد یا این که دارم یائسه میشم خیلی نگرانم
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام استرس میتونه سبب به تاخیر انداختن پریود بشه ولی اگر تکرار شونده بود به دکتر زنان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام با عرض خسته نباشيد بنده شصت و پنج سال بنا به تجويز دكتر براى طپش قلب و افتادگى دريچه ارثى دوسال هست نصف قرص ٤٧/٥ متاهگزال و بعد هم متازيرو مصرف نمودم والآن خيلى كم شده بجاى اين ها از كدام داروى موجود بازار استفاده شود ممنون .آيا پروپرانول مى تواند جايگزين باشد چند ميلى گرم باشد و غيراز پراپرانول چى مشابه در بازار ايران موجود هست از راهنمايى تان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلتم از قرص متورال استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  من نیمساعت قبل الکل به اندازه سه شات کوچیک خوردم و بعد یک لحظه ظربانم بالارفت دوتا پرانول ۱۰ خوردم صبح هم یکی خوردم مشکلی پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام حتما از نظر قلبی بررسی بشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر