متخصص قلب در تهران

آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است ؟!

خونریزی های غیر طبیعی بدون حتی اندکی لخته شدن، نشان دهنده نوعی اختلال در بدن فرد می باشد. پایین بودن پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی! بله این عارضه سبب عدم انعقاد خون پس از خونریزی می شود و گاهی اوقات بسیار خطناک است و منجر به سرطان می شود. با این مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانیم.

پلاکت خون چیست؟

در پاسخ به سوال پلاکت خون چیست باید بگوییم که پلاکت ها بخش مهمی از ترکیب خون را تشکیل می دهند. آنها وظیفه ترمیم آسیب های بافتی را بر عهده دارند و نقش مهمی در سیستم لخته شدن خون دارند و این به جلوگیری از خونریزی و بهبودی زخم ها کمک می کند. لخته شدن خون به عنوان هموستاز نیز شناخته می شود.

پلاکت ها با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. مغز استخوان آنها را تولید می کند و به طور متوسط 10 روز قبل از از بین رفتن در خون حرکت می کنند.

کاهش تعداد پلاکت های خون

کاهش تعداد پلاکت های خون به کمتر از حد طبیعی ترومبوسیتوپنی نام دارد. پلاکت ها بخشی از خون هستند که به لخته شدن خون و توقف خونریزی کمک می کنند. پلاکت ها تحت عنوان ترومبوسیت ها نیز شناخته می شوند.

آیا پلاکت خون پایین خطرناک است

آیا پلاکت پایین خطرناک است؟

کاهش مقدار پلاکت در خون همیشه یک مشکل جدی نیست. با این حال ، این بیماری بر توانایی لخته شدن خون تأثیر می گذارد و با این شرایط، زخم ها به شدت خون ریزی خواهند کرد. این مساله ممکن است در برخی موارد عوارض جدی داشته باشد.

آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است ؟!

سوال اکثر افراد این است که پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است؟ خیر! الزاما پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان نیست! اساسا پزشک متخصص قلب و عروق سعی میکند علت پایین بودن پلاکت خون را کشف کرده و به درمان آن علت بپردازد. هرگز خودتان پیش داوری نکنید! تشخیص، یکی از مهمترین گام های درمان است. به یاد داشته باشیم این تشخیص به عهده خود فرد نمی باشد!

خطرات پایین بودن پلاکت خون

پلاکت خون موجب می شود خون لخته نشود و خونریزی به صورت غیر طبیعی ادامه داشته باشد. در بسیاری از موارد، پزشک سعی میکند عامل ایجاد افت پلاکت خون را شناسایی و به درمان آن بپردازد.

متأسفانه هیچ آزمایش تشخیصی برای تعیین چه عواملی در پلاکت پایین وجود ندارد ، بنابراین ممکن است شما به مرور زمان تحت نظر باشید تا پزشک شما بتواند تشخیص دهد که آیا ترومبوسیتوپنی خوش خیم است یا نشانه ای از مشکلات اساسی است.

پایین بودن پلاکت خون در کرونا

آزمایش خون در COVID-19 علامت دار به طور کلی کمبود لنفوسیت ها و گلبول های سفید خون را نشان می دهد. تعداد پلاکت پایین نشانگر مرگ و میر بالاتر در بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان است. یکی از نشانه ها ی ویروس کرونا، افت پلاکت در کرونا می باشد. هرچه پلاکت خون شما شما پایین تر بیاید کرونا شما خطرناک تر می شود و ممکن است دچار مرگ و میر شوید. حتی بسیار از افراد مبتلا به رونا پس از بهبودی کامل باز هم پلاکت خونشان پایین است که این مورد یکی از عوارض جدی ویروس کووید 19 می باشد.

علت کاهش پلاکت خون

شاید برا شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه چیزهایی پلاکت خون را پایین میاورد؟ تعداد طبیعی پلاکت ها از 150 تا 400 هزار در هر میکرولیتر خون متغییر است. تعداد پلاکت کمتر از 150 هزار ترومبوسیتوپنی نامیده شده و می تواند علاوه بر دیگر موارد توانایی اهدای پلاکت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. تعداد پلاکت زیر 10 هزار ترومبوسیتوپنی شدید به شمار می رود.

مصرف الکل عامل پایین بودن پلاکت خون

هنگامی که تعداد پلاکت ها بسیار کاهش می یابد، امکان بروز خونریزی های خطرناک داخلی فراهم می شود. ترومبوسیتوپنی می تواند وراثتی بوده یا در اثر مصرف دارو و ابتلا به بیماری های دیگر به وجود آید.

از آنجایی که تولید پلاکت ها در مغز استخوان رخ می دهد، کاهش تولید پلاکت اغلب به مشکلات مغز استخوان ارتباط داده می شود. علت پایین بودن پلاکت خون:

 • کاهش تولید پلاکت ها
 • افزایش تخریب پلاکت ها
 • افزایش به دام افتادن پلاکت ها در طحال
 • لوکمی یا لنفوم
 • برخی انواع آنمی (کم خونی)
 • دارو های شیمی درمانی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • عفونت های ویروسی (آبله مرغان، هپاتیت C، ویروس ایدز و غیره)

ضربان قلب خطرناک چند است

علائم و نشانه های کاهش پلاکت خون

افراد که پلاکت خون آن ها پایین است ممکن است دارای نشانه هایی باشند برخی از علائم پایین بودن پلاکت خون عبارتند از:

 1. استفراغ خونین
 2. سرگیجه
 3. کبودی های بی دلیل
 4. ادرار قرمز رنگ
 5. خونریزی از بینی یا لثه
 6. افزایش ضعف بدن
 7. سر درد های شدید
 8. و …

تخریب پلاکت خون

برخی بیماری ها و دارو ها می توانند سرعت تخریب یا مصرف پلاکت ها را نسبت به سرعت تولید آن ها بیشتر کرده و کمبود پلاکت را در جریان خون رقم زنند.

انتقال پلاکت خون

گروه خون برای انتقال پلاکت

این گروه های خونی می توانند پلاکت اهدا کنند:

AB+ AB- O+ A+ B+

پلاکت خون باید چند باشد؟

تعداد طبیعی پلاکت های خون 150 تا 400 هزار عدد در هر میلی متر مکعب خون می باشد.

پلاکت خون پایین در بارداری

کاهش تعداد پلاکت خون در دوران بارداری اغلب خفیف بوده و ظرف مدت اندکی پس از زایمان معمولا بهبود می یابد. پزشک احتمالاً سطح پلاکت شما را تحت نظر دارد تا ببیند که آیا همچنان افت می کنند یا ثابت مانده اند. یکی از راههای افزایش پلاکت خون در بارداری مصرف قرص افزایش پلاکت خون در بارداری با تجویز پزشک می باشد.

راههای افزایش پلاکت خون در بارداری

پزشک شما ممکن است مکمل های فولات و ویتامین B12 را برای حمایت از تولید پلاکت توصیه کند. میوه ها و سبزیجات ارگانیک و برخی از غذاهای سالم می توانند به افزایش تعداد پلاکت کمک کنند، از جمله:

 • شکلات تلخ
 • سبزیجات سبز تیره و برگ مانند اسفناج و کلم پیچ
 • گوشت گاو و جگر گوشت گاو
 • نخود و عدس چشم سیاه
 • تخم مرغ
 • غلات صبحانه غنی شده
 •  لبنیات
 • غذاهای سرشار از ویتامین C مانند پرتقال، جوانه بروکسل و فلفل قرمز

ماهی های چرب نیز مانند ماهی آزاد سرشار از ویتامین B12 هستند و  می توانند تولید پلاکت را تقویت کنند، از این رو خوردن این ماهی ها به خانم های باردار توصیه می شود. بیماران مبتلا به اختلالات فشار خون که تعدا پلاکتشان در بارداری کاهش یافته نیاز به نظارت دقیق دارند و ممکن است مجبور شوند زودتر زایمان کنند تا خطر آسیب قلبی عروقی را کاهش دهند. بعد از زایمان، در عرض چند روز به طور کلی تعداد پلاکت به حالت طبیعی برمی گردد.

توضیحات دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق درباره تشکیل لخته خون در بارداری:
بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

تشکیل لخته خون در بارداری

بیماری های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی همچون لوپوس یا آرتریت روماتوئید می توانند بدن را وادار به تخریب پلاکت های خود کنند.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

این اختلال خونی نادر سبب ایحاد لخته های خونی کوچک در سرتاسر بدن می شود. تشکیل این لخته ها به مصرف پلاکت ها می انجامد.

سندرم همولیتیک اورمیک

این بیماری خون و عروق خونی را تحت تاثیر قرار داده، پلاکت ها و گلبول های قرمز را تخریب کرده و سبب بروز نارسایی کلیوی می شود.

عفونت خون و پلاکت پایین

عفونت خون و پلاکت پایین

عفونت های شدید خون می توانند به تخریب پلاکت ها منجر شوند.

پایین بودن پلاکت خون و برداشتن طحال

طحال اندامی به بزرگی یک مچ و به رنگ بنفش است که در سمت چپ شکم و زیر قفسه سینه جای گرفته است. طحال از نظر اندازه و شکل متغییر بوده اما معمولا 10 سانتی متر طول دارد. طحال به عنوان فیلتری برای خون عمل کرده و در مقابله با باکتری ها مفید است.

این اندام علاوه بر بازیافت گلبول های قرمز پیر پلاکت ها و گلبول های سفید را نیز ذخیره می کند. هنگامی که طحال در اثر بیماری پیشرفته کبدی یا سرطان های خون بزرگ می شود می تواند تعداد زیادی از پلاکت ها را در خود نگه داشته و سبب پایین بودن پلاکت خون شود.

تشخیص پلاکت خون پایین

تشخیص پلاکت خون پایین

پزشک از بیمار سوالاتی پرسیده و معاینه فیزیکی انجام می دهد. این سوالات می توانند علائم، سابقه خانوادگی و دارو های مصرفی فرد را شامل شوند. در معاینه نیز وجود راش های پوستی و کبودی بررسی می شود.

آزمایش تعداد پلاکت های خون تشخیص پزشک را تایید کرده و غلظت دقیق پلاکت ها را در خون فرد نشان می دهد. امکان دارد، پزشک آزمایش های دیگری را نیز به طور همزمان درخواست کند که موارد زیر از جمله آن ها به شمار می روند:

 • آزمایش مغز استخوان
 • آزمایش کامل خون
 • تست اسمیر خون که طی آن پلاکت ها در زیر میکروسکوپ مشاهده می شوند.
 • دیگر آزمایش ها جهت ارزیابی لخته شدن خون

پایین بودن پلاکت خون و کبودی بدن

امکان دارد، برخی افراد نیاز به نمونه برداری از مغز استخوان خود داشته باشند. در این فرایند مقداری مایع از طریق یک سوزن از مغز استخوان کشیده می شود. این فرایند تحت عنوان ((بیوپسی مغز استخوان)) شناخته می شود. در صورت اطمینان از عدم وجود دیگر عوامل کاهش پلاکت خون، تشخیص ابتلا به بیماری ITP برای بیمار در نظر گرفته می شود.

عوارض پلاکت خون پایین

یکی از عوارض پایین بودن پلاکت خون خونریزی داخلی می باشد.خونریزی داخلی خطرناک می تواند زمانی اتفاق بیفتد که تعداد پلاکت شما به کمتر از 10 هزار پلاکت در هر میکرولیتر برسد. اگرچه نادر است، اما کاهش بیش از حد پلاکت های خون می تواند باعث خونریزی در مغز شود، که می تواند کشنده باشد.

درمان پلاکت خون پایین

کاهش اندک و بدون علامت تعداد پلاکت ها ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. در مواردی که به ایجاد اثرات فیزیکی منجر می شوند، پزشک به صورت مستقیم به درمان پلاکت خون پایین می پردازد. درکل، طیف وسیعی از عوامل احتمالی کاهش پلاکت ها وجود دارد.

 

چه مواد غذایی پلاکت ساز هستند

چه غذاهایی پلاکت خون را بالا می برد؟

گوشتهای بدون چربی مانند ماهی ، مرغ و بوقلمون سرشار از پروتئین ، روی و ویتامین B12 هستند که همگی به افزایش تعداد پلاکت خون کمک می کنند. لوبیا حاوی ویتامین B9 یا فولات است که به تقویت تعداد پلاکت خون کمک می کند. برخی غذاهای دیگر سرشار از B9 اسفناج ، مارچوبه و پرتقال هستند.

داروهای پلاکت خون پایین

دارو هایی همچون هپارین، کوئینین و دارو های ضد صرع می توانند تعداد پلاکت های خون را کاهش دهند. گاهی اوقات دارو ها سیستم ایمنی بدن را به اشتباه انداخته و تخریب پلاکت را رقم می زنند.

قرص افزایش پلاکت خون

درمان می تواند از تغییر دارو های مصرفی تا رفع یک بیماری زمینه ای را شامل شود. درمان ITP می توند شامل مصرف دارو ها و قرص های سرکوب کننده سیستم ایمنی شود. از جمله قرص افزایش پلاکت خون، می توان به داروی کورتیکوستروئیدی به نام پردنیزولون اشاره کرد.

در موارد شدید ممکن است به انتقال خون نیاز باشد. در صورتی که پس از گذشت یک سال تعداد پلاکت ها افزایش نیابد، جراح نسبت به برداشتن طحال اقدام می کند. فرایند برداشت طحال را اسپلنکتومی می گویند. افراد مبتلا به علائم شدید یا اورژانسی کمبود پلاکت می توانند به وسیله دریافت پلاکت درمان شوند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید

برای نوبت دهی باشماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ در تماس باشید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فالح شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  پلاکت خونم پایین امده رفتم پیش دکتربرای باراول میگه بایدبیای نمونه ازلکنت بگیرم دکتراین پلاکت پایین راه درمان نداره حتمآبایدنمونه برداری کنند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلتم بسته به شدت پایین اومدنش داره ، وهمچنین بقیه پارامترها ی ازمایشگاهی مثل گلبولهای قرمز و سفید
 • تصویر کاربر مامان دوشنبه ۹ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز
  لطفا در این مورد میشه راهنمایی ام کنید
  مادرم آزمایش داده و پلاکت خونش ۱۱۵ هزار هست و گلبول قرمز و سفیدش هم مقداری کمتر از حد نرمال بوده و ۴ روز پیش خون دماغ شده است
  پیش دکتر فوق تخصص خون بردیم و نمونه مغزاستخوان براشون گرفتن
  میخواستم ببینم که آیا خدای نکرده مشکل حادی دارن؟
  نمونه مغز استخوان را برای تشخیص چه بیماری از مادرم گرفتند
  هنوز جواب نمونه آماده نشده ولی خیلی نگران هستم
  آیا پلاکت ۱۱۵ هزار خیلی خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   سلام پلاکت ۱۱۲هزار باعث خونریزی نمیشه مگر پلاکت خیلی پایین باشه ، چون بقیه پارامترهای خونی هم پایین بوده حتما نمونه مغز استخوان برای تشخیص لازم هست
 • تصویر کاربر عنایتی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر.من برای چکاب کامل ازمایش دادم و متوجه شدم پلاکت خونم ۱۳۸ هست.اما مابقی فاکتورها طبیعی بودن.بیماری خاصی ندارم و فقط روزی یک عدد پرانول برای استرس میخورم.
  مشکل از چی میتونه باشه؟ آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام معمولا علت ویروسی داره اگر فقر اهن دارید درمان کنید یک مدت هم ویتامین های گروه ب و فولیک اسید بخوری و مجدد چک کنید ، بهتره از نظر وجور هپاتیت هم بررسی بشید و یوموگرافی شکم برای بررسی طحال انجام بدید
 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  همسر بنده اقا ۳۲ساله ازمایش کامل خون انجام داده و همه ایتم ها نرمال اما دومورد پایینه که شامل پلاکت خون که۱۵۱ است و HDL که ۴۷ است
  ایا نگران کننده است؟؟ و اینکه باید ب متخصص خاصی مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر محمدی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   پایین بودن پلاکت
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام ازمایشات مسکلی نداره فقط ویتامین دی پایین هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضایی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام بنده 26 هفته بارداریمه پلاکت خون 117 میباشد آیا برای خودم و بچه مشکل پیش می آید ؟ برای درمان باید چ کار کرد
  1. تصویر کاربر رضایی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   s
  2. تصویر کاربر رضایی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   پ
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام فعلا مشکلی نیست باید تحت نظر باشید و تست های تکمیلی هم انجام بدید تا اگر علتی داره مسخص بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید,
  همسرم ۳۷ساله هستند. حدودا دو سال قبل بطور اتفاقی متوجه شدیم ک پلاکت ایشون پایینه, حدودا ۱۰۴,
  تا چند ماه بعد هرماه بصورت روتین دوباره آزمایش دادن و هربار عدد پلاکت تغییر میکرد, یکماه ۹۴ بود, ماه بعد ۱۲۲ و ماه بعدی ۱۰۵,
  متاسفانه ایران نیستیم و بخاطر شرایط کرونا امکان سفر نداریم و از دسترسی به پزشکان حاذق ایران محروم ماندیم و از طرفی بدلیل نوع سیستم درمانی و وقت دهی در اینجا فقط پزشک عمومی همسرم رو ویزیت کردند و گفتند باید منتظر نوبت انکولوژیست باشیم و در جواب نگرانی ما میگند چون پارامترهای دیگر خون بدون مشکل بوده و فقط پلاکت پایین است, جای نگرانی نیست,
  عاجزانه درخواست کمک و مشورت دارم ازتون, چون واقعا نگران همسرم هستم... آیا نیاز هست سریعتر پیگیری کنیم؟ یا بقول پزشکان اینجا جای نگرانی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام البته اگه پارامترهای دبگه نرمال هست خیلی نگران نباشید ولی حداقل به معاینه کامل و یک سونوگرافی شکم از جهت بزرگی کبد وطحال و غدد لنفاوی و همچنین ازمایشات خون از نظر هپاتیت Bو C نیاز دارند ، در کل چون زیر صد هزار هم میاد بهتره اونکولوژیست هم ببینه که اگه نیاز بود نمونه مغز استخوان بردارند ، ولی معمولا افت پلاکت به تنهایز مشکل جدی نیست ، بعضی از اوقات هم بعضی از داروها باعث افت پلاکت میشند
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام منپلاکت خون پایین دارم لطفا برای درمان چه کارکنم درضمن درصد پلاکت ۱۳۹ میباشد
  سن ۱۷سال
  دختر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام حتما باید بقیه ازمایشات خون و همچنین ذخیره اهن و سونوگرافی از طحال بدید البته قبل از انجام اون در صورتی که اولین بار هست که این مشکل را پیدا کردید ، ازمایشتون را تکرار کنید تا از صحت ان اطمینان پیدا کنید
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر بنده 40 سالمه شش ماه پیش ازمایش خون دادم ازمایشم نرمال بود فقط پلاکت خونم 131 هزار بود جدیدا ازمایش دادم ازمایشم نرمال بود پلاکتم 152 هزار بود می خواستم بدونم ایا پلاکتم نرماله ایا استرس روی پلاکت خون تاثیر داره با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام پلدکت با یکبیماری ویروسی و بعضی از داروها ممکنه موقتا پایین بیاد اگه بقیه پارامترها نرمال هست مشکلی نیست
 • تصویر کاربر رومیک سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت سرکار دکتر خسروی ، همسر بنده یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹ به مطب شما مراجعه فرمودند و مشکلشان پایین بودن پلاکت خون بود که جواب آزمایش را شما رویت کردید و فرمودید مورد خاصی نیست چون پارامترهای دیگر خون هیچ مشکلی ندارد فقط قرص فولیک اسید و نورودینو تجویز کردید و شما فرمودید بابت اطمینان خاطر از کبد و طحال سونوگرافی انجام شود که امروز صبح انجام شد و بپیوست گزارش خدمتتان ارسال میگردد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام سونو طبیعی هست به جز بررسی پروستا ت که به متخصص اورولوژی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر روز بخیر و خسته نباشید من پلاکت خونم پایینه رو 52هزار هست میخواستم ببینم چه قرصی باید استفاده کنم که بالا بیاد در ضمن برای یه حالتی ارثی میباشد بابای خدابیامرزم 72 بود برادر بزگترم 30 و خواهرم رو 60 و خودمم رو 52 هزارم چهقرصی باید استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بتید علتش بررسی بسه بعد در صورتلزوم درمان بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر