آدرس مطب دکتر آرزو خسروی: تهران، خیابان ولیعصر، جنوب به شمال، نرسیده به توانیر، بن بست بخشندگان، ساختمان مدیکو + سنتر، طبقه ۷، واحد ۷۰۱.

درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

فهرست مطالب

ورم پا در دوران بارداری: علت‌ها، زمان بروز، تأثیرات آن بر جنین

دکتر آرزو خسروی عضو انجمن تحقیقات آترواسکلروز دانشگاه علوم‌پزشکی در این بخش درباره مسأله ورم پا در دوران بارداری توضیح میدهند. این مطلب به شما اطلاعات جامعی ارائه می‌دهد تا با برخی از ابهامات مرتبط با این موضوع آشنا شوید.

علل ورم پا در دوران بارداری

ورم پا در دوران بارداری اغلب به تغییراتی که در سیستم گردش خون ایجاد می‌شود، باز می‌گردد. این تغییرات شامل افزایش حجم خون و فشار بر روی عروق وریدی می‌شود. همچنین، فشار رو به افزایش در ناحیه رحم و پاها منجر به ایجاد ورم می‌شود که در ادامه به صورت کامل شرح داده می شود.

در مواردی که قلب قادر به پمپاژ موثر در بدن نباشد، خون در اندام تحتانی جمع می شود و ورم پا به وجود می آید. این نوع از ورم به دلیل نارسایی قلبی رخ می دهد. برای آشنایی بیشتر با علایم آن روی لینک زیر کلیک کنید.

مطلب مرتبط: نارسایی قلبی چگونه باعث ورم پا می شود؟

افزایش حجم خون

در دوران بارداری، ورم پا ناشی از تغییراتی است که در سیستم گردش خون زنان باردار رخ می‌دهد. این تغییرات شامل افزایش حجم خون و تأثیرات هورمونی به ویژه افزایش هورمون پروژسترون می‌شوند.

در دوران بارداری، حجم خون در بدن مادر افزایش می‌یابد تا نیازهای جنین و رشد رحم را تأمین کند. این افزایش حجم خون باعث افزایش فشار بر روی دیواره عروق می‌شود و می‌تواند به ورم در نواحی مختلف بدن به ویژه پاها، منجر شود.

تأثیرات هورمون پروژسترون

هورمون پروژسترون در دوران بارداری افزایش می‌یابد و تأثیرات متعددی بر گردش خون دارد. این هورمون باعث گشاد شدن عروق خونی می‌شود و ممکن است باعث جمع شدن مایعات در بافت‌های اطراف این عروق بشود و در نتیجه، ورم ایجاد شود.

برخی مادران در دوران بارداری فشار خون پایین را تجربه می‌کنند. برای آشنایی با علت این موضوع و درمان آن از لینک زیر استفاده کنید.

علت فشار خون پایین در بارداری و راه کار درمان آن

علائم فشار خون پایین در بارداری
علائم فشار خون پایین در بارداری

فشار زیاد رحم

با پیشرفت بارداری، افزایش وزن و فشار رحم بر رگ‌ها و عروق در ناحیه حوض و پاها افزایش می‌یابد. این فشار به گردش خون وریدی تأثیر می‌گذارد و ممکن است به ورم منجر شود.

این تغییرات طبیعی در دوران بارداری، اگرچه معمولاً بی اهمیت هستند، اما در برخی از موارد می‌توانند مشکلات بیشتری ایجاد کنند. بنابراین، مشاوره و نظارت پزشک در مدت بارداری می‌تواند برای کنترل و پیشگیری از ورم‌های ناشی از این تغییرات، اهمیت داشته باشد.

مطلب مرتبط: بررسی علت درد کتف و شانه در بارداری

درد کتف راست در بارداری چگونه است

زمان بروز ورم پا

علائم ورم پا به طور عموم در دوران دوم بارداری، به خصوص در ماه‌های پایانی تشدید می‌شود. در این دوره، وزن جنین افزایش می‌یابد و فشار بر روی عروق بیشتر می‌شود.

تأثیر ورم پا بر جنین

ورم پا اغلب تأثیر چندانی بر جنین ندارد ولی می‌تواند بر برخی از ارگان‌های بدن مادر تأثیرگذار باشد. این تأثیرات ممکن است شامل افزایش فشار خون و احتمالاً ایجاد مشکلات در کلیه‌ها باشد.

۱۳ماده غذایی در دسترسی که برای پایین آوردن فوری فشار خون بالا در خانه کاربرد دارند را ببینید.

فشار خون در بارداری

درمان ورم پا

برای کنترل ورم پا، تغییر سبک زندگی مثل انجام حرکات ورزشی منظم، استراحت به موقع، و استفاده از جوراب‌های واریس میتواند موثر باشد. در مواردی که وضعیت ادامه میابد یا علائم تشدید می شود، مشاوره پزشکی و درمان‌های خاص لازم است.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی در تهران
جهت مراجعه حضوری با
نوبت دهی مطب در ارتباط باشید