ورم پا در دوران بارداری: علت‌ها، زمان بروز، تأثیرات آن بر جنین

فهرست مطالب

دکتر آرزو خسروی عضو انجمن تحقیقات آترواسکلروز دانشگاه علوم‌پزشکی در این بخش درباره مسأله ورم پا در دوران بارداری توضیح میدهند. این مطلب به شما اطلاعات جامعی ارائه می‌دهد تا با برخی از ابهامات مرتبط با این موضوع آشنا شوید.

علل ورم پا در دوران بارداری

ورم پا در دوران بارداری اغلب به تغییراتی که در سیستم گردش خون ایجاد می‌شود، باز می‌گردد. این تغییرات شامل افزایش حجم خون و فشار بر روی عروق وریدی می‌شود. همچنین، فشار رو به افزایش در ناحیه رحم و پاها منجر به ایجاد ورم می‌شود که در ادامه به صورت کامل شرح داده می شود.

افزایش حجم خون

در دوران بارداری، ورم پا ناشی از تغییراتی است که در سیستم گردش خون زنان باردار رخ می‌دهد. این تغییرات شامل افزایش حجم خون و تأثیرات هورمونی به ویژه افزایش هورمون پروژسترون می‌شوند.

در دوران بارداری، حجم خون در بدن مادر افزایش می‌یابد تا نیازهای جنین و رشد رحم را تأمین کند. این افزایش حجم خون باعث افزایش فشار بر روی دیواره عروق می‌شود و می‌تواند به ورم در نواحی مختلف بدن به ویژه پاها، منجر شود.

تأثیرات هورمون پروژسترون

هورمون پروژسترون در دوران بارداری افزایش می‌یابد و تأثیرات متعددی بر گردش خون دارد. این هورمون باعث گشاد شدن عروق خونی می‌شود و ممکن است باعث جمع شدن مایعات در بافت‌های اطراف این عروق بشود و در نتیجه، ورم ایجاد شود.

علائم فشار خون پایین در بارداری
علائم فشار خون پایین در بارداری

فشار زیاد رحم

با پیشرفت بارداری، افزایش وزن و فشار رحم بر رگ‌ها و عروق در ناحیه حوض و پاها افزایش می‌یابد. این فشار به گردش خون وریدی تأثیر می‌گذارد و ممکن است به ورم منجر شود.

این تغییرات طبیعی در دوران بارداری، اگرچه معمولاً بی اهمیت هستند، اما در برخی از موارد می‌توانند مشکلات بیشتری ایجاد کنند. بنابراین، مشاوره و نظارت پزشک در مدت بارداری می‌تواند برای کنترل و پیشگیری از ورم‌های ناشی از این تغییرات، اهمیت داشته باشد.

زمان بروز ورم پا

علائم ورم پا به طور عموم در دوران دوم بارداری، به خصوص در ماه‌های پایانی تشدید می‌شود. در این دوره، وزن جنین افزایش می‌یابد و فشار بر روی عروق بیشتر می‌شود.

تأثیر ورم پا بر جنین

ورم پا اغلب تأثیر چندانی بر جنین ندارد ولی می‌تواند بر برخی از ارگان‌های بدن مادر تأثیرگذار باشد. این تأثیرات ممکن است شامل افزایش فشار خون و احتمالاً ایجاد مشکلات در کلیه‌ها باشد.

درمان ورم پا

برای کنترل ورم پا، تغییر سبک زندگی مثل انجام حرکات ورزشی منظم، استراحت به موقع، و استفاده از جوراب‌های واریس میتواند موثر باشد. در مواردی که وضعیت ادامه میابد یا علائم تشدید می شود، مشاوره پزشکی و درمان‌های خاص لازم است.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی در تهران
جهت مراجعه حضوری با
نوبت دهی مطب در ارتباط باشید.


ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :