ورزش های مناسب برای قوی کردن قلب

بهترین ورزش برای تقویت قلب در بیماران قلبی

فهرست مطالب

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای سلامت قلب خود انجام دهید، تقویت قلب است. همانطور که می دانید، ورزش کردن بهترین راه برای تقویت قلب می باشد. در واقع اگر ورزش نکنید، احتمال بیماری قلبی عروقی شما بیش از دوبرابر افزایش پیدا می کند. اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، یا حتی نگران سلامت قلبتان هستید، باید برنامه ورزشی منظمی برای خود تعیین کنید. کارشناسان 150 دقیقه ورزش، با شدت متوسط را در هفته پیشنهاد می کنند.

 اما آیا تمام ورزش ها تاثیر یکسانی دارند؟ دکتر آرزو خسروی بهترین متخصص قلب در تهران در ادامه بهترین ورزش هایی که سبب تقویت قلب شما می شوند، را معرفی می کنند.

1- پیاده روی

بله، شاید کمی ساده به نظر برسد اما پیاده روی و مخصوصا پیاده روی سریع، روش بسیار خوبی برای تقویت قلب است. راه رفتن سریع، ضربان قلب شما را بالا می برد و بیش از انواع دیگر ورزش ها، بر مفاصل تاثیر می گذارد. پیاده روی در هر جایی امکان پذیر است. برای پیاده روی شما تنها به یک جفت کفش مناسب نیاز دارید. بهتر است که پیاده روی کوتاهی در زمان عصر و یا پیاده روی طولانی تری در آخر هفته ها داشته باشید. همچنین می توانید همزمان با پیاده روی، به موسیقی یا پادکست صوتی گوش کنید و یا در این پیاده روی یک همراه داشته باشید. انعطاف پذیری پیاده روی، آن را برای همگان آسان و انجام دائم آن را امکان پذیر کرده است. برخلاف سایر ورزش ها، پیاده روی برای مفاصل نیز مفید است.

2-وزنه برداری

عضله سازی در سایر قسمت های بدن، نیز به سلامت قلب شما کمک خواهد کرد. وزنه برداری به عضله سازی و چربی سوزی بدن کمک می کند. شما می توانید عضله سازی را در باشگاه انجام دهید؛ اما وقتی که از بدن خودتان به عنوان وزنه استفاده می کنید، یکی ازموثرترین نوع وزنه برداری اتفاق می افتد. حرکاتی مانند شنا، اسکات، یا حتی بارفیکس به عضله سازی کمک می کند و برای سلامت استخوان و قلب شما نیز موثر است.

3-شنا

شنا فقط برای بعد از ظهرهای کسل بار تابستان نیست. کلاس ایروبیک در آب، یا شنا در طول استخر، ورزش هایی هستند که تمام بدن در آنها به کار گرفته می شود و نه تنها بدن شما، بلکه قلبتان را نیز قوی تر خواهد کرد.

4- یوگا

اگرچه ممکن است چنین به نظر نرسد، اما ورزش یوگا برای تقویت قلب شما بسیار مفید است. انجام دادن یوگا به شما کمک خواهد کرد تا ماهیچه هایتان را تقویت و نیرومند کنید. انواع مختلف یوگا برای شما آرامش را به ارمغان می آورد. یوگا با اینکه فشار خونتان را پایین می آورد اما سبب افزایش ضربان قلب شما خواهد شد.

5- تمرینات تناوبی

تمرینات تناوبی (یک سلسله ورزش ها با شدت زیاد و دوره های طولانی تر ریکاوری فعال متناوب است) روش خوبی برای انجام حرکات ورزشی تمام عیار در یک دوره کوتاه مدت است. برای مثال شما می توانید یک دقیقه بدوید و سه دقیقه راه بروید، و سپس چرخه را تکرار کنید. بالا و پایین بردن ضربان قلبتان، به کالری سوزی و بهبود عملکرد رگ های خونی، کمک خواهد کرد.

بهترین ورزش برای قلب
بهترین ورزش برای قلب

6- دوچرخه سواری

دوچرخه سواری، چیزی فراتر از بردن شما از نقطه ای به نقطه دیگر است. ثابت شده است که دوچرخه سواری ریسک بیماری قلبی را کاهش می دهد. این ورزش، از عضلات بزرگ پای شما استفاده می کند و باعث بالا رفتن ضربان قلب می شود. همچنین ثابت شده است که دوچرخه سواری به بهبود سلامت ذهنی شما نیز می تواند کمک کند. با انجام این ورزش ها قلبتان قوی تر شده و کمتر احتیاج به آنژیوگرافی دارید.

مهم نیست که شما کدام ورزش را انتخاب کنید؛ خواه هفته ای سه بار به کلاس یوگا بروید، و یا با دوستتان پیاده روی کنید یا هر روز شنا کنید، در هر صورت ورزش منظم برای محافظت از قلبتان اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر دچار بیماری قلبی، دیابت و یا غیره هستید در انتخاب نوع تمرین ورزشی و مدت زمان آن با پزشک مشورت کنید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.


ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :