متخصص قلب در تهران

هر آنچه که درباره فشار خون بالا باید بدانید

بیشتر مراجعات به مطب متخصصین قلب و عروق در رابطه با فشار خون بالا است. به این دلیل که فشار خون یا bp شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامتی شما به پزشک بدهد. فشار خون بالا یا BP اندازه گیری نیرویی است که قلب شما برای پمپاژ خون در سرتاسر بدن شما استفاده می کند. در ادامه اندازه نرمال و طبیعی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را بیان می کنیم.

نوسانات فشار خون نیز می تواند نشانه ای از یک مشکل در سلامتی افراد باشد.در این مقاله با ما همراه باشید تا تفاوت بین فشار خون بالا و نوسان در فشار خون را بررسی کنیم .

علت نوسان فشار خون و نحوه ی درمان آن

آیا نوسان فشار خون خطرناک است؟

با توجه به اینکه فشار خون در بیشتر افراد سالم دچار تغییراتی می شود.از دقیقه به دقیقه تا ساعت به ساعت. این نوسانات معمولاً در یک محدوده طبیعی اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست.اما وقتی فشار خون یا BP به طور منظم به مقداری بالاتر از حد طبیعی افزایش می یابد ، نشانگر مشکلی ست که نیاز به بررسی بیشتری زیر نظر متخصص قلب و عروق دارد. پزشکان این بیماری را فشار خون بالا نامطلوب می نامند. که جای بررسی دارد و با پیدا کردن علت اصلی این نوسان ، میتوانیم به مهار آن بپردازیم.

اعداد فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به چه معناست؟

برای اندازه گیری BP از دو عدد استفاده می شود:

اولین عدد فشار سیستولیک نامیده می شود . فشاری که قلب ،خون را به بدن پمپاژ می کند.
عدد دوم ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود و فشار در رگ ها را در هنگام استراحت قلب بین ضربان ها اندازه گیری می کند.که اندازه آن به طور معمول در طول روز بالا و پایین می رود.

برای مثال اگر دستگاه فشار سنج برای فشار سیستولیک عدد ۱۲۰ و برای فشار دیاستولیک عدد ۸۰ را نمایش دهد. می توانید بگویید ، “۱۲۰ روی ۸۰” یا به عبارتی ۱۲ روی ۸”.

اعداد فشار خون طبیعی کدامند؟

سطح طبیعی ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه ی به عبارتی ۱۲ روی ۸ است.

فشار خون بالا یا bp چیست؟

فشار خونی که بالاتر از حد طبیعی باشد را فشار خون بالا یا BP می نامیم . و براساس فعالیت های شما در طول روز تغییر می کند. داشتن فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به طور مداوم بالاتر از حد نرمال ممکن است منجر به تشخیص BP شود. هرچه سطح آن بیشتر باشد ، خطر بیشتری برای سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی ، حمله قلبی و سکته مغزی در شما وجود دارد.

پزشک متخصص قلب و عروق با تشخیص BP و بررسی میزان فشار سیستولیک و دیاستولیک و مقایسه آنها با سطوح موجود در برخی از دستورالعمل ها ، میتواند روش درمانی موثری را پیش روی شما قرار دهد.

نظریه اول: از نظر برخی پزشکان فشار خونی که به طور مداوم (سیستولیک) ۱۴ روی (دیاستولیک) ۹ یا بالاتر باشد به عنوان BP در نظر گرفته می شود.

نظریه دوم : در صورتی که عده ای دیگر فشار خونی را که به طور مداوم (سیستولیک) ۱۳ روی (دیاستولیک) ۸  یا بالاتر باشد را فشار خون بالا می دانند.
البته بر اساس جدید ترین دستورالعمل ها که در سال ۲۰۱۷ متشر شده اند ، در حال حاضر نظریه دوم ملاک تشخیص متخصصان است.

سطح فشار خون نرمال :
فشار خون سیستولیک کمتر از ۱۲
فشار خون دیاستولیک: کمتر از ۸

سطح فشار خون در معرض خطر :
فشار خون سیستولیک: ۱۲ تا ۱۲/۹
فشار خون دیاستولیک: کمتر از ۸

سطح فشار خون بالا:
فشار خون سیستولیک افزایش یافته: ۱۳ یا بیشتر
فشار خون دیاستولیک: ۸ یا بیشتر

 

در صورتی که فشار خونتان بالا ست با مراجعه به متخصص قلب و عروق ، برای درمان آن اقدام کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر