متخصص قلب در تهران

هر آنچه که درباره فشار خون باید بدانید؟

بیشتر مراجعات به مطب متخصصین قلب و عروق در رابطه با فشار خون بالا است. به این دلیل که فشار خون شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامتی شما به پزشک بدهد. فشار خون بالا یا BP اندازه گیری نیرویی است که قلب شما برای پمپاژ خون در سرتاسر بدن شما استفاده می کند.

نوسانات فشار خون نیز می تواند نشانه ای از یک مشکل در سلامتی افراد باشد.در این مقاله با ما همراه باشید تا تفاوت بین فشار خون بالا و نوسان در فشار خون را بررسی کنیم .

آیا نوسان فشار خون خطرناک است؟

با توجه به اینکه فشار خون در بیشتر افراد سالم دچار تغییراتی می شود.از دقیقه به دقیقه تا ساعت به ساعت. این نوسانات معمولاً در یک محدوده طبیعی اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست.اما وقتی فشار خون یا BP به طور منظم به مقداری بالاتر از حد طبیعی افزایش می یابد. نشانگر مشکلی ست که نیاز به بررسی بیشتری زیر نظر متخصص قلب و عروق دارد. پزشکان این بیماری را فشار خون بالا نامطلوب می نامند. که جای بررسی دارد و با پیدا کردن علت اصلی این نوسان ، میتوانیم به مهار آن بپردازیم.

اعداد فشار خون به چه معناست؟

برای اندازه گیری BP از دو عدد استفاده می شود:

اولین عدد فشار سیستولیک نامیده می شود . فشاری که قلب ،خون را به بدن پمپاژ می کند.
عدد دوم ، فشار دیاستولیک نامیده می شود و فشار در رگ ها را در هنگام استراحت قلب بین ضربان ها اندازه گیری می کند.که اندازه آن به طور معمول در طول روز بالا و پایین می رود.

برای مثال اگر دستگاه فشار سنج برای فشار سیستولیک عدد ۱۲۰ و برای فشار دیاستولیک عدد ۸۰ را نمایش دهد. می توانید بگویید ، “۱۲۰ روی ۸۰” یا به عبارتی ۱۲ روی ۸”.

اعداد فشار خون طبیعی کدامند؟

سطح طبیعی ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه است.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خونی که بالاتر از حد طبیعی باشد را فشار خون بالا یا BP می نامیم . و براساس فعالیت های شما در طول روز تغییر می کند. داشتن BP به طور مداوم بالاتر از حد نرمال ممکن است منجر به تشخیص BP شود. هرچه سطح آن بیشتر باشد ، خطر بیشتری برای سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی ، حمله قلبی و سکته مغزی در شما وجود دارد.

پزشک متخصص قلب و عروق با تشخیص BP و بررسی میزان فشار سیستولیک و دیاستولیک و مقایسه آنها با سطوح موجود در برخی از دستورالعمل ها ، میتواند روش درمانی موثری را پیش روی شما قرار دهد.

نظریه اول: از نظر برخی پزشکان فشار خونی که به طور مداوم ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد به عنوان BP در نظر گرفته می شود.

نظریه دوم : در صورتی که عده ای دیگر فشار خونی را که به طور مداوم ۱۳۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد را فشار خون بالا میدانند.
البته بر اساس جدید ترین دستورالعمل ها که در سال ۲۰۱۷ متشر شده اند ، در حال حاضر نظریه دوم ملاک تشخیص متخصصان است.

سطح فشار خون نرمال :
سیستولیک کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه
دیاستولیک: کمتر از ۸۰میلی متر جیوه

سطح فشار خون در معرض خطر :
سیستولیک: ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه
دیاستولیک: کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه

سطح فشار خون بالا:
سیستولیک افزایش یافته: ۱۳۰ میلی متر جیوه یا بیشتر
دیاستولیک: ۸۰میلی متر جیوه یا بیشتر

فشار خون بالا
BP “قاتل خاموش” نامیده می شود زیرا معمولاً هیچ علائم و نشانه هشدار دهنده ای ندارد

در صورتی که فشار خونتان بالا ست با مراجعه به متخصص قلب و عروق ، برای درمان آن اقدام کنید.

علائم و نشانه های BP چیست؟

معمولاً علائم و نشانه های هشدار دهنده ای ندارد و بسیاری از افراد نمی دانند که به آن مبتلا هستند. اندازه گیری آن تنها راهی است که می فهمید به آن مبتلا هستید یا خیر .

چه عواملی باعث بروز پرفشاری خون می شود؟

این بیماری معمولاً با گذشت زمان ایجاد می شود. به دلیل انتخاب ناسالم سبک زندگی ، مانند عدم انجام فعالیت بدنی منظم و کافی. برخی از شرایط سلامتی مانند دیابت و چاقی نیز می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

این بیماری همچنین می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد. شما می توانید BP خود را کنترل کنید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی را که ممکن است قلب ، مغز ، کلیه ها و چشم شما را تحت تأثیر قرار دهد کاهش دهد.

 • گاهی یک دارو یا انتخاب شیوه زندگی سبب بروز BP بالا می شود که ایجاد تغییرات مناسب می تواند باعث بهبود آن شود.
 • بیماری های زمینه ای اساسی یک نگرانی بزرگ هستند ، زیرا ممکن است درمان آنها دشوارتر باشد.
 • آپنه خواب ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری کلیوی یا مشکل غدد فوق کلیوی ،هر یک می تواند باعث نوسان فشار خون شود.

در رابطه با آپنه خواب بیشتر بدانید.

چه افرادی بیشتر در معرض این بیماری هستند ؟

BP بالا عموماً در شرایط خاص ایجاد می شود . به این معنی که افراد در حوادث استرس زا میتوانند آن را تجربه کنند. به عنوان مثال: ورزش های سنگین یا فکر کردن در مورد مشکلات مالی. این موضوع کمک می کند تا فشار خون بالا، از فشارخون واقعی ، که در آن BP دائماً بالا است ، تشخیص داده شود.

اگرچه BP بالا در هر سنی ممکن است ایجاد شود ، اما در جوانان (نوجوانان و اوایل ۲۰ سالگی) یا بعد از ۶۰ سالگی احتمال ابتلا به آن بیشتر است .

افرادی که در ۴۰ سالگی دچار فشارخون بالا می شوند – به خصوص اگر سابقه خانوادگی فشارخون بالا داشته باشند – بیشتر از فشار خون بالا دچار فشارخون اساسی می شوند. این افراد اغلب داری اضافه وزن هستند و یا عادات ناسالمی در رژیم غذایی خود دارند ، مانند مصرف زیاد نمک یا مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی.

فشار خون بالا چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

BP از بسیاری جهات می تواند به سلامتی شما آسیب برساند. می تواند به اندام های مهمی مانند قلب ، مغز ، کلیه ها و چشم شما آسیب برساند. خبر خوب این است که ، در اکثر موارد ، می توانید آن را کنترل کنید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی را کاهش دهید.

 • حمله قلبی و بیماری های قلبی : BP می تواند با کاهش کشش عروق که جریان خون و اکسیژن را به قلب شما کاهش می دهد منجر به بیماری قلبی شود. علاوه بر این ، کاهش جریان خون در قلب می تواند باعث موارد زیر شود:
 • درد قفسه سینه : آنژین نیز نامیده می شود.
 • حمله قلبی : که هنگامی اتفاق می افتد که خونرسانی به قلب شما مسدود شده و عضله قلب بدون اکسیژن کافی شروع به از بین رفتن می کند. هرچه جریان خون مسدود شود ، آسیب بیشتری به قلب وارد می کند.
 • نارسایی قلبی: شرایطی که قلب شما نمی تواند خون و اکسیژن کافی را به اندام های دیگر شما بفرستد.
 • سکته مغزی و مشکلات مغزی : BP می تواند باعث ترکیدگی یا انسداد رگ هایی شود که خون و اکسیژن مغز را تأمین می کنند و باعث سکته می شود. سلول های مغزی در اثر سکته می میرند زیرا اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. سکته مغزی می تواند باعث ناتوانی جدی در گفتار ، حرکت و سایر فعالیت های اساسی شود. سکته مغزی همچنین می تواند باعث مرگ افراد شود.
 • BP ، به ویژه در میانسالی ، با عملکرد شناختی ضعیف تر و زوال عقل در اواخر زندگی مرتبط است.
 • بیماری کلیوی : بزرگسالان مبتلا به دیابت ،BP یا هر دو بیشتر از افراد فاقد این شرایط در معرض خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه قرار دارند.

فشار خون بالا و خطرات آن

چطور تشخیص دهیم که فشار خون بالا داریم ؟

فشار خون بالا “قاتل خاموش” نامیده می شود. زیرا معمولاً هیچ علائم و نشانه های هشدار دهنده ای ندارد. و بسیاری از مردم نمی دانند که به آن مبتلا هستند. برای تشخیص آن فقط یک راه وجود دارد : با مراجعه به متخصص قلب و عروق و اندازه گیری سطح BP با استفاده از پایش فشار خون یا هولتر فشار خون .

BP “قاتل خاموش” نامیده می شود زیرا معمولاً هیچ علائم و نشانه هشدار دهنده ای ندارد و بسیاری از مردم نمی دانند که به آن مبتلا هستند.
هولتر فشار خون
هولتر فشار خون

برای جلوگیری از ابتلا یا کنترل این بیماری چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری می توانند با ایجاد تغییر در سبک زندگی ، آن را در یک حد سالم نگه دارند. و یا در صورتی که به آن مبتلا هستند با درستورالعمل های نسبتاً ساده به درمان آن بپردازند.

 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید
 • به حداقل رساندن مصرف نمک و هر ماده غذایی حاوی سدیم مانند سوسیس، کالباس، برگرها، چیپس، پفک، کنسروها، سس‌ها، ماهی‌دودی، فست‌فودها، انواع قرص‌های گوشتی آماده، انواع ترشی شور، زیتون شور و…
 • اجتناب از  مصرف غذاهای پرچرب، دیرهضم و سرخ‌کردنی
 • اجتناب از مصرف غذاهای فراوری شده (انواع غذاهای کنسرو شده و صنعتی، پیتزا،)
 • مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم، کلسیم و پتاسیم مانند : موز ، لوبیا قرمز ،نان سبوس دار ،برنج قهوه ای ، عدس ، جو ، کشمش ، اسفناج ، تخم کدو ، تخم آفتابگردان ، تخم هندوانه ، کنجد و فرآورده های کنجدی و سایر مغز ها
  زردآلو ، طالبی ، کیوی ، لبنیات ، پرتقال ، سیب‌زمینی ، آلو ، گوجه‌
 • کاهش مصرف غذاهای حیوانی و جایگزین کردن  آن با غذاهای گیاهی
 • پرهیز از مصرف زیاد گوشت قرمز (توصیه می شود دو بار در هفته مصرف شود و گوشت گوسفندی مناسب‌تر است و گوشت بوقلمون بهتر از گوشت گوساله و گاو است)
 •  جایگزینی گوشت سفید (مرغ خانگی، ماهی دریایی و ماهی آب سرد به‌ شرط سرخ نشدن) با گوشت قرمز (مصرف ماهی برای گرم‌مزاج‌ها یک تا دو بار در هفته – افراد سردمزاج همراه با سیر و خرما میل کنند)
 •  ننوشیدن چای، نسکافه، قهوه و نوشابه تا حد ممکن
 •  پرهیز از مصرف بیش‌ از حد قارچ ( مصرف زیاد قارچ باعث غلظت خون می‌شود)

غذاهای دوستدار قلب

 • وزن نرمال خود را حفظ کنید

داشتن اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد. برای تعیین اینکه آیا وزن شما در یک محدوده سالم است یا خیر ، پزشکان اغلب شاخص توده بدن (BMI) شما را محاسبه می کنند. اگر از وزن و قد خود آگاهی دارید ، می توانید BMI خود را با روشی که بیان میکنیم محاسبه کنید. شاخص توده بدنی شما از تقسیم وزن بر مجذور قد به دست می آید.

برای مثال BMI برای خانمی با وزن ۸۰ کیلوگرم و قد ۱۶۵ سانتی متر به این صورت به دست می آید:                                      ۲۹/۳۸=(۲/۷۲۲۵)÷(۸۰)

عدد به دست آمده بیشتر از حد نرمال است و اضافه وزن را در فرد نشان می دهد.BMI مناسب گروه‌های سنی مختلف

 • ۱۹-۲۴ سال = ۲۲
 • ۲۵-۳۴ سال = ۲۳
 • ۳۵-۴۴ سال = ۲۴
 • ۴۵-۵۴ سال = ۲۵
 • ۵۵-۶۴ سال = ۲۶
 • ۶۵ سال به بالا = ۲۷

پزشکان بعضی اوقات از اندازه گیری دور کمر و باسن برای ارزیابی چربی بدن نیز استفاده می کنند.

 • تحرک بدنی داشته باشید:

فعالیت بدنی می تواند به شما در حفظ وزن سالم و جلوگیری از فشار خون بالا کمک کند.  بزرگسالان حداقل ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه ورزش متوسط ​​، مانند پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری داشته باشند. ۵ روز در هفته ، ۳۰ دقیقه در روز است. کودکان و نوجوانان باید هر روز ۱ ساعت فعالیت بدنی داشته باشند.

تمرینات ورزشی برای تقویت قلب

 • از کشیدن سیگار و سایر دخانیت پرهیز کنید:

سیگار کشیدن فشار خون شما را افزایش می دهد و شما را در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی و سکته قرار می دهد. اگر سیگار نمی کشید ، شروع نکنید. اگر سیگار می کشید ، ترک آن خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. پزشک می تواند روش هایی را برای کمک به شما در ترک سیگار پیشنهاد کند.

 • نوشیدنی های حاوی الکل ننوشید:

از نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنید چرا که می تواند فشار خون شما را بالا ببرد.

 • به اندازه کافی بخوابید:

خواب کافی برای سلامت کلی شما مهم است و خواب کافی بخشی از سلامت قلب و عروق خونی است. کم خوابیدن به طور منظم با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، فشار خون بالا و سکته مغزی مرتبط است. پس برای جلوگیری از فشار خون بالا سعی کنید خواب کافی ۶ الی ۷ ساعت در شبانه روز داشته باشید.

"تاثیر

مدیریت این بیماری در خانه با چند راهکار ساده

 • فشار خون خود را به صورت منظم اندازه گیری کنید

اندازه گیری و مدیریت فشار خون گام مهمی در جهت حفظ فشار خون سالم است. از آنجا که فشار خون بالا اغلب علائمی ندارد ، بررسی فشار خون تنها راهی است که می توانید با اطمینان از بالا بودن آن مطلع شوید. سطح فشار خون طبیعی ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه است.اگر متوجه شدید که فشار خونتان بالاتر از حد طبیعی است. اقدامات مربوط به کنترل فشار خون را انجام دهید تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را کاهش دهید.

 • قند خون خود را مدیریت کنید

اکثر افراد مبتلا به دیابت – حدود ۶ نفر از ۱۰ نفر – فشار خون بالا نیز دارند.با انجام آزمایش ساده قند خون میتوانید اطمینان پیدا کنید که به دیابت مبتلا هستید یا خیر.

اگر مبتلا به دیابت هستید ، سطح گلوکز خون خود را (که قند خون نیز نامیده می شود) با دقت کنترل کنید و با متخصص قلب و عروق در مورد گزینه های درمان صحبت کنید. پزشک ممکن است تغییراتی در سبک زندگی را برای کمک به کنترل سطح قند خون توصیه کند. این اقدامات همچنین به شما در کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک می کند.

 • داروی خود را مصرف کنید

اگر برای درمان فشار خون یا سایر شرایط سلامتی دارو مصرف می کنید ، دستورالعمل های پزشک را با دقت دنبال کنید. اگر با مصرف دارو ناراحتی برای شما به وجود آمد با متخصص در این باره گفتگو کنید. هرگز مصرف دارو را قطع نکنید. قطع دارو  بدون صحبت قبلی با پزشک می تواند منجر به عواقب جدی برای سلامتی شود.

 • شیوه زندگی خود را اصلاح کنید

اگر فشار خون دارید ، می توانید با تحرک بدنی ، داشتن رژیم غذایی سالم و ایجاد سایر تغییرات در سبک زندگی به کاهش آن کمک کنید.

علاوه بر ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی ، برخی از افراد مبتلا به این بیماری باید برای کنترل آن  از دارو استفاده کنند.اگر فکر می کنید که به این بیماری مبتلا هستید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید زیرا با اقدام برای کنترل و کاهش آن، می توانید از خود در برابر بیماری های قلبی و سکته محافظت کنید.

 • از متخصص قلب و عروق کمک بگیرید

شما و متخصص قلب و عروق می توانید با همکاری یکدیگر ازعواملی که منجر به ایجاد این بیماری می شود جلوگیری کنید و با استفاده از راه کار های موثر، آن درمان کنید. جهت حصول نتیجه بهتر به برنامه درمانی خود پایبند باشید.

فشار خوندرمان پرفشاری خون

اگر فشار خون شما به طور مداوم بیش از 140/90 میلی متر جیوه (یا 135/85 میلی متر جیوه در خانه) باشد ، اما خطر ابتلا به سایر مشکلات کم است . به شما توصیه می شود که در شیوه زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

اگر فشار خونتان به طور مداوم بیش از 140/90 میلی متر جیوه (یا 135/85 میلی متر جیوه در خانه باشد) و خطر ابتلا به سایر مشکلات زیاد است.علاوه بر تغییر در سبک زندگی ، به شما دارو برای کاهش آن نیز پیشنهاد می شود.

اگر فشار خونتان به طور مداوم بیش از 160/100 میلی متر جیوه باشد – علاوه بر تغییر در سبک زندگی ، به شما دارو برای کاهش آن نیز پیشنهاد می شود.

داروهایی برای کنترل پر فشاری خون

انواع مختلفی از دارو می تواند برای کنترل فشار خون بالا استفاده شود. بسیاری از افراد نیاز به ترکیبی از داروهای مختلف دارند.

اگر کمتر از 55 سال دارید : معمولاً یک مهار کننده ACE یا یک مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین 2 (ARB) برای شما تجویز می شود.

اگر سن شما 55 سال یا بیشتر است :معمولاً یک مسدود کننده کانال کلسیم برای شما تجویز می شود.

ممکن است لازم باشد تا آخر عمر از  این داروها استفاده کنید. اما اگر فشار خونتان برای چندین سال تحت کنترل باقی بماند ، پزشک ممکن است بتواند درمان شما را کاهش یا متوقف کند.

واقعا مهم است که داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر دوزها را رعایت نکنید ،موثر نخواهد بود.این دارو لزوما احساس متفاوتی در شما ایجاد نخواهد کرد. اما این به این معنی نیست که موثر نیست.

عوارض جانبی داروهای پرفشاری خون

داروهایی که برای درمان پرفشاری خون فشار خون استفاده می شوند می توانند عوارض جانبی داشته باشند. اما بیشتر افراد هیچ ناراحتی با مصرف داروها ندارند. در صورت بروز عوارض جانبی ، مصرف دارو را قطع نکنید. با متخصص قلب و عروق صحبت کنید . ممکن است توصیه کند دارو را تغییر دهید.

مهار کننده های ACE

مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) با شل سازی رگ های خونی ، پرفشاری خون را کاهش می دهند.نمونه های متداول : آنالاپریل ، لیزینوپریل ، پریندوپریل و رامیپریل است. شایعترین عارضه جانبی آنها سرفه خشک مداوم است. سایر عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد ، سرگیجه و بثورات پوستی است.

"آنالاپریل

مشاوره ویروس کرونا

اگر ویروس کرونا دارید (COVID-19) ، یا فکر می کنید ممکن است به آن مبتلا باشید ، داروهای فشار خون خود را طبق معمول مصرف کنید.

هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) یا مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین 2 (ARB) باعث ایجاد عوارض می شود.

انسداد گیرنده های آنژیوتانسین 2 (ARB)

ARB به روشی مشابه بازدارنده های ACE کار می کنند. اگر مهار کننده های ACE باعث عوارض جانبی دردسر ساز شوند ، اغلب آنها توصیه می شوند. نمونه های رایج آن کندزارتان ، ایربسارتان ، لوزارتان ، والسارتان و اولمزارتان است. عوارض جانبی احتمالی شامل سرگیجه ، سردرد و علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا است.

"لوزارتان

مسدود کننده های کانال کلسیم

مسدود کننده های کانال کلسیم با تعریض رگ های خونی ، فشار خون را کاهش می دهند.نمونه های متداول آن :آملودیپین ، فلودیپین و نیفدیپین هستند. داروهای دیگری مانند دیلتیازم و وراپامیل نیز موجود است.عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد ، تورم مچ پا و یبوست است.

"دیلتیازم

نوشیدن آب گریپ فروت در حالی که از برخی مسدود کننده های کانال کلسیم استفاده می کنید ، می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

داروهای ادرار آور

گاهی اوقات به عنوان قرص های آب شناخته می شود ، ادرار آورها با دفع آب و نمک اضافی از طریق پوست بدن شما کار می کنند.در صورت استفاده از کلسیم ، اغلب از آنها استفاده می شود.

 

 

 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر