متخصص قلب در تهران

علت نوسان فشار خون و نحوه ی درمان آن

بیشتر مراجعات به مطب متخصصین قلب و عروق در رابطه با فشار خون افراد است. چرا که فشار خون شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامتی شما به پزشک بدهد. عددی که کمی کم یا کمی زیاد باشد احتمالا میتواند نشانه مشکلاتی باشد. علت نوسان فشار خون نیز می تواند نشانه ای از مشکلی در سلامتی افراد باشد.

فشار خون به طور طبیعی چند بار در روز دچار نوسان و تغییر می شود .به طوری که بیشتر تغییرات، طبیعی و قابل پیش بینی هستند. وقتی این فراز و فرود در فشار خون شما رخ می دهد، ممکن است علائم یا نشانه های غیرمعمولی را تجربه نکنید. این نوسانات ممکن است کوتاه مدت  و گذرا باشد.

با این حال، اگر متوجه شدید که تعداد دفعات بالا و پایین شدن فشار خون زیاد است یا تعداد دفعات فشار خون پایین و به طور غیرمعمولی کم است، بهتر است در این باره به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

علت نوسان فشار خون در سالمندان

علت نوسان فشار خون می تواند متفاوت باشد که در ادامه به ذکر آن می پردازیم:

فشار روحی

استرس و اضطراب عاطفی در برخی افراد می تواند علت نوسان فشار خون باشد. زیرا نگرانی و استرس می تواند به صورت موقت فشار خون را افزایش دهد. با گذشت زمان، استرس اضافی می تواند بر سیستم قلبی عروقی شما تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

سندرم فشار خون کت سفید

سندرم فشار خون کت سفید هنگامی رخ می دهد که نگرانی یا استرس ناشی از حضور فرد در مطب پزشک، باعث افزایش موقت فشار خون شود. در حالی که فشار خون فرد در محیط منزل کاملا نرمال است که در این صورت فشار خونی که در مطب به دست می آید قابل اعتنا نیست.

دارو

داروهای بدون نسخه پزشک می توانند علت نوسان فشار خون شما باشند. برخی از داروها مانند داروهای ادرار آور و فشار خون برای کاهش میزان فشار خون شما طراحی شده اند. برخی دیگر مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

مقاله پیشنهادی دکتر آرو خسروی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی: لیست داروهای مضر برای قلب

فعالیت

ورزش، صحبت کردن، خندیدن و حتی رابطه جنسی می تواند باعث نوسانات فشار خون شود.

غذا و نوشیدنی

آنچه می خورید یا می نوشید ممکن است بر میزان فشار خون شما تأثیر بگذارد. غذاهای سرشار از تیرامین، ماده ای که در غذاهای نگه داری شده یافت می شود، می تواند فشار خون را افزایش دهد. غذا هایی که تخمیر شده یا نمک سود شده باشند، همچنین مصرف ترشیجات همراه غذا میتوانند فشار خون شما را تغییر دهند . نوشیدنی های حاوی کافئین نیز می توانند فشار خون را به طور موقت افزایش دهند.

چنانچه در رابطه با نوسان فشار خون سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

مسائل غده فوق کلیه

سیستم آدرنال شما مسئول تولید هورمون است. خستگی آدرنال وقتی ایجاد می شود که میزان تولید هورمون شما کم باشد. در نتیجه ممکن است فشار خون شما پایین بیاید. یک سیستم فوق کلیوی بیش فعال می تواند باعث افزایش ناگهانی فشار خون شود.

فئوکروموسیتوم

این تومور نادر در غدد فوق کلیوی ایجاد می شود و بر تولید هورمون تأثیر می گذارد که می تواند باعث بروز ناگهانی فشار خون نامنظم با دامنه ی طبیعی در این بین شود.

همچنین این عوامل می توانند شما را در معرض خطر بیشتری برای تجربه نوسان فشار خون قرار دهد:

 • استرس زیاد
 • اضطراب و نگرانی
 • مصرف قرص های فشار خون که موثر نیستند یا تا دوز بعدی شما دوام ندارند
 • استعمال دخانیات
 • مصرف بیش از حد نوشیدنی های حاوی الکل
 • کار شیفت شب

برخی شرایط نیز می تواند خطر ابتلا به فشار خون غیر طبیعی را افزایش دهد. شامل:

 • دیابت
 • بارداری
 • کمبود آب بدن
 • بیماری قلب و عروقی
 •  فشار خون بالا کنترل نشده
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری کلیوی
 • مشکلات تیروئید
 • مشکلات سیستم عصبی

تشخیص نوسان فشار خون در مطب دکتر آرزو خسروی

پزشک متخصص قلب و عروق از آزمایش هایی برای تشخیص دقیق این وضعیت استفاده میکند تا بتواند ضمن پی بردن به علت آن، بهترین گزینه درمانی را به بیماران خود توصیه کند. آزمایش هولتر فشار خون، در این مووضوع میتواند اطلاعات دقیقی از میزان نوسان فشار خون در طی روز در اختیار پزشک قرار دهد.

آزمایش هولتر فشار خون به این صورت انجام می شود که کاف فشار خون دور بازوی بیمار بسته می شود و دستگاه ضبط اطلاعات برای یک  یا دو شبانه روز همراه بیمار حمل می شود. در این روش بیمار در طی شبانه روز به فعالیت های عادی و روزانه خود میپردازد و دستگاه هولتر فشار خون به صورت اتوماتیک هر چند دقیقه فشار خون بیمار را ثبت و ضبط میکند.

بعد از زمان سپری شده، پزشک با دریافت اطلاعات ثبت شده توسط هولتر فشار خون، تغییرات و نوسانات فشار خون بیمار را در طی شبانه روز، به دقت بررسی کرده و درمان دارویی مورد نیاز را توصیه می کند.

آزمایش هولتر فشار خون در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

درمان نوسان فشار خون

نوسان فشار خون لزوماً به درمان نیاز ندارد، مگر اینکه توسط یک بیماری زمینه ای و یا سایر بیماری ها ایجاد شده باشد. به همین دلیل است که درمان نوسان فشار خون از سه جز اصلی تشکیل شده است که عبارت اند از:

کنترل منظم فشار خون

فشار خون پایین، یا فشار خون بالای غیرمعمول ممکن است در آینده مشکلاتی برای شما ایجاد کند، بنابراین مرتباً فشار خون خود را کنترل کنید تا از بروز مشکلات جدی پیشگیری کنید.

درمان خانگی نوسان فشار

اصلاح سبک زندگی و استفاده از شیوه های زندگی سالم می تواند به شما کمک کند تا از بروز نوسانات فشار خون جلوگیری کنید.
تغییر و اصلاح سبک زندگی میتواند شامل موارد زیر باشد :

1- کاهش وزن و حفظ وزن سالم

مردان با دور کمر بیش از ۱۰۱ سانتی متر و زنان با دور کمر بیش از ۸۹ سانتی متر بیشتر احتمال دارد مشکلات فشار خون را تجربه کنند.

2- ورزش منظم

پنج روز در هفته به مدت نیم ساعت ورزش ​​کنید. اگر تازه شروع به ورزش می کنید، قبل از شروع هرگونه تمرین جدید با پزشک خود صحبت کنید و حرکات را به آرامی اصلاح کنید، زیرا شروع ورزش به صورت سنگین، می تواند خطرناک باشد، به خصوص در افرادی که فشار خون کنترل نشده دارند. ورزش برای قلب نیز بسیار مفید می باشد.

ورزش مناسب برای فشار خون

3- عادات غذایی سالم

برای پیشگیری از ایجاد نوسانات فشار خون می توانید در رژیم غدایی خودتان از غلات کامل، سبزیجات، میوه ها و لبنیات کم چرب استفاده کنید.

جایگزین کردن نمک دریا به جای نمک تصفیه شده

نمک های تصفیه شده ید دار، یکی از عوامل اصلی ایجاد فشار خون بالا به شمار میروند. با جایگزین کردن نمک دریا میتوانید این بیماری را کنترل و درمان کنید. همچنین میزان مصرف نمک خود را اندازه گیری کنید تا بتوانید مقدار آن را کاهش دهید و اصلاح کنید. در نظر داشته باشید که میزان مصرف مجاز‌ نمک برای افراد سالم، روزانه ۲۳۰۰ میلی گرم است و اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، ۱۵۰۰ میلی گرم نمک در روز برای شما توصیه می شود.

4- از استرس دوری کنید

برای کاهش استرس و اظطراب میتوانید از فعالیت های سالمی همچون ورزش، یوگا، تنفس عمیق و یا صحبت کردن با افراد خانواده و دوستان بهره بگیرید.

5- مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار را محدود کنید

کافئین ممکن است باعث افزایش فشار خون شما شود، در حالی که نوشیدنی های الکلی فشار خون را کاهش می دهند. همچنین می توانند خطر ابتلا به بیماری هایی را افزایش دهند که خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهند، مانند بیماری های قلبی و کلیوی.

6- استعمال دخانیات را متوقف کنید

به منظور حفظ فشار خون در یک محدوده سالم، ضروریست از استعمال دخانیات دوری کنید. در مورد برنامه های ترک سیگار، از پزشک راهنمایی بخواهید و برای اینکه به برنامه خود پایبند باشید از حمایت دوستان و اطرافیان کمک بگیرید.

آیا می دانستید که ترک سیگار موجب تپش قلب می شود! برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی تپش قلب بعد از ترک سیگار مراجعه کنید.

مصرف دارو طبق دستور پزشک

اگر تغییر سبک زندگی کافی نباشد، پزشک متخصص قلب و عروق برای کمک به تنظیم فشار خون دارو تجویز کند.

آیا نوسان فشار خون خطرناک است؟

نوسان فشار خون لزوماً نشانه ای از وجود یک مشکل بزرگ در سلامتی نیست، اما ممکن است در برخی افراد، نشانه ای از مشکلات احتمالی در آینده باشد. مشکلاتی همچون :

فشار خون بالا

فشار خون بالا به سرعت به وجود نمی آید، بلکه به صورت تدریجی اتفاق می افتد که نوسان فشار خون، ممکن است اولین نشانه این مشکل باشد. فشار خون خود را کنترل کنید تا بتوانید علائم فشار خون مزمن را بررسی کنید.

بیماری قلبی

طبق مطالعات انجام شده ، افرادی که دچار تغییرات فشار خون هستند، بیش از افرادی که دارای فشار خون طبیعی بودند، دچار انواع نارسایی قلبی و سکته مغزی می شوند.

زوال عقل

افرادی که دارای نوسان فشار خون هستند دو برابر بیشتر از افراد بدون نوسان در معرض این افت ذهنی قرار دارند.

نوسانات فشار خون اغلب طبیعی و قابل پیش بینی است. فعالیت های روزمره مانند ورزش، پیاده روی و صحبت کردن، می تواند روی فشار خون شما تأثیر بگذارد. همچنین این تغییرات می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد، بنابراین مهم است که علت نوسان فشار خون را به صورت دقیق کنترل کنید و به پزشک متخصص قلب و عروق اطلاع دهید تا از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

اگر دچار نوسانات فشار خون هستید که غیرمعمول به نظر می رسند، با اندازه گیری فشار خون خود در زمان های مختلف و یادداشت کردن دقیق آنها، با پزشک متخصص قلب و عروق مشورت کنید تا بتوانید از بروز مشکلات بزرگ تر پیشگیری کنید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا.

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  ۶ سال فشار بالا داشتم،دوماهه نوسان فشار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)

   جهت تنظیم دارو مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام.مادر بنده چندین ساله که مبتلا به فشار خون هستن و هرشب نصف قرص لوزارتان می‌خورن چند روزپیش یهو فشار مادرم17شد از اون روز هر نیم ساعت که فشارشونو میگیریم نوسان فشار دارندو مرتب فشار خون ایشون نامنظم هستش فشار نرمال مادرم11رو7هستش
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   با ثبت لیست فشارخونها و یا با انجام هولتر فشار مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سالمی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام،بنده بیمار۳۸ساله جنسیت مرد،آزمایش خون و ادرار،نوار قلب و اکو،سونو از کلیه ها دادم همگی نرمال بوداند،ورزش سبک هم میکنم،ولی بعضی وقتها سردرد میگیرم و فشار خونم رقم ۱۴۰یا ۱۵۰ را نشان میدهد،دلیل اصلی آن چی میتونه باشد.ممنون میشم خانم دکتر اگه بتونید راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام در ۹۰ درصد موارد ،فشار خون علت قابل رفع نداره و باید دارو بخورید ، کاهش وزن و رژیم هم کمک کننده میباشد
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من مردی۵۴ ساله حدود ۱۰ سال فشار خون دارم و حدود ۳ سال است روزانه یه قرص والزامیکس ۵/۸۰ مصرف می کردم سال گذشته کرونا گرفتم و همزمان دچار افت فشار شدم احساس ضعف شدید و بی حالی داشتم نوار قلب و اکو و تست ورزش که چهار ماه پیش انجام دادم همگی خوب بود و بنا به توصیه دکتر قلب تست تیلت انجام و نتیجه مثبت بود .
  از چند ماه پیش دچار افت فشار خون ۷/۹ می شدم بنا به توصیه دکتر قرص فشارخون را قطع می کنم تا یک هفته حالم خوبه و ضعف هم ندارم ولی پس از آن فشار خون افزایش می یابد به گونه ای که تا ۱۱/۱۷ هم می رسد و مجبور میشم دوباره قرص فشار خون مصرف کنم و این سیکل تکرار می شود ضمنا بدنم نسبت به دارو حساس است هر دارویی که فشار را افزایش می دهد بمحض مصرف دچار افزایش فشار خون می شوم. نوسانات فشارخون و مشکلات گوارش تواما من را ضعیف و ناامید کرده بگونه ای که ۱۰ کیلو طی ۴ ماه کم کردم لطفا من را راهنمایی نمایید ممنوناز شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام. تست های تکمیلی از قبیل آندوسکوپی و کلونوسکپی جهت بررسی بیماری های گوارشی انجام شود. در صورت حساسیت به داروی والزومیکس پس از انجام هولتر فشار، دارو تغییر یابد.

 • تصویر کاربر مهدیه یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  تقریبا از مرداد سال گذشته متوجه شدم بعد هیجانات عصبی فشلرخونم بالا میره بعد چن روز بخالت اولیه برمیگرده
  هولتر فشار گذاشتم ک روزای ک نرمال بودن
  اکو تست ورزش همش نرمال بود ازمایشات هم سالم بوذم
  دکتر سیتالوپزام دادند وبیزوپرولول دو نیم
  تقریبا یک هفته قرصها رو گذاشتم کنار
  الان با تنش عصبی ک داشتم فشارم رفته نوزده و نوسان شدید داره.تا ۱۳میاد دوباره با کوچکترین تنش تا ۱۸میره
  بنظرتون چی خوبه برام
  چ قرصی بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام بهتره هولتر ۴۸ ساعته تکرار بشه و تست تیرویید هم بدید
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من حدود یک هفته پیش خون دماغ شدم و بعد از اینکه به پزشک مراجعه کردم فشارم 17 بود و با قرص کنترل شد اما در طی هفته هم خون دماغ برای من اتفاق افتاد و در طول روز دچار نوسانات فشار می شم که میزانش متغیر هست از 12 تا 14.5 و فشار خون دیاستولیکم هم گاهی حتی به 10 می رسه و قسمت پس سری سرم درد می گیره ، ممنون می شم راهنماییم بفرمایین . و اینکه من حدود یک ماه و نیم پیش به کرونا مبتلا شده بودم آیا این هم می تونه دلیلی باشه چون من زمینه این بیماری رو نداشتم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام داروی فشارتون کافی نیست باید افزایش پیدا کنه ، ممکنه از عوارص کرونا باشه
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز ، من بعد از یک هفته از تزریق دوز دوم واکسن دچار فشارخون بالا (18) و افزایش شدید ضربان قلب شدم که به دکتر مراجعه کردم با سرم و آمپول کنترل شد و فردای ان روز به متخصص قلب مراجعه کردم دکتر فرهانی ماستری دستور نوار قلب و اکو دادند که هر دو نرمال و بدون مشکل بود . متاسفانه من پیگیری دیگه ای نکردم بعد از گذشت یک ماه نیم هر چن روزی افزایش فشار خون و کمی تنگی نفس دارم و پشت کتف چپم هیچ دردی وجود نداره ولی به اندازه یک لیوان بیحس و سر میشه و بعد از چند لحجه داغ میشه این شرح مشکلم بود که بسیار ززیاد فکرم رو مشغول کرده و شدیدا مسئولیتم در محط کار بالاست و کارم رو تحت الشعاع قرار داده . خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید . در پایان لازمه عرض کنم که دکتری بمن گفتن معده هم اگر مشکل داشته باشد باعث افزایش فشار خون میشود.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام معده سبب فشار خون نمیشه ،حتما هولتر فشار انجام بشه در صورتی که در هولتر فشار بالا بود باید دارو بخورید
 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۰ سالمه ،چندماعی است که در خواب تپش قلب می گیرم واحساس پری زیادی در سر میکنم وصدای ضربان
  قلبم تو گوشمه و وز وز گوش هم دارم، متخصص مغزواعصاب برام نور تریپتیلین شروع کرده مصرف میکنم اما در طول روز هم تپش قلب دارم،چه دارویی با چه دوزی مصرف کنم ؟متوهگزال ایرانی پیشنهاد شده ،می خواستم نظر شماروهم بدونم با نورترپتیلین تداخل نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام هولتر فشار خون انجام بدید ممکنه افزایش فسار خون داشته باشید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده یک هفته پیش بعد از استحمام و هنگام خشک کردن بدن وبا چرخش دست‌ها به یکباره در بین کتفها و سمت چپ پشتتم احساس گرفتگی کردم بعد از چندروز هنوزهم درقسمت چپ پشت و در پشت قلب احساس گرفتگی دارم و این درد به سمت جلو بدن درهمان نقطه و روی قلبم سرایت کرده و ادامه داشته و مجبور میشوم نفسهای عمیق بکشم که بادرد همراه است درحالت عادی درد ندارد سابقه قبلی نداشته و بنده صرفا گاهی اوقات قلیان میکشم لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام درد به نظر قلبی نیست گرفتگی عضلات هست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر