متخصص قلب در تهران

نوار قلب؛ بهترین راه تشخیص بیماری قلبی

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب در هنگام معاینه بدنی با مشاهده علائم بیماری قلبی، از آزمایش هایی برای تشخیص دقیق بیماری استفاده می کند. نوار قلب (ECG) یک تست اولیه است که در آن تکانه های الکتریکی قلب ثبت می شود. نوار قلب نشان میدهد که عملکرد قلب به چه صورتی است و اطلاعات مربوط به ریتم، دریچه های قلب و رشد دهلیزها و بطن ها را ثبت می کند. در زیر چند نمونه نوار قلب مشکل دار آورده شده است.

در واقع می توان گفت بهترین راه تشخیص بیماری قلبی نوار قلب می باشد. انجام این آزمایش در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق امکان پذیر است. در این مقاله سعی داریم شما را با تشخیص بیماری قلبی با نوار قلب و نقش آن در پیشگیری و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی آشنا کنیم.

 چنانچه مایل هستید دکتر آرزو خسروی نوار قلب شما را بررسی کنند، از بخش ثبت پرسش بیماران اقدام کرده و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

نوار قلب چه چیزی را نشان میدهد؟

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب بهترین و ساده ترین آزمایش برای بررسی عملکرد ریتم قلب می باشد. یک روش تشخیصی سریع، ساده و بدون درد برای ارزیابی سلامت قلب و عروق است که به بررسی برخی از ناهنجاری های قلبی می پردازد. همچنین برای نظارت بر بهبود یا وخیم شدن برخی بیماری ها توسط پزشک متخصص قلب توصیه می شود.

علت اصلی سکته قلبی، سکته مغزی و انفارکتوس، تصلب شرایین با تجمع چربی ها در دیواره رگ ها و در نهایت انسداد جریان خون است. در ارزیابی با نوار قلب،این آزمایش نشان میدهد که آیا عواملی که منجر به بیماری هایی همچون تصلب شرایین می شود وجود دارند یا خیر.

با نوار قلب چه بیماری هایی تشخیص داده می شوند؟

نوار قلب قادر است بیشتر آسیب های قلبی عروقی را تشخیص داده یا حداقل تغییرات عملکرد قلب و عروق خونی را نشان دهد.
در طی ارزیابی قلب با ECG، آریتمی قلبی، بیماری عروق کرونر (CAD)، ایسکمیک و رشد حفره را می توان شناسایی کرد که در ادامه به توضیح مختصری از این موارد می پردازیم.

 • آریتمی که به دنبال تغییر در ریتم قلب ایجاد می شود.
 • ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که جریان خون در قلب کاهش یابد و از دریافت اکسیژن کافی توسط اندام جلوگیری کند.
 • رشد حفره های قلب – دهلیزها و بطن ها – در نوار قلب ظاهر می شود.که باید با اکوکاردیوگرافی تایید شود.
 • سکته قلبی
 • مشکلات دریچه های قلب
 • پریکاردیت
 • افیوژن پریکارد یا پنوموتوراکس
 • حمله قلبی در شرایط اضطراری
 • بیماری های ژنتیکی

 📌مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا :

پریکاردیت چیست و چه علائمی دارد؟

برای تفسیر نوار قلب یا پرسیدن سوالات خود میتوانید از بخش ثبت پرسش اقدام کرده و پس از ارسال سوال ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

علت بی‌نظمی در ضربان قلب

فیبریلاسیون دهلیزی: این اختلال قلبی که با تفسیر نوار قلب قابل شناسایی است، یکی از شایع‌ترین بی‌نظمی‌های ریتم قلبی به شمار می‌آید. در این حالت بیمار احساس بی نظمی در ضربان قلب خود دارد و اغلب ضربان قلب سریع‌تر از حد معمول صورت می‌گیرد.

فلوتر دهلیزی: این عارضه مانند فیبریلاسیون قلبی است و در آن دهلیزها سریع‌تر از حد معمول ضربان دارند، به طوری که بطن‌ها نمی‌توانند با سرعت دهلیزها ضربان داشته باشند. به همین دلیل سرعت ضربان دهلیزها و بطن‌ها یکسان نیست و قلب در عملکرد خود با مشکل مواجه می‌شود.

تاکی کاردی فوق بطنی: به عنوان تند تپشی فوق بطنی شناخته می‌شود که در آن ضربان قلب بسیار افزایش می‌یابد و قلب در حدود ۱۴۰ تا ۲۵۰ بار در دقیقه ضربان دارد.

تاکی کاردی بطنی: ضربان قلب به شدت افزایش می‌یابد. تند تپشی قلب به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مشکلات قلبی ناشی از بی‌نظمی در ضربان قلب به شمار می‌آید.

فیبریلاسیون بطنی: در فیبریلاسیون قلبی سیگنال‌های قلب به طور همزمان به تمام نقاط بطن ارسال می‌شوند. این بی‌نظمی در ضربان قلب در صورتی که به سرعت مورد درمان قرار نگیرد، می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود زیرا در این حالت قلب به درستی قادر به ضربان نیست و خون خروجی از قلب کاهش می‌یابد. در بیماران مبتلا به این آریتمی قلب، فرد بعد از ایجاد فیبریلاسیون بطنی دچار افت در میزان هوشیاری و ایست قلبی می‌شود.

 بلوک قلبی: در حالت بلوک قلبی، ماهیچه قلب کندتر از حالت طبیعی ضربان دارد و همین امر موجب ایجاد سرگیجه و در برخی موارد غش در بیمار می‌شود.

عکس تفاوت ریتم در نوار قلب سالم و ناسالم را در زیر مشاهده کنید.

نوار قلب مشکل دار

عکس نوار قلب سالم و ناسالم

عکس نوار قلب مشکل دار

تفسیر و خواندن نوار قلب

آیا نوار قلب دقیق است؟ نتیجه نوار قلب را می توان بلافاصله پس از انجام آن مشاهده کرد. جواب ازمایش نوار قلب نشان می دهد که مشکلی در ضربان قلب فرد وجود دارد یا خیر. سپس برای بررسی بیشتر پزشک آزمایش های دیگری را توصیه خواهد کرد. آزمایش هایی مانند اکوکاردیوگرافی، هولتر یا … .
با این حال، یک نوار قلب طبیعی وجود بیماری قلبی را رد نمی کند. نوار قلب 

 

آیا نوار قلب مشکل قلبی را نشان میدهد؟

آیا مشکل قلبی با نوار قلب مشخص می شود؟ نوار قلب ممکن است ناهنجاری های ریتم قلب، آسیب ناشی از حمله قلبی یا بزرگ شدن قلب را نشان دهد. اگر رسوبات چربی یک یا چند شریان کرونر شما را باریک کرده باشد ، نوار قلب می تواند این موضوع را تشخیص دهد.

علاوه بر این، نوار قلب می تواند عملکرد دستگاه های مکانیکی کاشته شده در قلب مانند دستگاه های ضربان ساز را کنترل کند و اینکه آیا استفاده از برخی داروها عوارض جانبی بر روی قلب ایجاد می کنند یا خیر.

عکس نوار قلب خطرناک و مشکل دار

عکس نوار قلب مشکل دار

تست ECG به چه صورتی انجام می شود؟

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب به دو صورت انجام می شود. نوار قلب استراحت و تست با ورزش.

نوار قلب در حالت استراحت

نوار قلب در حالت استراحت، متداول ترین روش ارزیابی و معاینه می باشد. به این صورت که برای انجام نوار قلب با نتیجه ای صحیح، لازم است بیمار چند دقیقه روی برانکارد دراز بکشد تا تحت تأثیر عوامل خارجی مانند فعالیت های بدنی یا استفاده از سیگار و … قرار نگیرد.

سپس، الکترودها بر روی قفسه سینه و بر روی مچ دست ها و مچ پا ها قرار می گیرند و برای سهولت اندازه گیری جریان الکتریکی، در نقاط اتصال از ژل استفاده می شود. پوست باید در محل های ثابت شدن الکترود تمیز و بدون چربی باشد.
دستگاه الکتروکاردیوگرافی از طریق سیم هایی که به الکترودها متصل می شود، فعالیت الکتریکی قلب را ضبط می کند و در اختیار پزشک قرار می دهد.

نوار قلب با ورزش

ورزش با کمک تردمیل یا دوچرخه انجام می شود. ابتدا الکترودها به پوست بیمار متصل می شوند. سپس، طبق دستور پزشک متخصص قلب، بیمار با دویدن یا پدال زدن حرکت را آغاز می کند و با دستور پزشک توقف می کند.

اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب توسط الکترودها خوانده شده، به دستگاهی که به آن متصل شده اند ارسال می شود و سپس ثبت می شود.

قبل از گرفتن نوار قلب چه کاری باید انجام دهیم؟

قبل از تست نوار قلب به موارد زیر توجه کنید:

 • بیمار باید داروهای مورد استفاده خود را به پزشک گزارش دهد، زیرا برخی از داروها می توانند در نتیجه آزمایش تغییراتی ایجاد کنند.نوار قلب مشکل دار
 • تست نباید با جواهرات روی گردن، بازوها یا مچ دست انجام شود.
 • برای آقایانی که موهای زیادی در ناحیه قفسه سینه دارند ، لازم است که قبل از تست آنها را کوتاه کنند.

آیا تست نوار قلب خطرناک است؟

ECG غیر تهاجمی و کاملا بی خطر است و به طور کلی، همه افراد از جمله خانم های باردار و کودکان هم می توانند بدون هیچ نگرانی، تست نوار قلب بدهند. نوار قلب مشکل دار را به سادگی میتوان از نوار قلب فردی که وضعیت قلب و عروقی سالمی دارد تشخیص داد

تست نوار قلب چقدر طول می کشد؟

انجام آزمایش ساده و سرپایی نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق معمولاً 5 تا 10 دقیقه زمان می برد.

چه کسانی باید این تست را انجام دهند؟

این تست بسته به گروه سنی و جنسیتی باید به صورت دوره ای انجام شود. خانم های بالای 50 سال و آقایان بالای 40 سال باید نوار قلب را سالانه انجام دهند. که بر اساس نتایج این تست، در صورت لزوم می توان تست استرس اکو را توصیه کرد.

ارزیابی قلبی قبل از عمل و خطر جراحی با ECG

همچنین قبل از انجام هرگونه عمل جراحی نوار قلب نشان میدهد که خطر بروز بیماری قلبی عروقی وجود دارد یا خیر.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی

 برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید مادر من ۶۴ سال سن دارد قرص فشار میخوره و کاملا کنترل شده فقط وقتی استرس و عصبی میشه دیگه با دارو هم کنترل نمیشه چند روز پیش نوارقلب گرفت دکتر درخواست آزمایش تروپونین داد که منفی شد هیچ علائم قلبی هم نداره اکسیژن خونش ۹۷ و ضربانشم ۷۵ بود بازم امکان داره بیماری قلبی داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش)

   بله ، بهتره بیشتر بررسی بشن 

 • تصویر کاربر ستایش سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانم دکتر من یه خانم ۳۰ ساله ام و تپش قلب وتنگ نفس دارم و بالای قفسه سینه درد دارم در مواقع عادی هم تپش قلب میگیرم حتی یه روز طول کشیده رفتم نوار قلب گفتن نرمال برام قرص نوشت خود دکتر گفت برو اکو انجام بده به نظر شما چه کاری کنم حتما انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام بله نیاز به اکو و هولتر ریتم هست

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر احمد هستم سن 33 ساله، الان چندروزی هستش سمت چپ سینه ام درد میکنه دقیقا به زیر شانه چپم هم میزنه بعضی وقتا هم به دست چپ،بیشتر موقع خواب درد میگیره، نفس تنگی یا عرق سرد و... ندارم، نوار قلب دادم گفتن هیچ مشکلی نیست گفتن بیشتر برای معده شما هستش
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   ابتدا از لحاظ معده بررسی کنید و در صورت عدم بهبودی مراجعه شود

 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۷ سالمه و ۳ روز پیش ناگهان حالت تهوع گرفتم بعد قفسه سینم سوزن سوزن شد و درد شدت گرفت و ب سمت چپ بدنم انتقال پیدا کرد و بی حال شدم
  اما انقدر بیحال بودم دکتر نتونستم برم و با تهوع شدید بالاخره خوابیدم
  میخواستم ببینم ایا ممکنه حمله قلبی بوده و رد کردم؟
  امکان داره الان اگر اکو بدم مشخص شه اونشب حمله قلبی بوده یا دیگه دیره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام احتمال حمله قلبی کمه، در صورت تداوم درد به متخصص قلب مراجعه شود 

 • تصویر کاربر شوکت جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام
  بیمار شوکت نصیری بنکی
  کد ملی ۵۱۷۹۷۷۰۹۰۴
  شماره تماس ۰۹۱۱۳۳۷۱۳۱۸
  لطفا برای برگه آزمایش پیوست کد رهگیری جدید به تاریخ ۱۴۰۱/۸/۳ صادر شود.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   نسخه ضمیمه ازمایش نیست دارو است 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام قبل از عمل جراحی برای بیمار بالای سن 70 سال چه نوع مشاوره قلبی باید انجام شود ؟و اگر یکی از رگهای قلب به صورت 100درصد دچار گرفتگی باشد آیا نوار قلب این عارضه را نشان میدهد؟اکوی قلبی چطور؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام حتما نیاز به اسکن هسته ای هست ، اکو و نوار ممکن است نشان ندهد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من هر وقت سیر ناشتا به صورت یک ماه میخورم به همراه آب ولرم بعد یک ماه قسمت زیر سینه و قلب من به مدت یک یا دو روز درد میکند .میخاستم بدونم اگر نیاز به آزمایش داره بگین بدم .میترسم رگ ها و شاید ... در قسمت قلب من ایرادی داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام ممکنه به دلیل عوارض سیر روی دستگاه گوارش باشه 

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من 16 سالمه و یک مدت هست که عرق سرد و احساس نفس تنگی میکنم و گهگاهی سمت چپ قفسه سینم تیر میکشه به مدت چند دقیقه میخواستم ببینم این نوار قلب مشکلی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام نوار مشکلی نداره ولی حتما اکو هم بدید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  چرابیماری که ریتم قلبی آن طبیعیه راسی پی ار میکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   برای جواب نیاز به اطلاعات کامل از بیمار هست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 35سالمه سمت چپ دور بر نوک سینم یه دقیقه درد می‌کنه 10دقیقه خوب میشه بعضی موقع تنگ نفس هم میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام به متخصص قلب جهت بررسی و نوار مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Amiri پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  ۲۰سالمه و الان نزدیک ب پنج ساله که دست چپم درد میکنه و الان یک‌ سال که درد دست چپم ب قفسه سینه ام میخوره و میسوزه دردمیکنه و احساس تنگی‌میکنم و نوار قلبم مشکلی نداره و سه بار اکو انجام دادم دکتر گفت افتادگی میترال قلب دارم چ کار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام از نظر سطح ویتامین D و دیسک گردن بررسی شوید. نرمش و ورزش انجام دهید.

 • تصویر کاربر Sass چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر جان ازمایش خون براقلب چ مدت معتبره من جدیدن ازمایش دادم ولی یدفه امشب سوزش و داغی و بی حسی پشت سمت چپ و ی لحظه و‌پا و‌دست هم میشه برا چی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام ازمایش خون رد کننده بیماری قلبی نیست 

 • تصویر کاربر دریاچه سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب، خانم دکتر والده بنده دوسال پیش عمل جراحی قلب باز انجام دادن به علت سوراخ ASD و در فامیلهای نزدیک ایشون هم این سوراخ در کودکی عمل شده بودند من هم مدتی استرس گرفته ام نکند من هم سوراخ داشته باشم و نیاز به جراحی😔، امروز هم نوار قلب دادم ولی دکتر درست و حسابی نگفت که سالم سالم هستم، اگر لطف فرموده و این نوار قلب را تفسیر بفرمایید بی نهایت ممنون خواهم بود
  سن34
  در هنگام پیاده روی این تپش قلب هم برطرف می شود
  التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   نوار قلب مشکلی ندارد برای سوراخ باید اکو انجام دهید
 • تصویر کاربر پروانه چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام من یه بار صب ضربان قلبم به شدت بالا رفت وبه حدی که تمام بدنم باش تکان خورد سن ۴۰سال وخانم هستم البته بعد زایمان پسرم الان مواقع یه حالت خیلی بدی بهم دست میده مثل ترس . سمت چپم درد میگیره با زیر سینه .زندگ حرام کرده میخاستم بدونم اون حمله بوده .تپش بوده دکترم خیلی رفتم .بی زحمت نوار واکو مو نگاه کنیین ممنون میشم دوتا عکس نوار فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام نواراریتمی نشون نمیده ولی اگر هنوز تپش دارید باید هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام ۴۵ سال سن دارم معمولا ورزش و پیاده روی هم میکنم سه چهار روز پیش استرسی بهم وارد شد کمی در ناحیه کتف چپم و قسمت چپ سینه ام احساس کمی سنگینی و سوزش دارم لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام نوارتون تغییرات داره حتما جهت بررسی و انجام تست های تشخیصی مراجعه کنید ، اگر در حال حاضر هنوز درد دارید به اورژانس مراجعه کنید
 • تصویر کاربر صدیقه پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  مدت ۳ هفته دربالای قفسه سینه درد دارم مثل اینکه ضربه خوردم .بیشتر درددل شب ها دارم .و نفسم خیلی تنگ میشه .از پله بالا رفتن و ورزش کردن نفس کم میارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام حتما نیاز به بررسی قلبی و اکو دارید ، فایل ضمیمه باز نمیشه
 • تصویر کاربر زری چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام دیروز واکسن زدم سه دفه قفسه سینم درد گرفت نوار قلب دادم گفتن مشکلی نداره شمام ی چک بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام نوار ضمیمه باز نمیشه
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر بنده پسر ۲۹ساله هستم که بعد از زدن واکسن کرونا سینوفارم تنگ نفس گرفتم به مدت ۴۵روز و استرس و بی قراری ،بعدش که از تنگی نفس در آمدم حالا قلب احساس ضعف داره و بی قرارم و عصاب خراب
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام به روانپزشک جهت کاهش استرس مراجعه کنید به نظر ارتباطی با واکسن نداره
 • تصویر کاربر Sv شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر وقت بخیر من یک دختر ۲۶ ساله هستم که مدت یک سال هست که دست چپم بشدت درد میکرد طوری که نمیتونستم تکونش بدم فقط باید میگذاشتمش رو زمین حتی جون نداشت باهاش گوشی دست بگیرم گاهی به دست چپم هم میزد برخی اوقات گردن درد شدید هم میگیرم طوری که نمیتونم گردنم رو تکون بدم ولی دست درد چپم خیلی بیشتره...برخی اوقات که استرس شدید دارم همراه با دست درد حالت تهوع دارم احساس سنگینی در قفسه سینه دارم و سمت سینه چپم هم در میکنه و گاهی هم احساس میکنم دارم خفه میشم انگار یه چیزی اومده تو گلوم داره خفه م میکنه...نوار قلب گرفتم گفتن چیزی نیست و تست ورزشی دادن برای اطمینان...میخواستم بپرسم بنظر شما مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر مشکل گوارشی دارید انرا درمان کنید ، سطح ویتامین دی را کنترل کنید ، اگو هم انجام بدید
 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من ۱۸ سالمه حدود ۴ سال از فوت خالم میگذره من بعد مرگ اون استرس و اضطراب شدید گرفتم بعد اون همش احساس می‌کردم قلبم درد میکنه قفسه سینم درد میکنه تا الان بعضی موقع اون دردا رو احساس می‌کردم ولی الان ۳ ماه میشه یه سره درد میکنه قلبم گردنم و دست چپم میزنه الان دو سه روز احساس ضعف هم میکنم ندار قلب گرفتم هیچ مشکلی نداشت از چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید ولی ممکنه عصبی باشه به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر S چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۰سالمه حدود۲ساله پیش شک بزرگی بهم واردشد مرگ ناگهانی همسرم ودوران کرونابامدرسه انلاین که خیلی اذیت شدم سمت چپ سینه ام دردمیگیره دوبارهم نوارقلب دادم گفتن مشکلی نداره قلبت خواستم بدونم علت دردچیه ممکنه قلب یامعده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام ممکنه معده یا کمبود ویتامین دی باشه

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام.۲۸ساله هستم،قلب من و پایین قفسه سینم دو سه روزه که میسوزه و یکککمم تیرمیکشه.درد دو قسمت شانه یا کتف یا سینه هم ندارم،قفسه سینمم که فشار میدم قلب یا سینم دردی نمیکنه اصلا،فقط در حد چندثانیه میسوزه یا میگیره و ول میکنه.خطرناکه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   اگر درد با فعالیت و راه رفتن بیشتر میشه نیاز به بررسی از نظر قلبی هست
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   نه اصلا با فعالیت و راه رفتن درد بیشتر نمیشه.بالای شکمم درد داره با سمت چپ پایین قفسه سینم درد داره و میسوزه.مشکل از طحال یا معدمه بنظرتون؟یا قلب؟؟
  3. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   نه اصلا با فعالیت و راه رفتن بیشتر نمیشه.فقط قسمت بالای شکم و سمت چپ زیره قفسه سینم میسوزه و درد میکنه.بنظرتون از طحال یا معده ست یا قلب؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام هز نظر گوارشی ابتدا بررسی بشید
  5. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سونوگرافی شکم هم بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام.۲۸ساله هستم،قلب من و پایین قفسه سینم دو سه روزه که میسوزه و یکککمم تیرمیکشه.درد دو قسمت شانه یا کتف یا سینه هم ندارم،قفسه سینمم که فشار میدم قلب یا سینم دردی نمیکنه اصلا،فقط در حد چندثانیه میسوزه یا میگیره و ول میکنه.خطرناکه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام به نظر نمیاد مربوط به قلب باشه

 • تصویر کاربر روژین چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.مادرم حدود 54 سا و برادرم حدود 26 سالشونه و چند سالی هست که هر یکی دوماه به مدت سه چهار روز دچار تپش شدید قلب میشن تا حالا چندبار نوار قلب و دو سه بار اکو گرفتن که ظاهرا مشکلی نبوده چند روز پیش هم دوباره تپش شدید داشتن و نوار قلب گرفت بردیم پیش دکتر گفت مشکلی نیست سوالم این هست که آیا میشه به نوار قلب اعتماد کرد و اینکه آیا لازمه اکو بگیرن چکار کنیم ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام نوار قلب باید حتما موقع تپش قلب گرفته بشه ،اگر مکرر تکرارمیشه ، میشه آزمایش هولتر ریتم هم بدین.

 • تصویر کاربر ,alireza شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  چه مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   این نوار مشکلات زیادی داره بیمار باید معاینه و بررسی بشه و شرح حال دقیق نیاز هست
 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۴ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام،تقریبا دو‌هفته‌ای میشه ک‌ اظطراب و ترس شدیدی دارم و همین باعث میشه ک دقیقا وسط سینم‌ درد میگیره،بعد از غذا خوردن دردش بیشتر میشه و هی احساس میکنم‌بادگلو‌دارم‌ و بعداون‌ کمی اروم میشه
  خودم احساس میکردم مشکل قلبمه نوارقلب گرفتم و دکتر گفت هیچ مشکلی نداری ولی بازم خیلی استرس از مرگ دارم
  و اینکه گاهی اوقات شانه و پشت گردن سمت چپم درد میگیره
  مشکل از قلبمه یا معده؟!
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۴ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام چیری که عنوان کردین بیشتر مربوط به اضطراب و مشکلات گوارشی هست
 • تصویر کاربر Fatemeh شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر وقت بخیر من تقریبا چند روز پیش ناحیه چپ سینه ام احساس سنگینی شدید میکردم طوری ک نفس می‌کشیدم احساس میکردم ی سنگ گذاشتن رو سینه ام رفتم دکتر نوار قلب نوشت گفت نوار یکم مشکل داره ی سرم و سوزن پنتوپرازول بهم داد و زدم بعدش دوباره نوار گرفت گفت مشکل داره ی قرص زیر زبونی تی آن جی بهم داد خوردم خوب شد بعدش تپش قلب شدید گرفتم ی قرص دیگ داد خوردم و گفت سریع برو بیمارستان رفتم اونجا آزمایش خون برا قلب گرفتم گفتن مشکل ندارد نوار روهم دکتر تو بیمارستان دید گفت مشکل ندارد ولی از روز چهارشنبه که از بیمارستان اومدم مجدد همون درد و دارم خیلی اذیتم می‌کنه خیلی بی حالم و دلم میخواد فقط بخوابم ۲۵سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام احتمال اینکه مربوط به قلب باشه کم هست ، علل گوارشی ، اضطراب و کمبود ویتامین دی بررسی بشه
 • تصویر کاربر Zahra پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من۱۸ سالمه و نزدیک یک هفتس که درد متوسطی در قسمت چپ قفسه سینه دارم که تا بحال نداشتم و درد مقطعی هستش و هی قطع و دوباره شروع میشه نوار قلبم گرفتم و گفتن ایرادی نداره و قرص پروپرانولول تجویز کردن نه درد گرفتگی است نه تیر کشیدن بخاطر همین میترسم.ممکنه چیز خاصی باشه؟؟یا استخوان قفسه سینه دچار مشکل شده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید و اگر مشکل معده دارید درمان کنید
 • تصویر کاربر لاله دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام من 52 ساله امه سه چهار روز پیش درد خیلی بدی پشت قفسه سینه ام داشتم و گاهی زیر سینه چپم درد می‌گرفت البته گاهی تا دیروز صبح که از خواب بیدار شدم نتونستم بلند شم سرگیجه شدید تهوع خیلی بد و بچه ها با اورژانس تماس گرفتند و گفتند فشارم احتمالا پایین بوده و گفتن بهتره یه متخصص برم البته فقط رفتم اورژانس و سرم وصل کردند ولی نواری نگرفتن آیا ممکنه قلبم باشه
  چون من سیگار میکشم و از دیروز خیلی ترسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله احتمال داره مربوط به قلب باشه ، حتما جهت بررسی مراجعه کنید ونوار قلب و اکو و انزیم قلبی بگیرید
 • تصویر کاربر ریما چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام خواهر بنده چند سالی با افت شدید فشار و افزایش ضربان قلب مواجه بوده و جدیدا بیش از یک بار در ماه اتفاق می افته و حتی در تردد از پله هم مشکل پیدا میکنه و رنگ روش زرد میشه، در گیلان ساکن است، رفتند دکتر دستگاه هلتر نصب کردند و نوار قلب گرفتند و گفتند باید عمل ابلیشن روش انجام بدند و ظاهرا آریتمی دارند. میخواستم بدونم آیا آریتمی وجود دارد و نیاز به ابلیشن است؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما به متخصص الکتروفیزیولوژی مراجعه کنند ،با این جواب هولتر ، اریتمی صد در صد نیست ولی احتما ل اریتمی وجود داره نیاز به بررسی هست ، حتما پیگیری کنید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادرم دو وز پیش فشارش تا 17 بالا رفته و سابقا فشار هم دارد وهمان موقع از قرص زیر زبان و انتولول با هم استفاده کرد تا فشارش پایین بیا و بعد از اون الان دو روز فشارش 7 یا گاها پایین تر هم میاد خواستم نظرتون را بدانم با توجه به پر بودن ای سی یو چکار کنیم
  البته نوار هم درمانگاه گرفت گفت نامیزونه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر فشار هفت هست حتما به اورژانس مراجعه کنید شاید مشکل مهمی باشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر