متخصص قلب در تهران

درمان نارسایی دریچه آئورت در مطب دکتر خسروی | بهترین متخصص دریچه قلب

نارسایی دریچه آئورت قلب اگر خفیف باشد معمولا به درمان نیاز ندارد و تحت نظر بودن بیمار به طور منظم کفایت می کند. در موارد جدی تر، تعویض دریچه آئورت می تواند بهترین گزینه ی درمانی باشد. جهت مراجعه حضوری در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی با نوبت دهی به شماره 02122894086 تماس بگیرید. 

قلب دارای چهار حفره است که هر یک از آن ها دریچه ای دارد که اجازه ی خروج خون را می دهد. هنگامی که این دریچه ها سالم هستند، باز می شوند و اجازه ی عبور آزادانه ی خون را می دهند. سپس دریچه ها باید تا ضربان بعدی قلب به صورت محکم بسته شوند.

دریچه های قلب

اما بعضی اوقات، لت های این دریچه ها که باز و بسته می شوند به اندازه ای که باید، محکم نیستند در نتیجه، مقداری خون به جای اینکه مسیر اصلی خود را طی کنند به بطن پس می زند. این امر همان نارسایی دریچه است.

آخرین دریچه از چهار دریچه که خون را از قلب خارج می کند، دریچه ی آئورت است. اگر نارسایی پیشرفته ی دریچه آئورت دارید، مشکلات احتمالی آن می توانند جدی باشند. پزشکان نارسایی متوسط دریچه ی آئورت را با داروها کنترل می کنند و بیمار را تحت نظر می گیرند.Aortic valve.gifعلت نارسایی دریچه آئورت

نارسایی دریچه آئورت دارای چندین علت است. در میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

#تب روماتیسمی

در صورتی که گلودرد استرپتوکوکی به درستی درمان نشود، می تواند به تب روماتیسمی تبدیل شود. تب روماتیسمی که در گذشته در کودکان شایعتر بود، می تواند به دریچه آئورت آسیب برساند. این بیماری شایع ترین علت نارسایی جدی دریچه آئورت در افراد مسن است.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی 👈 گلودرد چرکی و احتمال روماتیسم قلبی

# نقص مادرزادی قلب

اکثر دریچه های آئورت دارای سه لت می باشند. یک نقص مادرزادی قلب که شایع هم هست باعث می شود که دریچه ی آئورت دو لتی شود. بسیاری از موارد نارسایی خفیف دریچه آئورت ناشی از همین دریچه آئورت دولتی می باشند.

#اندوکاردیت

این عفونت قلب معمولا از سایر قسمت های بدن شروع می شود. باکتری ها از طریق جریان خون به قلب وارد شده و باعث ایجاد آسیب به قلب بویژه در دریچه های آن می شود.

#تنگی دریچه آئورت

این امر زمانی اتفاق می افتد که دریچه آئورت نمی تواند به طور کامل باز شود، زیرا بیش از حد ضخیم و سفت است. گاهاً این وضعیت می تواند مانع از درست بسته شدن دریچه شود.

علائم نارسایی دریچه آئورت

نارسایی دریچه آئورت می تواند برای مدت طولانی هیچ گونه علائم واضحی را ایجاد نکند، همچنین ممکن است به صورت ناگهانی و یا تدریجی به وجود آیند. این علائم عبارتند از:

 • درد قفسه سینه که با فعالیت بدتر می شود.
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • تورم در مچ پا
 • ضربان قلب تند

اگر شما هم علائم ذکر شده را در خود یا اعضای خانواده تان مشاهده می کنید ،جهت بررسی دقیق تر و درمان به موقع  به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید . جهت دریافت نوبت ویزیت با دکتر آرزو خسروی با مطب تماس بگیرید.

عوامل خطر در ایجاد نارسایی دریچه آئورت

افراد با سابقه ی تب روماتیسمی و بزرگسالان با نقص مادرزادی قلبی شانس بیشتری برای ابتلا به نارسایی دریچه  آئورت دارند. همچنین اگر فشار خون بالا دارید به دلیل آسیب به بخشی از شریان آئورت که در مجاورت دریچه است، احتمال ایجاد نارسایی این دریچه در شما بالاست.

افراد مسن بیش تر از سایر گروه های سنی به این وضعیت دچار می شوند، زیرا در طول زمان لت های دریچه به علت کشیدگی های مداوم می توانند فرسوده شوند.

عوارض نارسایی دریچه آئورت

جدی ترین عارضه بالقوه ناشی از نارسایی دریچه آئورت، نارسایی قلبی است که در آن عضله قلب شما ضعیف شده و نمی تواند خون را به درستی به بدن پمپ کند.

نارسایی قلب به نوبه ی خود می تواند به نارسایی دیگر اعضای بدن نیز منجر شود. همچنین خطر ابتلا به اندوکاردیت، عفونت لایه داخلی قلب، در این افراد بیش تر است.

تشخیص بیماری دریچه آئورت در مطب دکتر آرزو خسروی

حتی اگر علائمی هم نداشته باشید، متخصص قلب و عروق می تواند با شنیدن صدای قلب به وسیله گوشی پزشکی نارسایی دریچه آئورت را تشخیص دهد.

#تشخیص با گوشی پزشکی

چنانچه پزشک یک صدای خروش را در فواصل ضربان ها بشنود می تواند به وجود مشکلاتی در دریچه های قلب شک کند. این صدای نشان دهنده ی جریان خون غیرطبیعی در عرض دریچه ها است. اگر او به نارسایی دریچه آئورت شک کند، یک یا چند تست زیر را انجام دهد.

#اکوکاردیوگرافی

با تابش امواج صوتی بر قلب در هنگام ضربان یک تصویر ویدیوئی به دست خواهد آمد. این روش تصویربرداری می تواند به تعیین نارسایی آئورت و شدت آن کمک کند.تست اکو در مطب دکتر خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود.جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

اکوکاردیوگرافی مطب دکتر آرزو خسروی
اکوکاردیوگرافی در مطب دکتر آرزو خسروی

مطلب مرتبط: اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی) چگونه انجام می شود؟

#عکس قفسه سینه با اشعه ایکس

این تصویر می تواند بزرگ شدن اندازه ی قلب که احتمالا به علت نارسایی دریچه آئورت ایجاد شده است را، نمایش دهد. همچنین می تواند نشان دهد که آیا ریه های شما تحت تأثیر این خونی که در قلب پس می زند قرار گرفته اند یا خیر.

#قرار دادن سوند یا کاتتر قلبی

پزشک یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتتر را از طریق یک شریان وارد قلب می کند. وی می تواند برای گرفتن عکس دقیق تر از دریچه ها و حفرات از ماده ی حاجب رنگی نیز استفاده کند.

درمان بیماری دریچه آئورت در مطب دکتر آرزو خسروی

نارسایی خفیف دریچه آئورت ممکن است نیاز به درمان نداشته و تحت نظر گرفتن بیمار به طور منظم کافی باشد.

#درمان دارویی

اگر فشار خون بالا دارید، ممکن است نیاز به مصرف تعدادی دارو و ایجاد تغییراتی در شیوه ی زندگی خود داشته باشید. پزشک می تواند داروهایی را برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند. هنگامی که خون در قلب تجمع می کند، احتمال بیشتری برای لخته شدن و ایجاد حملات قلبی یا سکته مغزی وجود دارد.

#تعویض دریچه آئورت

در موارد جدی تر، تعویض دریچه آئورت می تواند بهترین گزینه ی درمانی باشد. این کار را می توان با روش جراحی سنتی، جراحی باز و یا با یک روش نسبتاً جدیدتر که تعویض دریچه آئورت به وسیله ی سوند است، انجام داد. در روش نوین، قفسه ی سینه باز نمی شود بلکه از طریق یک سوند یا کاتتر که وارد شریان می شود، عمل تعویض دریچه صورت می گیرد. سپس، پس از قرار دادن دریچه ی جایگزین پزشک لوله را خارج می کند.

پیشگیری

هیچ روش تضمین شده ای برای پیشگیری از نارسایی دریچه آئورت وجود ندارد. اگر دچار گلو درد استرپتو کوکی شده اید، قبل از آن که به تب روماتیسمی مبتلا شوید، به پزشک برای درمان مناسب مراجعه کنید. حفظ فشار خون در محدوده ی سالم نیز بسیار مهم است. به طور کلی، برای حفظ سلامت قلب خود، عادات زیر را در خود تقویت کنید :

 • انجام فعالیت های ورزشی حداقل 150 دقیقه در هفته
 • حفظ وزن سالم
 • رعایت یک رژیم غذایی سالم (برنامه ی غذایی مدیترانه ای انتخاب خوبی است)
 • سیگار نکشید
دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
برای نوبت دهی مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.
برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر بنده ۳۴ سالمه چند روزیه از گلو تا معده ضربان دارم رفتم دکتر گوارش و گفت مشکل از قلبته رفتم دکتر قلب اکو و نوار قلب دادم و گفت دریچه آئورتم خیلی کم خون رو پس میده ولی چون قلبت سالمه اصلا نگران نباش خواستم نظر شمارو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام هولتر ریتم انجام بدید 

 • تصویر کاربر همایون سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام بررسی روند گشادی آئورت و اظهار نظرکلی درباره قلب و اکو انجام شده
  سمت چپ سینه ام شبها کمی درد داشت
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام سایز ائورت روند صعودی داشته است ولی سالیانه اکو شود. انجام اکو تخصصی پیشنهاد میشود

 • تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام پسرهفت ساله ای دارم در۲ونیم سالگی دکترگفت قلبش صدای اضافه داره اکوکردیم گفتن مشکلی نداره الان دوباره دکترهمون حرف رومیزنه ومیگه قلبش صدای اضافه داره به نظرشماچکارکنیم درضمن این بچه تک کلیه میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بهتره اکو توسط پزشک قلب اطفال مجددا تکرار بشه
 • تصویر کاربر اميديان جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من ٥روزپيش جراحي قلب بازانجام دادن امروز گفتن ريه ايشون اب اورده...دليلش چيه ؟وراه درمانش چيه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به دلیل تلتهاب یا نارسایی قلبی هست البته جای نگرانی نیست در صورتی که زیاد باشه تخلیه میشه
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید؟؟ بنده ۶ ماه پیش امدم خدمتتون اکوکاردیوگرافی انجام دادم مشکل نارسایی دریچه میترال دارم قرص کنکور ۲/۵ برام تجویز کردید الان بعد مدتی دچار تنگی نفس شدم ممکنه از عوارض قرص ها باشه؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید به دلیل کرونا حضوری مراجعه نکردم ولی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ، بعید مربوط به کونکور باشه ، اگه تنگ نفس دارید حتما از نظر کرونا هم بررسی بشید،
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  با سلام بنده 31 سال سن دارم 4 سال پیش با تپش قلبی بسیار شدید مواجه شدم که بعد از مراجعه به متخصص ایشان نارسایی مادر زاد دریچه آءورت را تشخیص دادند و فقط برای بنده قرص سوتالول 80 را تجویز کردن که فقط اوقاتی که دچار تپش قلب شدید میشوم مصرف کنم که بعد از اون یعنی از 4 سال پیش تالان حدود 8یا 9 بار دچار اون تپش های شدید شدم به نحوی که بنده را مجبور به استفاده از سوتالول کرد علی ایحال به هیچ وجه نمی تونم ورزش یا حتی فعالیت بدنی نسبتا سنگین کنم البته از کودکی هم نمی تونستم و این مسءله بنده را آزار میداده از اینها که بگذریم از هفته پیش تا کنون احساس میکنم این مشکل جدی تر شده نیاز به مراجعه مجدد به پزشک هست یا نه؟ عواقب عدم پیگیری و مراجعه به پزشک چی می تونه باشه لازم به ذکر است که به واسطه شغلم که وکالت است بعضا ( نه همیشه ) استرس نسبتا زیادی دارم لکن در زندگی شخصی ام بسیار دارای آرامش و به دور از استرس هستم
  ممنون از راهنمایی حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)

   .سلام  شما حتما نياز به اكو مجدد و بررسی دارید زیرا ممكن است نارسايی قلبی بدتر شده باشد

   لطفا قبل از مراجعه به مطب برای انجام اکو جهت دریافت نوبت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

 • تصویر کاربر فرزانه دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 383 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 29 سال سن دارم و یک دختر 6 ماهه که به روش سزارین به دنیا آمده. چند وقت پیش فقط برای پک آپ دکتر متخصص قلب مراجعه کردم و چون در معاینه با گوشی صدای سوفل شنیده میشد اکو کردند. در اکو کسر خروجی بطن 65% و MR++ نوشته شده. فقط به من گفتند افتادگی شدید و نارسایی دریچه میترال داری. گفتند 3 ماه دیگه برای اکو مری بیا و هر 6 ماه تحت نظر باش. هیچ توصیه دیگه ای نکردند از نظر فعالیت و ... من الان خیلی نگرانم واقعا از وقتی رفتم اکو با اینکه قبلا هیچ علائمی نداشتم احساس می کنم روی قفسه سینم فشار هیت همش استرس دارم. میشه لطفا راهنمایی کنید که چقدر حاد هست و سرعت پیشرفتش چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام  خوشبختانه فعلا در اين حد مشكل خاصی وجود ندارد. تنها لازم است يك اكو تخصصی انجام بدين در صورتي كه نياز بود انجام اكوی مری شود، در صورتی كه اكوی تخصصی هم يافته های فوق را تاييد کند نيازی به اكوی مری نيست.

   برای انجام اکو می توانید به مطب مراجعه کنید. فقط لطفا قبل از مراجعه جهت دریافت نوبت تماس بگیرید.

 • تصویر کاربر اسدالله چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر یه سوال داشتم خدمت شما لطفا جواب بدید ممنون میشم
  تقریبا3ماه هستش که زیر دنده چپم درد شدید داره چند باره میشه دکتر رفتم ولی جواب بخصوصی نگرفتم صبح زود از درد زیر دنده چپم خواب ندارم احساس سوزش زیر قفسه سینه چپ دارم وقتی درد شروع میشه نمیتونم بخوابم از درد بلند میشم یه کم اب میخورم همش آروغ میزنم ممنون میشم اگه جواب سوال منو بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   به نظر علايم مربوط به روده ها و معده باشه به متخصص گوارش مراجعه كنيد ، در صورتي كه بهتر نشدين به متخصص قلب مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب وقت بخیر ببخشید خانم دکتر بنده ۳۳ ساله چندین سال هست مشکل اضطراب و افسردگی دارم هر چند وقت یکبار ضربان قلبم رو از مچم چک میکنم ۷۵ تا ۸۵ میزنه طوری که حس میکنم هر از چند گاهی هم قفسه سینم درد میکنه دردش شدید نیست از آنجایی که از شهرستان های دور افتاده هستم امکان دسترسی به متخصص قلب و عروق ندارم به نظر شما مشکل ضربان قلب و درد قفسه سینم مشکل جدی هست؟ خواهشمندم راهنمایی کنید تشکر ویژه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   ضربان قلب بسته به شرايط فرد از ٦٠ تا ١٠٠ طبيعيه اگه معاينه قلبتون و نوار قلب هم توسط دكتر داخلي ديده شده و طبيعي بوده ، به نظر نگران كننده نيست
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  باسلام
  من چند ماهی میشه ازدواج کردم و با همسرم قصد بارداری داریم از اونجایی که همسرم در زمان کودکی قلبش سوراخ بوده و طی عمل جراحی خوب شده و الان هم هیچ دارویی مصرف نمیکنه و زندگی طبیعی داره میخواستم بدونم در صورت بارداری خطری خودش و یا جنین رو تهدید نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با اين شرح حال به نظر مشكلي نيست ولي قبل بارداري حتما ويزيت قلب نياز هست
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 502 مشاهده پرسش
  سلام .25 ساله ازتهران یک ساله دچارپرولاپس میترال شدم ورفتم دکترقرص سوتالول 80 وورپامیل 40 دادخوردم دوماه شد بعد من احساس نبض درشکم کردم یک روز بعد مصرف دارو ها رفتم دکتر قلبی دیگه گفت قرص اشتباه بهت داده سونوگرافی گرفت ازارگ اعورت گفتم قطراعورن 14 هست نرماله وضربان شکمی دارم الانم که نمیزاره راه برم ازوقتی نبض توشکم پیداکردم مشکل شده واسم زندگی فعالیت روزانه ندارم الان هم یه نصفه متورال 50 درسه وقت روز میخوردم واسپیرین 80 خواهش میکنم منوراهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   اگه سونوگرافي نرمال بوده و همچنان نبض در شكم داريد بايد از روش هاي ديگه مثل سي تي انژيو براي بررسي ائورت استفاده بشه ، همچنين اكه نارسايي دريچه اي به دنبال پرولاپس داشته باشيد ممكنه ايجاد نبض بكنه، احتمال اريتمي هم مطرح هست كه ميشه از هولتر ريتم براي تشخيص استفاده كرد
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دكتر بزرگوار بنده خانمي ٣٢ساله با بيماري خفيف نارسايي خفيف ميترال سه ساله مبتلا به پي وي سي هستم بارها هولتر بستم و نتيجه ان دعوت به ارامش و قرص پراپرانول بوده الان ميخوام باردار شم ايا امكان داره كه در بارداري ريتمه قلبم تاكيكاردي بطني شود از جوابه شما بسيارمتشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اگه اكو شما مشكل د يگه اي نداشته احتمالش كمه و بارداري منعي نداره
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .ممنونم که به این طریق خدمت میکنید.خانم دکتر چند سوال در قالب یک سوال دارم.اول اینکه استرس و اظطراب هم میتونه باعث ایجاد اریتمی بشه..مشکل بعدیم اینه که بعد از غذا خوردن دچار بالا رفتن ضربان قلب میشم البته غذا هم زیاد میخورم..مشکل اصلی و ازار دهندمم اینه که بعضی شبا در خواب عمیق هستم به یکبار با تنگی نفس شدید از خواب میپرم تپش قلب و تنگی نفس کاملا ناگهانی .که بعد از دو سه دقیقه به حالت عادی برمیگردم.هیچ گونه دخانیاتی مصرف نمیکنم ورزشکارم از نظر قلبی هم اکو تست ورزش اکو مری هم شدم دکتر گفت مشکل قلبی نداری..ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام ، با توجه به شرح حال شما احتمال بيماري گوارشي و برگشت اسيد معده به مري مطرح هست بهتره اون را درمان كنيد واگه بهتر نشديد ، بررسي هاي ديگه قلبي و ريوي انجام بديد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر