متخصص قلب در تهران

نارسایی تریکوسپید (دریچه سه لتی) چیست؟

دریچه تریکوسپید دریچه ای است که دهلیز راست را از بطن راست جدا می کند. نارسایی تریکوسپید زمانی اتفاق می افتد که این دریچه به درستی بسته نمی شود و باعث برگشت رو به عقب خون به دهلیز راست در زمان انقباض بطن راست می شود. با گذشت زمان، این وضعیت قلب را تضعیف می کند.

قلب به چهار قسمت یا حفره تقسیم شده است. حفره های فوقانی دهلیز چپ و راست و حفره های پایین تر بطن چپ و راست هستند. دیوار عضلانی به نام سپتوم وجود دارد که سمت راست و چپ قلب را از هم جدا می کند. حفره های بالا (دهلیز) و پایین (بطن) به هم متصل هستند. دریچه هایی وجود دارد که جریان خون را بین داخل و خارج قلب و بین حفره ها تنظیم می کند. دریچه ها می توانند مانند شیر آب عمل کرده و باز شوند تا خون آزادانه جریان یابد یا بسته شده و جریان را به طور کامل متوقف کنند.

ساختمان قلب

علائم و نشانه های نارسایی تریکوسپید

نارسایی تریکوسپید در ابتدا ممکن است نشانه های مشخصی را ایجاد نکند. در فشار خون ریوی یا فشار خون بالا احتمال نشان دادن علائم بیشتر است.

بعضی از علائم نارسایی تریکوسپید عبارتند از:

✅ تورم شکم

✅ کاهش تولید ادرار

✅ تورم پا و مچ پا

✅ ضعف عمومی

✅ ریتم نامنظم قلب

✅ تورم در بدن

✅ پالس در ورید گردن

✅ خستگی غیر قابل توضیح

چنانچه علائم نام برده را در خود یا هر یک از عزیزانتان مشاهده می کنید ،ضروزیست جهت تشخیص دقیق و صحیح به متخصص قلب و عروق مراجعه و نسبت به درمان به موقع اقدام کنید.جهت دریافت نوبت از دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق با مطب تماس بگیرید.

 

عوامل ایجاد کننده نارسایی تریکوسپید

1- اتساع بطن راست

شایعترین علت نارسایی تریکوسپید، اتساع بطن راست است. بطن راست (حفره پایین سمت راست) مسئول انتقال خون از قلب به ریه ها است. وقتی بطن راست مجبور به کار اضافی شود، برای جبران متسع شده (یا بزرگتر می شود) و همچنین باعث اتساع حلقه بافتی که از دریچه تریکوسپید برای باز کردن و بستن آن حمایت می کند، می شود.

بزرگ شدن می تواند عارضه بسیاری از اختلالات باشد، از جمله:

– آمفیزم

– فشار خون ریوی

– اختلالات قلب چپ

-تنگی پولموناری (تنگی دریچه ریوی)

2- عفونت

عفونت ها می توانند به طور مستقیم به دریچه تریکوسپید آسیب برسانند و در نهایت منجر به نارسایی تریکوسپید شوند که شایع ترین آن اندوکاردیت عفونی است.

3- داروی رژیم غذایی

داروهای رژیم غذایی phentermine و fenfluramine که تحت عنوان “Fen-Phen” شناخته شده است، به نارسایی تریکوسپید مرتبط است. با این حال، این داروها از بازار خارج شده اند و از علل شایع نارسایی تریکوسپید نیستند.

4- علل دیگر

علل احتمالی دیگری ممکن است در نارسایی این دریچه دیده شوند. هرچند نسبتا نادر هستند و عبارتند از:

– صدمات خاص

– تومورهای کارسینوئید

– لوپوس سیستمییک

– نقص مادرزادی دریچه

-ناهنجاری Ebstein (بیماری قلبی مادرزادی)

-پرولاپس دریچه تریکوسپید

-دژنراسیون Myxomatous

-سندرم مارفان

-تب روماتیسمی

-آرتریت روماتوئید

تشخیص نارسایی تریکوسپید

در صورت داشتن علائم و یا داشتن بیماری هایی که منجر به این اختلال می شوند پزشک ممکن است شک به نارسایی تریکوسپید کند.

ویزیت متخصص قلب با یک معاینه فیزیکی آغاز خواهد شد. پزشک به صدای قلب برای شنیدن سوفل قلبی گوش خواهد کرد. این صدای غیرطبیعی می تواند نشانگر حرکت رو به عقب خون از دریچه قلب باشد.

 

پس از گوش دادن به قلب ، متخصص قلب دستور برخی تست های تشخیصی را می دهد که در آن ها دریچه های قلب دیده می شود. ممکن است لازم به انجام آزمایشات زیر هم باشد.

 • نوار قلب
 • عکس قفسه سینه(chest X-ray)
 • اکوکاردیوگرافی
 • کاردیوگرافی از راه مری
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • اسکن رادیونوکلئید
 • ام آر آی (MRI)

روش های درمان نارسایی تریکوسپید

نارسایی تریکوسپید همیشه نیاز به درمان ندارد. اگر وضعیت شدید نیست، پزشک توصیه به کنترل قلب در طول زمان های منظم می کند تا مطمئن شوید که وضعیت پیشرفت نمی کند.

اگر ضربان قلب نامنظم داشته باشید، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. نارسایی تریکوسپید که به علت نارسایی قلبی است ممکن است با داروهایی که ضربان قلب را تقویت می کنند، درمان شود. ادم را می توان با دیورتیک ها درمان کرد تا از بین رفتن مایعات جلوگیری شود که ممکن است به درمان بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا کمک کند تا علائم مرتبط با نارسایی تریکوسپیدی را کاهش دهد. در بعضی موارد، نارسایی تریکوسپید نیاز به ترمیم جراحی دارد. جراحان همچنین می توانند دریچه تریکوسپید را تعویض کنند.

عوارض طولانی مدت

در صورت درمان نکردن، نارسایی تریکوسپید می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. همچنین می تواند منجر به کاهش وزن، کاهش اشتها و سیروز کبد شود. افرادی که نارسایی تریکوسپید دارند، خطر ابتلا به اندوکاردیت (عفونت قلب) در آنها بیشتر است.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهره پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  مادرمن دکترتوسی تی اسکن تشخیص داده که رگهاش نازکه وقلبش ضعیفه وهمچنین دوبارسکته خیلیرخفیف داشته .دکترامکان عمل رومیگن نیست بایدچیکارکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام بايد مدارك ديده بشه سپس تصميم گيري بشه

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  با سلام من نوزده هفته باردارم اکوی قلب جنین انجام دادم گفتن مشکل داره میشه کمکم کنید و رگید مشکل تا چه حد منافات داره با حیات نوزاد.جواب اکو:Tricuspid atresia.pulmonary atresia.small PM.VSD.smal RV
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام مشكل جنين جدي است با متخصص قلب اطفال در مورد ادامه بارداري مشورت كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام مشكل جنين جدي است با متخصص قلب اطفال در مورد ادامه بارداري مشورت كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکرم شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی ۳۲ ساله هستم از حدود ۳سال پیش متوجه ضربان اضافه قلبم شدم که به پزشک مراجعه کردم اکو ونوار قلب گرفتند اکو سالم بود فقط شلی دریچه میترال دارم هولتر هم بستم که گفتند این ضربانات یا به خاطر کم خونی هست یا تیرویید که کم خونی در حد کم دارم اما تیرویید نه،بعد از آن به پزشک دیگری مراجعه کردم که همین بررسی ها را انجام داد وگفت بیشتر عصبی هست حدود ۱.۵ هست قرص کنکور ۲.۵ مصرف میکنم ومدتی هست شربت ال کارنیت بعد از مصرف این داروها نوار قلب گرفتم که دکتر گفت یک ضربان اضافه داری اخیرا نیز تست ورزش انجام دادم که هیچ ضربان اضافه ای را نشان نداد ودکتر گفت این ضربانات داره از بین میره ولی من خودم این ضربانات را احساس میکنم مخصوصا موقعی که میخوابم واینکه برای مدتی مثلا۲ هفته یابیشتر ممکنه هیچ ضربانی را احساس نکنم اما برای یه مدت دیگه مثلا یک هفته این ضربان را احساس کنم میخواستم ببینم این ضربانات ناشی از رگ اضافه هست یا دلیله دیگری داره واگر من قصد بارداری داشته باشم برا م خطر ی داره یانه واینکه ممکنه این ضربانات برای همیشه از بین بروند ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اينكه مربوط به رگ اضافه هست بسته به جواب هولتر داره و نوار موقع تپش ، بدون اونها قضاوت سخته البته اضطراب هم باعث اين ضربانات ميشه اگه تعدادش در هولتر كم باشه نگران كننده نيست ، و اگه نشون از راه فرعي در بررسيها باشه با ابليشن يا سوزوندن راه فرعي بهتر ميشه
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  در مواقع زیر گه گاهی دچار یک یا چند ضربان قوی در دقیقه حدودا به مدت 1 تا 2 ساعت میشوم :
  بعد از ورزش وفعالیت سنگین
  مواقعی که دچار استرس و اضطراب میشوم
  غذای پرچرب و سنگین

  به جز کمی تپش قلب علایم دیگری ندارم
  آیا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم ؟ مشکل جدی دارم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بله حتما نياز به بررسي اوليه هست البته معمولا خيلي مشكل جدي نيست ولي تا قبل از بررسي با قطعيت نميشه چیزی گفت.
 • تصویر کاربر رضایی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام. مادر من دارای ۶۰ سال سن و فشارخون و چربی خون هستن. ۲۰ روز پیش سکته مغزی کرد به دلیل اینکه قلبشون نامنظم میزنه و ضعیف شده، لخته خون تولید میکنه و همین موجب سکته مغزی شده. برای اینکه لخته ایجاد نشه، داروی آکسابین توی این مدت به تجویز پزشک مصرف کردن. الان دکتر دیگه ای بردیمشون. بجای آکسابین قرص کلاتوور براشون نوشتن و گفتن کلاتوور بهتر از آکسابینه. آیا واقعا بهتره؟ راه دیگه ای برای جلوگیری از سکته مغزی نیست؟ چطور میتونیم از ضعیف شدن هرچه بیشتر قلب مادرم جلوگیری کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام با تفاسير ي كه شما گفتين حتما نياز به.داروي ر قيق كننده دارن اين. و دارو يكي هست كارخانه سازنده متفاوت هست جهت پيشگيري از ضعف قلب بايد علت مشخص بشه و اگه علت پيدا نشد دارو كمك كننده هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر