متخصص قلب در تهران

سرگیجه و گرفتگی عضلات از عوارض قرص لوزارتان است؟ | دکتر آرزو خسروی متخصص قلب

LOSARTAN

لوزارتان به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان فشار خون بالا (BP) استفاده می شود. شاید بخواهید در رابطه با عوارض مصرف قرص لوزارتان یا همان کوزار بدانید.

فشار خون بالا به بار قلب و عروق می افزاید. اگر این روند برای مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد، در کارکرد صحیح قلب و عروق خونی اختلال ایجاد می شود. این اختلال در کارکرد قلب و عروق خونی می تواند به مغز، و کلیه ها آسیب  برساند و در نتیجه منجر به سکته مغزی، نارسایی قلبی یا کلیه شود.درمان و کاهش فشار خون با این دارو می تواند خطر سکته های مغزی و قلبی را به حداقل برساند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به این دارو به شما ارائه می کنیم.

لوزارتان ( کوزار ) چگونه کار می کند؟

لوزارتان (کوزار) برای درمان فشار خون بالا یا انواع خاصی از بیماری های کلیوی استفاده می شود. لوزارتان (کوزار) با جلوگیری از اثر آنژیوتانسین II، هورمونی که باعث باریک شدن (انقباض) رگ های خونی و افزایش فشار خون می شود، عمل می کند. انسداد آنژیوتانسین II، رگهای خونی را که باعث کاهش فشار خون می شود، گشاد می کند. لوزارتان همچنین باعث دفع نمک از کلیه می شود.

لوزارتان (کوزار) به گروهی از داروها معروف است که به عنوان مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II شناخته می شوند ( ARB ). همچنین با عنوان لوسارتان معرفی می شوند. در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان بالای شش سال استفاده شود.به منظور کاهش خطر سکته در افراد مبتلا به فشار خون بالا و هیپرتروفی بطن چپ استفاده شود.

ثابت شده است که کاهش فشار خون خطر وقایع قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده (مانند حمله قلبی یا سکته) را کاهش می دهد. در درمان بیماری های کلیوی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو با سابقه فشار خون بالا و افزایش کراتینین و پروتئین ادرار کاربرد دارد. البته ممکن است در افرادی که بیش از یک نوع بیماری قلبی دارند ، درمان ترجیحی باشد.ق رص های لوزارتان (کوزار) برای افرادی که در بلعیدن مشکل دارند، توصیه نمی شود.

قرص لوزارتان با سه دوز : ۲۵ میلی گرم ، ۵۰ میلی گرم و ۱۰۰ میلی گرم در دسترس است.

عوارض قرص لوزارتان (کوزار) چیست؟

اگر سن شما بین ۱۸ تا ۶۰ سال است و هیچ داروی دیگر مصرف نمی کنید، یا هیچ بیماری دیگری ندارید، عوارض جانبی که احتمالاً تجربه خواهید کرد عبارتند از:

 • سرگیجه
 • گرفتگی بینی
 •  عفونت در مجاری هوایی فوقانی (سرماخوردگی)
 •  کمردرد

اسهال ، خستگی و پایین بودن قند خون نیز در افراد مبتلا به دیابت نوع دو که لوزارتان مصرف می کنند گزارش شده است.سرفه مداوم (اگرچه خطر سرفه با لوزارتان کمتر از مهار کننده های ACE مانند کاپتوپریل است).به ندرت ممکن است باعث ایجاد آنژیوادم شود ( تورم لایه های عمیق پوست که در صورت تأثیر بر گلو می تواند سلامتی را تهدید کند).ممکن است سطح پتاسیم را در بدن افزایش دهد. به طور کلی ، نباید با مکمل های پتاسیم یا سایر داروهایی که پتاسیم را نگه می دارند تجویز شود. سطح پتاسیم ممکن است نیاز به نظارت مداوم داشته باشد.

دوز لوزارتان ممکن است در افراد مبتلا به بیماری کبد نیاز به کاهش داشته باشد.

عوارض قرص لوزارتان (کوزار) در دوران بارداری

نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر خانمی در حین مصرف لوزارتان ناخواسته باردار شود ، باید بلافاصله مصرف آن را قطع کند. زیرا داروهایی مانند لوزارتان می تواند باعث آسیب یا مرگ جنین در حال رشد شود.

خطرات احتمالی و عوارض مصررف قرص لوزارتان (کوزار) 

خطر بروز نارسایی حاد کلیه در افرادی که این دارو را مصرف می کنند وجود دارد. افرادی که عملکرد کلیه آنها به فعالیت سیستم رنین-آنژیوتانسین (که شامل هورمون آنژیوتانسین II است) وابسته است ، مانند افرادی که دچار تنگی شریان کلیوی ، بیماری مزمن کلیه ، نارسایی احتقانی قلب شدید یا کمبود آب بدن هستند ، بیشتر در معرض خطر هستند. عملکرد کلیه باید به طور دوره ای در این افراد کنترل شود. در افرادی که کاهش قابل توجهی در عملکرد کلیه دارند ، احتمالاً لازم باشد مصرف لوسارتان را قطع کنند.

توجه: به طور کلی ، افراد سالمند یا کودکان ، افرادی که دارای شرایط سلامتی خاصی هستند (مانند مشکلات کبدی یا کلیوی ، بیماری های قلبی ، دیابت ، تشنج) یا افرادی که داروهای دیگری مصرف می کنند بیشتر در معرض عوارض جانبی گسترده تری هستند.لوزارتان ممکن است باعث افت فشار خون شود ، به ویژه هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته یا دراز کشیده به حالت ایستاده. این ممکن است باعث سرگیجه شود و خطر زمین خوردن را افزایش دهد. اگر این اتفاق برای شما افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

اگر پاها ، مچ پا یا دستتان دچار تورم شد ، یا افزایش وزن غیرقابل توجیهی داشتید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. زیرا ممکن است نشانه کار نکردن کلیه ها باشد.

نکات

می تواند با غذا یا بدون غذا استفاده شود. این دارو میتواند عملکرد کلیه را در برخی افراد بهبود بخشد. افرادی که با این دارو درمان می شوند ،باید به اندازه کافی مایعات و آب مصرف کنند و سطح الکترولیت نرمال داشته باشند. قبل از شروع مصرف این دارو اطمینان حاصل کنید که آب کافی به بدنتان می رسد. چرا که مصرف آن ممکن است باعث کاهش قابل توجه فشار خون در افرادی شود که در هنگام شروع دارو از کمبود آب یا کم شدن نمک برخوردار هستند. کمبود آب بدن یا عدم تعادل الکترولیت باید قبل از شروع دارو اصلاح شود.مقدار دوز لوزارتان بسته به نحوه پاسخ به آن نیاز به تنظیم دارد.

ممکن است با داروهای دیگری که برای کاهش فشار خون نیز استفاده می شوند (مانند دیورتیک ها) تجویز شود.

دیورتیک ها و نارسایی قلبی

 پاسخ و اثربخشی

در سطح اوج خود ، لوزارتان ۸۵٪ از اثرات آنژیوتانسین II را مهار می کند و ۲۵ تا ۴۰٪ این مهار به مدت ۲۴ ساعت ادامه دارد. ممکن است یک هفته طول بکشد تا اثرات قابل توجهی در کاهش فشار خون یا کلیه مشاهده کنید. حداکثر اثرات آن در ۳ تا ۶ هفته رخ می دهد. هیچ تأثیری در بازگشت داروی لوزارتان مشاهده نشده است.اثرات لوزارتان ممکن است در افرادی که دچار کمبود آب بدن هستند افزایش یابد.

از علت نوسان فشار خون بیشتر بدانید

 تداخلات دارویی لوزارتان

داروهایی که با لوزارتان تداخل دارند ممکن است اثر آن را کاهش دهند. همچنین ممکن است بر مدت زمان اثر آن تأثیر بگذارند. عوارض جانبی قرص لوزارتان را افزایش دهند یا در صورت مصرف با آن اثر کمتری داشته باشند. تعامل بین دو دارو همیشه به این معنی نیست که شما باید یکی از داروها را قطع کنید. در مورد چگونگی کنترل تداخلات دارویی با متخصص قلب و عروق صحبت کنید.

داروهای رایج که ممکن است با لوزارتان تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • آلیسکیرن
 • آمیفوستین
 • ضد تشنج ، مانند فنوباربیتال
 • عوامل ضد قارچی مانند فلوکونازول
 • عوامل ضد روان پریشی (ممکن است باعث کاهش فشار خون شود) ، مانند آریپیپرازول یا کلوزاپین
 • آسپرین
 • آزاتیوپرین
 • بوپروپیون
 • سیکلوسپورین
 • داروهای مدر ، مانند آمیلوراید
 • هپارین
 • لوودوپا
 • لیتیوم
 • NSAID ها مانند ایبوپروفن ، دیکلوفناک یا ناپروکسن
 • سایر ARB ها (مانند کندزآرتان یا ایربسارتان) یا مهار کننده های ACE (مانند کپتوپریل یا لیزینوپریل)
 • بازدارنده های فسفودی استراز-5 ، مانند سیلدنافیل
 • مکمل های پتاسیم
 • آرام بخش ها ، مانند تمازپام و زولپیدم
 • تریموپریم

افرادی که دیابت دارند در صورت مصرف داروی دیابت، از جمله انسولین، لوسارتان همچنین ممکن است باعث کاهش سطح قند خون، بیش از حد انتظار شود. بنابراین لازم است این افراد بیش از گذشته، بر مقدار قند خون خود نظارت داشته باشند.

توجه داشته باشید که این لیست همه گیر نیست و فقط داروهای رایج را شامل می شود که ممکن است با لوسارتان تداخل داشته باشند. برای داشتن لیست کاملی از تداخلات، باید به اطلاعات تجویز شده برای لوسارتان مراجعه کنید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جهت مراجعه حضوری به مطب با نوبت دهی تماس بگیرید.

برای مشاهده ادرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلامرضا شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده نارسایی قلبی دارم۱۵درصدکارمیکنه ذاروهای آرترستان۱صبح ونصف شب،وفروزمایدصبح۱ظهر۱شب۱مصرف میکنم حالم بدمیشه چکارکنم لطفا راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام با پزشکتون مشورت کنید بر اساس معاینه و علایم شاید دارو نیاز به تغییر داشته باشه
 • تصویر کاربر مهرزاد چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام معمولا فشار من بین ۱۳و ۱۴میباشد ولی بخاطر اینکه چند بار که بیشتر هم منشا عصبی داشت تا ۱۷رفت به دکتر مراجعه کردم متخصص قلب فرمودند بابد قرص مصرف کنید اول برام لوسارتان ۱۶۰ هیدرتیازید ۱۲/۵دادند که خیلی گیج و منم میشدم بعد گفتند نصف مصرف که باز هم گیج و منگ میشدم حضوری دوباره مراجعه کردم قرص رو تغییر دادند به لوزاتان ۵۰ هیدروتیازید ۱۲/۵ و فرمودند نصف صبح و نصف شب بخورالان مصرف میکنم ولی بازم کمی گیج و منگی دارم و فشارم رو تا یازده پایین میاره سوالی کی دارم اینکه به نظر تان ادامه بدم و تا چه زمانی باید این قرصم مصرف کنم و آیا این قرص درمان موقتی است یا با مصرف مقداری در چند ماه مشکل فشارم بهبهبود میاید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام داروی فشار خون تا اخر عمر باید مصرف بشه ، دارو را فقط روزی نصف بخورید ،اگر باز هم افت فشار داشتید کلا دارو را قطع و دو هفته بعد هولتر فشار انجام بدید
 • تصویر کاربر معصومیان چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام بیمار ما ۷۰ ساله که طی ۵ روز اخیر بدلیل خونریزی مغزی در بیمارستان بستری بوده که بدلیل حجم کم خونریزی نیاز به جراحی نداشته امروز از بیمارستان مرخص شده و داروی لوزارتان ۲۵ برای ایشان تجویز شده و ۵ ساعت قبل مصرف نمودند ولی با کنترل فشار فشار ایشون ۱۶.۵ روی ۹ بود که مجددا نصف قرص به ایشان داده شد ولی نیم ساعت بعد باز هم فشارخون همون عدد بود و تصویر پیوست خلاصه پرونده ایشون در بیمارستان می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام ممکنه داروی لوزارتان به تنهایی کافی نباشه با پزشکشون مشورت کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم دکتر من ۲۱ سالمه، جنسیت مذکر و مدتی ۲ عدد قرص پروپرانول ۲۰ مصرف می کردم فشارم ۱۶ بود ولی بعد مصرف ۱۲ شد ولی الان که امتحان دانشگاه دارم احساس می کنم حافظه بلند مدتم کاهش پیدا کرده راهکار شما چیست؟ و از نظر اکو و نوار و ... هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر برای فشار داروی پروپرانولول مصرف میکردید میتونید با داروهای دیگه جایگزین کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر