متخصص قلب در تهران

لوزارتان ؛ چند نکته که باید بدانید

LOSARTAN

لوزارتان به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان فشار خون بالا (BP) استفاده می شود. فشار خون بالا به بار قلب و عروق می افزاید. اگر این روند برای مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد ، در کارکرد صحیح قلب و عروق خونی اختلال ایجاد می شود. این اختلال در کاردکرد قلب و عروق خونی می تواند به مغز ، و کلیه ها آسیب  برساند و در نتیجه منجر به سکته مغزی ، نارسایی قلبی یا کلیه شود.درمان و کاهش فشار خون با این دارو می تواند خطر سکته های مغزی و قلبی را به حداقل برساند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به این دارو به شما ارائه می کنیم.

فشاز خون بالا
فشاز خون بالا

لوزارتان چگونه کار می کند

لوزارتان برای درمان فشار خون بالا یا انواع خاصی از بیماری های کلیوی استفاده می شود.لوزارتان با جلوگیری از اثر آنژیوتانسین II ، هورمونی که باعث باریک شدن (انقباض) رگهای خونی و افزایش فشار خون می شود ، عمل می کند. انسداد آنژیوتانسین II ، رگهای خونی را که باعث کاهش فشار خون می شود ، گشاد می کند. لوزارتان همچنین باعث دفع نمک از کلیه می شود.

لوزارتان به گروهی از داروها معروف است که به عنوان مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II شناخته می شوند ( ARB ). همچنین با عنوان لوسارتان معرفی می شوند.در درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و کودکان بالای شش سال استفاده شود.به منظور کاهش خطر سکته در افراد مبتلا به فشار خون بالا و هیپرتروفی بطن چپ استفاده شود.

ثابت شده است که کاهش فشار خون خطر وقایع قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده (مانند حمله قلبی یا سکته) را کاهش می دهد.در درمان بیماری های کلیوی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو با سابقه فشار خون بالا و افزایش کراتینین و پروتئین ادرار کاربرد دارد.و البته ممکن است در افرادی که بیش از یک نوع بیماری قلبی دارند ، درمان ترجیحی باشد.قرص های لوزارتان برای افرادی که در بلعیدن مشکل دارند ، توصیه نمی شود.

قرص لوزارتان با سه دوز : ۲۵ میلی گرم ، ۵۰ میلی گرم و ۱۰۰ میلی گرم در دسترس است.

عوارضی که ممکن است لوزارتان ایجاد کند

اگر سن شما بین ۱۸ تا ۶۰ سال است و هیچ داروی دیگر مصرف نمی کنید، یا هیچ بیماری دیگری ندارید، عوارض جانبی که احتمالاً تجربه خواهید کرد عبارتند از:

 • سرگیجه
 • گرفتگی بینی
 •  عفونت در مجاری هوایی فوقانی (سرماخوردگی)
 •  کمردرد

اسهال ، خستگی و پایین بودن قند خون نیز در افراد مبتلا به دیابت نوع دو که لوزارتان مصرف می کنند گزارش شده است.سرفه مداوم (اگرچه خطر سرفه با لوزارتان کمتر از مهار کننده های ACE مانند کاپتوپریل است).به ندرت ممکن است باعث ایجاد آنژیوادم شود ( تورم لایه های عمیق پوست که در صورت تأثیر بر گلو می تواند سلامتی را تهدید کند).ممکن است سطح پتاسیم را در بدن افزایش دهد. به طور کلی ، نباید با مکمل های پتاسیم یا سایر داروهایی که پتاسیم را نگه می دارند تجویز شود. سطح پتاسیم ممکن است نیاز به نظارت مداوم داشته باشد.

دوز لوزارتان ممکن است در افراد مبتلا به بیماری کبد نیاز به کاهش داشته باشد.

لوزارتان در دوران بارداری

نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر خانمی در حین مصرف لوزارتان ناخواسته باردار شود ، باید بلافاصله مصرف آن را قطع کند. زیرا داروهایی مانند لوزارتان می تواند باعث آسیب یا مرگ جنین در حال رشد شود.

خطرات احتمالی مصرف لوزارتان

خطر بروز نارسایی حاد کلیه در افرادی که این دارو را مصرف می کنند وجود دارد. افرادی که عملکرد کلیه آنها به فعالیت سیستم رنین-آنژیوتانسین (که شامل هورمون آنژیوتانسین II است) وابسته است ، مانند افرادی که دچار تنگی شریان کلیوی ، بیماری مزمن کلیه ، نارسایی احتقانی قلب شدید یا کمبود آب بدن هستند ، بیشتر در معرض خطر هستند. عملکرد کلیه باید به طور دوره ای در این افراد کنترل شود. در افرادی که کاهش قابل توجهی در عملکرد کلیه دارند ، احتمالاً لازم باشد مصرف لوسارتان را قطع کنند.

توجه: به طور کلی ، افراد سالمند یا کودکان ، افرادی که دارای شرایط سلامتی خاصی هستند (مانند مشکلات کبدی یا کلیوی ، بیماری های قلبی ، دیابت ، تشنج) یا افرادی که داروهای دیگری مصرف می کنند بیشتر در معرض عوارض جانبی گسترده تری هستند.لوزارتان ممکن است باعث افت فشار خون شود ، به ویژه هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته یا دراز کشیده به حالت ایستاده. این ممکن است باعث سرگیجه شود و خطر زمین خوردن را افزایش دهد. اگر این اتفاق برای شما افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

اگر پاها ، مچ پا یا دستتان دچار تورم شد ، یا افزایش وزن غیرقابل توجیهی داشتید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. زیرا ممکن است نشانه کار نکردن کلیه ها باشد.
losartan50 برای کاهش فشار خون
losartan50 برای کاهش فشار خون

نکات

می تواند با غذا یا بدون غذا استفاده شود.این دارو میتواند عملکرد کلیه را در برخی افراد بهبود بخشد. افرادی که با این دارو درمان می شوند ،باید به اندازه کافی مایعات و آب مصرف کنند و سطح الکترولیت نرمال داشته باشند. قبل از شروع مصرف این دارو اطمینان حاصل کنید که آب کافی به بدنتان می رسد. چرا که مصرف آن ممکن است باعث کاهش قابل توجه فشار خون در افرادی شود که در هنگام شروع دارو از کمبود آب یا کم شدن نمک برخوردار هستند. کمبود آب بدن یا عدم تعادل الکترولیت باید قبل از شروع دارو اصلاح شود.مقدار دوز لوزارتان بسته به نحوه پاسخ به آن نیاز به تنظیم دارد.

ممکن است با داروهای دیگری که برای کاهش فشار خون نیز استفاده می شوند (مانند دیورتیک ها) تجویز شود.

دیورتیک ها و نارسایی قلبی
دیورتیک ها و نارسایی قلبی

 پاسخ و اثربخشی

در سطح اوج خود ، لوزارتان ۸۵٪ از اثرات آنژیوتانسین II را مهار می کند و ۲۵ تا ۴۰٪ این مهار به مدت ۲۴ ساعت ادامه دارد. ممکن است یک هفته طول بکشد تا اثرات قابل توجهی در کاهش فشار خون یا کلیه مشاهده کنید. حداکثر اثرات آن در ۳ تا ۶ هفته رخ می دهد. هیچ تأثیری در بازگشت داروی لوزارتان مشاهده نشده است.اثرات لوزارتان ممکن است در افرادی که دچار کمبود آب بدن هستند افزایش یابد.

از مدیریت فشار خون بالا در منزل بیشتر بدانید

 تداخلات دارویی

داروهایی که با لوسارتان تداخل می کنند ممکن است اثر آن را کاهش دهند. بر مدت زمان اثر آن تأثیر بگذارند. عوارض جانبی را افزایش دهند یا در صورت مصرف با آن اثر کمتری داشته باشند. تعامل بین دو دارو همیشه به این معنی نیست که شما باید یکی از داروها را قطع کنید. در مورد چگونگی کنترل تداخلات دارویی با متخصص قلب و عروق صحبت کنید.

داروهای رایج که ممکن است با لوسارتان تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • آلیسکیرن
 • آمیفوستین
 • ضد تشنج ، مانند فنوباربیتال
 • عوامل ضد قارچی مانند فلوکونازول
 • عوامل ضد روان پریشی (ممکن است باعث کاهش فشار خون شود) ، مانند آریپیپرازول یا کلوزاپین
 • آسپرین
 • آزاتیوپرین
 • بوپروپیون
 • سیکلوسپورین
 • داروهای مدر ، مانند آمیلوراید
 • هپارین
 • لوودوپا
 • لیتیوم
 • NSAID ها مانند ایبوپروفن ، دیکلوفناک یا ناپروکسن
 • سایر ARB ها (مانند کندزآرتان یا ایربسارتان) یا مهار کننده های ACE (مانند کپتوپریل یا لیزینوپریل)
 • بازدارنده های فسفودی استراز-5 ، مانند سیلدنافیل
 • مکمل های پتاسیم
 • آرام بخش ها ، مانند تمازپام و زولپیدم
 • تریموپریم

افرادی که دیابت دارند در صورت مصرف داروی دیابت ، از جمله انسولین ، لوسارتان همچنین ممکن است باعث کاهش سطح قند خون ، بیش از حد انتظار شود. بنابراین لازم است این افراد بیش از گذشته، بر مقدار قند خون خود نظارت داشته باشند.

توجه داشته باشید که این لیست همه گیر نیست و فقط داروهای رایج را شامل می شود که ممکن است با لوسارتان تداخل داشته باشند. برای داشتن لیست کاملی از تداخلات ، باید به اطلاعات تجویز شده برای لوسارتان مراجعه کنید.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم دکتر من ۲۱ سالمه، جنسیت مذکر و مدتی ۲ عدد قرص پروپرانول ۲۰ مصرف می کردم فشارم ۱۶ بود ولی بعد مصرف ۱۲ شد ولی الان که امتحان دانشگاه دارم احساس می کنم حافظه بلند مدتم کاهش پیدا کرده راهکار شما چیست؟ و از نظر اکو و نوار و ... هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   سلام اگر برای فشار داروی پروپرانولول مصرف میکردید میتونید با داروهای دیگه جایگزین کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر