متخصص قلب در تهران

فشار خون بالا در بارداری چگونه کنترل و درمان می شود؟

فشار خون بالا در بارداری همیشه خطرناک نیست، اما گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد عوارض جدی برای مادر و جنین در حال رشد شود. بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تعداد زنان مبتلا به فشار خون در ایران در حال افزایش است.

وقتی فشار خون بالا دارید، یعنی فشار خون در عروق خونی یا سرخرگ‌های شما بالا است. نحوه‌ی ثبت فشار خون به این ترتیب است: مثلاً 85/140 میلیمتر جیوه، که خوانده می‌شود «140 روی 85». فشار خون بر حسب میلیمتر جیوه بیان می‌شود و عدد اول یا عدد بالا فشار خون سیستولی شماست، یعنی فشار شریانی شما در هر بار کار قلب. عدم دوم یا عدد پایین، فشار خون دیاستولی شماست، یعنی فشار شریانی شما در زمان استراحت قلب بین دو ضربان.

فشار خون ما زمان اضطراب یا استرس، مانند زمان‌هایی که عجله داریم، افزایش پیدا می‌کند. برای بعضی افراد دیدن دکتر یا ماما استرس‌زا است. در دوران بارداری بسیار مهم است که حتماً زمان کافی برای بررسی‌های پیش از تولد در نظر بگیرید تا ریلکس باشید و فشار خونتان هم بالاتر از حد نرمال نرود.

اگر به عنوان مثال، وقتی به کلینیک می‌روید فشار خونتان بالا است اما وقتی ماما فشار شما را در خانه می‌گیرد همه چیز نرمال است، دچار مشکلی به نام «سندروم روپوش سفید» یا «فشار خون مربوط به روپوش سفید» هستید؛ یعنی بالا رفتن فشار خون در اثر استرس دیدن پزشک و بیمارستان و …

علل فشار خون بالا در بارداری

بر اساس اطلاعات موسسه ملی قلب ریه و خون (NHLBI)، دلایل متعددی برای فشار خون در زمان بارداری وجود دارد. این دلایل عبارت اند از:

 • افزایش وزن یا چاقی
 • بی تحرکی
 • سیگار کشیدن
 • نوشیدن الکل
 • حاملگی اول
 • سابقه خانوادگی فشار خون بالا در زمان بارداری
 • بارداری بیش از یک بچه (دوقلو یا سه قلو…)
 • سن بالای 40 سال در حاملگی

فشار خون بارداری

علائم فشار خون بالا در بارداری

بسیاری از زنانی که در دوران بارداری فشار خون بالا دارند نشانه‌ای ندارند و به همین دلیل است که توصیه می‌شود به طور منظم فشار خون خود را نزد پزشک یا ماما در دوران بارداری اندازه‌گیری کنید. آزمایش ادرار برای تشخیص پره‌اکلامپسی از روی پروتئین ادرار هم بسیار مهم است.

با این حال، یک سری نشانه‌هایی وجود دارد که باید خیلی مراقب آن‌ها باشید چون می‌توانند نشانه‌های پره‌اکلامپسی باشند. در صورتی که هرکدام از این نشانه‌ها را داشتید باید به طور اورژانسی به پزشک یا ماما مراجعه کنید تا فشار خون و تست ادرار شما از نظر وجود پروتئین بررسی شود. این نشانه‌ها عبارتند از:

 • سردرد شدیدی که از بین نمی‌رود.
 • مشکلات بینایی، مانند تاری دید یا دیدن نقاط نورانی جلوی چشم
 • درد شکم یا معده. درد مربوط به پره‌اکلامپسی معمولاً در بخش بالایی شکم، دقیقاً زیر دنده‌ها، و به خصوص در سمت راست ظاهر می‌شود.
 • استفراغ دیرهنگام در بارداری (نه تهوع صبحگاهی اوایل بارداری)
 • تورم یا پف کردن ناگهانی دست‌ها، پاها یا صورت.
 • خیلی نمی‌توانید تحرک جنینتان را حس کنید.
 • احساس کسالت

توجه: تورم یا پف کردن پاها، دست‌ها و صورت (اِدِم) در بارداری‌های طبیعی امری رایج است یعنی اکثر زنانی که این نشانه را دارند، دچار پره‌اکلامپسی نیستند اما چنین حالتی در پره‌اکلامپسی شدیدتر می‌شود. بنابراین در صورت تشدید تورم دست‌ها، صورت یا پاها سریعاً به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

عوامل خطرساز برای ایحاد فشار خون بالا در زمان بارداری

سبک زندگی ناسالم ممکن است باعث ایجاد فشار خون بالا در بارداری شود. اضافه وزن یا چاقی و بی تحرکی از عوامل خطرساز اصلی ایجاد فشار خون هستند.

احتمال بروز فشار خون  در زنانی که اولین حاملگی خود را تجربه می کنند بیشتر است. خوشبختانه احتمال ایجاد این وضعیت در حاملگی های بعدی این زنان کمتر است.

زنانی که چند  نوزاد همزمان باردار هستند بیشتر در معرض خطر فشار خون هستند زیرا این زنان فشار و استرس بیشتری را نیز متحمل می شوند.

یکی دیگر از عوامل خطر ساز، سن حاملگی است. زنان حامله بالای 40 سال بیش از دیگران در معرض خطر هستند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی جامعه طب باروری، استفاده از فناوری های کمکی برای باردای مانند IVF، می توانند باعث افزایش احتمال ابتلا به فشار خون بالا در بارداری شوند.

انواع بیماری های فشار خونی مرتبط با حاملگی

✅ فشار خون مزمن

گاهی اوقات زنان قبل از حاملگی مبتلا به فشار خون هستند، این ممکن است به عنوان فشار خون بالا مزمن شناخته شود و معمولا با داروهای فشار خون درمان می شود. هم چنین پزشکان افزایش فشار خونی را که در 20 هفته اول بارداری ممکن است رخ دهد، فشار خون مزمن در نظر می گیرند.

✅ فشار خون وابسته به حاملگی

فشار خون وابسته به حاملگی بعد از هفته 20 در بارداری رخ می دهد. این نوع از فشار خون معمولا بعد از زایمان بهبود می یابد و بیشترین عوارضی که در این نوع از فشار خون  مشاهده می شود احساس وضع حمل کاذب است.

✅ فشار خون مزمن همراه با پره اکلامپسی

نوعی دیگر از فشار خون مزمن است که در آن زنان حامله قبل از باردار شدن مبتلا به فشار خون بالا هستند، سپس عوارض دیگری در طول مدت بارداری به آن اضافه می شود (مانند دفع پروتئین از ادرار).

فشار خون بارداری

اندازه گیری فشار خون در زمان بارداری

فشار خون اندازه گرفته شده به صورت یک کسر نوشته می شود: فشار خون سیستولی به روی فشار خون دیاستولی

عدد بالایی نشان دهنده فشار خون سیستولی است، که فشار وارده بر شریان های قلبی هنگام منقبض شدن عضلات قلب برای پمپاژ خون را نشان می دهد. عدد پایینی نشان دهنده فشار خون درون قلب هنگام دوره استراحت قلب است.

فشار خون عادی در دوران باردای یه چه معناست؟

برای تعیین فشار خون عادی در طول دوران بارداری، پزشک میزان فشار خون در اولین ملاقات را به عنوان مقدار پایه ی فشار خون در نظر می گیرد. سپس پزشک فشار خون شما را در ملاقات های بعدی اندازه می گیرد.

فشار خون عادی معمولا در حدود 120/80 mmHg است.

 فشار خون بالا در باردای به چه معناست؟

اگر فشار خون بالای 140/90 mmHg باشد، یا افزایش فشار خون بیشتر از 15 mmHg، از مقداری که در دوران قبل از بارداری اندازه گرفته شده، باشد به معنای فشار خون  بارداری است.

از ابتدای حاملگی (معمولا از هفته پنچم) تا انتهای سه ماهه دوم حاملگی ممکن است شاهد کاهش فشار خون در فرد حامله باشیم. به این دلیل که هورمون های دوران بارداری می توانند باعث اتساع عروق شوند که این امر موجب کاهش مقاومت عروق در برابر جریان خون می شود.

فشار خون پایین در دوران بارداری به چه معناست؟

برای کاهش فشار خون در طی بارداری تعریف عددی خاصی وجود ندارد اما نشانه های کاهش فشار خون در طی بارداری عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • تهوع
 • احساس ضعف
 • پوست سرد

فشار خون

تغییرات فشار خون در دوران بارداری

در دروان بارداری ممکن است فشار خون زن حامله افزایش یا کاهش یابد و و دوباره به سطح عادی در دوران بارداری برگردد. علل این پدیده عبارتند از:

افزایش مقدار خون زن حامله: بر اساس تحقیقات، حجم خون در زنان حامله تا 45 درصد افزایش می یابد. این مقدار خون اضافی باید توسط قلب به تمام بدن پمپ شود.

بطن چپ (قسمتی از قلب که بخش اعظم پمپار خون را انجان می دهد) ضخیم تر و بزرگتر می شود: بزرگ شدگی بطن چپ یک تغییر موقت برای افزایش توان پمپاژ قلب است تا بتواند مقدار خون اضافی را به تمام بدن پمپ کند.

در دوران بارداری کلیه ها مقدار بیشتری هورمون وازوپرسین ترشح می کنند. این هورمون باعث افزایش حجم آب بدن می شود. 

در بیشتر موارد، فشار خون در دروان بارداری بعد از زایمان بهبود میابد. در مواردی که فشار خون بالا باقی می ماند پزشکان با استفاده از دارو درمانی فشار خون را به مقدار عادی اولیه برمی گردانند.

نکاتی برای اندازه گیری فشار خون در دوران بارداری

راه های زیادی برای اندازه گیری فشار خون در دوران بارداری وجود دارد. بعضی از این راه ها در شرح ذیل ذکر شده اند:

یک دستگاه مانیتور فشار خون از داروخانه تهیه کنید. این دستگاه ها بر روی مچ یا بازوی شما بسته می شوند. برای اینکه مطمئن شوید مقداری که اندازه گیری می کنید صحیح است، این دستگاه را با خود به مطب پزشک ببرید تا پزشک اطلاعات مانیتور شده را با اطلاعات خود مقایسه کند.

برای تعیین دقیق تر فشار خون به صورت روزانه، در یک ساعت معین فشار خون خود را اندازه گیری کنید. برای این کار لازم است تا در حالتی بنشینید که پاها صاف است و خمیده نیست. به طور معمول برای اندازه گیری فشار از یک دست استفاده کنید.

در صورتی که در فاصله های زمانی 4 ساعته مقدار فشار خونی که اندازه گیری کردید مکرر و با دفعات زیاد، بالا بود و یا اگر هر یک از علائم افزایش فشار را در خود حس کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض فشار خون بالا در بارداری

اگر فشار خون طی 20 هفته مداوم در دوران باردای بالا باقی بماند عوارض مختلفی مانند پره اکلامپسی ممکن است به وجود بیاید.

این یک قانون است که هرچه فشار خون شما بالاتر باشد، شما و نوزادتان در معرض ریسک بزرگ‌تری هستید.

فشار خون خفیف تا متوسط

اگر فشار خون شما در حد خفیف تا متوسط باقی بماند و دچار پره‌اکلامپسی نشوید، خطر کمی وجود دارد. اکثر زنانی که در دوران بارداری فشار خون بالا دارند، در حقیقت فشار خونشان به صورت خفیف تا متوسط بالا رفته است. با این حال بسیار مهم است که در دوران بارداری، فشار خون و ادرار شما مرتباً چک شود تا هرگونه نشانه‌ای از پره‌اکلامپسی سریعاً آشکار شود.

پره اکلامپسی چیست؟

شرایطی که باعث ایجاد آسیب های جدی در بعضی از اعضای بدن مانند کلیه ها و مغز می شود. پره اکلاکپسی همچنین به عنوان یک نوع مسمومیت خون شناخته می شود. به پره اکلامپسی که همراه تشنج باشد اکلامپسی می گویند.

مراقبت کامل قبل از زایمان مانند ملاقات های مرتب با پزشک، می تواند باعث تسهیل در تشخیص علائم پره اکلامپسی شود. علائم پره اکلامپسی عبارتند از:

 • وجود پروتئین در نمونه ادرار
 • تورم غیر عادی در دست ها و پاها
 • سردرد مداوم

خطراتی که شما را به عنوان مادر تهدید می‌کند عبارتند از:

 • افزایش احتمال سکته
 • آسیب کلیه‌ها و کبد
 • افزایش ریسک لخته شدن خون
 • افزایش ریسک خونریزی شدید از جفت
 • احتمال تشنج، در صورتی که پره‌اکلامپسی ایجاد شود

خطرات مربوط به نوزاد شما عبارتند از:

 • افزایش احتمال رشد ضعیف
 • افزایش شانس تولد زودرس
 • افزایش احتمال مرگ جنین و مرده به دنیا آمدن نوزاد

مشکلات مربوط به فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا شما و نوزادتان را در معرض خطر بیش‌تری قرار می‌دهد:

 • زایمان زودرس، یعنی زایمان قلب از هفته‌ی 37 بارداری
 • نیاز به سزارین
 • ایجاد مشکل در رشد جنین
 • قطع ناگهانی جفت
 • پره‌اکلامپسی و اکلامپسی

فشار خون پایین هم می‌تواند مشکلاتی در بارداری ایجاد کند. مطالعه‌ای در سال 2012 نشان داده است که فشار خون پایین در زنانی ایجاد می‌شود که قبل از بارداری هم چنین مشکلی داشته‌اند. طبق نتایج این مطالعه، زنانی که فشار خون پایین آن‌ها همچنان در بارداری ادامه پیدا می‌کند به احتمال بیش‌تری دچار تهوع، استفراغ، خونریزی واژینال، و کم‌خونی می‌شوند.

زایمان زودرس

سندرم HELLP

HELLP، یک سرواژه به معنای hemolysis (همولیز یا تحلیل گلبول های قرمز)، elevated liver enzymes (افزایش آنزیم های کبدی)  و low platelet count (کاهش تعداد پلاکت ها) می باشد. این سندرم یک شرایط جدی و خطرناک است که می تواند یکی از عوارض پره اکلامپسی هم باشد.

علائم سندرم HELLP عبارتند از تهوع، استفراغ، سردرد و درد در قسمت بالای شکم. از آن جایی که این سندرم یک وضعیت اورژانسی و خطرناک محسوب می شود و می تواند اعضای حیاتی بدن را مختل کند اگر زن بارداری دچار این وضعیت شود اقدامات اولیه برای  بیمار باید انجام شود.

پیشگیری از فشار خون بالا در زمان حاملگی

عوامل خطرسازی که معمولا در بروز فشار خون بالا نقش دارند مانند، چاقی و سابقه فشار خون، به وسیله ورزش و رژیم غذایی مناسب می توانند کنترل شوند. هر چند که در دوره حاملگی افزایش وزن اجتناب ناپذیر است اما با این حال توصیه می شود که زنان حامله در مورد مقدار افزایش وزن مناسب که به سلامتی آن ها لطمه نمی زند با پزشک خود مشورت نمایند.

راهنمایی های تغذیه ای برای زنان حامله از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای این کار باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا در هنگام برنامه ریزی برای رژیم غذایی شما قد و وزن شما را نیز مد نظر قرار دهد.

در هنگام حاملگی علاوه بر تغییرات جسمی و روانی بدن فرد دچار تغییرات هورمونی نیز می شود که این امر موجب ایجاد استرس می شود در نتیجه مدیریت فشار خون در این افراد سختتر است. برای همین زنان حامله باید از روش های کاهش استرس مانند یوگا و روش های تعمقی (meditation) استفاده کنند.

مراجعه به پزشک

درمان فشار خون بالا در بارداری

بعضی از روش های سنتی درمان فشار خون می توانند باعث بروز مشکلاتی در زنان حامله شوند. بر اساس اطلاعات به دست آمده، مصرف داروهای زیر برای درمان فشار خون در هنگام بارداری ممنوع است.

 • مهار کننده های ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین)
 • مهار کننده های رنین
 • دارو های مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین

این داروها در حالت معمول از طریق جریان خون به بدن جنین در حال رشد می رسند و می توانند اثرات مخربی بر سلامتی جنین بگذارند. هم چنین این داروها می تواند باعث رقیق شدن خون شوند و در نتیجه توانایی مادر برای حمل بچه کم می شود.

متیل دوپا و لابتولول هر دو داروهایی هستند که برای کنترل فشار خون بالا در بارداری قابل استفاده هستند و هیچ خطری ندارند.

انجام سونوگرافی در دوران بارداری به پزشک کمک می‌کند از سالم بودن و رشد نرمال جنین اطمینان حاصل کند. داروها هم بر اساس نوع و شدت فشار خون شما تجویز می‌شود. به عنوان مثال افرادی با فشار خون پایین احتمالاً نیازی به مصرف دارو ندارند اما پزشک از آن‌ها می‌خواهد هنگام بلند شدن برای جلوگیری از سقوط حتماً احتیاط را رعایت کنند. در موارد شدیدتر نیاز است که:

 • مایعات و به خصوص آب بیش‌تری بنوشید.
 • جوراب‌های فشارنده‌ی طبی بپوشید.
 • نمک بیش‌تری مصرف کنید.
 • کمتر بایستید.
 • وقتی می‌ایستید به طور متناوب استراحت کنید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۳۱ساله باسابقه فشارخون دربارداری قبل الان از۱۹هفته بازم فشارم گفتن بالاست گفتن روزی ۳تامتیل دوپاو هرروز آمپول هپارین ۵۰۰۰بزنم گفتن احتمالن باید بارداری رو خاتمه بدی خاستم ببینم چکارکنم که فشارم کنترل باشه ومشکلی برای خودم وبچم بوجود نیاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش)
   اگر با دارو فشارتون کنترل باشه و عوارضی مثل دفع پروتیین و اختلالات خونی نداشته باشین نیاز به ختم بارداری نیست
 • تصویر کاربر لیا جمعه ۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،من ۳۸سالمه دو هفته پیش یک بار فشارم ۱۵ و یه بار ۱۶بوده من معمولا فشارم ۱۳روی ۸هست به دکتر قلب مراجعه کردم اکو گرفتن گفتن قلبم کاملا سالمه آزمایشهای روتین هم موردی نداشت ،الان قرص پروپرانول ۲۰هر ۱۲ساعت ۱عدد و قرص لورار ۲۵هر ۱۲ساعت نصف تجویز کردن من به فاصله زمانی ۲ساعت از هم میخورم یعنی پروپرانول ساعت ۹ لوزار ۱۱موردی پیش نمباد ؟دوز دارو زیاد نیست ؟ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام در صورتی که فشارتون کنترل شده و افت یا افزایش فشار ندارید به همین صورت ادامه بدید
 • تصویر کاربر نازگل شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من ۲۶ هفته باردارم و هر موقع میرم مطب پزشکم برای ویزیت فشارم نرماله اما اکثرا تو خونه بعد خوردن چیزی خصوصا شبا یهو حالم بد میشه و گرمم میشه و یه حس ضعف و بیحالی میاد سراغ طوری که فقط میخوام تو هوای خنک دراز بکشم تا بلکه بتونم بهترنفس بکشم و نگرانم نکنه یه تایم هایی یهو فشارم بالا میره میشه راهنماییم کنید که باید چیکار کنم تا مطمئن بشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ممکنه علایم مربوط به رفلاکس معده باشه ، ولی بهتره که برای اطمینان از فشار خون هولتر فشار خون انجام بدید
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام من 41 سالمه الان ب مدت چهار ماه هستش که سر گیجه ناگهانی دارم تمام تست ها رو انجام دادم ام ار ای مغز هم انجام دادم تست گوش و گوش میانی هم انجام دادم میگن مشکلی ندارم و بهم گفتن از طریق قلب وعروق پیگیری کنم وقتی فشارم میره بالا سرگیجه میگیرم لطفا راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام هولتر ۲۴ ساعته فشار خون و اکو انجام بدید اگر متوسط فشار ها بالا بود ، داروی فشار باید مصرف کنید ،
 • تصویر کاربر Ahd جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید .من پسر 19ساله هستم .یک چند وقتیه به طور اتفاقی فهمیدم گه گاهی اوقات فشارم بالا میرود.الان یک ۱ ماهی هست که شب ها بیشتر فشارم بالا میرود ولی هر شب هم نیست.تپش قلب میگیرم و فشار میشه ۱۴ یا ۱۵ هست و حتی در مواقعی که فشار طبیعی دارم بیشتر اوقات ضربان بالایی حدودا ۹۵ دارم.کمی درد در قفسه سینه سمت چپ احساس میکنم .رفتم متخصص قلب ازمایش چربی غیره خوب بود.فشارمو گرفتم ۱۴ بود اکو هم گرفتن گقتن که یساخاتار قلبت مشکل نداره و این ممکن است فشار خون ارثی باشه .حالا بهم گفتم که برای ۲ ماه باید هر روز یه قرص انژیپول پیوسته رهش ۴۷/۵ بخورم .ولی من هروز که فشار خون نمیگیرم .الان میخوام بدونم حتی اون روز هایی هم که فشار خونم طبیعی هست باید قرص رو بخورم یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام حتما تست تیرویید بدید ، اگه نرمال بود ،حتما هولتر فشار بگیرید و یا در غیر اینصورت یک هفته هر روز صبح و شب فشارتون را اندازه بگیرید و بعد بر اساس اون قضاوت کنیم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  آیا فشارخون بالایرگیجه شدی به وجودمیاورد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  18 سال است فشار خون دارم اوایل متیل دوپا و تریامترن اچ میخوردم 12 سال
  مدتیست لوزارتان مصرف میکنم و فشار عادی من 17 شده و بعضا تا 25 هم بالا میرود
  لطفا راهنمایی فرمایید
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام دادوی شما کافی نیست حتما نیاز به تغییر دارو وبررسی دارید ، به پزشک مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   دارو
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر mahdi دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام.من ۱سال هست که داروی فشار خون لوزارتان ۵۰ صبح و یکی شب.تو طول روز فشارم ۱۱ هست ولی شب که میشه اگه شام دیرتر مصرف کنم فشارم میره بالای ۱۵ حتی با اینکه دارو مصرف کرده باشم.ولی همین که شام میخورم فشارم سریع میاد پایین وتا صبح نرماله.نوار قلب .اکو گرفتم گفتن قلبت سالمه.ایا نیاز به مراجعه دوباره به پزشک دارم یا خیر.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام قرص لوزار شب را عصر بخورین اگه بهتر نشد ، هولتر فشار انجام بدین

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سوال خانوم دکتر من ۲۴سالمه و سابقه ی بیماری ندارم ولی کبد چرب دارم.من سه ساله سیگار میکشم
  چند وقته تنگی نفس پیدا کردم یعنی دو هفته میشه فکر میکنم دکتر رفتم بخاطر کرونا ترسیدم فکر کردم کروناس ک فهمیدم عفونت دستگاه تنفسی است که دکتر گفت با توجه به حرف ها و توضیحات من ک دارو دادن خیلی بهتر شدم خیلی
  دو مشکل دارم شب ک میشه نمیتونم راحت بخوابم اما وقتی خوابم ببره تنگی نفس ندارم دیگه راحت میخوابم
  مشکل دیگه این ک تند تند نمیتونم کار کنم نفس کم میارم مثلا قبلا خونه رو تو ی ساعت جمع میکردم این اواخر ک سیگار میکشیدم ریه ام درد میکرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نفس سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  باسلام خواهر من سرطان پیشرفته تخمدان داره توی پاهاش لخته خون ایجاد شده نمیتونن براش هپارین بزنن چون پلاکتش پایین الان روزی دوتا امپول انکسوپارین 6000 میزنه تنگی نفس شدید داره و داءم خلط بالا میاره و حالت تهوعش به رنگ سبز یا سیاه هست به خاطر کرونا نمیتونیم ببریمش بیمارستان خیلی داره اذیت میشه خانم دکتر خواهش میکنم به نظرتون چیکار میشه کرد میتونیم بیاریم مطب شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   CBC-Na-K -BUN - Cr -pltازمايشات
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر