متخصص قلب در تهران

عوامل ایجاد سوراخ قلب در بزرگسالان

سوراخ قلب در بزرگسالان ، بر اساس مشکلات ساده و مادرزادی در بافت بدن هستند. بیماری های قلبی مادرزادی، مشکلاتی در ساختار این بافت هستند که در حین تولد همراه فرد بوده و می توانند گردش خون نرمال در قلب را تغییر دهند.

قلب شما دو بخش دارد و توسط یک دیوار میانی به نام سپتوم به دو قسمت تقسیم شده است. با هر ضربان قلب، سمت راست قلب شما، خونی که اکسیژن زیادی ندارد را از بدن دریافت کرده و آن را به سمت ریه ها پمپاژ می کند. از طرفی سمت چپ قلب، خون مملو از اکسیژن را از ریه ها گرفته و آن را به نواحی مختلف بدن پخش می کند.

دیواره سپتوم از ترکیب شدن خون موجود در دو سمت راست و چپ قلب جلوگیری می کند. با این حال برخی از کودکان در حالی به دنیا می آیند که در بالا یا پایین دیواره سپتوم آن ها سوراخی وجود دارد.

به سوراخ موجود در دیوار سپتوم بین دو اتاقک بالایی قلب، نقص دیواره بین دهلیزی (ASD) می گویند و به سوراخی در سپتوم بین دو اتاقک پایینی از عضله قلب نیز نقص دیواره بین بطنی (VSD) می گویند.

نقص دیواره بین دهلیزی و بطنی در افراد این اجازه را می دهند که خون از سمت راست به چپ و یا بلکعس جابجا گردد. بنابراین خون حاوی اکسیژن می تواند با خونی که اکسیژن ندارد ترکیب شود و در نتیجه مقداری خون حاوی اکسیژن به جای رسیدن به بافت های مختلف بدن، به سمت ریه ها پمپاژ خواهد شد.

در چند دهه گذشته تشخیص و درمان مشکل نقص دیواره بین دهلیزی و بین بطنی تا حد زیادی بهبود یافته است. کودکانی که بیماری قلبی مادرزادی ساده دارند می توانند زنده بمانند و یک زندگی نرمال، فعال و پر بهره را تجربه کنند چرا که عیب های قلبی آنان به شکل طبیعی از بین می رود و یا توسط پزشکان درمان می شود.

انواع سوراخ های داخل قلب بزرگسالان

نقص دیواره بین دهلیزی

در این حالت حفره مربوطه در بخشی از دیواره سپتوم است که دهلیز ها را از هم جدا می کند ( دو اتاقک بالایی قلب). این سوراخ اجازه رسیدن خون حاوی اکسیژن از چپ به سمت راست قلب را می دهد، در حالی که باید به بطن چپ منتقل گردد.

این بدان معناست که خون حاوی اکسیژن به جای این که بخواهد به نواحی مختلف بدن پمپاژ شود به سمت ریه ها ارسال می شود.

نقص دیواره بین بطنی

در این حالت حفره مربوطه در بخشی از سپتوم وجود دارد که دو بطن قلب را از هم جدا می کند (دو اتاقک پایینی قلب). این حفره باعث می شود خون به جای رفتن به آئورت و سپس خروج از بدن، از بطن چپ به بطن راست قلب منتقل شود.

چه عواملی منجر به ایجاد حفره در قلب می شوند؟

مادران کودکانی که با مشکل نقص دیواره بین بطنی و یا بین دهلیزی به دنیا می آیند معمولا به این فکر هستند که در حین دوره بارداری کاری کرده اند که منجر به بروز این مشکل در فرزند شده است. با این حال در اکثر موارد، پزشکان و متخصصین نمی دانند دقیقا چه عاملی منجر به شکل گیری سوراخ در داخل قلب می شود.

وراثت می تواند نقشی در شکل گیری برخی عیوب قلبی باشد. به عنوان مثال، احتمال به دنیا آمدن کودکان با سوراخ در قلب در والدینی که دارای عیب مادرزادی قلبی هستند بیشتر از افراد عادی است. به ندرت پیش می آید که بیش از یک فرزند در هر خانواده با عیب قلبی به دنیا بیاید.

کودکانی که مشکلات ژنتیکی از قبیل سندروم داون دارند، معمولا دارای عیوب مادرزادی قلبی هستند. نیمی از تمامی نوزادانی که با سندروم داون دست و پنجه نرم می کنند دارای عیوب قلبی در بدو تولد هستند.

سیگار کشیدن در حین دوران بارداری نیز با تعدادی از عیوب مادرزادی قلبی نظیر عیوب دیواره سپتوم مرتبط است.

تلاش دانشمندان برای پیدا کردن علل بروز عیوب قلبی در بدو تولد نوزادان ادامه دارد.

علائم سوراخ قلب در نوزادان چیست؟

تشخیص سوراخ قلب کودکان

نشانه ها و علائم سوراخ های بافت قلب چه هستند؟

نقص دیواره بین دهلیزی

گاهی اوقات صدای خاصی که از قلب شنیده می شود (heart murmur) تنها نشانه بیماری نقص دیواره بین دهلیزی است. با این حال، تمامی صداها و زمزمه های درون قلب نمی توانند نشانه مشکلات مادرزادی قلبی باشند. قلب بسیاری از کودکان سالم نیز این صداها را تولید می کند. پزشکان می توانند به صدای ضربان قلب گوش کنند و اینکه آیا نشانه مشکل قلبی خاصی است را مشخص نمایند.

با گذر زمان، اگر حفره دیواره دهلیزی بزرگ درمان نشود، حجم اضافی گردش خون در دهلیز راست می تواند منجر به آسیب قلبی و ریوی افراد شده و در نهایت نارسایی قلبی را به همراه داشته باشند. این اتفاق تا زمان بزرگسالی رخ نمی دهد. از جمله علائم سوراخ قلب و نشانه های نارسایی قلبی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • خستگی سریع در حین فعالیت های بدنی
 • انباشته شدن خون و مایعات در ریه ها
 • انباشته شدن مایعات در پا، مچ پا و زانوها

نقص دیواره بین بطنی

صدای خاص و غیر عادی قلب معمولا یکی از نشانه های مربوط به وجود سوراخ در دیواره بین بطن های قلب است و ممکن است اولین یا تنها نشانه این عیب قلبی باشد. صدای اضافی قلب یا همان مِرمِر معمولا در همان بدو تولد در نوزادان وجود دارد. با این حال ممکن است امکان شنیدن آن تا رسیدن نوزاد به 6 الی 8 ماهگی وجود نداشته باشد.

بیشتر نوزادانی که به تازگی با مشکل نقص دیواره بین بطنی به دنیا می آیند معمولا مشکلات مرتبط با علائم سوراخ قلب را ندارند. با این حال احتمال نارسایی قلبی در نوزادانی با حفره های متوسط یا بزرگ در سپتوم وجود دارد. علائم و نشانه های نارسایی قلبی معمولا در دو ماه اول عمر کودکان خود را نشان می دهند.

علائم و نشانه های مربوط به نارسایی قلبی در اثر نقص دیواره بین بطنی، مشابه با مواردی هستند که در بالا برای نقص دیواره دهلیزی ذکر کردیم، اما با این تفاوت که در نوزادی رخ می دهند.

مهمترین نشانه از نارسایی قلبی در نوزادی، داشتن مشکل در شیر خوردن و رشد ضعیف است. نشانه های حفره سپتوم بین بطنی پس از دوره نوزادی بسیار نادر هستند چرا که این عیب یا از نظر اندازه کاهش پیدا می کند و یا درمان می شود.

نحوه تشخیص سوراخ قلب در بزرگسالان

پزشکان معمولا وجود سوراخ قلب در بزرگسالان را طبق نتایج یک معاینه بدنی و یا آزمایش و پروسه های خاص تشخیص می دهند. یافته های آزمایش برای نقص دیواره بین دهلیزی معمولا واضح و مشخص نیستند و به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص در دوره کودکی یا حتی بزرگسالی اتفاق می افتد.

نقص دیواره بین بطنی (VSD) نوع خاصی از صدا را در قلب ایجاد می کند و به همین دلیل تشخیص آن معمولا در همان نوزادی امکان پذیر است.

پزشکان متخصص

پزشکانی که در حوزه تشخیص و درمان مشکلات قلبی فعال هستند، متخصصان قلب و عروق نامیده می شوند. متخصصان قلب و عروق کودکان می توانند به نوزادان و کودکانی که مشکل قلبی دارند کمک کنند. جراحان قلب عیوب قلبی را به کمک عمل جراحی برطرف می کنند.

معاینه فیزیکی

در یک معاینه بدنی، پزشک معالج به کمک گوشی مخصوص صدای قلب و یا ریه های کودک گوش می دهد. همچنین وی به دنبال نشانه های مربوط به عیوب قلبی از قبیل صدای خاص قلب (مِرمِر) و یا نشانه های نارسایی قلبی خواهد بود.

آزمایش های تشخیصی و پروسه های خاص

متخصص قلب و عروق شما ممکن است آزمایش های مختلفی را جهت تشخیص نقص دیواره بین دهلیزی و بطنی پیشنهاد کند. این آزمایش ها می توانند به پزشک در تشخیص محل و اندازه سوراخ قلب در بزرگسالان کمک کنند.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی (یا همان اکو) یک آزمایش بدون درد است که از امواج صوتی جهت ایجاد تصاویر محرک از قلب استفاده می کند. در حین این آزمایش، امواج صدا به سمت ساختار قلب حرکت کرده و باز خواهند گشت. یک رایانه امواج صوتی برگشتی را بر روی صفحه نمایش به تصویر تبدیل می کند.

آزمایش اکو به پزشک اجازه می دهد تا هرگونه مشکل در زمینه ساختار قلب و نحوه کارکرد آن را تشخص دهد.

اکوکاردیوگرافی یک آزمایش بسیار مهم برای تشخیص وجود سوراخ قلب در بزرگسالان و همچنین پیگیری وضعیت آن در آینده به حساب می آید. اکو می تواند مشکلات موجود در ساختار قلب و نحوه واکنش این عضله به مشکلات را نشان دهد. پزشک متخصص قلب کودک شما می تواند به کمک نتایج اکو، نیاز یا عدم نیاز به درمان را مشخص کند.

فیلم تشخیص حفره قلب از راه اکو مری

 

نوار قلب

نوار قلب یک آزمایش ساده و بدون درد است که می تواند فعالیت الکتریکی قلب را ضبط کند. این آزمایش نشان می دهد سرعت کار کردن قلب و ریتم آن (پایدار یا نامنظم) به چه صورت است. همچنین این آزمایش می تواند قدرت و زمان بندی سیگنال های الکتریکی را زمانی که از هر بخش قلب می گذرند ضبط کند.

آزمایش ای کی جی می تواند مشخص کند آیا اتاقکی در قلب بزرگ شده است یا خیر که همین موضوع در نهایت به تشخیص مشکل قلبی کمک خواهد کرد.

تهیه رادیولوژی از قفسه سینه

اشعه ایکس قفسه سینه نیز یک آزمایش بدون درد است که تصاویری از بافت های درون سینه نظیر قلب و ریه ها می سازد. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا قلب بزرگتر شده است و یا این که در داخل ریه ها گردش خون یا مایع اضافی وجود دارد یا خیر. این دو نشانه های نارسایی قلبی هستند.

پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر نشان می دهد چقدر اکسیژن در خون وجود دارد. برای این آزمایش، یک سنسور کوچک به انگشت دست یا پا متصل می شود. این سنسور می تواند به صورت تخمینی، میزان اکسیژن موجود در خون را مشخص کند.

کاتتریزاسیون قلبی

در حین کاتتریزاسیون قلبی، یک لوله باریک و انعطاف پذیر به نام کاتتر وارد رگ دست، زانو یا گردن فرد می شود و به سمت قلب هدایت خواهد شد.

یک ماده رنگی مخصوص به داخل کاتتر تزریق می شود تا وارد رگ خونی و یا دیواره قلبی شود. این رنگ به پزشک اجازه می دهد گردش خون در داخل قلب و رگ های خونی را به کمک تصاویر ایکس ری ببیند.

پزشکان قلب و عروق از کاتتریزاسیون قلبی جهت اندازه گیری میزان فشار موجود در داخل اتاقک های قلب و رگ های خونی نیز استفاده می کنند. این کار می تواند ترکیب شدن خون در بین دو سمت عضله قلب را برای پزشک مشخص کند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تبسم چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر حدود ۱ هفته هست ک درد مثل فشار رو قفسه سمت چپ اندازه کف دست رو قلبمو حس میکنم دقیقا پشت قفسه سینه همون نقطه درد میکنه وقتی گردنموچند دقیقه ب پایین یا بالا نگه میدارم انگار ی رگ پشت قفسه سینم کش میاددردمیکنه.ولی در دست و شانه جاها دیگه درد ندارم.۵ ۶ سال پیشم اکو کردم گفت دریچه قلبت یکم گشاده مادرزادی .ایا این ربط ب قلبم داره یا گرفتگی عضلانیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام علایمی که ذکر کردید بیستر گرفتگی عضلات هست
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم اریتمی قلبی داشت و پارکینسون . کرونا گرفت . بیمارستان بردیم گفتن رپید ای اف شده . قلبش بزرگ شده و آب اورده .آیا با خوردن داروهای ضد انعقاد و ضد آریتمی به اندازه طبیعی بر میگرده .
  چیکار کنم دچار سکته مغزی و ایست قلبی نشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام ور صورتی که داروی رقیق کننده مناسب مصرف کنند ، خطر سکته خیای کم هست ، ضربان باید با دارو کنترل بشهر، تست تیرویبد و بررسی عروق قلبی در صورت عدم انجام ، انجام بشه
 • تصویر کاربر - چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. همانطور که فرموده بودین برای مادرم که مریض شما هستند ۳ روز وارفارین را قطع کردیم و آزمایش مجدد PT را انجام دادیم. در مدیکو سنتر هم خدمتتان ارسال شد. جواب پی تی شامل: ptt 26; pt 22 ; pt control 12.5 ; inr 2.27 ; و همینطوز BUN 38.6 : کراتینین ۱/۴۲ ؛ کلسترول ۱۰۳ و اچ دی ال ۴۲ هست. ضمنا در حال حاضر هر روز یک عدد آتروواستاتین ۲۰ و قرص وارفارین ۶ روز در هفته به مقدار یک چهارم می خورند. ورم پاها هم مقداری بهتر شده است و فورزماید روزی ۲ عدد می خورند. لطفا راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   قرص وارفارین را پنج روز، یک چهارم بخورن ،دو هفته بعد ازمایش بدن
 • تصویر کاربر هوشنگ جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم علت اینکه من دو روزه سمت چپ سینه درد دارم وقتی که دراز میکشم درد ندارم ولی موقه ایستادن و نشستن درد دارم البته تنگی نفس ندارم ولی وقتی ایستاده هستم دردش زیاده دقیقا سمت چپ سینه لطفا علت و درمان رو بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ممکنه مربوط به ریه یا معده باشه ، اگه با راه رفتن تشدید میشه ممکنه علت قلبی داشته باشه ، حتما به متخصص قلب مراجعه کنید تا بیشتر بررسی بشید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  اگر جواب اکوی مری بفرستم براتون میشه تشخیص داد ببینم مشکل قلب چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام از روی اکو مشکل مشخص میشه و لی اقدام درمانی نیاز به معاینه وبقیه پارامترها داره
 • تصویر کاربر خ دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من 35 سالم هست چند وقت پیش(کمتر از یک ماه) نزدیک صبح با درد شدیدی در سمت راست قفسه سینه زیر سینه از خواب بیدار شدم با بیدار شدن و نشستن و راه رفتن و با گدشت زمان بهتر شد.ممکنه در این مورد راهنمایی کنید که علت این درد چه چیزی می تواند باشد؟ قلبی است یا گوارشی ؟ و بهتر است به کدام متخصص مراجعه کنم ؟ و چه آزمایشی انجام بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به نظر بیشتر گوارشی باشه ، اگه گوارش نبود بعد به متخصث قلب مراجعه کنید بخصوص اگه با فعالیت درد یا تنگ نفس پیدا میکنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   متخصص
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر منصوری جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  برای ضربان بالا چه داروی استفادکرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   بسته به علت ضربان متفاوت هست
 • تصویر کاربر مشاهده جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام من درسن دوازده سالگی بین بتن راستم سوراخ بود وعمل کردم اما بعد از مدتی که پیش دکتر رفتیم و اکو گرفت متوجه شدند که سوراخ ریزی هنوز وجود دارد الان نوزده ساله شدم اما این سوراخ ریز بسته نشده و خیلی می ترسم با تشکر از شما لطف کنید مرا راهنمایی کنید چون دکتری که پیشش می رم چیزی نمی گه فقط بهم میگه مسواک بزن با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر مشاهده سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   دکتر آرزوخسروی
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بر اساس اکو باید تصمیم بگیریم اگه همه چیز در اکو نرمال هست فقط سوراخ کمتر از ۵ میلی متر هست ، نیاز به کاری ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر