متخصص قلب در تهران

عوامل ایجاد سوراخ قلب در بزرگسالان

سوراخ قلب در بزرگسالان ، بر اساس مشکلات ساده و مادرزادی در بافت بدن هستند. بیماری های قلبی مادرزادی، مشکلاتی در ساختار این بافت هستند که در حین تولد همراه فرد بوده و می توانند گردش خون نرمال در قلب را تغییر دهند.

قلب شما دو بخش دارد و توسط یک دیوار میانی به نام سپتوم به دو قسمت تقسیم شده است. با هر ضربان قلب، سمت راست قلب شما، خونی که اکسیژن زیادی ندارد را از بدن دریافت کرده و آن را به سمت ریه ها پمپاژ می کند. از طرفی سمت چپ قلب، خون مملو از اکسیژن را از ریه ها گرفته و آن را به نواحی مختلف بدن پخش می کند.

دیواره سپتوم از ترکیب شدن خون موجود در دو سمت راست و چپ قلب جلوگیری می کند. با این حال برخی از کودکان در حالی به دنیا می آیند که در بالا یا پایین دیواره سپتوم آن ها سوراخی وجود دارد.

به سوراخ موجود در دیوار سپتوم بین دو اتاقک بالایی قلب، نقص دیواره بین دهلیزی (ASD) می گویند و به سوراخی در سپتوم بین دو اتاقک پایینی از عضله قلب نیز نقص دیواره بین بطنی (VSD) می گویند.

نقص دیواره بین دهلیزی و بطنی در افراد این اجازه را می دهند که خون از سمت راست به چپ و یا بلکعس جابجا گردد. بنابراین خون حاوی اکسیژن می تواند با خونی که اکسیژن ندارد ترکیب شود و در نتیجه مقداری خون حاوی اکسیژن به جای رسیدن به بافت های مختلف بدن، به سمت ریه ها پمپاژ خواهد شد.

در چند دهه گذشته تشخیص و درمان مشکل نقص دیواره بین دهلیزی و بین بطنی تا حد زیادی بهبود یافته است. کودکانی که بیماری قلبی مادرزادی ساده دارند می توانند زنده بمانند و یک زندگی نرمال، فعال و پر بهره را تجربه کنند چرا که عیب های قلبی آنان به شکل طبیعی از بین می رود و یا توسط پزشکان درمان می شود.

انواع سوراخ های داخل قلب بزرگسالان

نقص دیواره بین دهلیزی

در این حالت حفره مربوطه در بخشی از دیواره سپتوم است که دهلیز ها را از هم جدا می کند ( دو اتاقک بالایی قلب). این سوراخ اجازه رسیدن خون حاوی اکسیژن از چپ به سمت راست قلب را می دهد، در حالی که باید به بطن چپ منتقل گردد.

این بدان معناست که خون حاوی اکسیژن به جای این که بخواهد به نواحی مختلف بدن پمپاژ شود به سمت ریه ها ارسال می شود.

نقص دیواره بین بطنی

در این حالت حفره مربوطه در بخشی از سپتوم وجود دارد که دو بطن قلب را از هم جدا می کند (دو اتاقک پایینی قلب). این حفره باعث می شود خون به جای رفتن به آئورت و سپس خروج از بدن، از بطن چپ به بطن راست قلب منتقل شود.

چه عواملی منجر به ایجاد حفره در قلب می شوند؟

مادران کودکانی که با مشکل نقص دیواره بین بطنی و یا بین دهلیزی به دنیا می آیند معمولا به این فکر هستند که در حین دوره بارداری کاری کرده اند که منجر به بروز این مشکل در فرزند شده است. با این حال در اکثر موارد، پزشکان و متخصصین نمی دانند دقیقا چه عاملی منجر به شکل گیری سوراخ در داخل قلب می شود.

وراثت می تواند نقشی در شکل گیری برخی عیوب قلبی باشد. به عنوان مثال، احتمال به دنیا آمدن کودکان با سوراخ در قلب در والدینی که دارای عیب مادرزادی قلبی هستند بیشتر از افراد عادی است. به ندرت پیش می آید که بیش از یک فرزند در هر خانواده با عیب قلبی به دنیا بیاید.

کودکانی که مشکلات ژنتیکی از قبیل سندروم داون دارند، معمولا دارای عیوب مادرزادی قلبی هستند. نیمی از تمامی نوزادانی که با سندروم داون دست و پنجه نرم می کنند دارای عیوب قلبی در بدو تولد هستند.

سیگار کشیدن در حین دوران بارداری نیز با تعدادی از عیوب مادرزادی قلبی نظیر عیوب دیواره سپتوم مرتبط است.

تلاش دانشمندان برای پیدا کردن علل بروز عیوب قلبی در بدو تولد نوزادان ادامه دارد.

علائم سوراخ قلب در نوزادان چیست؟

تشخیص سوراخ قلب کودکان

نشانه ها و علائم سوراخ های بافت قلب چه هستند؟

نقص دیواره بین دهلیزی

گاهی اوقات صدای خاصی که از قلب شنیده می شود (heart murmur) تنها نشانه بیماری نقص دیواره بین دهلیزی است. با این حال، تمامی صداها و زمزمه های درون قلب نمی توانند نشانه مشکلات مادرزادی قلبی باشند. قلب بسیاری از کودکان سالم نیز این صداها را تولید می کند. پزشکان می توانند به صدای ضربان قلب گوش کنند و اینکه آیا نشانه مشکل قلبی خاصی است را مشخص نمایند.

با گذر زمان، اگر حفره دیواره دهلیزی بزرگ درمان نشود، حجم اضافی گردش خون در دهلیز راست می تواند منجر به آسیب قلبی و ریوی افراد شده و در نهایت نارسایی قلبی را به همراه داشته باشند. این اتفاق تا زمان بزرگسالی رخ نمی دهد. از جمله علائم سوراخ قلب و نشانه های نارسایی قلبی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • خستگی سریع در حین فعالیت های بدنی
 • انباشته شدن خون و مایعات در ریه ها
 • انباشته شدن مایعات در پا، مچ پا و زانوها

نقص دیواره بین بطنی

صدای خاص و غیر عادی قلب معمولا یکی از نشانه های مربوط به وجود سوراخ در دیواره بین بطن های قلب است و ممکن است اولین یا تنها نشانه این عیب قلبی باشد. صدای اضافی قلب یا همان مِرمِر معمولا در همان بدو تولد در نوزادان وجود دارد. با این حال ممکن است امکان شنیدن آن تا رسیدن نوزاد به 6 الی 8 ماهگی وجود نداشته باشد.

بیشتر نوزادانی که به تازگی با مشکل نقص دیواره بین بطنی به دنیا می آیند معمولا مشکلات مرتبط با علائم سوراخ قلب را ندارند. با این حال احتمال نارسایی قلبی در نوزادانی با حفره های متوسط یا بزرگ در سپتوم وجود دارد. علائم و نشانه های نارسایی قلبی معمولا در دو ماه اول عمر کودکان خود را نشان می دهند.

علائم و نشانه های مربوط به نارسایی قلبی در اثر نقص دیواره بین بطنی، مشابه با مواردی هستند که در بالا برای نقص دیواره دهلیزی ذکر کردیم، اما با این تفاوت که در نوزادی رخ می دهند.

مهمترین نشانه از نارسایی قلبی در نوزادی، داشتن مشکل در شیر خوردن و رشد ضعیف است. نشانه های حفره سپتوم بین بطنی پس از دوره نوزادی بسیار نادر هستند چرا که این عیب یا از نظر اندازه کاهش پیدا می کند و یا درمان می شود.

نحوه تشخیص سوراخ قلب در بزرگسالان

پزشکان معمولا وجود سوراخ قلب در بزرگسالان را طبق نتایج یک معاینه بدنی و یا آزمایش و پروسه های خاص تشخیص می دهند. یافته های آزمایش برای نقص دیواره بین دهلیزی معمولا واضح و مشخص نیستند و به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص در دوره کودکی یا حتی بزرگسالی اتفاق می افتد.

نقص دیواره بین بطنی (VSD) نوع خاصی از صدا را در قلب ایجاد می کند و به همین دلیل تشخیص آن معمولا در همان نوزادی امکان پذیر است.

پزشکان متخصص

پزشکانی که در حوزه تشخیص و درمان مشکلات قلبی فعال هستند، متخصصان قلب و عروق نامیده می شوند. متخصصان قلب و عروق کودکان می توانند به نوزادان و کودکانی که مشکل قلبی دارند کمک کنند. جراحان قلب عیوب قلبی را به کمک عمل جراحی برطرف می کنند.

معاینه فیزیکی

در یک معاینه بدنی، پزشک معالج به کمک گوشی مخصوص صدای قلب و یا ریه های کودک گوش می دهد. همچنین وی به دنبال نشانه های مربوط به عیوب قلبی از قبیل صدای خاص قلب (مِرمِر) و یا نشانه های نارسایی قلبی خواهد بود.

آزمایش های تشخیصی و پروسه های خاص

متخصص قلب و عروق شما ممکن است آزمایش های مختلفی را جهت تشخیص نقص دیواره بین دهلیزی و بطنی پیشنهاد کند. این آزمایش ها می توانند به پزشک در تشخیص محل و اندازه سوراخ قلب در بزرگسالان کمک کنند.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی (یا همان اکو) یک آزمایش بدون درد است که از امواج صوتی جهت ایجاد تصاویر محرک از قلب استفاده می کند. در حین این آزمایش، امواج صدا به سمت ساختار قلب حرکت کرده و باز خواهند گشت. یک رایانه امواج صوتی برگشتی را بر روی صفحه نمایش به تصویر تبدیل می کند.

آزمایش اکو به پزشک اجازه می دهد تا هرگونه مشکل در زمینه ساختار قلب و نحوه کارکرد آن را تشخص دهد.

اکوکاردیوگرافی یک آزمایش بسیار مهم برای تشخیص وجود سوراخ قلب در بزرگسالان و همچنین پیگیری وضعیت آن در آینده به حساب می آید. اکو می تواند مشکلات موجود در ساختار قلب و نحوه واکنش این عضله به مشکلات را نشان دهد. پزشک متخصص قلب کودک شما می تواند به کمک نتایج اکو، نیاز یا عدم نیاز به درمان را مشخص کند.

فیلم تشخیص حفره قلب از راه اکو مری

 

نوار قلب

نوار قلب یک آزمایش ساده و بدون درد است که می تواند فعالیت الکتریکی قلب را ضبط کند. این آزمایش نشان می دهد سرعت کار کردن قلب و ریتم آن (پایدار یا نامنظم) به چه صورت است. همچنین این آزمایش می تواند قدرت و زمان بندی سیگنال های الکتریکی را زمانی که از هر بخش قلب می گذرند ضبط کند.

آزمایش ای کی جی می تواند مشخص کند آیا اتاقکی در قلب بزرگ شده است یا خیر که همین موضوع در نهایت به تشخیص مشکل قلبی کمک خواهد کرد.

تهیه رادیولوژی از قفسه سینه

اشعه ایکس قفسه سینه نیز یک آزمایش بدون درد است که تصاویری از بافت های درون سینه نظیر قلب و ریه ها می سازد. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا قلب بزرگتر شده است و یا این که در داخل ریه ها گردش خون یا مایع اضافی وجود دارد یا خیر. این دو نشانه های نارسایی قلبی هستند.

پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر نشان می دهد چقدر اکسیژن در خون وجود دارد. برای این آزمایش، یک سنسور کوچک به انگشت دست یا پا متصل می شود. این سنسور می تواند به صورت تخمینی، میزان اکسیژن موجود در خون را مشخص کند.

کاتتریزاسیون قلبی

در حین کاتتریزاسیون قلبی، یک لوله باریک و انعطاف پذیر به نام کاتتر وارد رگ دست، زانو یا گردن فرد می شود و به سمت قلب هدایت خواهد شد.

یک ماده رنگی مخصوص به داخل کاتتر تزریق می شود تا وارد رگ خونی و یا دیواره قلبی شود. این رنگ به پزشک اجازه می دهد گردش خون در داخل قلب و رگ های خونی را به کمک تصاویر ایکس ری ببیند.

پزشکان قلب و عروق از کاتتریزاسیون قلبی جهت اندازه گیری میزان فشار موجود در داخل اتاقک های قلب و رگ های خونی نیز استفاده می کنند. این کار می تواند ترکیب شدن خون در بین دو سمت عضله قلب را برای پزشک مشخص کند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام

  سرکار خانم دکتر
  با توجه به تپش قلب و نوسلن فشار اکو کردم مشکوک به PFO هستند الان باید چکار کنم؟
  ضمنا فیتنس هم کار میکنم و با توجه به شرایط کاری بسیار استرس دارم.قرص ایندرال و پوکساید دکتر تجویز کردند و توصیه به زندگی عادی دارند ایشان ولی سر درگم هستم.لطفا راهنمایی بفرمائید.

  ارادتمند
  بهمن 48 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام pfo نیاز به درمانی نداره مگر در شرایط خاص، فقط از نرمال بودن فشار خونتون اطمینان پیدا کنید
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام ، من بعد مدتها و آزمایش های مختلف برای فهمیدن علت ورم گهگاه پاهام به پزشک قلب و عروق مراجعه و ایشون برام اکو مری نوشتن ولی نه خودشون نه پزشکی که کار اکو رو انجام داد جراحی نمیکنن اما گفتن حفره رو چون زود فهمیدی بدون عمل باز قلب و با آنژیوگرافی میبندن اما تو اینترنت سرچ میکنم همه جا نوشتن آنژیو آزمایش تشخیصیه نه درمانی ، ممنون میشم راهنماییم کنید که باید چیکار کنم ، جدای اون بشدت میترسم چون تاحالا دوبار جراحی کردم که هربار با اشتباهات پزشکی مواجه شدم و یه بیضمو از دست دادم و قرص افسردگی بعدش مصرف میکردم تا معتادش شدم و الان متادون مصرف میکنم و هم میخوام اینم بدونم که متادون مشکلی ایجاد نمیکنه؟ و روز عمل قبلم مصرف متادون باعث میشد درد رو صد برابر حس کنم و نمیدونم بعد عمل میشه یا نه و باید چیکار کرد چون مسکن معمولی روم تاثیر نداره
  1. تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   وقتی پول میگیرین برای پرسش ها نباید هروقت حال کردین جواب بدین ، ۵ روز گذشته
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   بستن حفره قلب در صورتی که از لحاظ شکل حفره امکان پذیر باشه ازطیق گذاشتن چتر در ناحیه حفره قابل بستن هست ، ، بهتر بود جواب اکو اپلود می شد تا بهتر راهنمایی بشید ، مضرف متادون استانه درد را پایین میاره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۳سالمه حدودا یک ماهی هستش ک قلبم درد میکنه و تپش قلب دارم،موقعی ک اب میخورم حس میکنم مقداری از این اب میره توی قلبم و احساس سردی تو قلبم میکنم خواستم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام اگر ورد با فعالیت تشدید میشه حتما باید از نظر قلبی بررسی بشید
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۵ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مرد هستم و 30ساله نزدیک به دو سال درد خفیف در قفسه سینه و بازو و شانه سمت چپ دارم
  امروز با مراجعه به متخصص و با گرفتن نوار قلب و اکو تشخیص دادن که یک سوراخ ریز در و یک راه اضافی در قلبم وجود داره
  با توجه به عکسی نوار قلب و اکو لطفا بفرمایید که تشخیص درست بوده
  و اینکه چه نوع سوراخ و راه اضافی ای بنده دارم
  و راه حل چیست؟
  دکتر برای بنده قرص بیسوتا۵ولوکسیم ۲۰ دادن
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   سلام حتما برای برسی سوراخ باید اکو تخصصی با کنتراست ودر صورت لزوم اکوی مری بشید ، نیاز به بررسی بیشتر با توجه به نوار قلب هست
 • تصویر کاربر مهلا شنبه ۳۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خدا قوت، بنده 19 سالگی بخاطر درد زیاد قلب و دست و پشت قفسه سینه سمت چپ به دکتر قلب مراجعه کردم و تشخیص داده شد که به عمل PDA نیاز دارم و انجام دادم اما فرمودند که این مشکلات (درد های زیاد) با آنژیویی که انجام دادم برطرف نمیشه و الان سه سال میگذره و همچنان دردهای زیادی رو تحمل میکنم شامل سوزش، سنگینی سمت چپ بدنم قسمت دست و قفسه سینه، سنگینی و وقتی درد میاد کاملا بی حس میشه بدنم و تا یک روز نمیتونم هیچکاری انجام بدم و دردها خیلی شدید هست. شما چه دستور می‌دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام این علایم ربطی به قلب نداره ، ممکنه کمبود ویتامین دی ویا اعصاب یاشه
 • تصویر کاربر زمانپور پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام کودک دو ساله از ابتدا با تشخیص asds5mm دارم که در دو ساله و سه ماهگی گفتند pfo بدون پس زدن خون .آیا این امکان پذیر است یا اشتباه در اکو بوده .ممنون از شما خانم دکتر مهربان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام asd ممکنه در طول زمان بسته بشه ، ممکنه وجود داشته ولی الان بسته شده و فقط pfoباقی مانده
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۱ سالمه یک vsdخفیف دارم
  تا الان مشکلی نداستم
  ولی حس میکنم وقتی بدنسازی میرم وزنه های ۱۵۰ کیلو میزنم
  کمی وزنمو بردم تو رنج ۲۰۰ کیلو حس میکنم کمی لب کبود میشه خیلی کم ولی نفس تنگی چیزی ندارم
  رزمه پزشکی هم داره که پارسال گرفتم میشه لطفا ببینیش .گفتن زندگی عادی داشته باش عادی یعنی بسته شده این سوراخ قلبم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   سلام زندگی عادی وزنه دویست کیلویی نیست ، سوراخ بسته نشده و دریچه ائورت هم نارسایی داره
 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جنابعالی من وقتی از پله ها بالا میروم ویا سربالایی راه میروم نفس کم میآورم که اکو کنتراست انجام دادم و نتیجه آن را خدمتتان ارسال میکنم خواهشمند است بفرمائید مشکل من چیست و آیا نیاز به جراحی میباشد ویا دستور دیگری دارید با تشکر
  1. تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   با سلام مجدد من 64ساله و محمد محمدی هستم سیگار نمی کشم و سابقه خانوادگی بیماری قلبی ندارم
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام از نظر عروق قلبی باید بررسی بشید نیاز به اسکن و یا سیتی انژیو نیاز میباشد
  3. تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام سرکار خانم دکتر لطفا جواب سئوال من را بدهید محمد محمدی64ساله
  4. تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   شماره سئوال 11501 میباشد با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   جواب سوال سما داده شده هز نظر عروق قلب باید بررسی بشید ، علایم شما مشکوک به گرفتگی عروق هست ، اکو مورد خاصی ندارد ، در ضمن شماره سوال برای بنده نمایش داده نمیشود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حافظه شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام خانم دکتر عزیز مادرم سال 87 عمل باز قلب انجام دادند.اکثرا تنگی قلب داشتند نمی تونستن دو قدم راه برن یک سال پیش هر ماه یکبار ادم ریه میدادن که با داروی دکتر بهتر شدن شهریور پارسال یکبار سکته ضعیف کردن .بعد از آن یک ماه بعد دوباره سکته مغزی کردن .و الان حدود پنج ماه است در منزل تحت مراقبت هستن. یک طرف سمت چپ بدن اسیب دیده.داروهایی که مصرف میکنن کاردیلول 2/6 جستیرال.فروزماید 40.اسپرلاکتون نصف.سوستاک یک عدد. ویتامین ب یک عدد- ریواروکسابان 10 نصف - اسید فولیک-یک عدد-اونیپتوس یک چهارم قرص روزی. قرص لوبل - دنپزیل 5 میلی گرم- این دو قرص را پزشک مغز تجویز کردن. نوار مغز و اکو را خدمتتون ارسال میکنم. خانم دکتر عزیز چکار کنم مامانم بهبودی پیدا کنه به خاطر خدا به من کمک کنید. راهنمایی بفرمائید. با تشکر خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام به دلیل اینکه پمپاژ قلب ضعیف هست ، لخته تشکیل شده و باعث سکته مغزی شده ، فیزیوترپی از نظر بهبود علایم سکته مغزی کمک کننده هست ، داروهی قلبی مناسب هست
 • تصویر کاربر امینه دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام این سوراخ چند میلیمتر باشه معمولا نیاز به جراحی پیدا میکنه؟و هزینه جراحی چقدر میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   بسته به بزرگی قلب و فشار ریه و عوامل دیگه داره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر