قرص متورال

قرص متورال | بهترین قرص برای فشار خون

متوهگزال یا قرص متورال عمدتاً یک داروی فشار خون تجویزی است که پزشکان برای درمان مشکلات قلبی از جمله فشار خون بالا، حمله و نارسایی قلبی تجویز می کنند. رایج ترین نوع این دارو، متوپرولول سوکسینات است که افراد می توانند آن را با نام تجاری توپرول XL خریداری کنند.

متوپرولول می تواند متوپرولول تارتارات نیز باشد که دارای نام تجاری لوپرسور است. قرص متورال یکی از داروهای درمان فشار خون بالا است اغلب سبب بروز عوارض جانبی می شود به همین دلیل برخی افراد تمایل به مصرف جایگزین های آن را دارند.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

مقدار مصرف مورد نیاز هر دارو بسته به فرد متفاوت بوده و به چندین عامل بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به بیماری نیازمند درمان اشاره کرد. پیروی از دستورات مقدار مصرفی که پزشک ارائه می دهد ضروری است.

بهترین زمان مصرف قرص فشار خون متورال در برخی موارد، پزشکان ابتدا مقدار کمی از این دارو را تجویز کرده و سپس مقدار آن را به تدریج افزایش می دهند تا به کمترین مقدار موثری برسند که علائم را برطرف می سازد.

همانطور که برچسب داروی توپرول XL بیان دارد، فرد باید قرص متوپرولول سوکسینات را به صورت منظم، مداوم و یک عدد در روز ترجیحا به همراه یا بلافاصله پس از صرف وعده غذایی مصرف کند. در صورت فراموش کردن مصرف یک وعده نباید وعده بعدی را دو برابر مصرف کرد. در صورت بروز چنین موردی باید وعده مصرف بعدی را به صورت معمول مصرف کرد.

بهترین زمان مصرف مترو پرولول

عوارض قرص متورال

متوهگزال می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود که شدت آن ها بسته به فرد بسیار متغییر است. عوارض جانبی رایج شامل موارد زیر می شوند:

 • گیجی
 • خستگی
 • یبوست
 • اسهال
 • تنگی نفس
 • سرفه کردن یا خس خس سینه
 • راش های پوستی
 • اختشاش موقتی شعور
 • تاری دید
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت
 • کاهش میل جنسی

آیا از عوارض قرص های فشار خون نگران هستید؟ پایین آوردن فشار خون بالا فوری در منزل

خطرات شدید مصرف متورال

بسیاری از این عوارض موقتی بوده و می توانند نسبتا خفیف باشند. عوارض جانبی شدید تر نیز با اینکه شیوع کمتری دارند اما می توانند در هنگام مصرف قرص متورال بروز دهند. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واکنش حساسیتی که می تواند سبب خارش گلو و تورم صورت، گلو یا دست ها شود.
 • سردی دست یا پا که می تواند به صورت بی حسی بروز دهد.
 • ضربان قلب بسیار آهسته یا پایین
 • نبض ضعیف
 • خستگی شدیدی که می تواند با گذشت زمان بدتر شود
 • مشکل در تمرکز کردن
 • علائم افسردگی همانند احساس غمگینی مداوم یا عود کننده

قرص متورال چاق کننده است؟

محققان در گزارشی جدید گفتند داروهای فشار خون که به عنوان بلاکرها شناخته می شوند، با کاهش قدرت بدن در سوزاندن کالری و چربی، می توانند به اپیدمی چاقی کمک کنند.

افزایش وزن یک عارضه جانبی شناخته شده در مسدود کننده های بتا است، به ویژه برای افراد مسن تر.بنابراین قرص متورال و متوهگزال نیز باعث چاقی می شوند. لازم به ذکر است که این دو دارو به نسبت دیگر داروهای فشار خون کمتر موجب چاقی می شوند.

افرادی که عوارض جانبی جدی متوپرولول را تجربه می کنند باید فورا با پزشک خود تماس گیرند. در صورتی که علائم تهدید کننده زندگی احساس شده یا فرد هوشیاری خود را از دست دهد، او به مراقبت پزشکی اورژانسی نیاز دارد.

متوهگزال، داروی جدید فشار خون

متو هگزال به عنوان مشابه یا جایگزین جدید متورال برای تپش قلب و فشار خون بالا می باشد. قرص متوهگزال تارتارات (یک داروی مشتق شده از متوپرولول) به عنوان یکی از اجزای سازنده داروی متوهگزال در کشور های آلمان، لیتوانی و ویتنام گزارش شده است.

از ابتدای امسال بیمه قانونی سلامت در دارو سازی باید در هنگام ثبت یک تجویز دارویی، انتظار غافلگیر شدن را داشته باشد. امکان دارد به افراد دارویی داده شود که با آنچه پزشک تجویز کرده و یا تا به حال مصرف کرده اند متفاوت باشد.

شرکت های بیمه سلامت با هدف کاهش هزینه ها یک توافق نامه تخفیفی با تولید کنندگان دارو بسته اند تا پس از این دارو ها و قرص ها را با قیمت معقولی دریافت کنند.

برای مثال، در صورتی که شرکت A با تولید کننده داروی متورال درمان کننده بیماری قلبی توافق نامه امضا کند اما پزشک داروی متوهگزال را تجویز کرده باشد، داروساز باید قرص متورال درمان کننده قلبی را به بیمار تحویل دهد. داروسازان توضیحی مفصل و جامع را انتظار دارند. خاستگاه این موضوع قانون نظام دهی بازار دارویی بوده که از 1 ماه ژانویه به اجرا درآمده است.

قرص جدید فشار خون با عنوان متوهگزال

در چه صورت قرص متورال باید مصرف شود ؟

به تازگی محصول جایگزین تنها باید برای یکی از زمینه های کاربردی مشابه تایید شده باشد. در موارد فردی، چنین گفته ای می تواند به این معنا باشد که امکان دارد، بیماری تشخیص داده شده توسط پزشک در برگه دارویی موجود نباشد.

اندازه بسته بندی قرص هگزال

موارد تازه ای نیز در اندازه بسته بندی ها وجود دارد. در گذشته، اندازه هر بسته باید یکسان می بود تا تعویض آن ممکن باشد. در آینده، در صورتی که مقیاس اندازه بسته بندی یکسان باشد (N1, N2, N3) صرف نظر از تعداد واقعی قرص ها تعویض آن امکان پذیر است.

برای مثال، بسته بندی های N3 با دیگر بسته بندی های N3 قابل تعویض هستند و در این تعویض از اینکه ممکن است به جای 100 قرص تنها 95 عدد در بسته بندی 100 تایی جدید موجود باشد، صرف نظر می شود. هینز گانتر ولف رئیس سازمان دارویی آلمان بیان دارد: در صورتی که بیمار یک داروی جدید دریافت کند، سوالاتی را در داروخانه مطرح خواهد کرد. به داروسازان گفته شده است حتی در صورت دشوار بودن، بیشترین سعی خود را در آموزش به بیماران خود درباره قوانین جدید به کار گیرند.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.‍‌‍‍‌‍‌‌‌‌‌
جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

امتیاز به این مطلب :

جهت درج امتیاز بر روی ستاره کلیک کنید

امتیاز متوسط 0 / 5. امتیاز شما: 0

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده ! اولین نفر باشید.

مطب دکتر آرزو خسرو متخصص قلب و عروق

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

دکتر آرزو خسروی از برجسته ترین متخصصین قلب و عروق در تهران و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تهران می باشند. دکتر خسروی، عضو انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، اروپا و آمریکا در زمینه انجام انواع تست قلب، انواع اکوکاردیو گرافی برای خانم ها و آقایان محترم آماده ویزیت بیماران عزیز در مطب و بیمارستان های طرف قرارداد می باشد.

اشتراک گذاری :