متخصص قلب در تهران

چه چیزی یک ضربان قلب خطرناک تلقی می‌شود؟

ضربان قلب می‌تواند در هر فردی متفاوت باشد، اما محدوده طبیعی ضربان قلب کدام است؟ دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در این مطلب به شما می گویند که چه زمانی ضربان قلب، خطرناک محسوب می‌شود؟ضربان قلب 40

ضربان قلب طبیعی چقدر است؟

 

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان

ضربان قلب در حالت استراحت زمانی است که قلب شما در حال استراحت حداقل مقدار خون مورد نیاز بدن را پمپاژ می کند. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد ، اما برای اکثر بزرگسالان بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای کودکان

ضربان قلب کودکان به طور معمول سریعتر از بزرگسالان است.ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای کودک 6 تا 15 ساله بین 70 تا 100 ضربه در دقیقه است.

آیا ضربان قلب 40 بار در دقیقه طبیعی است؟

عوامل زیادی می توانند بر ضربان قلب شما در حالت استراحت تأثیر بگذارند ،از جمله سطح فعالیت بدنی شما. در واقع ، ورزشکاران بسیار ورزیده می توانند در حالت استراحت در حدود 40 ضربه در دقیقه ضربان قلب داشته باشند!

برای یک فرد بزرگسال در حالت استراحت ، ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه و بیشتر از 100 بار در دقیقه غیر طبیعی محسوب می شود.

عوامل دیگری که می توانند بر ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارند عبارتند از:

سن: ممکن است متوجه شوید که با بالا رفتن سن ضربان قلب در حال استراحت کاهش می یابد.

درجه حرارت: وقتی در معرض هوای گرم قرار بگیرید ، ضربان قلب شما ممکن است کمی افزایش یابد.

عوارض جانبی داروها: به عنوان مثال ، داروهایی مانند مسدود کننده های بتا می توانند ضربان قلب شما را در حالت استراحت کاهش دهند.

احساسات: در مواقعی که  مضطرب یا هیجان زده هستید ، ضربان قلب شما افزایش می یابد.

وزن: افرادی که چاق هستند ممکن است ضربان قلب بیشتری در حالت استراحت داشته باشند. به این دلیل که قلب باید بیشتر کار کند تا خون مورد نیاز بدن را تامین کند.

موقعیت یابی بدن : هنگام حرکت از حالت نشسته به حالت ایستاده ضربان قلب می تواند به طور موقت افزایش یابد.

سیگار کشیدن: ضربان قلب افراد سیگاری در حالت استراحت بیشتر است. ترک سیگار می تواند به کاهش آن کمک کند.

 

ضربان قلب سریع

زمانی که ضربان قلب خیلی سریع است، آن را تاکی کاردی می‌نامند. برای بزرگسالان، ضربان قلب سریع به طور کلی به عنوان ضربان قلب بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه تعریف می‌شود.

با این حال،ضربان قلبی که بیش از حد سریع در نظر گرفته می‌شود، به عواملی همچون سن و سلامت کلی شما نیز بستگی دارد.

انواع مختلفی از تاکی کاردی یا تند تپشی قلب وجود دارد. طبقه‌بندی آن‌ها براساس علت آنها و قسمتی از قلب است که بر آنها تأثیر می گذارد. تجربه  حالت تاکی کاردی میتواند موقتی باشد.

برخی از علل احتمالی تاکی کاردی عبارتند از:

 • یک بیماری زمینه ای
 • اضطراب و استرس
 • خستگی
 • مصرف زیاد کافئین
 • مصرف زیاد مشروبات الکلی
 • عدم تعادل الکترولیت
 • تب
 • ورزش سنگین و یا فعالیت جسمانی شدید
 • عوارض جانبی داروها
 • کشیدن سیگار
 • مصرف برخی مواد مخدر (مانند کوکائین)

درمان تپش قلبدکتر خسروی در این مطلب از درمان تپش قلب می گویند.

کند شدن ضربان قلب

ضربان قلب آهسته در پزشکی با اصطلاح برادی کاردی شناخته می شود. برادی کاردی یا کند تپشی قلب معمولا به عنوان ضربان قلبی تعریف می‌شود که میزان آن کم‌تر از ۶۰ ضربه در دقیقه است.ضربان قلب 40 بار در دقیقه در محدوده کند تپشی یا برادی کاردی قرار دارد، که نیاز به بررسی متخصص قلب دارد.

برای ورزش‌کاران و افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند ضربان قلب زیر ۶۰ در دقیقه نرمال و حتی سالم است.بنابراین اگر شما به صورت منظم فعالیت بدنی دارید و ورزش می کنید، ضربان قلب 40 بار در دقیقه نرمال محسوب می شود.

برخی از علل احتمالی برادی کاردی عبارتند از:

 

دکتر خسروی در این مطلب در رابطه با ضربان قلب پایین یا برادی کاردی توضیح می دهند.

ضربان قلب چه زمانی خطرناک است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، هم کند تپشی و هم تند تپشی قلب می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه ای باشند. اگر شما هم ضربان قلب نامنظم را تجربه می‌کنید، ممکن است یک بیماری زمینه ای داشته باشید که نیاز به ارزیابی و درمان پزشکی دارد.

تاکی کاردی می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای مانند موارد زیر باشد:

 • کم‌خونی
 • بیماری‌های قلبی مادرزادی
 • بیماری‌های قلبی که بر جریان خون تاثیر می‌گذارند
 • پرکاری تیروئید
 • صدمه به قلب، از قبیل سکته یا حمله قلبی

برادی کاردی می تواند ناشی از شرایط زیر باشد:

اگر برای مدت طولانی ضربان قلب شما بیش از حد بالا یا خیلی پایین باشد ، می تواند سلامتی شما را با خطرات جدی مواجه کند ، از جمله:

 • لخته شدن خون
 • نارسایی قلبی
 • غش های مکرر
 • ایست قلبی ناگهانی
آیا نارسایی قلبی درمان می شود؟

چه زمانی باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید؟

اگر ضربان قلب شما به طور مداوم بالای 100 ضربه در دقیقه یا زیر 60 ضربه در دقیقه است (و به صورت منظم ورزش نمی کنید) باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

برای یک فرد بزرگسال در حالت استراحت ، ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه و بیشتر از 100 بار در دقیقه غیر طبیعی محسوب می شود. ضربان قلب 40 بار در دقیقه می تواند غیر طبیعی باشد.

علاوه بر ضربان قلب ، باید مراقب علائم دیگری نیز باشید.علائمی مثل :

نشانه هایی که بیان می کنند باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

با مشاهده هر یک از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می کشد
 • مشکل در تنفس
 • غش کردن

راه های تشخیص بیماری چگونه است؟

متخصص قلب و عروق از انواع ابزارهای تشخیصی برای تشخیص بیماری شما استفاده خواهد کرد ، از جمله:

نوار قلب: این ابزار تشخیصی که ECG یا EKG نیز نامیده می شود ، از الکترودهای کوچک برای ثبت فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده می کند. متخصص قلب می تواند از اطلاعات جمع آوری شده برای تعیین اینکه آیا ناهنجاری های قلبی در بیماری شما نقش دارند یا خیر ، استفاده کند.

آزمایش نوار قلب در مطب دکتر خسروی انجام می شود . جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

آزمایشات تصویربرداری: از تصویربرداری می توان برای ارزیابی وجود هرگونه ناهنجاری ساختاری در قلب شما استفاده کرد که ممکن است به بیماری شما کمک کند. آزمایشات احتمالی تصویربرداری می تواند شامل اکوکاردیوگرافی، سی تی اسکن و اسکن MRI باشد.

آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب در مطب دکتر خسروی انجام می شود . جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.
اکوکاردیوگرافی مطب دکتر آرزو خسروی
اکوکاردیوگرافی مطب دکتر آرزو خسروی

تست های آزمایشگاهی: در آزمایش خون مشخص می شود آیا وضعیت شما ناشی از چیزی مانند عدم تعادل الکترولیت ها یا بیماری تیروئید است.

شما می توانید با مراجعه به موقع به متخصص قلب و عروق و تشخیص نوع بیماری ، از توصیه های و راه کار های موثر درمانی کمک بگیرید. پزشک با شما همکاری می کند تا کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید و سلامتی خود را تضمین کنید.متخصص قلب و عروق ،آموزش های مورد نیاز در رابطه با درمان و پیشگیری از بیماری های قلب و سیستم گردش خون را فرا گرفته است.

درمان خانگی ضربان قلب نامنظم

 • لازم است همواره به سلامتی قلب خود اهمیت بدهید. مواردی همچون ورزش منظم ، رژیم غذایی سالم برای قلب و حفظ وزن سالم را در اولویت زندگی خود قرار دهید.
 • علاوه بر این ، مراجعه و چکاپ منظم به صورت دوره ای می تواند به تشخیص زود هنگام مواردی مانند کلسترول بالا یا اختلالات فشار خون نیز کمک کند.
 • اگر از قبل بیماری قلبی دارید ، باید وضعیت خود را با دقت کنترل کنید و به برنامه درمانی خود پایبند باشید. تمام داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. هرگونه علامت جدید یا بدتر شدن را فوراً به پزشک خود گزارش دهید.

نکات پیشگیرانه در سالم و شاد نگه داشتن قلب

از ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن جهت کنترل و مهار کردن استرس و نگرانی کمک بگیرید.

مصرف کافئین خود را محدود کنید. مصرف زیاد خوراکی هایی مانند قهوه و چایی به دلیل داشتن کافئین می تواند منجر به افزایش ضربان قلب شود.سیگار را ترک کنید. سیگار ضربان قلب شما را افزایش می دهد و ترک آن می تواند به کاهش آن کمک بسیاری کند.

عوارض جانبی داروها را بررسی کنید. برخی از داروها می توانند بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارند. همیشه قبل از مصرف دارو از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید.

قلب شما یک اندام عضلانی است که برای پمپاژ خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی به بافت های بدن شما کار می کند. ماهیچه های قلب شما منقبض شده و شل می شوند تا خون را در رگ های خونی خود پمپاژ کنند.

شما می توانید حرکت خون را از طریق رگ های خونی خود به عنوان نبض خود احساس کنید. این تعداد دفعاتی است که قلب شما در یک دقیقه می تپد. تخمین زده می شود که در یک دوره 70 ساله ، قلب فرد ممکن است بیش از 2.5 میلیارد بار بتپد!

ضربان قلب 40

ضربان قلب در حالت استراحت می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.طبق این تعریف ضربان قلب 40 بار در دقیقه باید مورد بررسی متخصص قلب و عروق قرار گیرد تا ضمن مشخص شدن علت ،به درمان آن بپردازید.

تند  تپشی و کند تپشی قلب می توانند نشانگر سایر بیماری های قلبی باشند. در صورت عدم درمان ، می توانند منجر به عوارض جدی شوند.

اگر ضربان قلب شما بیش از حد بالا یا خیلی پایین است ، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سلام شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خانمی سی و سه ساله هستم درد در قلبم و تپش قلب داشتم متخصص قلب رفتم نوار و اکو گرفت گفت سالمم قرص بتالکو تجویز کرد گفت بعد دو هفته بهتر نشدم تست ورزش بدم بعد دو هفته دوباره درد و تپش داشتم رفتم پیش متخصص دیگه ای ایشون گفتن نوار قلبت مشکل داره تست ورزش به درد نمیخوره باید عکس هسته ای بگیری من سردر گم شدم خانم دکتر نمی‌دونم چکار کنم الان دو روزه درد از پشت قلبم میزنه به بازوی دست چپم و گردن تا زیر فک و تپش دارم و درد وسط قفسه سینه نوارمو خدمتتون میفرستم لطفا من رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   سلام نوار مشکل کمی داره اگر درد با فعالیت و راه رفتن بیشتر میشه ، اسکن انجام بدید در غیر اینصورت از نظر کمبود ویتامین دی و معده بررسی بشید
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  بنده حدود دو ماه است که بصورت ناگهانی مبتلا به کم کاری تیرویید با tsh 99 شدم و بعد از خوردن قرص الان تحت کنترله .اما مشکلی که دارم تورم بدن و درد وسط ستون فقرات هست از نظر نارسایی کلیوی هم آزمایشات چیزی نشون نداد چون‌حجم ادرارم خیلی کم و خیلی زرد هست .این ورم روزهایی که شدت پیدا میکنه به گلو و گوش هم سرایت داره و اکثر اوقات خلط پشت گلو دارم .خواهش دارم بزرگواری بفرمایید برای درمان چکار کنم .داروهای غیر استروییدی هم مصرف میکنم تاثیر چندانی نداره .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام حتما باید از جهت علل قلبی ورم هم بررسی بشید
 • تصویر کاربر ریحانه جمعه ۹ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز،خسته نباشید ،من حدود ۷ سالی میشه هر چند روز یکبار تپش قلب نامنظم دارم.الان چند وقتیه هرروز ،روزی یک یا دوبار این اتفاق برام میفته .پیش چند تا دکتر رفتم ،ازم هم نوار قلب گرفتن و هم اکوی قلب ،و میگن چیزی نیس .خسته شدم دیگه واقعا ،ولی این حس واقعا اذیت کننده است برام .حالتم به این صورته که یه دفعه یک الی سه ضربان قلبم خیلی خیلی آهسته میشه، و همچنین خیای محکم کوبیده میشه .انگار قلبم داره وایمیسه .یعنی مقلا اگر تو حالت عادی تو ۳ ثانیه ۳ تا ضربان قلب دارم .در این حال تو ۳ ثانیه ۱ ضربان دارم نمیدونم تونستم منظورمو خوب برسونم یا نه .این حس خیلی اذیت کننده است برام .اگر لطف کنیدراهنماییم کنید ممنونتون میشم .البته دقت کردم ،قبل از پریودم ،یعنی تو دوره ی پی ام اس ،و همچنین مواقعی که اضطراب و استرس و فشار عصبی دارم ،خیلی بشتر این اتفاق برام میفته .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام حتما نیاز به هولتر ریتم و اکو دارید اگر تعداد ضربانات نابه جا زیاد باشه و یا پمپاژ قلبتون کم باشه نیاز به ابلیشن و یا اگر کم باشه نیاز به دارو هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر