متخصص قلب در تهران

عوارض داروهای شیمی درمانی بر روی قلب چیست؟

عوارض شیمی درمانی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی از جمله ضعف عضله ى قلب (کاردیومیوپاتی) و اختلالات ریتم (آریتمی) را افزایش دهد. همچنین برخی از انواع شیمی درمانی ممکن است خطر سکته ى قلبی را افزایش دهند. دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی قلب و عضو انجمن تصویربرداری و اکوکاردیوگرافی ایران، آمریکا و اروپا در این باره بیشتر توضیح می دهند. برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

خوشبختانه، بیماری قلبی ناشى از شیمی درمانی نادر است و همه ى داروهای شیمی درمانی باعث ایجاد آسیب قلبى به عنوان عارضه ى جانبى نمى شوند. برخی از درمان های ضد سرطان ممکن است با تضعیف عضله ى قلب باعث آسیب موقت به قلب شوند.

داروهایی که سبب تضعیف عضله قلب می شوند

آسیب رسیدن به قلب بیشتر از هر چیز به میزان داروی مصرفی در پروسه شیمی درمانی مرتبط است. از جمله داروهای شیمی درمانی که در آسیب رساندن به قلب تاثیر دارند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

✅ یک کلاس از داروهای شناخته شده به عنوان آنتراسیکلین ها مانند دوکسوروبیسین (آدریامایسین) یا دانوروبیسین (سروبیدین و دانومایسین) احتمال آسیب رساندن به قلب را دارند. اپیروبیسین (فارموروبیسین) و آیداروبیسین (آیدامایسین) نیز می‌توانند منجر به آسیب عضله قلب در بیماران شیمی درمانی شوند.

✅ داروهای جدیدتر مانند ترستوزوماب ( هرسپتین ) و پرتوزوماب ( پرجتا ). این ها داروهایی هستند که برای حمله به پروتئین HER2 در برخی از سرطان های سینه و سایر سرطان ها طراحی شده اند.

آنچه باید درباره اثرات داروی تراستوزوماب بر قلب بدانید!

شانس آسیب قلبی وارد شده از آنتراسیکلین ها به میزان کل دریافت شده در طول زندگی شما بستگی دارد. پزشک شما به دقت کنترل مى کند که چه میزان از این داروها را دریافت مى کنید. تضعیف قلب از طریق داروهای هدایت کننده HER2، مانند ترستوزوامب، به دوز کل عمر مرتبط نیست و اغلب برگشت پذیر است.

چنانچه در رابطه با عوارض داروهای شیمی درمانی روی قلب سوالی دارید در بخش ثبت پرسش برای دکتر ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

✅ بعضی از داروهای شیمی درمانی مانند taxanes می توانند ریتم قلب را غیر طبیعی کنند. این معمولا به طور موقت در طول تجویز داروها رخ می دهد، بنابراین اگر احساس سرگیجه یا ضعف دارید، به پرستار شیمی درمانی یا پزشک خود اطلاع دهید.

✅ داروهای فلوروآورواسیل و کپسیباتین (Xeloda) می توانند باعث ایجاد اسپاسم عروق کرونر و سکته ى قلبی شوند. این حالت زمانى که مصرف دارو متوقف شود، به حالت عادى باز مى گردد. اگر در هنگام استفاده از این داروها دچار درد شدید قفسه سینه یا تنگی نفس شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر علائم شدید است، به نزدیکترین اورژانس بروید یا آمبولانس خبر کنید.

 اگر پزشک شما داروهای شیمی درمانی را که ممکن است بر روی قلب تاثیر بگذارد انتخاب کند، قبل از شروع درمان، تست عملکرد قلب انجام مى شود. در طول درمان ممکن است نیاز به نظارت قلب دوره ای داشته باشید. اگر در خانواده تان سابقه ى بیمارى قلبى وجود دارد، پزشک ممکن است نوع دیگری از شیمی درمانی را پیشنهاد کند.

عوامل خطر در شیمی درمانی

فاکتورهایی که می‌توانند خطر آسیب رسیدن به قلب بیمار در این پروسه را افزایش دهند، عبارتند از:

 • درمان شدن با ترکیبی از داروهای شیمی درمانی
 • در افراد جوان و بزرگسال ریسک آسیب رسیدن به قلب در پروسه شیمی درمانی بیشتر است.
 • سابقه بیماری و ناراحتی های قلبی در بیمار
 • انجام پرتو درمانی در بخش سینه: اگر فردی در گذشته پرتو درمانی را در ناحیه مدیناستیوم (فضای بین سینه و شش ها) انجام داده باشد، ریسک آسیب رسیدن به قلب حتی در صورت مصرف کم داروهای شیمی درمانی نیز وجود دارد.

درمان سرطان و بیماری قلب

علائم عوارض شیمی درمانی

از جمله عوارض شیمی درمانی روی قلب می‌توان به علائم زیر اشاره داشت:

ضربان قلب نامنظم

ضربان قلب سریع (تاکیکاردی)

❇ تنگی نفس

❇ سرفه های خشک

❇ بزرگ شدن دست ها یا پاها

❇ خستگی

❇ نارسایی احتقانی قلبآیا نارسایی قلبی درمان میشود؟ (قلب در این شرایط خون را به صورت موثر پمپاژ نمی کند)

این علائم ممکن است در حین انجام شیمی درمانی بر روی فرد بروز نکنند. گاهی اوقات تاثیرات روی قلب ممکن است تا هفته ها یا ماه ها بعد از انجام شیمی درمانی خود را نشان ندهند. آسیب به قلب ممکن است همیشگی باشد.

تشخیص عوارض قلبی در شیمی درمانی

برای تشخیص آسیب دیدن قلب در این پروسه  آزمایش هایی انجام می‌شوند که پزشک معالج از عملکرد صحیح و مناسب قلب و یا ایجاد تغییرات احتمالی در آن مطلع شود:

نوار قلب

✅ اسکن چندگانه (MUGA)

اکوکاردیوگرافی

اکو-مطب

تاثیر پرتو درمانی بر روی قلب

برخی از سرطان ها نیاز به پرتو درمانی دارند. اگر مساحت بدن شما که پرتو را دریافت مى کند شامل قلب باشد، خطر ابتلا به کاردیومیوپاتی، بیماری عروق کرونر و حمله قلبی افزایش می یابد. ترکیبی از پرتو و شیمی درمانی می تواند خطر ابتلا به آسیب های قلبی را افزایش دهد. با این وجود، پزشک شما می تواند اقدامات لازم را برای کاهش این خطرات انجام دهد.

برخی داروهای مربوط به شیمی درمانی می‌توانند باعث آسیب دیدگی عضله قلب در بیماران شوند. داروهای آنتراسیکلین به صورت معمول تغییراتی را در عضله قلب انسان ها ایجاد می‌کنند. احتمال آسیب رسیدن به قلب بسته به نوع شیمی درمانی متغیر است.

اجتناب و مدیریت

اگر پزشک معالج متوجه آسیب به قلب شود، میزان مصرفی داروها را کمتر کرده و یا ممکن است شیمی درمانی را متوقف کند تا آسیب بیشتر نشود.

گاهی اوقات داروی دیگری به نام دکسرازوکسان یا زاینکارت قبل از انجام شیمی درمانی به فرد داده می‌شود تا از آسیب دیدن قلب جلوگیری شود. راه دیگر برای جلوگیری از رسیدن آسیب به قلب حین شیمی درمانی، مصرف داروها توسط بیمار در پوشش چرب یا فرم لیپوسومال است.

در صورت بروز تغییرات در ریتم قلب، تنگی نفس یا نشانه های نگه داری مایعات نظیر اضافه وزن ناگهانی، باید سریعا به پزشک معالج یا تیم درمانی مراجعه شود. از سیگار کشیدن اجتناب کنید چرا که احتمال بروز مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد. علائم همچنین می‌تواند به کمک موارد زیر مدیریت شوند:

✳ داروهایی جهت کمک به حذف مایعات اضافی در بخش قلب (دیورتیکس)

✳ داروهایی جهت قوی کردن و یا آرام شدن قلب

✳ تغییرات در رژیم غذایی نظیر کاهش مصرف نمک و چربی

✳ اکسیژن تراپی برای تنگی نفس حاد در بیمار

دکتر ارزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
تلفن نوبت دهی مطب دکتر خسروی 02122894086
برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعودنیا جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  نوزاد بنده در بدو تولد تشخیص TGA داده شد. در روز ۶ تولد عمل جابجایی عروق صورت گرفت بعد از عمل با دستگاه اکسیژن خون بین ۹۵ تا ۱۰۰ ولی بدون دستگاه بین ۷۵ تا ۹۰ تغییر می‌کند. آیا این سطح اکسیژن قابل قبول هست و آیا این سطح باعث کندی رشد اندام های بد و یا عقب افتادگی نوزاد نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 هفته پیش)

   سلام در صورتی که عمل کامل انجام شده باشد این حد اکسیژن قابل قبول نیست مگر اینکه عمل حمایتی انجام شده باشد 

 • تصویر کاربر رویا شنبه ۵ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام، با توجه به مدارک ارسالی امکانش هست سیر بالینی بیماری و شرایط رو برام توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 3 ماه پیش)
   سلام عملکرد دریچه مصنوعی خوب هست ولی پمپاژ قلب کمی کاهش داره و نیاز به دارو هست
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید
  جوانی ۲۴ساله هستم دوسال پیش بعلت سوزش سینه چپم به دکتر مراجعه کردم اکوی قلبیم سالم بود ولی نوار قلبیم بخاطر ضربان قلبم یکم مشکل داشت داروی بیزوپرولول۵ تجویز کردن بعضی وقتا احساس درد سینه سمت چپ دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   سلام نوار قلب را صمیمه کنید ،درد به دلیل مسکل قلبی نیست
 • تصویر کاربر Bst پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان همسر من بعد از خارج کردن توده کوچک سرطانی از سینه راست و انجام آزمایشات امیدوارکننده بدستور پزشک ۴جلسه شیمی درمانی تجویز شد . درجلسه سوم که موهاش هم ریخت حالا اظهار میکنه وسط قفسه سینه دردشدیدی مثل رعدوبرق احساس میکنه. درست استخوان وسط سینه . دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 7 ماه پیش)
   سلام با توجه به شیمی درمانی به دکتر قلب هم باید مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آرزو چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید . من دخترم ۲۵ ساله . چند وقتیه که استرسی میشم قفسه سینه و بازو هام و زیر بغل هام و کتف چپم درد می گیره و سر معده ام می سوزه و تنگی نفس می گیرم . بعد به دکتر مراجعه کردم نوار و اکو ازم گرفتن . آزمایش خون هم دادم گفتن نرماله و گفتن به خاطر اضطرابه این درد ها . این درد هنگام استراحت باهام هست . در صورت فکر و خیال ممکنه حین فعالیتم بیاد سراغم . تو اینترنت دیدم آنژین پایدار دردش موقع استراحت قطع میشه و آنژین ناپایدار دردش هنگام استراحت هست و قطع نمیشه و استرس محرک آنژینه . منم درام این جوریه که وقتی می شینم و استراحت می کنم هم ادامه داره و در صورت اضطراب حین فعالیتم درد قفسه سینه دارم . این علائم به خاطر اضطرابه یا آنژین قلبی ؟ نوشته بود اکو ، آنژین و گرفتگی رگ ها رو مشخص نمی کنه واسه همین شک کردم . ممکنه رگ های قلبم گرفته باشه ؟
  من سیگار نمی کشم . چربی و فشار خون و دیابت ندارم . ولی کم تحرکم . یکمم کم خونی دارم ‌‌. سابقه بیماری قلبی هم نداریم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 10 ماه پیش)
   سلام احتمال لیماری قلبی کمه از نظر گوارشی بررسی کنید
 • تصویر کاربر حوریه چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من دختر ۱۹ ساله ای هستم د الان چهارساله مشکل تپش بالای قلب رو دارم و پیگیر نبودم و الان یک هفتس تپش بالای قلبم همراه با درد شدید قلبم و کتف و از پشت بالای کمرم هست و به مدت ۴۸ ساعت هولتر قلب گذاشتم و امروز هم ی اکوی معمولی انجام دادم و تا الانم فقط پروپرانول میخوردمو یه دکتر هم قرص زیر زبونی برای مواقع دردم بهم داد ولی الان اکو رو ک دیدم همه چیز رو نوشته نرمال و نتیجه ی هولتر رو نمیدونم اما این درد من واقعا نمیدونم چرا انقدر زیاده و الان هم فایل عکس اکو و هولتر رو براتون میذارم و لطفا بگید من چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 10 ماه پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید به متخصص گوارش مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اکرم جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  من بچه بودم فلج اطفال گرفتم.الان انحراف شدید ستون فقرات دارم.یعنی اسکولیوز دارم.انحراف بینی هم دارم.خلاصه نمیدونم چرا تتفس من شب دچار مشکل میشه.من خواب خوبی ندارم.لطفا منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام اسکولیوز هم روی قلب و هم ریه اثر میزاره ، به متخصص قلب برای اکو و بررسی فشار ریه و به متخصص ریه برای بررسی حجمهای ریوی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نوشین چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر باشه
  من دو روزی هست که اولش یک شب با یه درد نسبتا زیاد برای چندلحظه توی قفسه سینه و قلبم اایجاد شد که فرداش یه درد خفیفی رو وسط قفسه سینه م داشتم که بعد چند ساعت خوب شد. دوباره از شبش یعنی دیشب توی رختخواب سمت قلبم درد خفیفی گرفت و تا امروز ادامه داره منتها دردش حرکت میکنه انگار. الان رفته پشتم. دو طرف قفسه سینه منتها از پشت. هیچ علائم دیگه ای ندارم. فقط سرفه یکی دوتا تک سرفه دیروز. دقیق نمیدنم باید پیگیر باشم یا خوب میشه. از وقتی قرص های موکولین و فاموتیدین رو شروع کردم اینم شروع شده. ممنونم از وقتی که میذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر مشکوک به کرونا هستید پیگیری بیشتری نیاز دارید ، اکسیژن خونتون را چک کنید و اگر پایین هست ، سی تی اسکن انجام بد ید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام .مادر من یک ساله شیمی درمانی میشه وبعد از چندین جلسه شیمی درمانی لنفابی .دکترش گفته بود پیوند مغز واستخوان بشود ولی باآزمایشهای صورت گرفته قلبش ضعیف هست .دکترش میگه نمیتونم پیوند بکنم.لطفا مارو راهنمایی کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام داروهای قلبی استفاده کنند ممکنه صعف عصله قلب بهتر بشه ، بسته به شدت ضعف عضله داره
 • تصویر کاربر منصور پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید،من چندتا آزماش دادم برای عمل لوزه،بهم گفتن آنزین قلبت بالاست چند وقتم هست قلبت درد ریزی میکنه گاهی،خیلی نگرانم،از چی میتونه باشه؟درست میشه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما به پزشک مراجعه کنید و اکو و در صورت نیاز تست ورزش انجام بدید و در صورت لزوم ازمایش تکرار بشه
 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دیروز به خاطر تپش قلب شدید رفتم دکتر .برام‌پروپانول ۱۰ نوشته روزی دو تا یه بار صبح یه بار شب تا یک ماه بخورم و یه دونه هم کلردویازپوکساید شبا بخورم .دیشب یه دونه پروپانول خوردم یه دونه پوکساید بهتر شدم .حالا از خانم دکتر خواستم سوال کنم شنیدم پروپانول مصرف زیادش باعث حمله قلبی میشه میترسم مصرف کنم میشه روزی یه دونه بخورم بعد چند روز مصرف رو قطع کنم تورو خدا جواب بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام حمله قلبی نمیده ، میتونید فقط مواقعی که تپش دارید مصرف کنید
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام.حدودا3هفته هست دراکثر روزها خصوصا شبها ناگهانی ، قفسه سینه ام میگیرد و کمی دچارترس و کمی حالت عرق و کمی هم حالت تهوع یا شاید حالت اسهال بهم دست میدهد ، که برای رفع این مشکل مجبور میشوم خونسردی خود راحفظ و ارام ارام نفسهای عمیق ومنظم بکشم تا هوای اضافی داخل قفسه سینه خارج شود ،با این کار معمولا ارام میشوم ،اینکار تقریبا 15دقیقه طول میکشد.یعنی در اصل هوا رامیبلعم و با حالت اروغ خارج میکنم.ممنون از راهنمایی .ضمنا ، مرد ،شغلم بنا است و 60سال سن دارم .شیراز.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما از لحاظ قلبی با توجه به سنتون باید بررسی بشید اگر الان مسکل شدید هست حتما اورژانس نوار قلب بگیرید ، بخصوص اگر با فعالیت دردتون تشدید میشه ، همزمان داروی معده هم باید مصرف بکنید
 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانمی ۴۴ ساله هستم یک هفته بیشتر است زیر دنده چپم کمی برامده شده وکمی درد دارد امشب بیشتر اذیت شدم وبه کتفم هم تیر میکشید البته ناگفته نماند توده خوشخیمی هم در کبدم است افتادگی دریچه میترال هم دارم
  لطفا زود جواب بفرمایید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام برامدگی ارتباطی به قلب نداره ، به متخصص داخلی مراجعه کنید تا در صورتی که نیاز هست سونوگرافی یا ازمایشات درخواست بشه
 • تصویر کاربر بهمن سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر ، من 56 ساله هستم و ظاهرا سالم اما هر موقع یه جسم سنگین در حدود 30 کیلو را بلند و حمل میکنم بشدت کارکرد قلب بهم میریزه و دچار افت فشار و سرگیجه و بی جونی میشم طوری که قادر به هیچ حرکتی نیستم و بعد از بی تحرکی برای 2 ساعت کاملا خوب میشم و نرمال نرمال میشم این مشکل در زمان هایی که دچار استرس هم میشم هم بوجود میاد لطفا بفرمایید نظر شما چطور هست و آیا این مشکل مربوط به دریچه های قلب هست و چکار باید انجام بدم تشکر از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما نیاز به بررسی قلبی ، اکو و تست ورزش دارید
 • تصویر کاربر سلمان سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام من۲۹ سالمه ودرحال درمان شیمی درمانی غدد لنفاوی هستم درطول درمان دکتر داروی من رو قویتر کرد وباعث تپش قلب شد.یک ماه هم از شیمی درمانی من گذشت ولی هنوز تپش قلب دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما نیاز به اکو دارید
 • تصویر کاربر hs دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام من 24 سال دارم . چند روز پیش سوسیس خوردم و هرچی خوردم رو پس زدم و از اون موقع دردی رو از سینه چپ تا دلم حس میکردم که استامینوفن خوردم و کمی بهتر شدم اما الان دو روز هست که وقتی سرفه و یا عطسه میکنم سمت چپ قلبم درد میگیره و فشرده میشه و هنگام دوش گرفتن تپش قلب احساس میکنم و درد در پشت بازو ی چپ و بالای سینه چپ . (خودم حس میکنم به علت مسمومیت غذایی باشه اما دقیق نمیدونم ) و اینکه صدا های عجیی از اون روز در داخل دل و روده و حتی سمت چپ سینم حس میکنم. سه ماه پیش اکو و نوار قلب گرفتن ازم اما عارضه قلبی نداشتم و ضربان قلبم هم نرمال بود فقط حس تپش قلب به علت بیماری تیفویید بود که رفع شد. الان لازمه برای عکس برداری مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام قرص امپرازول صبح ناشتا و کلینیدیوم سی ظهر و شب بخورین اگه بهتر نشدین مراجعه کنید

 • تصویر کاربر یاوری دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقایی 33ساله هستم که حدود 22روزه که کرونا گرفتم و خوب شدم ولی الان بعد 22روز امروز صبح دچار درد در زیر قفسه سینه چپ و گاهی تا بازو میشوم که با تنفس شدیدتر می شود و با دست گذاشتن بر روی پهلو نیز درد احساس میشود ناگفته نماند که به تازگی دچار مشکل معده گردیده و قرص‌هایی از قبیل پنتو پرازول 40،موتیلوور 10،فاموتیدین 20 و دایمیتیکون جویدنی را حدود 3روزه مصرف میکنم،ولی دردم مانع خوابیدن من میگردد،کمکم کنید!!!؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام حتما عکس قفسه سینه را تکرار کنید و سونوگرافی شکم انجام بدین اگه ایندو طبیعی بود برای اکو مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شهروز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام دکتر..من ۳۸ سالمه ..چند روز پیش تست ورزش دادم بدلیل اینکه بعضی اوقات در هنگام دویدن دچار درد در ناحیه اطراف قفسه سینه میشدم..دکتر گفتن مشکلی نداری..ولی صبحش قرص متوهگزال ۴۷.۵ نصف خورده بودم..چون pvc هم دارم گاهی اوقات..آیا میتونه ایجاد اشکال کنه توی نتیجه تست یا اینکه مشکلی باشه توی تست ولی بواسطه مصرف متوهگزال نشون نده ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)


   سلام در صورتي كه ضربان قلبتون به طور كامل بالا نرفته باشه كه بسته به سن وجنس هر فرد متفاوت هست ، تست ميتونه كامل تلقي نشه و دقت لازم را نداشته باشه

 • تصویر کاربر ابوذر یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 589 مشاهده پرسش
  باسلام.من 26سالمه سابقه اضطراب و پانیک افسردگی شدید و مصرف دارو دارم الان تقریبا بهترم.جدیدا بعضی مواقع هر روز و بعضی مواقع چند روزی یکبار موقع استراحت یا تغییر حالت از ایستاده به نشسته یا خوابیده احساس میکنم قلبم یک ضربه نمیزنه بعدش شروع میکنه محکم و با کوبیدن به تپش مثل لگد زدن..بعضی مواقع ریتمش بهم میزیزه بعضی مواقع نه همونجور منظم هست..بعض مواقع یکی یا دو و سه تا پشت سرهم اینجور میشم بعضی مواقع هم یکی دوضربه در میان اینجور میشم.و فقط احساس ناخوشایندی دارم .البته تعداد ضربان کلا نرمال است و میانگین 72 عدد.دکترهای زیادی مراجعه کردم اکو و نوار دادم گفتند مشکلی نیست فقط نارسایی خفیف میترال یا همون ام آر دارید که مهم نیست..و پرانول بهم دادن با نورتربپتیلین....البته کم خونی مینور و پرکاری تیرویید و مشکل نفخ و اسید معده هم دارم..الان میترسم که قلبم وایسته میشه راهنماییم بفرمایید خداخیرتون بده انشالله
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 سال پیش)

    

   سلام پركاري تيروييد ونفخ هر دو ميتونه سبب تشديد علايم بشه و ضربان نابه جا ايجاد كنه ، اگه اكو طبيعي بوده معمولا مشكلي نيست ، اكه تكرار شونده بود هولتر ٢٤ ساعته ريتم انجام بدين اگه از يك حدي بيشتر بود نياز به اقدام درماني  اختصاصي داره  و تيروييد را مجدد چك كنيد ، اضطرابتون را هم با دارو كنترل كنيد

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  با عرض سلام، خانمی ۳۲ ساله ام از دو سالی هست که موقع فعالیت دچار درد قلبی،درد زیر دنده ها و سرگیجه میشدم،سه ماه اخیر دچار هموبتیزی شدم چند روز پیش برونکوسکوپی کردم و مشکلی نبود ،اما در ریکاوری دچار حالت خفگی و درد قفسه سینه شدم، بعد از انجام نوار قلب گفتن مشکل داری و ۶ ساعت بستری بودم اما به علت نرمال بودن آزمایش خون مرخص شدم تا دو روز بعد هم درد شدید قلبی سرگیجه و آف شدید فشار خون داشتم،پیش متخصص قلب رفتم، گفتن به علت incomplet RBBB باید از نظر پاتولوژی های بطن راست بررسی شوم.....می خواستم بدونم که چه مشکلی در بطن راست وجود داره؟؟؟؟ و اینکه می ترسم بعد از اکو مری دوباره همین اتفاق بعد از برونکوسکوپی اتفاق بیفته! آیا به علت تزریق داروی آرامبخش اینجور اتفاقی برام افتاد یا نه؟؟؟.… با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   احتمالا به سوراخ هاي بين دو دهليز شك كردن همچنين فشار شريان ريوي و بيماريهاي مادر زادي قلبي بايد بررسي بشن ، اگه در شرايط مناسب اكو مري انجام بشه انشالله مشكلي پيش نمياد
 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روز پیش فرزند دو ماهه ام رو با ارجاع پزشک اطفال پیش متخصص قلب در شهر زنجان بردیم و اکو گرفت و گفت تنگی دریچه ریوی داره ( عکسشو ضمیمه کردم براتون) و باید تحت نظر باشه ولی هیچ توضیح دیگه ای نداد و این مدت من و همسرم از ناراحتی نگرانی داغون شدیم. لطفا بگین چیکار باید بکنیم ، لازمه عمل بشه ؟ بیاریم تهران پیش شما ؟ لطفا لطفا لطفا کمکمون کنید اوضاع روحیمون خیلی بهم ریخته
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام و وقت به خير فعلا نياز به هيچ اقدامي نيست به طور دوره اي اكو بشن. ممكنه به مرور بهتر بشه و یا ممكنه در طي زمان تشديد بشه ، اگه شديد بشه درمانش بلون هست از بيماريهاي نسبتا ساده مادرزاديست.
 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱۶ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.بنده خانم ۳۰ ساله ای هستم که از ۱۹ سالگی دچار تپش قلب شدم و در اکو تشخیص پرولاپس میترال داده شد.از نظر بدنی قد ۱۷۱ و وزن ۴۹ کیلو دارم.در طول این سالها مکررا بخاطر تپش قلب به اورژانس و پزشکان قلب متفاوتی مراجعه کردم .گاها تجویز پرانول دادن که فشارم حتی با دوز پایین ۱۰ هم میافته.سابقه فقر اهن و مصرف قرص دارم.بارها تیروئیدما چک کردم و گفتن مشکل نداره.به تازگی هر روز احساس pvcهمراه با لرزش قلب در قسمت وسط سینه یا کنار پهلوی چپ مکررا دارم.مواقع خواب با رفتن به حالت ارامش پیش از خواب چیزی مثل پالس و برق گرفتگی قفسه سینه و دست و صورتما میگیره و نمیزاره بخوابم.هولتر هم پیش از این جریان دادم و هر کی یه چیز گفته یکی میگه بیخیالش شو یکی میگه فاصلهprزیاده یکی میگه از استرسه..بخاطر علائمم ۶ ساله زیر نظر روانشناس و دکتر اعصابم بودم و فایده ای نداشته...میشه راهنماییم کنید من چه کنم بخصوص با حالت جدید و افزایش پی وی سی و درد فقسه سینه و عرق در قسمت گردن و پایین و بالای لبم بعد از حس برق گرفتگی.نفخ شدید معده به حالت کیسه پر از اب هم دارم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۶ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اگه علايم گوارشي داريد اون را هم درمان كنيد ، در ضمن اگه pvc ها زياد شدن مجدد هولتر ريتم انجام بديد و سپس بر اساس تعداد pvc و نوع ان تصميم گيري بشه ، همچنين افزايش وزن شما ميتونه به كاهش علايمتون كمك كنه
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام
  من بچه م دو روزه متولد شده و توی زایشگاه فهمیدن صدای اضافی قلب داره وقتی اکو گرفت دکتر گفت به احتمال 99% تا 2 ماه دیگه بسته میشه.
  خواستم ببینم ایا بسته میشه
  به خدا دارم دیوونه میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام نوع سوراخ متفاوته ، ولي اگه خيلي كوچك باشه با احتمال زياد بسته ميشه.
 • تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار، دختر یکساله ام ، سرما خورده دکتر بهم گفت سینش خس خس میکنه و ضربان قلبشو ضعیف میشنوه برای خس خس سینه دارو دادند گفتند ده روز دیگه برای معاینه قلبش بیار تا بشنوم چون سینش خس خس میکنه متوجه نمیشم از قلبه یا سینشه حال سوال من ایا این مورد جدیه ایا همچین اتفاقی می افتد، وعلت ضعیف بودنش چیه، یک نکته اینکه تمامیه فعالیت های روزانه اش کم نشده و حس خستگی و بی حالی درد هم ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام البته در مواردي كه به دلايل مختلف صداهاي تنفسي خيلي بلنده ممكنه صداي قلب شنيده نشه و اين نكته مهمي نيست ولي براي اطمينان بعد از بهبود سرماخوردگي حتما دوباره مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر فرح چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید .من خانمی ۵۶ ساله هستم که ۷سال پیش قلبموبالون انداختم.هیچ مشکلی نداشتم تااخیرا بعلت طپش شدید بعدازگرفتن اکو ونوارقلب ۴روزدربیمارستان بستری شدم.ازاون به بعد قرص وارفارین متورال روزی ۱ عدد وآمیوفارم روزی ۳ تا استفاده کردم .که ۲روزپیش ادارکاملا خونی داشتم.آزمایش سونوگرافی ازکلیه ها خوب بود.بعدتشخیص دادن بخاطروارفارین بود.البته من هرهفته پی تی خونموچک میکردم.یکدفه پی تی خونم ۴/۹شدوهمون باعث خونریزی درادارشد.حال ازشما سئوالی که دارم این است که آیا من میتونم قرصی جایگزین وارفارین کنم که تداخل غذایی ودارویی نداشته باشه.واینقدرپی تی خونموچک کنم.؟ یابطورکلی قرصی که عوارضش کمترازوارفارین هم باشه ببخشید که وقتتونوگرفتم.ممنون میشم پاسخ بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام بسته به نوع اريتمي ايجاد شده و اكو، ميشه داروي ديگه اي كه درد سرهاي وارفارين را نداشته باشه جايگزين وارفارين كرد ، لطفا با كل مدارك به متخصص قلب مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  در خواست تفسیر نتیجه اکوکاردیوگرافی را دارم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام لطفا فایل اکو را پیوست کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 410 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من تقریبا 3 سال پیش دچار حملات پانیک میشدم و هنوز اضطراب سلامتی ناشی از اون همراه من هست...به دلیل ترس از ایست قلبی به فوق تخصص قاب مراجعه کردم اکو و تست ورزش انجام دادن و فرمودن که نارسایی بسیار خفیف دریچه آیورت و افتادگی خفیف میترال دارم.هم چنین فرمودن که مهم نیست..تا این که یک سال پیش تقریبا هفته ای یه بار دچار pvc میشدم به کلینیک آریتمی مراجعه کردم اکو تست ورزش و هولتر 72 ساعته تجویز کردن و پس بررسی اکوی توسط دکتر اونجا گفتن که کاملا سالم هست و تعداد پی وی سی ها بسیار کم هست و نیاز به پیگیری ندارد.ولی الان در یک ماهه گذشته تقریبا pvc های من زیاد شده الان تقریبا یه هفتس که هر روز برام روزی 5 6 بار اتفاق میفته...اتفاقا یک ماه پیش توسط دکتر اکو شدم و ایشون فرمودن همون نارسایی خفیف ایورت و افتادگی خفیف میترال و دارم ولی تا 2 سال آینده نیاز به بررسی نیست(قبلش هر 1 سال اکو میشدم)و در مورد pvc هم فرمودن که اضطراب و کنترل کنم...ولی این pvc های هر روز بسیار من و نگران کرده...چرا یک دکتر میگه اکوت کاملا سالمه ولی دکتر خودم میگه اون مشکلات و دارم...حتی گاهی در اکو ها دکتر خودم میگن افتادگی میترال هم خوب شده بار دیگه میگه باز هست...در ضمن 24 ساله هستم و هفته ای 4 روز ورزش بدنسازی میکنم...لطفا راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام بافته هاي اكو كه ذكر كردين مهم نيست و خيلي خفيف هست ، اضطراب را كنترل كنيد اگه لازمه به دكتر روانپزشك مراجعه كنيد اگه باز PVC داشتيد هولتر را تكرار كنيد
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  ۲۲سالمه چند سال پیش برای گواهی سلامت به دکتر مراجعه کردم تا گواهی سلامت بگیرم برای مسابقات رزمی که دکتر بهم گفت سوفل دارم.بعد از چند ماه پیگیری کردم و اکو انجام دادم که دکتر گفتن مشکلی نداری .بعد از گذشته ۴سال قفسه سینم درد احساس کردم و تنگی نفس به طور روزانه و درد های شدید هنگام خواب.دوماه بود که کار هر روزم این بود تا اینکه رفتم پیش متخصص قلب و اکو مجدد دادم که دکتر گفتن دریچه میترال افتادگی داره و دریچه آئورت هم تنگ است .حالا میخواهم بدونم مشکلم جدی است ؟ درمان آن چگونه است ؟ و آیا برای معافیت اقدام کنم معافیت تعلق میگیرد ؟؟؟
  باتشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام جدي بودن بيماري و معافيت بسته به شدت تنگي ائورت و افتادگي ميترال داره
 • تصویر کاربر نیوشا یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام دختری ۱۹ ساله هستم که چند سالیه مشکل تپش قلب دارم . اوایل فکر میکردم برای استرسه اما حتی زمانی که هیچ استرسی نداشتم بازم این مشکلو پیدا میکردم .
  بیشتر هنگام تحرک دچار تپش قلب آزار دهنده و درد قفسه سینه و پشت و کتف چپ میشم و تنگی نفس برام اتفاق میوفته. بعضی وقت ها هم توی خواب تپش قلب شدید میگیرم که بیدارم میکنه اونموقع انقدر محکم میکوبه که با چشم مشخص میشه
  لازم به ذکره که موقع تپش قلب ضربانم به ۱۶۰ هم میرسه اما فقط یه بار به اورژانس مراجعه کردم و با آمپول و قرص زیر زبانی تپشم را پایین آوردند اما نوار قلب نگرفتم . تا به حال به پزشک هم مراجعه نکردم چون قصد نگران کردن خانواده را ندارم
  نکته آخر اینکه بیماری قلبی از طرف مادر و پدر ارثی در خانواده وجود دارد . مادرم بیماری دریچه ای شدید داشتند که تعویض دریچه انجام دادند پدرم هم بعد از یک سکته قلبی عمل بای پس انجام دادند دو عمویم هم سکته کرده و فوت کردند تقریبا همه ی خانواده با بیماری قلبی دست و پنجه نرم میکنند
  به نظر شما بیماری قلبی من هم جدی است ؟ با پروپرانول ربع نمیشود ؟ آیا احتمال سکته قلبی وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام احتمال سكته خيلي مطرح نيست ولي اريتمي و يا مشكل دريچه اي با توجه به سابقه فاميلي ممكنه باشه حتما مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر بنده دختری دارم که در شش ماهگی بخاطر بیماری تترالوژی جراحی شد الان بعد از گذشت 2 سال از عمل جراحی، دکتر قلب در اکوی انجام شده تشخیص داده قلب دخترم مشکل PI داره و مقداری خون از سرخرگ ششی به بطن راست برگشت پیدا می کند. خواهشمند است راهنماییم نمایید که این مشکل چقدر می تونه مشکل ایجاد کنه و آیا عمل جراحی تعویض دریچه ششی قلب در ایران بصورت انژیوپلاستی قابل انجام هست و بهترین دریچه برای کودکان چه نوع دریچه ای می باشد
  باتشکر از راهنمایی و مشاوره شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام وجود نارسايي دريچه ششي بعد از عمل تترالوژي ممكنه اتفاق بيفته البته تا وقتي سبب بزرگي و نارسايي بطن راست نشده به اقدامي نياز نداره ، فقط بايد به طور دوره اي اكو بشن ، در بعضي مراكز به طور موردي گذاشتن دريچه از طريق انژيو پلاستي انجام ميشه
 • تصویر کاربر غلامرضا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  باسلام دختری دارم که 15سال پیش در یکسالگی جهت بست حفره قلب عمل شد ،گاهی در قسمت قفسه سینه احساس درد می کند این علائم ناشی از بیماری قبلی بوده ویا از عوارض عمل ویا نشانه دیگری است ،خواهشمندم راهنمایی فرماییدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   درد ربطي به بيماري قبلي نداره اگه در اين مدت اصلا ويزيت نشدن بهتره ويزيت قلب انجام بشه
 • تصویر کاربر اشکان شنبه ۵ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 433 مشاهده پرسش
  سلام نوع زایمان برای زن باردار با دریچه میترال مصنوعی (فلزی) تحت درمان با وارفارین و هپارین به چه صورت هستش؟ سزارین یا طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   در صورتي كه در موقع زايمان بيمار تحت درمان با وارفارين باشه ترجيح سزارين هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر