متخصص قلب در تهران

سوراخ در قلب نوزادان و کودکان (علائم، تشخیص،درمان)

سوراخ در قلب نوزاد که بیشتر شامل بیماری های VSD و ASD می شود باعث نگرانی هایی در والدین می شود. اما باید دانست خیلی از این مشکلات بدون حتی درمان دارویی خود به خود بهبود می یابند. اما برای اینکه کودک در آینده دچار عوارض و خطرات آن نشود پیگیری و بررسی بیماری اجتناب ناپذیر است.

ابتدا ساختار قلب را بشناسید.

سوراخ در قلب یک اصطلاح غیر رسمی برای توصیف یک اختلال قلبى ( در زمان تولد ) مادرزادی است. این اصطلاح برای توصیف یک سوراخ واقعی در دیواره های جدا کننده ى قلب یا به عنوان یک اصطلاح عمومی برای توصیف یک اختلال ساختاری قلب استفاده می شود.

اگر بخواهم به زبان ساده ساختار قلب را توصیف کنم باید بگویم قلب مانند یک خانه داراى چهار اتاق یا همان حفره است. دو اتاق بالا دهلیز و دو اتاق پایین بطن نامیده می شوند. دیواره ى جدا کننده ى دو اتاق بالایى، سپتوم دهلیزی و دیواره ى جدا کننده ى اتاق هاى پایینى ، سپتوم بطنی نامیده می شوند.

بنابراین یک سوراخ در دیواره ى بین حفره های بالایى ، نقص دیواره ی دهلیزی (ASD) و یک سوراخ در دیواره ى بین دو حفره ى پایین، نقص دیواره ى بطنی (VSD) نامیده می شوند.

قلب دارای چهار قسمت است دو قسمت بالایی دهلیز و دوقسنت پایینی بطن است.قسمت بالا و پایین با دریچه هایی به هم متصل می شوند.

خون با اکسیژن کم یا آبی رنگ ، به حفره هاى سمت راست بازگردانده می شود که از حفره ى بالا به حفره ى پایین و سپس به ریه منتقل می شود. در ریه ها، خون اکسیژن دریافت می کند. این خون با افزایش مقدار اکسیژن و یا خون صورتی، به حفره ى بالا و پایین سمت چپ و سپس به بدن باز مى گردد.

دریچه های ورودی ، حفره های بالا و پایین قلب را جدا می کنند. دریچه ى خروجی اجازه می دهد که خون از حفره ى پایین سمت راست به ریه ها پمپ شود که دریچه ى ریوی نامیده می شود. دریچه ى خروجى که اجازه مى دهد که خون از حفره ى پایین سمت چپ پمپ شود ، دریچه ى آئورت نامیده می شود.

از این رو “خانه ى قلب” چهار اتاق و چهار درب و دو دیوار جدا کننده دارد. خون آبی از طریق قلب راست به ریه ها و خون صورتی از طریق قلب چپ به بدن پمپ می شود. اصطلاح سوراخ در قلب ممکن است تنها حفره های بین دیوار ه هاى جداکننده را شامل نشود، بلکه شامل اتصالات غیر طبیعی بین حفره ها و اختلال در دریچه ها و رگ های خونی است.

میزان ابتلا به نقص مادرزادی قلب چگونه است ؟

تخمین زده شده است که در هر 1000 تولد زنده  حدود 8 نوزاد به آن مبتلا هستند. اگر در سال پنجاه هزار تولد زنده داشته باشیم، در آن سال حدود 400 کودک در معرض نقص قلب مادرزادی قرار می گیرند.

شایع ترین نارسایی های قلبى مادرزادی چیست؟

VSD و ASD شایعترین نوع نقایص مادرزادی قلب هستند

شایع ترین آن ها نقص سپتوم بطنی یعنی سوراخ در دیواره ى جداکننده ى بین دو حفره ى پایینى(VSD) است. که حدود 30 درصد از نقص های قلبی مادرزادی را تشکیل می دهد. نقص های دیگر در محدوده ى 6 تا 10 درصد شامل نقص دیواره ى دهلیزی (ASD)، تنگی دریچه ى ریوى ( تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت راست)، تنگى دریچه ى آئورت (تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت چپ) و مجراى شریانى آزاد (تاخیر در ارتباط بین دو رگ خونی اصلى قلب) مى شود .

این گروه از شرایط قلب مربوط به قلب صورتى یا خون اکسیژن دارى که از قلب به بدن منتقل می شود ، می باشد.

آیا همه نوزادان دارای سوراخ قلب باید جراحی شوند؟

اکثر بیماران مبتلا به نقص قلب هیچ نشانه ای  نداشته و نیازی به درمان ندارند. برآورد شده است که حدود 25٪ از نوزادانی که سوراخ در قلب خود دارند، نیاز به درمان یا جراحی دارند.

چه علائمى نشان مى دهند که یک کودک سوراخ در قلب یا نقص هاى قلبى دیگرى دارد؟

 بلافاصله پس از تولد، تمام نوزادان توسط پزشکان برای ناهنجاری های مادرزادی بررسى می شوند که شامل نقایص قلبى نیز مى شود.

بعضی از نقایص مهم بعد از زایمان به سرعت باعث ایجاد علائم می شوند، به طوری که نوزاد ممکن است نفس کم بیارد، آبی شود یا نتواند شیر بخورد .

به طور معمول، نوزادان علائم ندارند. اما پزشک، با گوش دادن به قلب با گوشی خود، ممکن است یک صدای اضافی قلب  به نام مور مور قلب بشنود. نود و پنج درصد موارد، مور مور قلب ناشی از صدای جریان خون در یک قلب طبیعی است.

مطلب مرتبط: وجود صدای اضافی در قلب نوزاد نشانه چیست؟

اولین روش تشخیص سوراخ در قلب کودک وجود صدای اضافی در قلب نوزاد است.

اگر شک به نقص ساختاری قلب وجود داشته باشد، کودک را براى ارزیابی به متخصص قلب ارجاع مى دهند .

آیا ممکن است در ماه اول زندگی نوزادى نقصى شناسایى نشود ؟

بله، این امکان وجود دارد زیرا بعضی از آن ها بدون علامت باقی می مانند، در حالی که بعضی دیگر دچار مور مور قلب مى شوند که بعد از 3 تا 6 هفته واضح تر شنیده مى شوند .

چه آزمایش هایی براى تشخیص سوراخ در قلب نوزاد می توان انجام داد؟

اغلب متخصص قلب می تواند با معاینه بگوید که مور مور قلب مشخص است یا خیر . آزمایش هاى ساده شامل عکس قفسه ى سینه با اشعه ایکس و نوار قلب است. عکس قفسه ى سینه با اشعه ى ایکس برای بیان شکل و اندازه ى قلب و حالت ریه ها استفاده می شود. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را تحلیل می کند. اگر نوار قلب بالینی و بررسى هاى ساده طبیعی باشد، به والدین این اطمینان را مى دهیم که مشکلى وجود ندارد .

اگر شکى وجود داشته باشد، پزشک یک اکوی قلب درخواست می دهد. که بررسی قلب است، مانند آنچه که متخصص زنان و زایمان  برای دیدن جنین در زنان باردار انجام می دهد.

در مواردی که پزشک احتمال گرفتگی رگ قلب در کودک را بدهد، آنژیوگرافی را تجویز می کند.

اکوی قلب نوزادان

آیا می توان این نقص را قبل از تولد نوزاد تشخیص داد؟

بله و خیر. قلب از هفته ى هشتم بارداری تشکیل مى شود . سونوگرافی روزانه می تواند برای بررسی قلب در حدود 12 هفته برای بررسی نقص های قلبی انجام شود. اکثر نقایص قلبی که به طور انحصاری برداشته می شوند، اختلالات عمده و اغلب جدی براى قلب هستند. به نقص های جزئی مانند سوراخ های کوچک و نقص های خفیف دریچه ، از طریق این پروسه غربالگری مورد بررسى قرار مى گیرند.

درمان سوراخ قلب در نوزادان و کودکان

همه ى نقایص قلبى نیاز به درمان خاصی ندارند. برای مثال، اگر نوزاد دارای یک سوراخ کوچک در قلب مانند نقص جدار بطنی باشد، درمان لازم نیست. با این کودک باید مانند هر کودک معمولی رفتار شود و فعالیت های بدنی طبیعی داشته باشد. بیشتر این سوراخ ها با گذشت زمان کوچک می شوند و برخی ممکن است به صورت خود به خود بسته شوند. به علت آشفتگی جریان، خطر عفونت باکتریایی بسیار کمى در اطراف سوراخ وجود دارد. به بیماران توصیه می شود که مراقبت های دندانپزشکی خوب داشته باشند و در صورت انجام اقدامات دندانی یا جراحی، دوره های پیشگیری با استفاده از آنتی بیوتیک ها  برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به خون و آلوده شدن قلب انجام دهند .

برای نقص هاى شدید مثل یک نقص متوسط تا شدید دیواره ى بطنى ممکن است در کودک باعث نارسایی قلبی شود که نشانه های آن عبارتند از تغذیه ى نامناسب ، نفس کم آوردن و افزایش وزن ضعیف . ما این نوزادان را با دارو درمان می کنیم. بعضی ها بازکوچک شدن نقص در طول زمان بهبود می یابند. کسانى که با درمان پزشکی بهبود نمی یابند باید به جراح قلب مراجعه کنند تا نقص را با جراحی ببندد.

سوراخ در قلب نوزاد منجر به ایجاد چه عوارضى مى شود؟

عوارض به نوع نقص، محل نقص در ارتباط با ساختارهای حیاتی قلب و اندازه ى آن بستگی دارد. به عنوان مثال یک نقص بزرگ در دیواره ى بطنى می تواند منجر به نارسایی قلب با عدم افزایش وزن، عفونت های مجدد تنفسی و آسیب به عروق خونی در ریه ها شود. نقص در نزدیکی دریچه ى خروجی سمت چپ می تواند باعث آسیب به دریچه و بازگشت خون از آن دریچه شود. همانطور که قبلا اشاره شد خطر ابتلا به عفونت قلبى نیز وجود دارد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آیا برای درمان سوراخ قلب کودک، اونم بعد از ۳ سال که زیر نظر دکتر بودن و هر چند ماه یک بار اکو و نوار قلب از کودک می گرفتند، حالا بعد از سه سال به یکباره تنها روش درمان را جراحی اعلام کردن روش درستیه؟
  در اینکه چرا در مدت این ۳ سال داروی تجویز نکردن نباید به علم و روش درمان این دکتر شک کرد؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام بسته به نوع ، اندازه و محل سوراخ تصمیم گیری متفاوت هست ، بعضی از مواقع باید بیمار بزرگتر بشه و بعد در صورتی که سوراخ خود به خود بسته نشد عمل انجام بشه ، دارو در بسته شدن سوراخ نقشی نداره
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پسرم ۶ماهه هست و یک سوراخ گفتن تو قلبش هست خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام امکان بسته شدن خود به خودی هست فعلا تحت نظر باشند
 • تصویر کاربر یلدا سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر محترم وقت بخیر عذر میخوام من نوزادم با وزن ۲۲۰۰ هفته ۳۹ بدنیا اومد بخاطر زردی و تب بالایی که داشت بستری شد توصیه های بعد ترخیص هم ازمایشات و اکوی قلبش بود ازمایشات انجام دادم خدارو شکر دکتر متخصص دید معاینه کردن گفتن که مشکلی نداره بچه کاملا سالم رشدش عالیه الان بخاطر این شرایط کرونا باید ببرمش بیمارستان برای اکو قلب میخواستم بدونم واقعا لازم ببرمش خیلی نگران اینم...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام بله بهتره ببرید

 • تصویر کاربر علیسان شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۵ماهش یه ماهش که بود بردمش دکتر گفت صدای اضافی توی قلبش هست رفتم پیش دکتر متخصص قلب اکو انجام داد گفت سوراخ بین یطنی داره و دوتا از رگ ها جابه جا شدن برو بعد ۴ماه بیا اکو انجام بدم شاید خوب شده باشه وگرنه باید جراحی بشه الان میترسم برم جراحیش خطری نداری اگه عملش نکنم در آینده مشکلی براش پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام اگر توصیه به عمل شده حتما باید انجام بشه

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  پسر من ۱۹ ماهه هست و در اکو تشخیص سوراخ ۷ میلی بطنی vsd شده. آیا درمان دارویی داره یا عمل باید بشه؟ و اینکه عمل باز هست یا روش دیگه ای هم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام احتمال بسته شدنش هست ،اگر فشار ریه بالا نرفته و یا قلب بزرگ نشده میشه صبر کرد در غیر اینصورت باید بسته بشه روش بسته شدن بسته به شکل وجای سوراخ هست

 • تصویر کاربر هستی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  قلب ی پسر ۹ ماه سوراخ و اون حالش خیلی بده ایا اون میمره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام بسته به محل سوراخ و اندازه سوراخ داره

 • تصویر کاربر رستمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام و سپاس از شما خانم دکتر گرامی
  نوزادی دارم 5 ماهه که جدیدا با گرفتن اکوی قلب متوجه شدم بین دو دهلیز قلب او سوراخی به بزرگی 6 تا 8 میلی متر دارد لطفا راهنمایی بفرمایید آیا امکان بسته شدن او تا سن 7 سالگی وجود داد یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام اگر فشار ریه بالا نباشه امکان بسته شدنش هست ولی باید تحت نظر باشن

 • تصویر کاربر مادر شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترعزیز خواهش میکنم سوال بنده را جواب بدید من پسرم دو ماه و هشتاد روزش بود که متوجه شدیم صدای اضافی در قلبش وجود داره اکو انجام دادیم گفتند اگر تا یک ماه دیگر اگر بسته نشد دارو میدیم میخواستم ازتون بخوام شما این اکو رو تفسیر بفرمائيد خیلی خیلی نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   سلام احتمال بسته شدن اون هست نگران نباشید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  س بچم الان۴۰ روزشه میگن نمی‌دونیم علت اینکه فشار ریش بالا میاره چیه..ولی قلبش سوراخ داره..۱۴ روز بستری بود الان دوباره اکو گرفتن..گفتن فشار ریش بالاتر رفته و برو ۱۴ روز دیگر بیا..لطفاً راهنماییم کنید..اینا خودشونو نمی‌دونم چ میکنن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   سلام علت فشار ریه بالا میتونه سوراخ باشه حتما به متخصص قلب اطفال مراجعه کنید شاید نیاز به عمل باشه ، حتما نیاز به پیگیری هست
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۳۰ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم الان حدود ۴سالشه سوراخ کوچک حدود۲میل بین دریچه های قلبش هست هنوزم بسته نشده دکتربردیم میگه ۷سالگی باید عمل کنه هیچ دارویی هم نداده خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳۰ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام جواب اکو را ضمیمه کنید تصمیم گیری برای عمل به محل سوراخ ، فشار ریه و اندازه قلب بستگی دارد
 • تصویر کاربر ازاده جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دخترم وقتی ک دنیا اومد بهم گفتن تو قلبش یه صدای اضافه اس .من بعد از ۳ماه نیم بردمش دکتر الان اکو گرفتم دکتر گفت دیواره قلبش ترک خورده گفت ک بعد ۴ماه دگ بیا اگ درمان نشد بهش دارو میدم.ایا گفته این دکتر خطرناکه؟جای نگرانیه؟براش میمونه؟یا از بین میره؟ترک خوردکی با سوراخی قلب فرق داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام مفهوم ترک خوردگی را نمیدونم ، جواب اکو ضمیمه نشده فقط عکسها ضمیمه هست
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   لطفا گزارش اکو ضمیمه شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۹ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. خسته نباشید. نوزاد من 10روزه ش که بود پزشک متخصص اطفال صدای اضافه داخل قلبش تشخیص داد که بردیمش پزشک فوق تخصص قلب اطفال و اکو گرفتن از قلب نوزاد. گفتن که یک سوراخ ریز در قلبش هست ( ظاهرا دهلیزی 5 میلیمتر هست) و گفتن 4 ماهش که شد دوباره بیاریمش اکو. تصویر اکو رو خدمتتون پیوست کردم. ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید که نیاز به جراحی پیدا می کنه یا نه؟ فرزندم هیچگونه علایمی نداره و از لحاظ وزن و تغذیه هم خوبه . ممنونم که وقت می گذارید و پاسخ می دید .خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام نگران نباشید انشالله خود به خود بسته میشه
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۹ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. خسته نباشید. نوزاد من 10روزه ش که بود پزشک متخصص اطفال صدای اضافه داخل قلبش تشخیص داد که بردیمش پزشک فوق تخصص قلب اطفال و اکو گرفتن از قلب نوزاد. گفتن که یک سوراخ ریز در قلبش هست ( ظاهرا دهلیزی 5 میلیمتر هست) و گفتن 4 ماهش که شد دوباره بیاریمش اکو. تصویر اکو رو خدمتتون پیوست کردم. ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید که نیاز به جراحی پیدا می کنه یا نه؟ فرزندم هیچگونه علایمی نداره و از لحاظ وزن و تغذیه هم خوبه . ممنونم که وقت می گذارید و پاسخ می دید .خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   یعنی خود به خود انشالله بسته میشه
 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۱۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من بچه ام ۶ماهشه از بدو تولد گفتن قلبش سوراخه الآنم چندبار اکو انجام دادیم گفتن هنوز بسته نشده درصورتیکه دارو هم مصرف کرده الان میگن باید ۱۱ماهگی حتما عمل بشه وگرنه بسته نمیشه درسته؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش)
   سلام حتما نیاز به پیگیری و عمل دارن ، این سوراخ بدون عمل بسته نمیشه
 • تصویر کاربر امید جمعه ۵ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  دخترم الان ۲ سالش هست سوراخ قلبش تو ۱ سالگی ۷ بوده الان شده ۱۰ ،گفتن عمل نیاز داره ،خیلی نگرانم ،خانم دکتر عملش خیلی سخته ،عمل خطرناکی هست ،چقدر عمل طول می کشه، بعد از عمل دیگه خوب میشه ،و نیاز به بستری داره یا نه ممنونم از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 4 ماه پیش)
   سلام نگران نباشید اگر فقط سوراخ هست وبیماری دیگه ای ندارن ، ریسک عمل زیاد نیست
 • تصویر کاربر آراز شنبه ۳۰ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  شنیدن صدای اضافه خفیف در قلب(نوزاد ۴۵ روزه هست و وزنش ۴.۸۰۰هست)
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام عطفا جواب اکو را کامل ضمیمه کنید
 • تصویر کاربر مادر جمعه ۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر دخترم ۷ ماهش هست از بدو تولد ی سوراخ بطن داره ۴ میلی هست تحت نظر دکتر هست ولی متاسفانه دکتر گفت باید عمل جراحی بشه دارو استفاده میکنه شیر دهی عالی و غذا خوب میخوره ممنون میشم راهنمایی کنید دارم روانی میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش)
   سلام در صورتی که فشار ریه بالا رفته باید عمل بشه که از عوارض بعدی جلوگیری بشه ، انشالله خوب میشه
 • تصویر کاربر رقیه چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آیا میشود نوزاد با قلب سوراخ و دوتا رگ جا به جابدون جراحی درمان شود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   سلام خیر ، ولی ممکن است قابل عمل نباشد ، نظر قطعی پس از مشاهده اکو امکان پذیر هست
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،پسرم یکسالشه،بدو تولد اکو ازش گرفتم قلبش سوراخ داشت الان که یکسالش شده دوباره بردم اکو سوراخ هنوز بودش خیلی نگرانم خواستم ببینم چه اقدامی باید براش بکنم،یعنی منتظر باشم تا خوب بشه؟عکس اکو فرستادم،توروخدا راهنمایی کنید،اگه نیاز هس تا حضوری بیارم پیشتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   سلام طبق این اکو اقدامی نیاز نیست ، انشالله بسته میشه ، سوراخ خیلی کوچک هست
 • تصویر کاربر مهناز چهارشنبه ۹ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.خانوم دکتر بچه ام ۲ ماه اش یه صدای اضافه از قلبش شنیده شد بعد اکو کردیم جواب اکو براتون فرستادم بعضی وقت ها تنگی نفس پیدا میکنه قرمز میشه ۳ تا حفره وجود داره میخواستم ببینم مشکل ساز میشه ؟ وزنش ۵ کیلو
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بسته به پیشرفت بیماری داره ممکنه سوراخها خود به خود بسته بشه
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۲ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر اکوی پسرم را فرستادم برای شما فرستادم ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   سلام قلب ایشون سوراخ داره ، و حتما اکو مجدد لازم دارند
 • تصویر کاربر ساسان چهارشنبه ۲ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام استاد جان دختر من سه ماهه است و یک سوراخ 6میل بین بطنی دارد
  علایمی همچون آبی شدن لب ها،مکش کم هنگام شیر خوردن،وزن هم در که الان سه ماهه کامل دارد 4.5کیلو است.
  راه حل ما برای درمان دخترم چیست
  من و مادرش دوتا فارغ التحصیل بیکاذیم که از روزی که فهمیدیم تا امروز که هفت روزه از گریه چشمامون باز. نمیشه،بزرگوار آیا درمانی هست برای دخترمون؟
  گفتند که باید وزن بگیره چه تغذیه ای بهش بدیم که وزن بگیره؟
  تورو بخدا قسم کمکمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ، اگر فشار ریه خوب باشه و بسته به نوع سوراخ ممکنه بسته بشه و اگر فقط فشارسوراخ باشه و همراهش بیماری دیگه ای مثل نباشه ممکنه نیاز به عمل جراحی باشه ، ولی احتمال بسته شدنش هم هست ، حتما مرتب تحت نظر فوق تخصص قلب اطفال باشند
 • تصویر کاربر آریا چهارشنبه ۲ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم ۵ ماهشه متخصص اطفال بردم برای چکاب گفتن احتمالا بین دو بطنش سوراخه ولی احتمال زیاد چیزی نیست شهرستانم متخصص عروق کودکان نداره شهرمون میشه شما راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر آریا یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   چطور وقتی به دنیا اوند پزشک اومد رو سرش چیزی نگفت میتونه علت بوجود اومدنش استرس باشه چون من دخترم دوسالشه زیاد جیق میزنه میگم شاید از ترس باشه
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بعضی از سوراخ ها در بدو تولد صدا ایجاد نمیکنه و بعد مشخص میشه حتما برای اطمینان به پزشک قلب کودکان مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر پسر ۶ سال دارم که از سال اول متوجه شدیم صدای اضافی از قلبش میاد بردیمش پیش دکتر محمد رادور در ارومیه و تا حالا سالی یک بار میبریم ازش اکو می‌گیره وخیلی نگران ایند پسرم هستم خواستم ببینم نیاز به عمل داره یا نه ممنون میشم اگه جواب بده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   سلام جواب اکو را لطفا ضمیمه کنید تا بتونم جواب بدم
 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان میشه اکوی نوزادمو نگاه کنین
  من خیلی‌نگرانم
  نوزادم ۳۰ روزشه
  میترسم دریچه ها بسته نشه
  وزن گیریش خوبه.تعریقش کمه
  دکتز قندی اراک اکو کرده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلامقلبشون سوراخ داره ، فعلا بایدتحت نظر باشند
 • تصویر کاربر رضایی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام بچه ام یک رگ اظافه داره ویک سوراخ که با اکو دکتر گفت رگ درحال بسته شدن هست وسوراخ هم به مرور زمان خواستم ببینم این زمان تقریبا چقدر هست ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام زمان دقیق نمیشه داد ولی معمولا زیر ۱۰ سال بسته میشه
 • تصویر کاربر عبدی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام
  خانوم دکترمن سی و سه سالمه
  من هفته ۲۰ رفتم اکو قلب جنین بهم گفتن سوراخ ۲میلی وجود داره که تا هفته ۲۶ بیای احتمالن بسته میشه
  هفته ۲۶ رفتم گفت سوراخ شده تقریبا۴میلی و تنگی رگ آئورت مشاهده میشه،گفتن رگ آئورت در هفته ۲۰،دو‌میلیمتر بوده هنوزم همون اندازه هست در حالی که باید با بزرگ شدن جنین رشد میکرده
  الان هفته ۲۷ هستم،دکتر اکو قلب گفتن هر سه هفته یه بار باید چک شه
  دنیا رو سرم خرابشده،زندگی برام سیاه شده،دارم دق میکنم،یعنی امکان داره بچم بدو تولد خوب شده باشه و‌نیازی به جراحی نداشته باشه یا اینکه نمونه هایی مثله بچه من همه نیاز به جراحی دارن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   سلام زمان مشخص میکنه در صورتی که عدم رشد ادامه پیدا کنه ممکنه موقع تولد شدید باشه و نیاز به عمل باشه
 • تصویر کاربر هستی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، دختری ۲۸ساله هستم، ۲سال پیش ب دکتر مراجعه کردم ک گفتن گشادی دریچه میترال دارم، ناخوداگاه تپش قلب میگیرم حتی بدون استرس ب طوری ک احساس میکنم یک لحظه نفسم سنگین میاد بالا در عرض ۵ ثانیه بعد طبیعی میشه حتی در اون لحظه صدای تپش قلبمم میشنوم،گاهی سوزش میگیرم در قسمت بالای قفسه سینم سمت چپ نزدیک ب وسط سینه ام وقتی هم خم میشم ب سمت پایین این سوزش بیشتر میشه
  علتش چیه، باید جدی گرفت با طبیعیه، لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   سلام حتما مجدد مراجعه کنید تا شدت نارسایی دریچه بررسی مجدد بشود
 • تصویر کاربر گل پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام
  من تو سونوی ان تی دکتر بهم گفت بند ناف تک شریانی هست
  ۱۸ هفته رفتم اکو قلب جنین گفتن دیواره قلب کامل نشده و تو سونوی آنومالی هم گفتن بطن ها قرینه نیست. به نظرتون چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام حتما در صورتی که ناهنجاری زیاد هست و بسته به سن بارداری با پزشک زنان برای تصمیم گیری بعدی مشورت کنید
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۲۶ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  پزشک تشخیص داده که قلب جنین سوداخ بزرگ داردو یک دریچه ان تنگ هست وایشان در هفته ۱۸ باردی میباشد نظر شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام گزارش اکو لازم هست ، و براساس جواب باید تصمیم گرفته بشه ، با پزشک قلب اطفال مشورت کنید
 • تصویر کاربر کریمیان جمعه ۲۶ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر . بنده نوزاد چهارماهه دارم پیش متخصص نوزادان بردمش گفت صدای اضافه تو قلبش هست ببریدش پیش متخصص قلب ماهم بردیمش پیش دکتر صبری فوق تخصص قلب اکو ازش گرفت گفت یک سوراخ ریز تو قلبش هست که به مروره زمان بسته میشه میخواستم بدونم تاچند وقت سوراخ بسته میشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام نگران نباشید بسته به نوع سوراخ داره ولی از هر نوعی باشه اگه ریز باسه در اکثر مواقع حداکثر تا ۷-۸ سالگی بسته میشه
 • تصویر کاربر بانو چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید پسر من الان ۱ماه و۲۰روزشه.بدوتولد متوجه صدای اضافه شدن که بردیم اکو گفتن سوراخ ۶میل دارن وی سوراخ ۴ میل و ی مشکل نادرکه دریچه قلب میترال ب بالا چسبیده نیاز ب عمل قلب باز دارن دوبار فعلا قرص کاپتوپریل مصرف میکنن تا الان سه بار اکو شدن که تو اکو اخری سوراخ ۶ میل شده بود ۵/۴میل و گفتن اگه بسته بشه دریکسالگی عمل میشن واگه کوچیک نشه در ۴ ماهگی اولین عمل رو انجام میدن .و من نگرانم احتمال داره بسته بشه که فقط نیاز ب یک عمل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام احتمال بسته شدن هست ولی ۵۰ درصد انشالله که بسته میشه
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  با عرض سلام .خانم من باردار هست و در سونو ۸ ماهگی یه سوراخ ۴ میلیمتری از نوع vsd در قلب نوزاد پسرمون مشاهده شده .این سوراخ بعد تولد بسته می شه؟مراقبت های زیادی می خواد. منظورم این هست هر چند وقت باید به دکتر قلب مراجعه کنیم ؟
  تاثیری در شیر خوردن نوزاد دارد ؟کودک بی قرار و یا اینکه زیاد گریه میکند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام امکان بسته شدن سوراخ هست اگه ۴ میلی متر باشد ، و قلب بزرگ نشده باشه و فشار ریه نرمال باشه مشکلی ایجاد نمیکند بعد از به دنیا امدن مجدد اکو و بررسی بشن
 • تصویر کاربر منوچهر سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید کودک پسر 19ماهه دارم که از همون بدو تولد گفتن صدای اضافی تو قلبش هست بردیم زنجان دکتر مهدی حسینی اکو کرد گفت یه سوراخ کوچک هست تنگی دریچه نگران نباشید بعد اون هم باز تو شش ماه بردیم گفتن بهتره تو یک سال باز بیارید اکو بخاطر کرونا ما دیر بردیم تو 19 ماهگی بریم بازم میگه خیلی بهتر شده ولی اجازه نمیده ختنه اش کنیم. این اجازه ندانش مارو نگران کرده لطفا کمکمون کنید مدارک رو هم میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام مدارک اپلود نده ولی نگرا ن نباشید اینگونه سوراخها ممکنه خود به خود بسته بشه ، صبر کنید
 • تصویر کاربر سودابه جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام نوزاد ۲ماه و نیم سندروم داون با مشکل asd vsd میتونم با هواپیما سفر کنم؟تهران تا مشهد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه فشار ریه نرمال باشه بله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر