متخصص قلب در تهران

سرگیجه های خطرناک در اثر فشار خون بالا

گیجی یا سرگیجه اصطلاحی برای توصیف طیفی از احساسات از جمله احساس غش، ضعف، ناپایداری و کسالت می باشد. نوعی از گیجی که سبب احساس کاذب چرخش فرد یا موارد اطراف او می شود، سرگیجه نام دارد. گیجی یکی از رایج ترین علت های مراجعه افراد بالغ به پزشک می باشد.

گیجی های مکرر یا مداوم می توانند به طور قابل توجهی بر زندگی فرد تاثیرگذار باشند. با این حال، سرگیجه های خطرناک و ناگهانی گاهی نشانه یک مشکل تهدید کننده زندگی می باشد. درمان گیجی به علت آن و علائم فرد بستگی دارد. این درمان معمولا موثر است اما مشکل می تواند دوباره بازگردد.

علائم سرگیجه های خطرناک

افرادی که گیجی را تجربه می کنند ممکن است طیفی از احساسات از جمله موارد زیر را توصیف کنند:

 • احساس کاذب حرکت یا چرخش (سر گیجه)
 • احساس سبکی در سر یا غش کردن
 • ناپایداری یا از دست دادن تعادل
 • احساس شناور بودن، کسالت یا سنگینی  سر

این احساسات می تواند به وسیله راه رفتن، ایستادن یا حرکت دادن سر شروع شده یا بدتر شوند. گیجی می تواند با حالت تهوع همراه بوده و یا به حدی شدید و ناگهانی باشد که فرد به نشستن یا دراز کشیدن نیاز پیدا کند. دفعات بروز گیجی می توانند از چندین ثانیه تا چندین روز طول کشیده و همچنین عود کنند.

بروز سرگیجه و بیماری قلبی

علائم خطرناکترین سرگیجه

 شاید تا به حال به این فکر کرده باشید که چه سرگیجه ای خطرناک است و باید برای آن به دکتر رفت. به طور کلی در صورت تجربه کردن هر گونه سر گیجه یا گیجی مکرر، شدید، مداوم یا بی دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

در صورتی که فرد به تازگی گیجی شدید یا سر گیجه به همراه هر کدام از موارد زیر را تجربه کند باید مراقبت اورژانسی پزشکی دریافت نماید:

 • سر درد شدید و ناگهانی
 • درد در قفسه سینه
 • سختی در تنفس
 • بی حسی یا فلج بازو ها یا پا ها
 • غش کردن
 • دو بینی
 • ضربان قلب نا منظم یا سریع (بیشتر بخوانید: ضربان قلب نرمال )
 • گیجی یا حرف زدن به صورت منقطع و جویده
 • تلو تلو خوردن یا مشکل در راه رفتن
 • استفراغ مداوم
 • تشنج
 • بروز یک تغییر ناگهانی در شنوایی
 • ضعف یا بی حسی صورت

در صورت تداوم احساس سرگیجه و تنگی نفس حتما به یک متخصص اکو قلب خوب مراجعه کنید.

برای دریافت وقت اکوی قلب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

علت سرگیجه

 • گوش درونی
 • گوش درونی و تعادل

علت سرگیجه و سنگینی سر و گیجی عوامل احتمالی بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به اختلال گوش درونی، بیماری حرکت و تاثیرات دارویی اشاره کرد. گاهی اوقات این وضعیت به وسیله یک بیماری زمینه ای مانند گردش خون ضعیف، عفونت یا آسیب به وجود می آید.

سرگیجه نشانه چیست؟

نحوه احساس گیجی در فرد و محرک های آغاز کننده آن نشانه هایی از عوامل احتمالی می باشند. علاوه بر آن، مدت پایداری گیجی و هر علامت دیگری نیز می تواند به یافتن علت سرگیجه مداوم  کمک کنند.

مشکلات گوش درونی که سبب سر گیجه می شوند

احساس تعادل به ترکیبی از ورودی های اجزای مختلف سیستم احساسی فرد بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

 • چشم ها: در تعیین موقعیت بدن در فضا و چگونگی حرکت آن مفید هستند.
 • اعصاب حسی: پیام هایی را در ارتباط با موقعیت ها و حرکات بدن به مغز ارسال می کنند.
 • گوش درونی: حسگر هایی را در خود جای داده که به شناسایی جاذبه و حرکات عقب – جلو کمک می کنند.

نشانه های سرگیجه

سر گیجه احساسی کاذب از چرخش یا حرکت موارد اطراف فرد است. در اختلالات گوش درونی، مغز پیام هایی از گوش درونی دریافت می کند که با پیام های دریافتی از چشم ها و اعصاب حسی همخوانی ندارند. سر گیجه نتیجه تلاش مغز برای سازمان دهی به این ناهمخوانی اطلاعات است.

سر گیجه وضعیتی حمله ‌ای خوش‌ خیم (BPPV): این وضعیت می تواند سبب احساسی شدید، مختصر و کاذب از چرخش یا حرکت کردن در فرد شود. حملات این سر گیجه به وسیله تغییری سریع در حرکت سر آغاز می شوند. از جمله این تغییرات سریع می توان به هنگام غلط زدن در تخت خواب، نشستن یا ضربه به سر اشاره کرد. سر گیجه وضعیتی حمله ‌ای خوش‌ خیم رایج ترین علت سر گیجه می باشد.

عفونت: یک عفونت ویروسی عصب دهلیزی (وستیبولار) به نام نوریت وستیبولار می تواند سبب ایجاد سر گیجه شدید و مداوم شود. در صورتی که فرد از دست دادن ناگهانی شنوایی را نیز تجربه کند امکان دارد به لابیرینیت مبتلا باشد.

بیماری منییر: این بیماری شامل تجمع بیش از حد مایعات در گوش درونی می باشد. این بیماری به وسیله حملات ناگهانی سر گیجه ای شناخته می شود که می توانند تا چند ساعت ادامه داشته باشند. همچنین، امکان دارد فرد فقدان نوسانی شنوایی، زنگ زدن گوش یا احساس پری آن را تجربه کند.

میگرن: افراد مبتلا به میگرن حتی در صورت نداشتن سر درد شدید می توانند به حملاتی از سر گیجه یا دیگر انواع گیجی دچار شوند. چنین حملات سر گیجه ای می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامیده و علاوه بر سر درد با حساسیت به نور و صدا نیز همراه باشند.

خون دماغ و سرگیجه: اگر شما خون دماغ شوید و خون زیادی از دست دهید در اثر خون دماغ شدن دچار سرگیجه می شوید.

مشکلات گردش خون که سبب سرگیجه شوند

در صورتی که قلب خون کافی به مغز پمپاژ نکند امکان دارد فرد احساس گیجی، غش یا عدم تعادل داشته باشد. عوامل آن نیز شامل موارد زیر می شوند:

فشار خون پایین: افت شدید فشار خون سیستولیک (عدد بزرگ تر در خواندن فشار خون) می تواند به احساس خفیف سبکی در سر یا احساس غش کردن منجر شود. این وضعیت می تواند پس از برخاستن یا ایستادن سریع بروز دهد. چنین وضعیتی افت فشار خون وضعیتی (اورتواستاتیک) نامیده می شود.

سرگیجه های خطرناک

گردش خون ضعیف: بیماری هایی مانند کاردیومیوپاتی حمله قلبی، آریتمی قلبی و حملات ایسکمیک گذرای قلب می توانند سبب ایجاد گیجی شوند. علاوه بر آن، کاهش حجم خون می تواند سبب رسیدن جریان ناکافی از خون به مغز یا گوش درونی شود.

از صربان های غیر طبیعی قلب چه می دانید؟

همه چیز درباره PVC آریتمی قلبی

سایر علت سرگیجه ناگهانی شدید

بیماری های عصبی: برخی اختلالات عصبی همچون بیماری پارکینسون یا ام اس می توانند به کاهش پیشرونده تعادل منجر شوند.

دارو ها: گیجی می تواند یک عارضه جانبی از برخی دارو ها باشد. از جمله این دارو ها می توان به دارو های ضد تشنج، ضد افسردگی، آرام بخش ها و مسکن ها اشاره کرد. مخصوصا، دارو های کاهنده فشار خون در صورتی که فشار خون را بیش از حد کاهش دهند، می تواند سبب احساس غش در فرد گردند.

اختلالات اضطرابی: برخی اختلالات اضطرابی می توانند سبب احساس سبکی سر یا کسالتی شوند که اغلب تحت عنوان گیجی توصیف می شود. این اختلالات شامل حملات ترس، ترس از ترک خانه یا ترس از قرار گرفتن در فضا های باز و بزرگ می شوند.

سطوح پایین آهن (آنمی): در صورت ابتلای فرد به آنمی، دیگر علائم و نشانه هایی که می توانند به همراه گیجی رخ دهند شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی می باشند.

قند خون پایین (هیپوگلایسمی): این وضعیت معمولا در افراد مبتلا به دیابتی رخ می دهد که انسولین مصرف می کنند. گیجی (احساس سبکی سر) می تواند همراه با تعریق و اضطراب بروز دهد.

افزایش بیش از حد دما و کاهش آب بدن: در صورتی که فرد در آب و هوای گرم فعالیت کرده و مایعات کافی مصرف نکند، امکان دارد به احساس گیجی ناشی از افزایش بیش از حد دما و کاهش آب بدن دچار شود. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد دارو های قلبی مشخصی را مصرف کند.

علت سرگیجه و حالت تهوع ناگهانی

سرگیجه و حالت تهوع اغلب با هم ظاهر می شوند. آنها علائم معمول چندین بیماری از جمله سردردهای میگرنی ، ناراحتی های معده و سایر عفونت ها هستند. به ندرت ، آنها می توانند علائم بیماری های جدی تر مانند تومور مغزی باشند. بسیاری از عوامل یا شرایط مختلف ممکن است باعث حالت تهوع و سرگیجه شود. این عوامل عبارتند از:

 • سردرد
 • دریازدگی
 • مصرف مواد مخدر
 • نوشیدن مشروبات الکلی
 • بیماری های معده
 • کمبود آب بدن
 • بارداری
 • مسمومیت با مونوکسید کربن
 • و …

جلوگیری از ایجاد سرگیجه و حالت تهوع

همیشه نمی توان از حالت تهوع و سرگیجه جلوگیری کرد. اما با رعایت نکات زیر می توانید در برخی موارد جلوی سرگیجه ناگهانی و حالت تهوع را بگیرید:

 • شستن مکرر دستها، خصوصاً در تماس نزدیک با دیگران یا بعد از حضور در کنار فردی که بیمار است.
 • پرهیز از کار یا بیرون رفتن در هنگام بیماری
 • نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن

عوامل تشدید سرگیجه

عواملی که می توانند خطر ابتلا به گیجی را افزایش دهند شامل موارد زیر هستند:

سن: افراد بالغ مسن تر با احتمال بیشتری به بیماری هایی مبتلا  شده که سبب گیجی و مخصوصا عدم تعادل می شوند. علاوه بر آن، این افراد به احتمال بیشتری دارو هایی مصرف می کنند که سبب ایجاد گیجی می شود.

سابقه حمله گیجی: در صورت تجربه گیجی در گذشته، احتمال ابتلا به آن در آینده بیشتر می باشد.

عوارض سرگیجه

گیجی می تواند خطر سقوط کردن و آسیب زدن به خود را افزایش دهد. تجربه کردن گیجی در حین رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین می تواند احتمال بروز یک حادثه را افزایش دهد. همچنین در صورت عدم درمان یک بیماری ایجاد کننده گیجی، امکان تجربه عوارض بلند مدت ناشی از آن وجود دارد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  حدود ۵ماه میشه که بعد زایمان احساس خفگی سر درد گلو درد سوزش معده سرگیجه سستی کل اعضای بدن ..‌‌...همه دکترا رو رفتم همه آزمایشاتو رفتم ولی میگن مشکلی نداری پس چرا خوب نمیشم خواهشا یه راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   کی جواب میدین
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام اگر اکو شدین و اکو نرمال بوده ، ربطی به قلب نداره ، از نظر کم خونی بررسی کنید و به روانپزشک مراجعه کنید ،اگر به متخصص ریه مراجعه نکردید از نظر ریه هم بررسی بشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب ،خانم دکتر برای کسی که مقداری کلسترول وفشارخون بالا داره وقرص رزواستاتین ووالوسپ مصرف میکنه ولی الان فشارش کنترل هست وپایین اومده خوردن هرشب آسپرین ۸۰ ضرورت داره ؟یک ماهه که هرشب آسپرین میخوره باتجویزپزشک ،الان که فشارش پایین اومده هم باید هرشب آسپرین بخوره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام اگر سابقه بیماری قلبی و تنگی عروق ندارند به صرف فشار خون و چربی نیاز به مصرف اسپیرین نیست.
 • تصویر کاربر M سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام ،دکتر برای مادرم یک ماهه به خاطر فشارخون بالا ویه مقدار کلسترول بالا صبح نصف والوسپ وشب مایوکارمت ۹۵ وروپیکسون ۲۰ وآسپرین ۸۰ تجویز کرده ،ضمن اینکه نوار قلب واکوی مادرم هیچ مشکلی نداشت ،متها شبا بعداز خوردن مایوکارمت وروپیکسون استفراغ میکرد وحالش بد میشد به خاطر همین چند شبه مصرفش رو قطع کرده وفقط صبح نصف والوسپ وشب آسپرین مصرف میکنه ،الان فشار مادرم پایین اومده و بین ۱۰ و۱۱ هستش ،آیا قطع کردن قرص مایوکارمت وروپیکسون خطرناکه وجایگزینش لازمه ؟واینکه مصرف هرشب آسپرین ۸۰ خطرداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام اگر فشارشون با همون یک دارو کنترل هست نیاز به میو کارمت نیست ، برای اصلاح چربی هم اگر با رزواستاتین را اداه بدند در صورتی که مسکی بود ، دارو باید تغییر کنه
 • تصویر کاربر نگار شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. مادر من ۵۹ ساله از دیشب احساس سرگیجه و‌تهوع دارن و فشارشون ۱۶/۱۰ هست.نوار قلب اوکی بود.پزشک‌ عمومی قرص لوزارتان و بتا سرک‌ تجویز کردن و‌تاکید داشتن بتا سرک حتما باید اصل باشه که گیر نیمد. میخواستم بدونم تشخیص دکتر کافی بوده یا نه و قرص بتاسرک ایرانی مصرف کنن یا خیر؟
  1. تصویر کاربر نگار جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   دو سه سال پیش هم فشارشون بالا رفت پیگیری شد مشکل پایین بودن برخی املاح و ویتامینها مثل زینک بود و بهبودی یافتند و قرص فشار هم مصرف نکردن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام حتما قرص فشار را مصرف کنن ، و بعد جهت بررسی قلبی مراجعه کنند ، بتاسرک ایرانی هم منعی نداره ، ، اگر فشار پایین بود و همچنان علامت داشتند باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۹ سالمه و فشار خونم شبها میره بالا . همزمان با فشار بالا سرگیجه دارم و دید چشم هام هم دچار اختلال میشه یعنی ب اشیاع توی خونه نگاه میکنم احساس مکینم حرکت میکنن . وقتی اینجوری باشم خواب نمیرم و اگر هم برم ب مدت کوتاه هست و با حالت ترس و یا کمی خفگی از خواب میپرم . میخواستم بدونم همه اینا از فشار بالاست یا باید نگران چیز خاصی باشم و یا ب دکتر خاصی مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام فشار بالا خطر ناک هست ، حتما فشارتون را با مراجعه به پزشک کنترل کنید ، در صورتی که علایمتون بعد از کنترل فسار ادامه یافت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نورا جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلتم مادر ۴۱ سال دارن
  حدودا دوهفته هست که سرگیجه دارن و احساس میکنن خونخ دور سرشون میچرخه و چندباری فشارشون بالا رفت رو ی ۲۰ و تپش قلب هم دارن الان دارو مصرف میکنن ولی بهتر نشدن و اکو قلب هم دادن خوب بود البته هرشب دندون دردهم دارن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام اول فشارشون را کنترل کنن در صورتی که با وجود کنترل فشار باز هم علایم داشتن ، به متخصص مغز و اعصاب و گوش مراجعه کنن ، همزمان درد دندون را هم پیگیری کنند
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون به خیر من دو هفته پیش شب نشسته بودم با همسرم فیلم میدیدم که یکباره حس کردم سرم به سمت راست گیج میره حالت تهوع پیدا کرده بودم بعد از چند دقیقه حتی چشمهایم رو هم میبستم سرم به سمت راست گیج میرفت.زنگ زدیم اورژانس اومد گفت باید سریع بره دکتر رفتیم تا صبح زیر سرم بودم و برگشتم خونه.روز بعد سردردی رو همش با خودم داشتم به همراه ضعف زیاد.شب که اورژانس اومده بود فشارم ۹ بود که گفت خیلی پایینه قندم هم خیلی اومده بود پایین.از اون روز دوبار دیگه این اتفاق افتاده دفعه اخر با شدت کمتری بود.به نظر شما چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام حتما به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام‌.پدرم ۷۶ساله سرگیجه واستفراغ داشت فشارش ۱۷ بود.دارو مصرف میکنه عصب گوش هم ضعیف شده گاه گاهی باز هم دچار وز وزگوش وشروع حالت استفراغ وتهو میشه آکو ونوار مشکل نداشت.نمیدانم از گوش است یا قلب؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام با توجه به سنشون احتمال اینکه مربوط به قلب باشه هست حتما مراجعه کنید و از نظر قلبی بررسی کنید
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،وقت بخیر.
  مامانم ۳۹ سال سن دارند،به فشارخون بالا مبتلا هستند و داروهای بیزوپرولول ۵میل واکسفورج ۸۰ مصرف می کنند.دریچه قلبشان هم مقدار کمی افتادگی دارد. ۳روز پیش بعداز ظهر ناگهانی دچار سردرد نسبتا شدید درقسمت پایین سر سمت چپ(پشت گوش) ،همراه با تیرکشیدن قلب،درد سمت چپ فک پایین و درد سمت چپ صورت شدند که با لمس صورت احساس درد میکردند.این علائم حدودا ۱ الی۲دقیقه طول کشید بعد کاملا ازبین رفتند.تا پایان شب چند بار دیگر هم این دردها تکرار شد اما خفیف تر.روز بعد چندبار دچار سردردناگهانی در همان محل ذکر شده،شدند با این تفاوت که هیچ علامت دیگری همراه سردرد نبود و سردرد خفیف تر شده بود.در دو روز اخیر فقط صبح یک بار دچار سردرد در همان محل شدند که خیلی خفیف تر از دفعات قبل بود و حدودا ۱دقیقه یا کمتر طول کشید. خانم دکتر آیا این علائم نشانه حمله ایسکمی گذرا یا حمله قلبی یا سکته مغزی بوده است؟خواهش میکنم راهنماییم کنید مامانم قبول نمیکنه به دکتر مراجعه کنه،خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام این علایم ربطی به قلب نداره اگر فشار نرمال هست و علایم ادامه یافت به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  الان دو روزه فشار عجیبی بر سر و کاسه چشمم وارد شده همچنین فشار بر دستام هست به طوری که احساس میکنم به سرم و دستام داره باد وارد میشه و عدم تعادل هنگام راه رفتن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام حتما فشارتون را بگیرید و کنترل کنید اگه با کنترل فشار همچنان علایم باقی بود دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید ، البته یک نوار قلب هم بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر