متخصص قلب در تهران

تشخیص و درمان نشتی دریچه میترال

ترمیم دریچه میترال که با عنوان پرولاپس یا نشتی دریچه میترال هم شناخته می شود، حتی در صورت عدم بروز علائم، تصمیم هوشمندانه ای خواهد بود. دکتر آرزو خسروی بهترین فوق تخصص دریچه میترال قلب و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا در این باره توضیح می دهند. جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

قلب دارای چهار دریچه یک طرفه بوده که جهت رساندن خون از قلب به دیگر نواحی بدن طبق یک زمان بندی بی نظیر باز و بسته می شوند. با این حال، برگچه ها و ساختار های نزدیک به این دریچه ها همواره عملکرد مناسبی ندارند.

برگچه ها اجزای بافتی کوچکی هستند که دریچه ها را تشکیل می دهند.

دریچه های چپ قلب به طور ویژه نسبت به مشکلات دریچه ای آسیب پذیر هستند که دلیل آن می تواند فشار بالا تر خون در این ناحیه از قلب باشد.

یکی از دریچه های سمت چپ قلب دریچه میترال نام دارد. دریچه میترال حفرات بالایی و پایینی سمت چپ قلب را از یک دیگر جدا می کند. در صورت غیر طبیعی بودن شکل یا موقعیت دریچه میترال، این دریچه در بین ضربان های قلبی به خوبی بسته نشده و در هر بار انقباض مقداری خون به عقب باز خواهد گشت.

پرولاپس دریچه میترال که با عنوان نشتی دریچه میترال نیز شناخته شده و در هنگام معاینه با گوشی پزشکی صدایی همانند صدای باد (به نام مرمر یا سوفل) از آن شنیده می شود. برخی افراد مبتلا به نارسایی یا پرولاپس دریچه میترال هیچگونه علائمی نداشته و برخی دیگر احساس تنگی نفس یا خستگی می کنند.

چنانچه در ارتباط با پرولاپس دریچه میترال قلب سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

خطرات نارسایی و پرولاپس دریچه میترال

نارسایی شدید و پرولاپس دریچه میترال می تواند قلب را تحت فشار قرار داده و به فیبریلاسیون دهلیزی یا نارسایی قلبی منجر شود.

این همان دلیلی است که جراحان قلب حتی در صورت عدم حضور علائم، درمان هر چه زودتر نارسایی دریچه میترال را توصیه می کنند.

ابتلا به پرولاپس دریچه میترال به صورت خود به خود خوب نمی شود. دارو ها با اینکه می توانند علائم این نارسایی را تسکین دهند اما در رفع مشکل ساختاری قلب ناتوان هستند.

پرولاپس دریچه میترال

علت نشتی دریچه میترال

در گذشته، تب رماتیسمی یکی از علت های عمده آسیب به دریچه میترال بود. تب رماتیسمی عفونتی در سطح بدن است که عامل آن، باکتری ایجاد کننده گلودرد استرپتوکوکی است. این عفونت با ایجاد بافت زخم بر روی برگچه ها از باز یا بسته شدن مناسب دریچه جلوگیری می کند.

هنگامی که دریچه میترال کاملا بسته نشود، جریان خون به سمت بالا و دهلیز چپ قلب باز می گردد.

امروزه اغلب موارد ابتلا هنگامی بروز می دهند که دریچه ها تغییر شکل یا امتداد یافته باشند. به این وضعیت بیماری دژنراتیو یا افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال نیز می گویند.

این اختلال وراثتی بوده و نزدیک به 2 تا 3 درصد افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

بافت دریچه میترال با گذشت زمان ضعیف و خم شده و امکان باز یا بسته شدن مناسب برگچه ها را از بین می برد. در اغلب افراد مبتلا به این اختلال تنها مقدار اندکی از خون بازگشت خواهد کرد. با این حال، برخی از افراد انواع شدید تری از نارسایی دریچه میترال و بازگشت خون را تجربه می کنند.

یکی دیگر از عوامل رو به رشد نشتی یا پرولاپس دریچه میترال تحت عنوان نارسایی عملکردی دریچه میترال شناخته می شود. این اختلال در افرادی بروز می دهد که به انواعی از نارسایی قلبی یا بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی) مبتلا هستند.

در این بیماری بطن چپ قلب از حالت طبیعی بزرگ تر می شود. در نتیجه این بزرگ شدن، بافت حلقوی (آنولوس) اطراف برگچه های دریچه اتساع می یابد. در صورتی که آنولوس به خوبی در جای خود قرار نگیرد، برگچه نمی توانند به خوبی بسته شوند.

پیشنهاد دکتر آرزو خسروی

نارسایی دریچه میترال از جمله بیماری های خطرناک دریچه قلب بوده که باید هر چه سریعتر نسبت به درمان آن اقدام نمود. برای اطلاع  از عوارض نارسایی دریچه میترال بر روی لینک زیر کلیک کنید:

نارسایی دریچه میترال

علائم نشتی و پرولاپس دریچه میترال

چنانچه در ارتباط با نشتی یا پرولاپس دریچه میترال قلب سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

اکوکاردیوگرافی دریچه میترال در مطب دکتر آرزو خسروی

در صورت شنیده شدن صدای اضافه از قلب (سوفل قلبی) یا مشاهده علائم این اختلال در فرد، پزشک به نارسایی دریچه میترال مشکوک می شود. پزشک جهت تشخیص این بیماری انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی را برای فرد تجویز می کند.

در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از تپش قلب ثبت می شود. اکوکاردیوگرافی در هنگام پایان یک تپش قلبی علاوه بر ضخامت قلب، مقدار خون عبور یافته و بازگشته از دریچه میترال را نیز سنجش می کند.

در صورتی که مقدار خون بازگشتی از دریچه میترال اندک باشد، نیازی به پایش مداوم نیست. افرادی که مقادیر متوسطی از بازگشت خون را تجربه می کنند باید یکبار در سال و در صورت ابتلا به علائم در فواصل کمتری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند. افراد مبتلا به نارسایی شدید باید هر 6 ماه یکبار بررسی شوند. آزمایش اکو در مطب دکتر آرزو خسروی ،فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود.جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

اکوکاردیوگرافی مطب دکتر آرزو خسروی
اکوکاردیوگرافی مطب دکتر آرزو خسروی

تفسیر نتیجه اکوی قلب

درمان نشتی و پرولاپس دریچه میترال در مطب دکتر آرزو خسروی

هنگامی که بازگشت خون علائمی را ایجاد می کند، قطعا گزینه جراحی در نظر گرفته می شود. با این وجود، حتی در صورت عدم بروز علائم، سمت چپ قلب به آرامی شروع به بزرگ شدن کرده و توانایی خود در پمپاژ موثر خون را از دست می دهد.

در صورتی که قلب فرد در حال رشد بوده و تا هنگام شدت گرفتن بیماری دریچه ترمیم نشود، فرد با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد. فرد باید این جراحی را در مرکز درمانی انجام دهد که در فرایند ترمیم دریچه میترال تخصص داشته و میزان موفقیت آن بیش از 90 درصد می باشد.

بهترین گزینه درمانی ترمیم دریچه در سریع ترین زمان ممکن است. در این فرایند جراح قلب علاوه بر اصلاح، بازسازی یا شکل دهی بافت برگچه ها بافت حلقوی آنولوس را با استفاده از یک حلقه مصنوعی تقویت کرده و در جای خود قرار دهد.

در صورتی که دریچه به صورت غیر قابل ترمیم آسیب بیند، ممکن است به تعویض آن نیاز باشد. در این جایگزینی از یک دریچه مکانیکی یا طبیعی استفاده شده که انواع طبیعی آن از گاو یا خوک گرفته می شوند.

جراحی دریچه میترال

جراحی دریچه میترال با هدف ترمیم یا جایگزینی دریچه میترال در قلب انجام می شود. خون در عروق ریه ها جریان یافته و به حفره تپنده ای از قلب به نام دهلیز چپ وارد می شود. سپس این جریان به حفره تپنده نهایی قلب یعنی بطن چپ وارد می شود. دریچه میترال در بین این دو حفره قرار گرفته است. وظیفه این دریچه جلوگیری از بازگشت خون و حرکت یک طرفه خون بین این دو حفره است. در صورت بروز موارد زیر امکان دارد به انجام جراحی نیاز باشد:

سفتی یا کلسیفیکاسیون دریچه میترال: این وضعیت توانایی خون در عبور از دریچه میترال را کاهش می دهد.

شلی دریچه میترال بیش از حد: در این موارد خون به حفره قبلی باز خواهد گشت.

جراحی کم تهاجم دریچه میترال با ایجاد چند برش کوچک انجام می شود. جراحی باز دریچه میترال نوعی دیگری از جراحی بوده که نیازمند ایجاد برش هایی بزرگ تر است.

جراحی دریچه میترال

شرح فرایند

بیمار قبل از انجام جراحی بیهوش شده و دردی را احساس نخواهد کرد. جهت انجام جراحی کم تهاجم دریچه میترال چندین روش وجود دارد.

در این فرایند جراح یک برش 5 تا 7.5 سانتی متری بر ناحیه سمت راست قفسه سینه در نزدیکی استخوان جناغ ایجاد می کند. ماهیچه های این قسمت برش داده می شوند تا جراح بتواند به قلب دسترسی پیدا کند.

همچنین یک برش کوچک نیز در ناحیه چپ قلب ایجاد می شود تا جراح بتواند دریچه میترال را ترمیم یا تعویض کند. در جراحی اندوسکوپیک، جراح 1 تا 4 سوراخ کوچک بر روی قفسه سینه ایجاد می کند. جراحی از طریق این برش ها و با استفاده از یک دوربین و ابزار های جراحی ویژه انجام می شود.

در جراحی رباتیک دریچه قلب، جراح 2 تا 4 برش بسیار کوچک بر روی قفسه سینه ایجاد می کند. این برش ها هر کدام اندازه ای 1.5 تا 2 سانتی متری دارد. جراح با استفاده از یک کامپیوتر مخصوص بازو های رباتیک را در حین جراحی کنترل می کند. یک نمای 3 بعدی از قلب و دریچه میترال در اتاق عمل بر روی یک نمایشگر نشان داده می شود. افراد جهت انجام این نوع جراحی ها به دستگاه قلب و ریه مصنوعی نیاز خواهد داشت. جهت اتصال این دستگاه به بیمار چندین برش کوچک بر روی کشاله ران یا قفسه سینه او ایجاد می کنند. در صورت وجود امکان ترمیم دریچه میترال می توان موارد زیر را برای بیمار انجام داد:

آنولوپلاستی حلقوی

جراح با بخیه زدن یک حلقه فلزی، پارچه ای یا بافتی به دریچه، آن را تنگ تر می کند.

ترمیم دریچه میترال

جراح یک یا هر دوی برگچه های دریچه را اصلاح، بازسازی یا شکل دهی می کنند.

در صورتی که آسیب زیادی به دریچه رسیده باشد فرد به دریچه قلبی جدیدی نیاز خواهد داشت. این جراحی جایگزینی دریچه قلب نام دارد. جراح می تواند تمام یا بخشی از دریچه میترال را برداشته و یک دریچه جدید در جای آن قرار دهد. دریچه های جدید دو نوع دارند که عبارتند از:

مکانیکی

این دریچه ها از مواد مصنوعی همچون تیتانیوم یا کربن ساخته می شوند. با اینکه این دریچه ها ماندگاری بالایی دارند اما ممکن است فرد به مصرف همیشگی دارو های رقیق کننده خون نیازمند باشد. از جمله این دارو ها می توان به وارفارین (کومادین) اشاره کرد.

بیولوژیک یا زیستی

این دریچه ها از جنس بافت انسانی یا حیوانی بوده و دوامی 10 تا 15 ساله یا بیشتر دارند. در استفاده از این دریچه ها احتمال نیاز به مصرف همیشگی دارو های رقیق کننده خون پایین است.

جراحی دریچه میترال 2 تا 4 ساعت به طول می انجامد.

گاهی اوقات می توان این فرایند را بدون ایجاد برش بر روی قفسه سینه و از طریق یک شریان در کشاله ران انجام داد. در این روش پزشک یک کاتتر (لوله منعطف) را به همراه بالونی در انتهای آن به شریان فرد وارد می کنند. این بالون با متورم شدن خود دریچه میترال را باز می کند. چنین فرایندی ترمیم دریچه از راه پوست (والولوپلاستی پرکوتانئوس) نام داشته و با هدف رفع انسداد دریچه میترال انجام می شود. در یک فرایند جدید کاتتر از طریق شریان کشاله ران به قلب هدایت شده و جهت رفع نشتی دریچه میترال قسمتی از آن را برش می دهد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام و ضمن خسته نباشی خدمت شما
  متاسفانه پدر بنده در هفته گذشته دچار سکته مغزی شدن که بخیر گذشت اما بعد از اکو مری دکتر قلب اعلام داشتند که کمی نشتی از سمت دریچه میترال (مصنوعی) مشاهده گردیده شد و نیاز به پایش دو یا سه ماهه دارند
  لطفا در صورت امکان راههای درمان نشتی دریچه میترال را بفرمایید با این توضیح که پدر در سال ۹۷ دریچه مصنوعی تعبیه کردند
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام

   فعلا اقدام خاصی بجز تنظیم دوز وارفارین و INR در محدوده درمانی نیاز نیست. پایش دوره ای لازم است

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۴ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  ممنون میشم اکوی ارسالی رو نگاه کنید و مشکل منو بگید دو سال پیش اکو گرفته بودم گفتن پرولاپس دارم اکوی جدید گرفتم گفتن دریچه میترالم ضخیم شده ایا خطرناکه یا خیر و اینکه همش حس میکنم یکی گلومو گرفته ایا از پرولاپسه یا مشکل دیگه ای دارم چه دارویی مصرف کنم این حس رو نداشته باشم
  ممنون
  1. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   نوار قلب رو هم فرستادم ایا نارسایی دارم یا خیر
   باتشکر از توجهتون
  2. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   عذرمیخوام فراموش کردم بگم آزمایشات کامل از نظر تیروئید کم خونی و ... (چک اپ) کامل انجام دادم مشکلی نبود
  3. تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   خانم دکتر خیلی منتظر پاسختونم و نگران
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جواب اکو کامل مشخص نیست  ولی ضخامت دریجه در صورتی که کم باشه اهمیت نداره واگر ریفلاکس معده دارید انرا درمان کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  باسلام.مادر من نشتی قلب داره وباعث کاهش خون شدید شده این نشتی خون کجا میره؟؟؟؟؟
  مادر اینقدر ضعیف هستند که توانایی عمل جراحی مجدد ندارند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام احتمالا مربوط به گوارش میباشد

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر پسرم 14 ساله است تازگی متوجه شدیم دریچه آئورت دولتی دارد، در ناحیه سینه احساس درد دارد و قرص کارودیلول روزی 2 عدد مصرف می کند. تصویر اکو پیوست کردم لطفا بررسی کنید آیا نیاز به عمل تعویض دریچه داره؟ خیلی نگرانیم لطفا بفرمایید چه مواردی باید رعایت کنیم تا بیماری پیشرفت نکنه. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام فعلا نیاز به عمل نیست تا وقتی قلب بزرگ نشده و پمپاژ قلب هم خوبه عمل نیاز ندارند ، درد ربطی به بیماریشون نداره ، سطح ویتامین دی را چک کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من بیمار دیالیزی هستم میخوام پیوند کلیه انجام بدم دوسال دیالیز میشم رفتم اکو قلب به این شرح بود
  دریچه ائورت trivial
  دریچه میترال mild mr
  دریچه ترکوسپیدmild tr
  EF55
  قلبم خفیف بزرگ شده
  نوار قلبم نرمال بود
  هیچگونه علایمی ندارم
  مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه
  سابقه خانوادگی بیماری قلبی نداریم
  دیگه همه چیز اکو نرمال بود
  نگرانم میتونم پیوند کلیه انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر سنتون زیر ۳۵ سال هست مشکلی برای پیوند ندارید ، ولی اگر بالا تر هست و یا دیابت دارید عروق قلب هم باید بررسی شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام

  برادر من دو هفته ای میشه عمل تعویض دریچه ی قلب انجام داده

  و دریچه ی فلزی گذاشتن

  امروز دکتر اکوی قلب کرد و گفت یکم نشتی داره و اونم باید جراحی بشه

  میخواستم ببینم این جراحی به چه صورت هست ؟ آیا جراحی ساده ای هست و مشکلی نیست یا خدای نکرده سنگین و خطرناک هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام برای بررسی دقیق مقدار نشتی باید اکوی مری بشند و اگر زیاد بود باید مجدد عمل باز بشند
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام خدمت شما سرکار خانم دکتر خسروی محترم . سوال اینکه پدرم بعداز اکو کمی دریچه قلبش نشت داره. خواستم بپرسم که علت چیست و عواقبش چطوره؟ و ضربان قلبش هم ۴۸ یعنی گاهی پایین. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   صلام در صورتی که نشتی دریچه کم باشه ، خیلی مهم نیست ، همچنین اگر ضربان زیر ۴۰ نمیاد و علامت سرگیجه ، طپش و .... ندارند اهمیت نداره
 • تصویر کاربر مجید41 سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام...پلاکت بنده پارسال 300 بوده ولی امسال 230 شده. قرص فشار خون مصرف می کنم..لوزار و متورال و آملوپرس....آیا مشکلی هست یا ضرورت دارد برای تغییر داروی فشار خون مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگه ۲۳۰ هزار هست نیاز به اقدامی نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر