متخصص قلب در تهران

درمان فشار خون بالا در منزل و راه های پایین آوردن فشار خون

برای پایین اوردن فشار خون بالا به صورت فوری در منزل میتوانید این 10 تغییر را در سبک زندگی خود اعمال کنید، تا از خطر ابتلا به بیماری های قلبی پیشگیری کنید. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، ممکن است درمورد استفاده از دارو برای درمان و کاهش فشار خون خود نگران باشید. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در ادامه این مطلب از روش های ساده و خانگی درمان فشار خون بالا در منزل می گویند.

پایین اوردن فوری فشار خون بالا

در حالی که داروها و غذاهایی وجود دارند که به کنترل فشار خون بالا و پایین اوردن فوری فشار خون بالا کمک می کنند، میوه ها و نوشیدنی های خاصی وجود دارند که ممکن است سریعا به پایین اوردن فشار خون در خانه کمک کند. مواد غذایی و نوشیدنی هایی که می توان با آن ها به درمان فشار خون بالا در منزل پرداخت عبارتند از:

 • سرکه ی سیب
 • درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی
 • شکلات تلخ
 • موز
 • پایین آوردن فشار خون با آبلیمو
 • شیر کم چرب
 • آب گوجه فرنگی
 • آب چغندر
 • آووکادو
 • آب توت
 • آب آلو
 • زرشک

درمان فوری فشار خون بالا در منزل

سبک زندگی نقش مهمی در درمان فشار خون بالا دارد. اگر فشار خون خود را به وسیله ی یک سبک زندگی سالم با موفقیت کنترل کنید، ممکن است نیاز شما به دارو کمتر یا با تاخیر باشد و یا اینکه اصلا به دارو نیاز پیدا نکنید. در اینجا به 10 تغییر در سبک زندگی و روش های خانگی می پردازیم که فشار خون را شما کاهش میدهد و آن را پایین نگه می دارد.

1 .وزن خود را کم کنید.

اغلب با افزایش وزن، فشار خون نیز افزایش می یابد. همچنین داشتن اضافه وزن می تواند سبب مشکلات تنفسی در هنگام خواب شود (آپنه)، که همین موضوع نیز فشار خون را بالاتر می برد.

کاهش وزن یکی از کارآمد ترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل کردن فشار خون است. حتی کاهش مقدار کمی از وزن شما، در صورتی که دارای اضافه وزن یا چاق باشید میتواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. درکل، ممکن است به ازای هر کیلوگرم کاهش وزش، فشارخون شما 1 میلیمتر جیوه کاهش یابد.

کاهش وزن

علاوه بر کاهش وزن، شما باید حواستان به درو کمرتان باشد. چاقی شکمی میتواند خطر ابتلای شما به فشار خون بالا را خیلی بیشتر کند.

در کل:

 • اگر دور کمر مردان بیشتر از 102 سانتی متر باشد، خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون دارند.
 • اگر دور کمر خانم ها بیشتر از 89 سانتی باشد، خطر ابتلا به فشار خون در آن ها بیشتر است.
 • البته این مقدار برای نژاد های مختلف متفاوت است. از پزشک خود درمورد مقدار دور کمر سالم برای خودتان بپرسید.

2 .منظم ورزش کنید.

فعالیت جسمانی منظم –مانند 150 دقیقه در هفته، یا حدود 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته- می تواند در صورت اینکه فشار خون تان بالا باشد، حدود 5 تا 8 میلیمتر جیوه فشار خون شما را کاهش دهد. مهم است که پشت کار داشته باشید، زیرا اگر ورزش را متوقف کنید، فشار خون شما میتواند دوباره افزایش یابد.

اگر فشار خون شما بالا باشد، جهت درمان فشار خون بالا در منزل، ورزش میتواند بسیار موثر باشد. فعالیت جسمانی منظم میتواند فشار خون شما را کاهش دهد و به مقدار سالم برساند.

ورزش مناسب برای فشار خون

بعضی از ورزش های هوازی را می توانید برای کاهش فشار خون امتحان کنید، مثل قدم زدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا کردن یا رقصیدن. همچنین می توانید ورزش های با شدت بیشتر را امتحان کنید، مثل فعالیت انفجاری بعد از یک دوره استراحت از ورزش های سبک تر. همچنین تمرین های کششی میتوانند در درمان فشار خون بالا در منزل به شما کمک زیادی کند. هدف این است که تمرینات کششی حداقل دو روز در هفته انجام شود. با پزشک خود برای برنامه ریزی ورزشی صحبت کنید.

3 .غذای سالم بخورید.

رژیم غذایی سرشار از دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب و غذای بدون چربی اشباع و کلسترول میتواند در صورتی که مبتلا به فشار خون باشید، فشار خون شما را تا 11 میلیمتر جیوه کاهش دهد. این برنامه ی غذایی به عنوان رژیم توصیه شده برای توقف فشار خون بالا و درمان فشار خون بالا در منزل شناخته می شود.

غذای مناسب فشار خون بالا

آسان نیست که عادات غذایی خود را تغییر دهید، اما با این نکات، میتوانید با یک رژیم سالم برسید:

 • غذاهای مصرفی خود را یادداشت کنید: هر چیزی که می خورید را بنویسید، حتی برای مدت یک هفته، این کار میتواند واقعیات شگفت انگیزی از عادت های غذایی شما را روشن کند. چیزی که میخورید، مقدار آن، زمان و علت آن را ثبت کنید.
 • مصرف پتاسیم را افزایش دهید: پتاسیم میتواند اثر سدیم روی فشارخون شما را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات هستند که بیشتر از مکمل ها پتاسیم دارند.
 • یک خریدار باهوش باشید: در هنگام خرید برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و همینطور برنامه ی غذایی سالم را در ذهن خود به یاد داشته باشید.

4 .سدیم غذایتان را کاهش دهید.

حتی مقداری کمی کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی میتواند سلامت قلب شما را بهبود ببخشد و در صورتی که به فشار خون مبتلا هستید فشار خون شما را 5 تا 6 میلیمتر جیوه کاهش دهد.

تاثیر مصرف سدیم در درمان فشار خون بالا در افراد مختلف متفاوت می باشد. درکل،مصرف سدیم را به 2300 میلیگرم در روز یا کمتر محدود کنید. هرچند مصرف کمتر سدیم _1500 میلیگرم یا کمتر_ برای بزگسالان ایده آل می باشد.

نمک و فشار خون

برای کاهش سدیم رژیم غذاییتان، به نکات زیر توجه کنید:

 • برچسب مواد غذایی را بخوانید: در صورت امکان، به جای غذاهایی که سدیم معمولی دارند، نوشیدنی ها و غذاهای کم سدیم را بخرید.
 • غذاهای فرآوری شده ی کمتری بخورید: در خود مواد غذایی به طور طبیعی سدیم کمی وجود دارد. بیشتر سدیم در هنگام طبخ به آن اضافه می شود.
 • به غذا نمک اضافه نکنید: فقط یک قاشق چای خوری نمک 2300 میلیگرم سدیم دارد. برای عطر و طعم غذای خود از گیاهان طبیعی و ادویه ها استفاده کنید.
 • سخت نگیرید: اگر احساس می کنید نمیتوانید سدیم غذای خود را ناگهان کاهش دهید، این کار را به تدریج انجام دهید. به مرور زمان ذائقه ی شما عادت می کند.

5 .مصرف الکل را محدود کنید.

در صورت مصرف بیش از حد این اثر محافظتی الکل از بین می رود.  نوشیدن مقدار بیشتری الکل میتواند فشارخون شما را به چند علت افزایش دهد. همچنین میتواند اثربخشی داروهای فشار خون شما را نیز کاهش دهد.پس برای پایین اوردن فشار خون بالا به صورت فوری در منزل کافیست مصرف مشروبات الکلی را به حداقل برسانید.

6 .سیگار را ترک کنید.

هر سیگاری که می کشید فشار خون شما را تا چندین دقیقه بعد از تمام شدنش افزایش می دهد. ترک سیگار می تواند به درمان فشار خون بالا فوری ،در منزل به شما کمک کند. ترک سیگار خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی را کمتر می کند و سلامت کلی شما را نیز بهبود می بخشد. کسی که سیگار را ترک می کند ممکن است مدت طولانی تری از کسی که سیگار را ترک نکرده است زندگی کند.

7 .کاهش مصرف کافئین

نقشی که کافئین در افزایش فشار خون دارد هنوز مورد بحث می باشد. کافئین در کسانی که آن را به ندرت مصرف می کنند میتواند باعث افزایش 10 میلیمتر جیوه در فشار خون شود. اما افرادی که همیشه از کافئین استفاده می کنند تاثیر کمتری در فشار خونشان ایجاد می شود.

گرچه تاثر مصرف طولانی مدت کافئین روی فشار خون شفاف نیست، اما ممکن است که فشارخون به آرامی افزایش پیدا کند.

برای مشاهده این که آیا کافئین فشار خون شما را افزایش میدهد یا خیر، 30 دقیقه بعد از مصرف نوشیدنی کافئین دار فشار خونتان را اندازه گیری کنید. اگر فشار خونتان 5 تا 10 میلیمتر جیوه افزایش یافت، احتمالا به اثر افزاینده ی فشار خون کافئین حساس هستید. درمورد اثر کافئین روی فشارخونتان با پزشک خود صحبت کنید.برای پایین اوردن فشار خون بالا به صورت فوری

8 .استرس خود را کاهش دهید.

استرس مزمن ممکن است با فشار خون در ارتباط باشد. پژوهش های بیشتری لازم است تا تاثیر استرس روی فشار خون اندازه گیری شود. همچنین استرس گاه به گاه می تواند با فشار خون بالا در ارتباط باشد، اگر برای مقابله با استرس غذاهای ناسالم بخورید، الکل بنوشید یا سیگار بکشید.

زمانی برای اندیشیدن به علت های استرس خود بگذارید، مانند علل کاری، خانوادگی، سرمایه گذاری یا بیماری. وقتی به آن پی بردید که چه چیزی موجب استرس در شما می شود، در نظر داشته باشید چگونه آن را حذف یا کم کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که حفظ آرامش و کنترل کردن احساسات منفی میتواند در درمان فشار خون بالا در منزل بسیار موثر باشد.

کنترل استرس

اگر نمی توانید همه ی استرس های خود را از بین ببرید، می توانید با راه های سالم به مقابله با آن ها بپردازید. این ها را امتحان کنید:

 • انتظارات خود را تغییر دهید. برای مثال، روز خود را بر اساس اولویت های خودتان برنامه ریزی کنید. از انجام کارهای زیاد بپرهیزید و یاد بگیری چگونه بگویید “نه”. این موضوع را درک کنید که چیز هایی وجود دارند که شما نمی توانید آن ها را تغییر دهید یا کنترل کنید، اما می توانید روی مقابله با آن ها تمرکز کنید. روی موضوع هایی که میتوانید آن ها را کنترل کنید تمرکز کنید و برای حل آن ها برنامه ریزی کنید. اگر در کار خود موضوعی دارید، صحبت کردن با مدیر خود را امتحان کنید. اگر با همسر یا کودک خود مناقشه ای دارید، برای حل آن ها قدم بردارید.
 • از عوامل استرس زا دوری کنید. سعی کنید از عوامل استرس زا دوری کنید. برای مثال، در صورتی که چندین ساعت برای رفتن به سرکار در ترافیک میمانید و باعث ایجاد استرس در شما میشود، سعی کنید صبح زودتر از خانه خارج شوید، یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در صورتی که شخصی باعث ایجاد استرس در شما میشود، از او دوری کنید.
 • زمانی به استراحت اختصاص دهید و فعالیت های که لذت میبرید را انجام دهید. هر روز زمانی را به نشستن و تنفس عمیق اختصاص دهید. زمانی به فعالیت های لذت بخش یا برنامه های سرگرم کننده اختصاص دهید. مانند پیاده روی، آشپزی یا کارهای مورد علاقه تان.
 • قدر دان بودن: قدر دانی از دیگران میتواند به کاهش استرس شما کمک کند.

9 .فشار خون خود را در خانه ثبت کنید و مرتب به پزشک مراجعه کنید.

ثبت فشارخون در خانه به شما کمک می کند تا مواظب آن باشید، تغییرات خاصی در شیوه زندگیتان موثر است و شما و پزشکتان را از عوارض احتمالی هوشیار می کند. دستگاه فشار سنج در دسترس است و برای خرید آن نیازی به نسخه نیست. قبل از شروع با پزشک خود درمورد انجام این کار صحبت کنید.

همچنین ویزیت منظم پزشک کلید کنترل فشارخون تان است. اگر فشارخونتان به خوبی کنترل شود، با پزشک خود صحبت کنید که هرچند وقت یک بار نیاز به چک کردن آن دارید. ممکن است پزشکتان توصیه کند که هر روز یا کمتر آن را چک کنید. اگر تغییری در داروها یا درمان های دیگرتان انجام شود، ممکن است پزشکتان توصیه کند بعد از گذشت دو هفته از این تغییر یا یک هفته قبل از ویزیت بعدی شروع به چک کردن فشار خونتان کنید.

10 .از دیگران پشتیبانی بگیرید.

پشتیبانی دوستان و خانواده می تواند به بهبود سلامت شما کمک کند. آن ها ممکن است شما را تشویق کنند تا از خود مراقبت کنید، شما را به مطب پزشک ببرند یا با شما به فعالیت ورزشی بپردازند تا فشار خونتان پایین بیاید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۵ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید

  بنده مردی 40 ساله و متاهل میباشم که مدت 3 سال است که لوزارتان 25 صبح نصف و شب نصف استفاده میکنم بار اول که به دکتر مراجعه کردم فشارم 14 به 9.5 بود الآن بعد از سه سال یک شب قرصم را نخوردم روز بعد باز هم همین عدد بود ولی با خوردن قرص فشار کامل کنترل میشود.حال چند سوال از شما داشتم:
  1-آیا فشار 14 به 9.5 اصلا نیازی به مصرف دارو دارد؟
  2-آیا قرص لوزارتان بر روی میل جنسی اثر میگذارد؟
  3-آیا ممکن است چند سال دیگر نیاز به دوز بیشتر قرص یا تعویض قرص داشته باشم؟
  4-آیا امکان کم کردن دارو و در نهایت قطع آن کار درستی است؟
  5-آیا داروهای جنسی نظیر تادالافیل یا کرم آلپروستادیل یا کرم نیتروگلیسیرین را پیشنهاد میکنید؟

  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۵ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام براي اثبات فشار خون اگه دو بار وبيشتر فشارتون بالا ي ١٤٠ /٩٠ باشه فشار خوني محسوب ميشيد حالا اگه افزايش خفيف باشه با ورزش و كاهش وزن و كم كردن نمك شايد كنترل بشه ، با قطع دارو ممكنه پس از چند روز فشارتون خيلي بالاتر بره و نياز به دوز بيشتر داشته باشين ، امكان اينكه نياز به افزايش دوز يا تغيير دارو در اينده باشه هم هست ، كاهش ميل جنسي جزء عوارض اين دارو نيست استفاده از داروهايي مثل تادالافيل و كرم ها امكان عوارض تپش قلب ، اريتمي و سكته قلبي وجود داره و توصيه نميشه در مورد درمان ناتواني جنسي با روانپزشك مشورت كنيد
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  به نام خدا
  با سلام پدر من 80 ساله و 3 ماه پیش با تشخیص سکته قلبی وسیع چند روز در بیمارستان بستری بودند. نتیجه اکوکاردیوگرافی سایز بسیار بزرگ قلب و EF=25-30 را نشان میدهد و بیمار هیچگونه علایم بیماری ماندد تنگی نفس یا درد قفسه سینه یا تورم مچ پا و... را ندارد ضمنا پزشکان از انجام آنژیوگرافی و تعبیه باتری و...امتناع نموده و فقط درمان دارویی را انجام میدهند اما نسخه پزشکان در برخی داروها و یا دوز مصرفی داروها تفاوت دارد حال خواهشمند است اولا نسخه و دوز مصرفی پیشنهادی شما چگونه است؟ ثانیا آیا دارویی به نام ایوابرادین با نام تجاری کورلانور که داروی جدید نارسایی قلبی به شمار میرئد در ایران وجود دارد؟ و اینکه به بیماری پدر من کمک خواهد نمود؟ نام داروهای مصرفی : دیگوکسین .0.25روزی نصف قرص با معده خالی-کونکور2.5 صبح یکی- فورزماید40 صبح نصف قرص- اسپیرونولاکتون25 صبح یکی- پلاویکس صبح یکی - آسپرین80 ظهر یکی- وارساکور80 عصریکی - روپیکسون10 شبی یک عدد. ضمنا کلیه آزمایشها در چند نوبت تکرار و همگی نرمال هستند.( خون - چربی - کراتین - تیرویید - آنزیمهای کبدی - آلومین و...)
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اگه علامتي ندارن داروها مناسب هست البته در تنظيم داروها معاينه بيمار مهمه . به نظر نياز به داروي ايوابرادين نيست ، البته بدون معاينه بيمار نظر دادن صحيح نيست
 • تصویر کاربر عبدالمحسن چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  عرض ادب خدمت خانم دکتر،همسرم 63 ساله،سال67 توسط پروفسورراستان تحت عمل تعویض دریچه میترال
  (بیوک شایلی امریکا-نمره 29)قرارگرفته وتحت نظرپزشک است با رزیم داروئی....یکسالی است که بعلت مشکل دریچه سه لتی وآب اوردن ریه ویکبارتخلیه دربیمارستان امام خمینی(ره)...برای اطمینان به متخصص گوارش معرفی شدیم که ایشان تاکنون:آزمایش انزیمهای کبد-سونوگرافی-فیبرواسکن-فابیوسی ازکبد توصیه وانجام شده است.ولی دقیقا اظهارننموده اند که کبدبرای عمل جراحی ،آمادگی دارد یانه؟والان هم تعطیلات عید است وهمسرم شرایط خوبی ندارد.بزرگ شدن شکم، باد کردن پاها،خستگی مفرط وسرفه های وحشتناک........استدعای راهنمائی دارم.ایام عزت مستدام وبکام وبا احترام
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام به نظر اگر بيمار شما نارسايي يا تنگي شديد دريچه سه لتي داشته باشن مشكل بيشتر مربوط به قلب هست و اگر اسيبي هم به كبد رسيده باشه بيشتر ناشي از برگشت خون به احشا شكمي هست ، با توجه به علايم بيمار بهتره به اورژانس مراجعه كنيد و درصورتي كه داروها مصرفي كافي و مناسب هست مايع شكم و ريه تخليه بشه البته درمان قطعي تعويض دريچه سه لتي( در صورتي كه وضعيت عمومي قلب اجازه بده) هست .در ضمن سيرور كبدي هم بايد رد بشه( بر اساس جواب بيوپسي )
 • تصویر کاربر امینه سه شنبه ۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام .من چون فشار خونی بودم جهت تعدیل دارو به پزشک مراجعه کردم ایشان اکو برام نوشت نتیجه اکو سوراخ ریز درقلب تشخیص دادن که به گفته ی پزشک مادر زادی می باشد.ناگفته نماند که من هیچ درد وعلایمه خستگی ندارم وزندگی عادی خود میکنم.دکتر برای تشخیص بهتر برام اکو مری نوشتن نظر شما دراین باره خواستم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۸ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام اگر باعث بزرگ شدن قلب و افزايش فشار ريه نشده باشد فعلا نياز به اقدامي نيست البته بهتره نتيجه اكو را ديد بعد قضاوت كرد.
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام من رفتم دکتر .اکو کاردیوگرافی داپلر گرفتم دکتر بهم گفت فقط افتادگی دریچه میترال قلب داری با نارسای جزیی در صورتی پارسال اکو گرفتم این tricuspid v تیک نرمال زده بود دکتر امسال تیک regurgitation خورده توضیح داده که من عکسشو میفرستم برای شما خواهشا جواب بدید بمن .من نگران باشم یا نه؟ برای دندان کشیدن نیاز به خوردن خشک کن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام، نه مسئله مهمی نیست ولی دفعه بعد بیاین اکوتون رو خودم انجام بدم.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر