متخصص قلب در تهران

درمان فشار خون بالا در منزل و راه های پایین آوردن فشار خون

برای پایین اوردن فشار خون بالا به صورت فوری در منزل میتوانید این 10 تغییر را در سبک زندگی خود اعمال کنید، تا از خطر ابتلا به بیماری های قلبی پیشگیری کنید. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، ممکن است درمورد استفاده از دارو برای درمان و کاهش فشار خون خود نگران باشید. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در ادامه این مطلب از روش های ساده و خانگی درمان فشار خون بالا در منزل می گویند.

پایین اوردن فوری فشار خون بالا

در حالی که داروها و غذاهایی وجود دارند که به کنترل فشار خون بالا و پایین اوردن فوری فشار خون بالا کمک می کنند، میوه ها و نوشیدنی های خاصی وجود دارند که ممکن است سریعا به پایین اوردن فشار خون در خانه کمک کند. مواد غذایی و نوشیدنی هایی که می توان با آن ها به درمان فشار خون بالا در منزل پرداخت عبارتند از:

 • سرکه ی سیب
 • درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی
 • شکلات تلخ
 • موز
 • پایین آوردن فشار خون با آبلیمو
 • شیر کم چرب
 • آب گوجه فرنگی
 • آب چغندر
 • آووکادو
 • آب توت
 • آب آلو
 • زرشک

درمان فوری فشار خون بالا در منزل

سبک زندگی نقش مهمی در درمان فشار خون بالا دارد. اگر فشار خون خود را به وسیله ی یک سبک زندگی سالم با موفقیت کنترل کنید، ممکن است نیاز شما به دارو کمتر یا با تاخیر باشد و یا اینکه اصلا به دارو نیاز پیدا نکنید. در اینجا به 10 تغییر در سبک زندگی و روش های خانگی می پردازیم که فشار خون را شما کاهش میدهد و آن را پایین نگه می دارد.

1 .وزن خود را کم کنید.

اغلب با افزایش وزن، فشار خون نیز افزایش می یابد. همچنین داشتن اضافه وزن می تواند سبب مشکلات تنفسی در هنگام خواب شود (آپنه)، که همین موضوع نیز فشار خون را بالاتر می برد.

کاهش وزن یکی از کارآمد ترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل کردن فشار خون است. حتی کاهش مقدار کمی از وزن شما، در صورتی که دارای اضافه وزن یا چاق باشید میتواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. درکل، ممکن است به ازای هر کیلوگرم کاهش وزش، فشارخون شما 1 میلیمتر جیوه کاهش یابد.

کاهش وزن

علاوه بر کاهش وزن، شما باید حواستان به درو کمرتان باشد. چاقی شکمی میتواند خطر ابتلای شما به فشار خون بالا را خیلی بیشتر کند.

در کل:

 • اگر دور کمر مردان بیشتر از 102 سانتی متر باشد، خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون دارند.
 • اگر دور کمر خانم ها بیشتر از 89 سانتی باشد، خطر ابتلا به فشار خون در آن ها بیشتر است.
 • البته این مقدار برای نژاد های مختلف متفاوت است. از پزشک خود درمورد مقدار دور کمر سالم برای خودتان بپرسید.

2 .منظم ورزش کنید.

فعالیت جسمانی منظم –مانند 150 دقیقه در هفته، یا حدود 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته- می تواند در صورت اینکه فشار خون تان بالا باشد، حدود 5 تا 8 میلیمتر جیوه فشار خون شما را کاهش دهد. مهم است که پشت کار داشته باشید، زیرا اگر ورزش را متوقف کنید، فشار خون شما میتواند دوباره افزایش یابد.

اگر فشار خون شما بالا باشد، جهت درمان فشار خون بالا در منزل، ورزش میتواند بسیار موثر باشد. فعالیت جسمانی منظم میتواند فشار خون شما را کاهش دهد و به مقدار سالم برساند.

ورزش مناسب برای فشار خون

بعضی از ورزش های هوازی را می توانید برای کاهش فشار خون امتحان کنید، مثل قدم زدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا کردن یا رقصیدن. همچنین می توانید ورزش های با شدت بیشتر را امتحان کنید، مثل فعالیت انفجاری بعد از یک دوره استراحت از ورزش های سبک تر. همچنین تمرین های کششی میتوانند در درمان فشار خون بالا در منزل به شما کمک زیادی کند. هدف این است که تمرینات کششی حداقل دو روز در هفته انجام شود. با پزشک خود برای برنامه ریزی ورزشی صحبت کنید.

3 .غذای سالم بخورید.

رژیم غذایی سرشار از دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب و غذای بدون چربی اشباع و کلسترول میتواند در صورتی که مبتلا به فشار خون باشید، فشار خون شما را تا 11 میلیمتر جیوه کاهش دهد. این برنامه ی غذایی به عنوان رژیم توصیه شده برای توقف فشار خون بالا و درمان فشار خون بالا در منزل شناخته می شود.

غذای مناسب فشار خون بالا

آسان نیست که عادات غذایی خود را تغییر دهید، اما با این نکات، میتوانید با یک رژیم سالم برسید:

 • غذاهای مصرفی خود را یادداشت کنید: هر چیزی که می خورید را بنویسید، حتی برای مدت یک هفته، این کار میتواند واقعیات شگفت انگیزی از عادت های غذایی شما را روشن کند. چیزی که میخورید، مقدار آن، زمان و علت آن را ثبت کنید.
 • مصرف پتاسیم را افزایش دهید: پتاسیم میتواند اثر سدیم روی فشارخون شما را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات هستند که بیشتر از مکمل ها پتاسیم دارند.
 • یک خریدار باهوش باشید: در هنگام خرید برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و همینطور برنامه ی غذایی سالم را در ذهن خود به یاد داشته باشید.

4 .سدیم غذایتان را کاهش دهید.

حتی مقداری کمی کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی میتواند سلامت قلب شما را بهبود ببخشد و در صورتی که به فشار خون مبتلا هستید فشار خون شما را 5 تا 6 میلیمتر جیوه کاهش دهد.

تاثیر مصرف سدیم در درمان فشار خون بالا در افراد مختلف متفاوت می باشد. درکل،مصرف سدیم را به 2300 میلیگرم در روز یا کمتر محدود کنید. هرچند مصرف کمتر سدیم _1500 میلیگرم یا کمتر_ برای بزگسالان ایده آل می باشد.

نمک و فشار خون

برای کاهش سدیم رژیم غذاییتان، به نکات زیر توجه کنید:

 • برچسب مواد غذایی را بخوانید: در صورت امکان، به جای غذاهایی که سدیم معمولی دارند، نوشیدنی ها و غذاهای کم سدیم را بخرید.
 • غذاهای فرآوری شده ی کمتری بخورید: در خود مواد غذایی به طور طبیعی سدیم کمی وجود دارد. بیشتر سدیم در هنگام طبخ به آن اضافه می شود.
 • به غذا نمک اضافه نکنید: فقط یک قاشق چای خوری نمک 2300 میلیگرم سدیم دارد. برای عطر و طعم غذای خود از گیاهان طبیعی و ادویه ها استفاده کنید.
 • سخت نگیرید: اگر احساس می کنید نمیتوانید سدیم غذای خود را ناگهان کاهش دهید، این کار را به تدریج انجام دهید. به مرور زمان ذائقه ی شما عادت می کند.

5 .مصرف الکل را محدود کنید.

در صورت مصرف بیش از حد این اثر محافظتی الکل از بین می رود.  نوشیدن مقدار بیشتری الکل میتواند فشارخون شما را به چند علت افزایش دهد. همچنین میتواند اثربخشی داروهای فشار خون شما را نیز کاهش دهد.پس برای پایین اوردن فشار خون بالا به صورت فوری در منزل کافیست مصرف مشروبات الکلی را به حداقل برسانید.

6 .سیگار را ترک کنید.

هر سیگاری که می کشید فشار خون شما را تا چندین دقیقه بعد از تمام شدنش افزایش می دهد. ترک سیگار می تواند به درمان فشار خون بالا فوری ،در منزل به شما کمک کند. ترک سیگار خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی را کمتر می کند و سلامت کلی شما را نیز بهبود می بخشد. کسی که سیگار را ترک می کند ممکن است مدت طولانی تری از کسی که سیگار را ترک نکرده است زندگی کند.

7 .کاهش مصرف کافئین

نقشی که کافئین در افزایش فشار خون دارد هنوز مورد بحث می باشد. کافئین در کسانی که آن را به ندرت مصرف می کنند میتواند باعث افزایش 10 میلیمتر جیوه در فشار خون شود. اما افرادی که همیشه از کافئین استفاده می کنند تاثیر کمتری در فشار خونشان ایجاد می شود.

گرچه تاثر مصرف طولانی مدت کافئین روی فشار خون شفاف نیست، اما ممکن است که فشارخون به آرامی افزایش پیدا کند.

برای مشاهده این که آیا کافئین فشار خون شما را افزایش میدهد یا خیر، 30 دقیقه بعد از مصرف نوشیدنی کافئین دار فشار خونتان را اندازه گیری کنید. اگر فشار خونتان 5 تا 10 میلیمتر جیوه افزایش یافت، احتمالا به اثر افزاینده ی فشار خون کافئین حساس هستید. درمورد اثر کافئین روی فشارخونتان با پزشک خود صحبت کنید.برای پایین اوردن فشار خون بالا به صورت فوری

8 .استرس خود را کاهش دهید.

استرس مزمن ممکن است با فشار خون در ارتباط باشد. پژوهش های بیشتری لازم است تا تاثیر استرس روی فشار خون اندازه گیری شود. همچنین استرس گاه به گاه می تواند با فشار خون بالا در ارتباط باشد، اگر برای مقابله با استرس غذاهای ناسالم بخورید، الکل بنوشید یا سیگار بکشید.

زمانی برای اندیشیدن به علت های استرس خود بگذارید، مانند علل کاری، خانوادگی، سرمایه گذاری یا بیماری. وقتی به آن پی بردید که چه چیزی موجب استرس در شما می شود، در نظر داشته باشید چگونه آن را حذف یا کم کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که حفظ آرامش و کنترل کردن احساسات منفی میتواند در درمان فشار خون بالا در منزل بسیار موثر باشد.

کنترل استرس

اگر نمی توانید همه ی استرس های خود را از بین ببرید، می توانید با راه های سالم به مقابله با آن ها بپردازید. این ها را امتحان کنید:

 • انتظارات خود را تغییر دهید. برای مثال، روز خود را بر اساس اولویت های خودتان برنامه ریزی کنید. از انجام کارهای زیاد بپرهیزید و یاد بگیری چگونه بگویید “نه”. این موضوع را درک کنید که چیز هایی وجود دارند که شما نمی توانید آن ها را تغییر دهید یا کنترل کنید، اما می توانید روی مقابله با آن ها تمرکز کنید. روی موضوع هایی که میتوانید آن ها را کنترل کنید تمرکز کنید و برای حل آن ها برنامه ریزی کنید. اگر در کار خود موضوعی دارید، صحبت کردن با مدیر خود را امتحان کنید. اگر با همسر یا کودک خود مناقشه ای دارید، برای حل آن ها قدم بردارید.
 • از عوامل استرس زا دوری کنید. سعی کنید از عوامل استرس زا دوری کنید. برای مثال، در صورتی که چندین ساعت برای رفتن به سرکار در ترافیک میمانید و باعث ایجاد استرس در شما میشود، سعی کنید صبح زودتر از خانه خارج شوید، یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در صورتی که شخصی باعث ایجاد استرس در شما میشود، از او دوری کنید.
 • زمانی به استراحت اختصاص دهید و فعالیت های که لذت میبرید را انجام دهید. هر روز زمانی را به نشستن و تنفس عمیق اختصاص دهید. زمانی به فعالیت های لذت بخش یا برنامه های سرگرم کننده اختصاص دهید. مانند پیاده روی، آشپزی یا کارهای مورد علاقه تان.
 • قدر دان بودن: قدر دانی از دیگران میتواند به کاهش استرس شما کمک کند.

9 .فشار خون خود را در خانه ثبت کنید و مرتب به پزشک مراجعه کنید.

ثبت فشارخون در خانه به شما کمک می کند تا مواظب آن باشید، تغییرات خاصی در شیوه زندگیتان موثر است و شما و پزشکتان را از عوارض احتمالی هوشیار می کند. دستگاه فشار سنج در دسترس است و برای خرید آن نیازی به نسخه نیست. قبل از شروع با پزشک خود درمورد انجام این کار صحبت کنید.

همچنین ویزیت منظم پزشک کلید کنترل فشارخون تان است. اگر فشارخونتان به خوبی کنترل شود، با پزشک خود صحبت کنید که هرچند وقت یک بار نیاز به چک کردن آن دارید. ممکن است پزشکتان توصیه کند که هر روز یا کمتر آن را چک کنید. اگر تغییری در داروها یا درمان های دیگرتان انجام شود، ممکن است پزشکتان توصیه کند بعد از گذشت دو هفته از این تغییر یا یک هفته قبل از ویزیت بعدی شروع به چک کردن فشار خونتان کنید.

10 .از دیگران پشتیبانی بگیرید.

پشتیبانی دوستان و خانواده می تواند به بهبود سلامت شما کمک کند. آن ها ممکن است شما را تشویق کنند تا از خود مراقبت کنید، شما را به مطب پزشک ببرند یا با شما به فعالیت ورزشی بپردازند تا فشار خونتان پایین بیاید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمودرضاقاسمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 447 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام البته سنتون را نگفتين ، اگه بالاي سي سال هستين با توجه به مصرف سيگار نياز به بررسي بيشتر هست.
 • تصویر کاربر f شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب حضورخانم دکتر
  بنده خانم 39 ساله میباشم که به دلیل برخی علایم مثل درد در ناحیه پشتی سمت چپ که مایل به کناره هاست تا وسط به پزشک مرجعه کردم وایشات تست اکو استرس رو انجام دادن وگفتن نتایج خوبه ومشکلی نیست ولی خانم دکتر وقتی خسته میشم باز این درد ایجاد میشه وحدود بیست دقیقه طول میکشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اگه تست ها خوب بوده جاي نگراني از نظر قلبي نيست ، ويتامين دي را بررسي كنيد واگه اون هم خوب بود ورزش كنيد و به دكتر طب فيزيكي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر نجفی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر من 32 سالمه و دو سال پیش بعلت درد در قلبم به دکتر مراجعه کردم و خلاصه بعد از اکو و ... (که به پیوست ارسال میگردد) مشخص شد که سوراخی قلب دارم دکتر گفت که مادر زادیه و برو همینجوری زندگی کن حال هر از گاهی درد میکنه و خصوصا مواقع استراحت اذیتم میکنه تحمل ام کم میشه عصبی میشم و احساس میکنم که دارم سکته میکنم و موقع غذا خوردن هم میترسم. فقط موقع خوابیدن مشکل ندارم به نظرتون من باید چیکار کنم تا از این مشکل رهایی یابم آیا داروی خاصی داره یا با عمل یا دستگاه میشه بست خلاصه من باید چیکار کنم. بخدا دیگه خسته شده ام. با تقدیر و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام علايم ربطي به اون سوراخ نداره ، سوراخ خيلي كوچيكه و اقدامي نياز نيست
 • تصویر کاربر شراره یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر ببخشید من دو ماهیه درد قلبم خیلی زیاد شده من خودم مادرزادی افتادگی  دریچه میترال دارم و متخصص قلب هم گفته قلبم التهاب داره ولی این دو سه هفتست درد قلبم خیلی زیاد شده وحشتناک درد می کنه انگار کسی داره قلبم رو تو مشت گرفته و فشار میده  انگار با چاقو به قلبم ضربه می زنن انگار یه چیز نوک تیز به قلبم ضربه میزنه و سوزن سوزن میشه خیلی احساس خفگی دارم بعضی وقتها واقعا نمیتونم نفس بکشم و نیمه بیهوش می شم قفسه سینم هم خیلی درد می کنه همراه با قلبم قفسه سینم خیلی درد می گیره و همچنین دست چپم وحشتناک درد می کنه همراه با قلبم خیلی دست چپم خیلی درد می گیره   و نمی تونم تکونش بدم درد خیلی بدی داره خیلی بد قرصهای پروپرانولول هم می خورم هیچ تاثیری نداره دردش خیلی بدتر میشه امروز یه دفه وحشتناک درد گرفت و تیر کشید کلا بی حس شدم نمیتونستم نفس بکشم و حرف بزنم بعدش بدنم سرد و گرم میشه و پشت سرم هم سرد میشه بعدش بالای سرم وحشتناک درد گرفت انگار کوفته شده درد سرم دقیق بعد از درد قلبم شروع شد بعدش نمیتونستم حرف بزنم و عضلات دهنم درد گرفت واقعا درد سرم غیر قابل تحمل شده خیلی درد میکنه احساس می کنم قلبم داره منفجر میشه به نظر شما چه مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   فشارتون را چك كنيد اگه نرمال بود علائمتون عصبي به نظر ميرسه
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام بنده در سمت راست سینه ام احساس درد دارم وهم در بازو احساسدرد دارم تپش قلب نیز دارم ۲بار اکو کردم دکترم میگه خطر سکته نداری اما میخوام مطمعن تر شوم چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   در صورتي كه در ريسك تنگي نفس هستين كه براساس سن ، جنسيت ، قند ، چربي ، سيگار و .... تعيين ميشه با توجه به سن شما كه روي اكو بيست سال درج شده به نظر بررسي هاي ديگه لازم ندارين ، علل ديگه بايد بررسي بشه
 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 446 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشد.در وحله اول از شما تشکر میکنم ک وقتتون در اختیار ما قرار میدین و ب سوال های مریص ها پاسخ میدین که این کار بسیار زیبا و پسندیده است نوعی خدمت به خلق محسوب میشه .
  بنده به طور واضح چند سوال از شما دارم.
  ۱،مصرف پرانول قبل از اکو چه تاثیری روی جواب دارد و اثر دارو تا چه مدت در بدن است؟ ایا باعث کاهش efقلب میشود؟
  ۲،ایا قطع ناگهانی پرانول و مصرف نا منظم ان باعث ایجاد اریتمی یا مشکلات قلبی البته منظورم در فرد سالم است، میشود؟
  ۳،بنده بعضا هنگام غذا خوردن که خم میشوم یا هنگام خم شدن برای بر داشتن چیزی یا بستن بند کفش یا زمانی که دراز کشیده به روی سینه هستم احساس غیر قابل توصیفی در وسط قفسه سینه ام رخ میده . احساس میکنم قلبم میلرزه و ضربان نداره و قسمت پاینش میلرزه و ارتعاش میکنه در همون هنگام نفسم قطع میسه و مجبور میشم صاف باسیتم و نفس عمیق بکشم این اتفاق حدودا به انداره ۲ تا ۳ ضربان اتفاق می افته و علاوه بر او حس لرزش و ارتعاش قلب که گاها احساس توقف لحظه ای قلب میکنم هگ. قطع شدن لحظه ای تنفس من رو خیلی اذیت میکنه ایا میتونه از فیبریلاسیون بطنی باشه؟ یا امکان نداره. در ضمن چیزی ک منو بیشتر اذیت میکنه تشخیص ندادن دکتر هست ک اون لحظه که نوار قلب میگیره اون حالت بهم دست نمیده. نظر شما چی هست؟ تو رو خدا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر بهروز یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   درضمن این حالت لرزش قلب همراه با ضربه محکم به پشت استخوان جناغ است خیلی محکم.
  2. تصویر کاربر بهروز یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   درضمن این حالت لرزش قلب همراه با ضربه محکم به پشت استخوان جناغ است خیلی محکم.
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   ١- پرانول سبب كاهش EF در فرد سالم نميشه ٢- در صورتي كه به طور طولاني خورده بشه قطع ناگهاني سبب اريتمي ممكنه بشه بخصوص در افرادي كه مستعد هستن و يا كساني كه بدليل اريتمي دارو را مصرف كردن ٣ در اين مورد مشكلات معده ممكنه سبب اريتمي بشه و هولتر مانيتورينگ ريتم ٢٤ يا ٤٨ ساعته ميتونه به تشخيص كمك كنه
  4. تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام ممنون از پاسختون . در مورد پاسخ سوال 3 که گفتین مشکلات معده میتونه سب اریتمی بشه باید به دکتر داخلی مراجعه کنم برای چکاب؟ نکنه سرطان معده و... باشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   ١- پرانول سبب كاهش EF در فرد سالم نميشه ٢- در صورتي كه به طور طولاني خورده بشه قطع ناگهاني سبب اريتمي ممكنه بشه بخصوص در افرادي كه مستعد هستن و يا كساني كه بدليل اريتمي دارو را مصرف كردن ٣ در اين مورد مشكلات معده ممكنه سبب اريتمي بشه و هولتر مانيتورينگ ريتم ٢٤ يا ٤٨ ساعته ميتونه به تشخيص كمك كنه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت بخیر ، چند وقتی هست درناحیه قلب (قسمت چپ قلب) یک احساس دردخفيف میکنم که بعضی مواقع شدتش بیشتر میشه ، همچنین درد به پشت کمرم تو همون راستا و دست چپم میزنه بازو و کف دستم ،که خیلی داره اذیت میکنه ،سن من 25 سال هست و سابقه بیماری خاصی هم ندارم ، اما الان حدود يکدهفته ای هست که این مشکل و دارم و نگرانم کرده ،ممنون میشم راهنمایی بفرمائید منو ....
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   به نظر درد ربطي به قلب نداره ولي در صورت تداوم به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر پورسلطانی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سرکار خانم دکتر خسروی
  با سلام و عرض ادب
  با عنایت به اینکه اینجانب مبتلا به روماتیسم نوع AS هستم، و تا چندسال گذشته تحت درمان قرار گرفته و بحمدالله اکنون از هیچ دارویی استفاده نمیکنم، اما دو سال پیش بدلیل تپش قلب به دکتر مراجعه و پس از اکو و دیگر تستهای لازم مشخص گردید که دریچه ائورت آسیب دیده و (در حدمتوسط تا شدید)، و قدری که دیاوره بطن چپ ضخیم تر شده است. لذا بدین دلیل قرص والساکور (40 میلی صبح و 40 میلی شب) مصرف میکنم. سوال بنده این است:
  1- آیا درمان میتواند از جراحی یا حد اقل از پیشروی مریضی و وخیم تر شدن آنجلوگیری کند؟
  2- چه مدت طول میکشد تا نیاز به جراحی داشته باشد؟
  3- آیا داروی بهتری غیر از والساکور وجود دارد؟
  با تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام درمان روماتيسم ميتونه كمي موثر باشه، داروي والزاكور مناسب هست ، سير بيماري قابل پيش بيني نيست و بسته به تطابق قلب شما داره،هر ٦-١٢ ماه براي ارزيابي قدرت انقباضي و سايز قلب بايد اكو بشيد و بر اساس اون نسبت به عمل تصميم گيري بشه
 • تصویر کاربر مرتضي دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام ، سرکار خانم دکتر خسروي در سال 91 با عمل باز قلب ترميم دريچه ميترال شده ام و تا کنون روزانه 2 قرص پرو پنانولول مصرف ميکنم 47 سال دارم (قرص چربي خون نيز مصرف ميکنم )ميخواستم بدانم روزه ميتوانم بگيرم ؟از بهد از عمل دکتر قلبم اجازه نداده ولي فعلا ايران نيست
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اگه تنگي عروق نداشتيد روزه داري منعي نداره مگر اينكه خودتون تحمل روزه داري نداشته باشيد
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  دخترم دوتا سوراخ کوچک ومتوسط دارد دکتر ملکان گفته باید عمل بشه وزنش کمه 6 ماهشه 4700 وزن تولدش 2430 بوده ایا این عمل ممکنه براش خطر ناک باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   عمل خطرات خودش را داره ولي اگه عمل نشن ممكنه عوارض جبران ناپذيري را روي قلب بزاره كه نشه درمان كرد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر