درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

درد قفسه سینه ناشی از معده چه زمانی خطرناک است؟

فهرست مطالب

درد قفسه سینه ناشی از معده چه علامتی دارد (+درمان)

ممکن است اخیراً یک وعده غذایی با حجم زیاد میل کرده باشید و پس از آن احساس سوزش و درد در قفسه سینه خود کرده اید. سوزش سر دل، درست است؟

 اما این احتمال وجود دارد که درد قفسه سینه شما ناشی از کاهش جریان خون به قلبتان (آنژین صدری)، یا یک حمله قلبی واقعی باشد!

شباهت علائم مشکلات معده و حمله قلبی 

سوزش سر دل، آنژین صدری (درد در قفسه سینه) و حمله قلبی ممکن است بسیار شبیه هم باشند. حتی پزشکان همیشه نمی توانند تفاوت این سه وضعیت را با سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی شما تشخیص دهند. به همین علت اگر به خاطر درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه کنید، بلافاصله شما را برای آزمایش های ساده و سرپایی که احتمال حمله قلبی را رد کند، آماده می کنند.

آیا درد قفسه سینه شما ناشی از معده است؟ 

چنانچه مدتی ست درد قفسه سینه غیرقابل توضیح دارید که در عرض چند ساعت از بین می رود، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید. هم سوزش سر دل و هم حمله قلبی حاد می توانند علائمی را ایجاد کنند که پس از مدتی فروکش کنند. درد لازم نیست مدت زیادی طول بکشد تا یک علامت هشدار باشد!

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که علائم سوزش معده بسیار شبیه به علائم حمله قلبی هستند. بنابراین با تجربه این درد در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کرده و با انجام آزمایش های اولیه نظیر نوار قلب، از سلامت سیستم قلب و عروق خود مطمئن شوید.

متخصص قلب برای بررسی علت بیماری های قلبی مانند احساس درد و ناراحتی قفسه سینه از آزمایش اکو استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با چگونگی انجام اکو قلب در مطب کلیک کنید.

انجام اکو قلب در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی
انجام اکو قلب در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

درد قفسه سینه ناشی از معده چه علامتی دارد؟

شایع ترین علامت رفلاکس اسید یا سوزش سر دل احساس گرمی، یا سوختن در قفسه سینه و داغ شدن در گلو است. این احساس داغ شدن به دلیل بازگشت اسید معده به مری است. از دیگر علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • احساس سوزش در قسمت فوقانی شکم و حرکت درد به سمت قفسه سینه
 • معمولاً بعد از غذا خوردن یا هنگام دراز کشیدن یا خم شدن به سمت جلو و پایین رخ می دهد.
 • ممکن است شما را از خواب بیدار کند، به خصوص اگر ظرف دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا خورده باشید.
 • معمولا با داروهای آنتی اسید تسکین می یابد.
 • ممکن است با طعم ترش در دهان همراه باشد. به خصوص زمانی که دراز کشیده اید.
 • ممکن است همراه با بازگشت غذا به گلو یا رفلاکس باشد.

چه نشانه هایی در حمله قلبی بیشتر از سوزش سر دل رخ می دهد؟

حمله قلبی شامل درد ناگهانی و کوبنده قفسه سینه و مشکل در تنفس است که اغلب در اثر فعالیت سنگین ایجاد می شود. با این حال، بسیاری از حملات قلبی به این صورت اتفاق نمی‌افتند. علائم و نشانه های حمله قلبی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. سوزش سر دل خود می تواند با سایر علائم حمله قلبی همراه باشد و در حقیقت یکی از نشانه های حمله قلبی به شمار میرود.

برخی از علائم سوزش سر دل و حمله قلبی می تواند مشابه باشد، مانند درد قفسه سینه. در نتیجه برخی از افرادی که دچار حمله قلبی می شوند، فکر می کنند سوزش سر دل دارند و در نتیجه اقدامی برای پیشگیری از وقوع حمله انجام نمی دهند.

درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی چه علامتی دارد؟

اگر سوزش سر دل را در کنار تنگی نفس یا عرق کردن تجربه می کنید، می تواند نشانه ای از مشکل قلبی باشد.

نشانه های معمول در حمله قلبی عبارتند از:

احساس فشار روی قفسه سینه و درد در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک یا کمر شما سرایت کند.

 • حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا دل درد
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

شایع ترین علامت حمله قلبی برای مردان و زنان درد یا ناراحتی قفسه سینه است. اما زنان بیشتر از مردان برخی از علائم دیگر مانند درد فک یا کمر، تنگی نفس و حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می کنند. مشکلات قلبی در میان افرادی که فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا دارند، شایع تر است. سیگار کشیدن و اضافه وزن از دیگر عوامل خطر هستند.

تفاوت فاکتورهای ریسک سکته قلبی در مردان و زنان
تفاوت علائم حمله قلبی در زنان و مردان

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات گوارشی

شرایط زیر بر اندام هایی که در هضم نقش دارند تأثیر می گذارد. درد قفسه سینه نیز می تواند یکی از علامت های آن باشد.

درد قفسه سینه ناشی از مری

اسپاسم عضلانی در مری ممکن است باعث درد قفسه سینه شبیه به حمله قلبی شود. درد مری می تواند محرک های زیادی داشته باشد. علل شایع التهابی عبارتند از:

 • غذایی که در مری گیر می کند
 • استفاده از دارو
 • گیر کردن اجسام خارجی در مری
 • عفونت مری

درد قفسه سینه ناشی از التهاب لوزالمعده

التهاب لوزالمعده یا پانکراتیت حاد معمولاً از سنگ کیسه صفرا ناشی می شود. درد کیسه صفرا نیز می تواند به قفسه سینه سرایت کند. نشانه هایی که در ادامه بیان میکنیم از علائم این بیماری است.

 • درد بالای شکم که ممکن است ناگهانی یا آهسته شروع شود، خفیف یا شدید باشد و چند روز طول بکشد.
 • تورم در ناحیه شکم
 • تهوع و استفراغ
 • تب
 • دردی که تا پشت کمر کشیده می شود.

درد قفسه سینه ناشی از انقباض مری

اختلالات انقباض مری علائم را را در فرد ایجاد می کند:

 • درد قفسه سینه 
 • مشکل در بلع
 • سوزش سردل

درد قفسه سینه ناشی از حساسیت مری

در فرد مبتلا به حساسیت مری، درد های شدیدی بروز میکند. در حساسیت مری، سلول های مری ممکن است به اسید حساس باشند. استرس یکی از عوامل تشدید کننده این وضعیت است.

درد قفسه سینه ناشی از پارگی مری

در صورت پارگی مری، درد ناگهانی و شدیدی در قفسه سینه ایجاد می شود. پارگی مری در مواردی بعد از عمل جراحی مری یا یک آسیب تروماتیک رخ می دهد.

سایر علائم احتمالی عبارتند از :

 • استفراغ
 • صدای تق تق در لمس سینه
 • تنگی نفس یا تپش قلب

درد قفسه سینه ناشی از زخم معده

زخم های گوارشی زخم هایی در پوشش معده هستند. از علائم زخم معده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد در ناحیه شکم یا بالای شکم بعد از غذا خوردن
 • نفخ
 • حالت تهوع
 • استفراغ، احتمالاً همراه با خون

این علائم معمولاً درد شدید ایجاد نمی کنند، اما می توانند منجر به ناراحتی مکرر در قفسه سینه شوند.

درد قفسه سینه ناشی از فتق هیاتال

فتق هیاتال زمانی است که بخشی از معده به سمت قفسه سینه فشار می آورد. این نوع فتق شایع است و ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند.

با این حال، اگر قسمت بالای معده پس از خوردن غذا به قسمت پایین قفسه سینه فشار وارد کند، می تواند علائم GERD را ایجاد کند.

این شامل:

درد قفسه سینه
رفلاکس
سوزش سردل
در برخی موارد، فتق هیاتال ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

درمان درد قفسه سینه ناشی از معده

درمان خانگی درد قفسه سینه ناشی از معده

در قدم اول به عنوان یک درمان زودبازده و موثر خانگی پیشنهاد میکنیم از سویق گندم استفاده کنید. مصرف ۴ قاشق غذاخوری سویق گندم در طول روز میتواند خیلی سریع احساس ناخوشایند داغ شدن گلو و بازگشت اسید معده با مری را درمان کند.

قدم بعدی استفاده از بابونه است که میتواند علائم رفلاکس معده و درد قفسه سینه ناشی از معده را کاهش دهد. شیرین بیان و گل ختمی هم از گیاهان دارویی موثر در درمان هستند.

درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با دارو

آنتی آسیدها داروهایی هستند که به تسکین سوزش خفیف سر دل کمک می کنند.مانند فاموتیدین.

مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) که میزان اسید معده را کاهش می دهند.

مسدود کننده های H2 نوعی دارو هستند که سطح اسید معده را کاهش می دهد و ممکن است به بهبود پوشش مری کمک کند.مانند: لانزوپرازول و امپرازول .

استرس و تنش می تواند طیف گسترده ای از عوارض جانبی ناخواسته از جمله سوزش سر دل یا درد قفسه سینه ناشی از معده را در شما ایجاد کند. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید. ورزش هایی مانند مدیتیشن یا یوگا میتوانند به حفظ آرامش شما کمک کنند.

در بعضی از مواد غذایی، محرک های خاصی وجود دارد که می تواند بر وقوع و شدت سوزش سر دل تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به سوزش سر دل باید از مصرف غذاهای زیر اجتناب کنند:

غذاهای تند یا چرب، شکلات، نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه. گوجه فرنگی، سیر، نعناع تند، الکل و نوشابه های گازدار. باید 3 ساعت یا بیشتر بعد از غذا بنشینید(نباید بعد از صرف وعده غذایی دراز بکشید) تا علائم سوزش سر دل کاهش یابد. همچنین با مصرف وعده های غذایی کمتر و غذا نخوردن، 2 تا 3 ساعت قبل از خواب میتواند درمان درد قفسه سينه ناشي از معده باشد.

اگر سیگار می کشید و احساس درد قفسه سینه و سوزش سر دل دارید، سیگار را ترک کنید. چراکه سیگار کشیدن خود محرکی برای بازگشت اسید معده به دهان و درد قفسه سینه است.

اضافه وزن و چاقی را با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و ورزش های منظم درمان کنید و تاثیرات سریع آن را در درمان این ناراحتی و درد مشاهده کنید.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

چه زمانی باید به متخصص ‌قلب مراجعه کنید؟

به عنوان یک قاعده کلی، درد قفسه سینه که شدید و مداوم باشد، باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق یا متخصص گوارش مورد بررسی قرار گیرد. یک علت قلبی، مانند حمله قلبی، باید سریعا بررسی شود. پس از آن، می توان به دنبال عللی که خطر کمتری دارند بود .اگر درد قفسه سینه خفیف است، مربوط به غذا است و به راحتی با مصرف آنتی اسیدها (دارویی که اسیدیته معده را خنثی می کند) تسکین می یابد. شاید این درد قفسه سینه ناشی از معده و اسید معده بوده و اضطراری نداشته باشد.

با این حال، برای درد قفسه سینه ناشی از معده، اگر اقدامات ساده ای مانند استفاده از داروهای آنتی اسید درد شما را تسکین نمی دهند، درد شدیدتر می شود یا مداوم است، باید فوراً به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه درد شدیدتر باشد، مراجعه به پزشک یا حتی مراجعه به اورژانس ضروری تر است.


دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا.

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.