متخصص قلب در تهران

درد قفسه سینه ناشی از معده چه علامتی دارد (+درمان)

درد قفسه سینه ناشی از معده چگونه است و چه نشانه ای دارد؟ تفاوت آن با درد قبل از وقوع حمله قلبی چیست؟ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده چگونه است؟

تشخیص سوزش سر دل و حمله قلبی امری دشوار است. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی از تفاوت سوزش سر دل یا همان درد قفسه سینه ناشی از معده و حمله قلبی برای شما توضیح می دهند. جهت مشاهده آدرس مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب، روی نقشه کلیک کنید.

ممکن است اخیراً یک وعده غذایی با حجم زیاد میل کرده باشید و پس از آن احساس سوزش و درد در قفسه سینه خود کرده اید. سوزش سر دل، درست است؟

 اما این احتمال وجود دارد که درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلبتان (آنژین صدری) یا یک حمله قلبی واقعی باشد!

شباهت علائم مشکلات معده و حمله قلبی 

سوزش سر دل، آنژین صدری (درد در قفسه سینه) و حمله قلبی ممکن است بسیار شبیه هم باشند. حتی پزشکان همیشه نمی توانند تفاوت را با سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی شما تشخیص دهند. به همین دلیل است که اگر به دلیل درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه کنید، بلافاصله شما را برای آزمایش های ساده و سرپایی که احتمال حمله قلبی را رد کند، آماده می کنند.

📌مطلب مرتبط: علت درد قفسه سینه سمت چپ و درمان آن

آیا درد قفسه سینه شما ناشی از معده است؟ 

چنانچه مدتی ست درد قفسه سینه غیرقابل توضیح دارید که در عرض چند ساعت از بین می رود، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید. هم سوزش سر دل و هم حمله قلبی حاد می توانند علائمی را ایجاد کنند که پس از مدتی فروکش کنند. درد لازم نیست مدت زیادی طول بکشد تا یک علامت هشدار باشد!

 

اگر درد مداوم قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که سوزش سر دل باشد، به مطب دکتر خسروی فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کنید. برای مراجعه حضوری به مطب با ما تماس بگیرید و جهت تشخیص زود هنگام و درمان به موقع اقدام کنید. برای دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

متخصص قلب برای بررسی نشانه های بیماری های قلبی مانند احساس درد و ناراحتی قفسه سینه از آزمایش اکو استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با چگونگی انجام اکو کلیک کنید.

علائم اسید معده و درد قفسه سینه

شایع ترین علامت رفلاکس اسید یا سوزش سر دل احساس گرمی، یا سوختن در قفسه سینه و گلو است. این احساس داغ شدن به دلیل بازگشت اسید معده به مری است. از دیگر علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد : ویژگی های معمول سوزش سر دل عبارتند از:

 • احساس سوزش در قسمت فوقانی شکم و حرکت درد به سمت قفسه سینه
 • معمولاً بعد از غذا خوردن یا هنگام دراز کشیدن یا خم شدن رخ می دهد.
 • ممکن است شما را از خواب بیدار کند، به خصوص اگر ظرف دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا خورده باشید.
 • معمولا با داروهای آنتی اسید تسکین می یابد.
 • ممکن است با طعم ترش در دهان همراه باشد. به خصوص زمانی که دراز کشیده اید.
 • ممکن است همراه با بازگشت غذا به گلو یا رفلاکس باشد.

چنانچه در رابطه با درد قفسه سینه ناشی از معده سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

چه نشانه هایی در حمله قلبی بیشتر از سوزش سر دل رخ می دهد؟

حمله قلبی شامل درد ناگهانی و کوبنده قفسه سینه و مشکل در تنفس است که اغلب در اثر فعالیت سنگین ایجاد می شود. با این حال، بسیاری از حملات قلبی به این صورت اتفاق نمی‌افتند. علائم و نشانه های حمله قلبی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. سوزش سر دل خود می تواند با سایر علائم حمله قلبی همراه باشد.

برخی از علائم سوزش سر دل و حمله قلبی می تواند مشابه باشد، مانند درد قفسه سینه. در نتیجه برخی از افرادی که دچار حمله قلبی می شوند، فکر می کنند سوزش سر دل دارند و در نتیجه اقدامی انجام نمی دهند.

اگر درد سوزش سر دل را در کنار تنگی نفس یا عرق کردن تجربه می کنید، می تواند نشانه ای از مشکل قلبی باشد.

📌مطلب مرتبط : ۹علت اصلی درد قفسه سینه وسط و درمان دارویی آن

نشانه های معمول در حمله قلبی عبارتند از:

احساس فشار روی قفسه سینه و درد در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک یا کمر شما سرایت کند.

 • حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا دل درد
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

شایع ترین علامت حمله قلبی برای مردان و زنان درد یا ناراحتی قفسه سینه است. اما زنان بیشتر از مردان برخی از علائم دیگر مانند درد فک یا کمر، تنگی نفس و حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می کنند. مشکلات قلبی در میان افرادی که فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا دارند، شایع تر است. سیگار کشیدن و اضافه وزن از دیگر عوامل خطر هستند.

تفاوت فاکتورهای ریسک سکته قلبی در مردان و زنان
تفاوت علائم حمله قلبی در زنان و مردان

درد قفسه سینه ناشی از مری

اسپاسم عضلانی در مری ممکن است باعث درد قفسه سینه شبیه به حمله قلبی شود. درد مری می تواند محرک های زیادی داشته باشد. علل شایع التهابی عبارتند از:

 • غذایی که در مری گیر می کند
 • استفاده از دارو
 • گیر کردن اجسام خارجی در مری
 • عفونت مری

درد کیسه صفرا نیز می تواند به قفسه سینه شما سرایت کند. با بیماری کیسه صفرا، ممکن است متوجه حالت تهوع و درد شدید و ثابت در قسمت میانی یا بالای راست شکم شوید – به خصوص بعد از یک وعده غذایی چرب. درد ممکن است به شانه، گردن یا بازو منتقل شود. مجدداً اگر مطمئن نیستید که درد قفسه سینه شما ناشی از مری است، فوراً به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا با بررسی علائم بیماری از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.

درمان درد قفسه سینه ناشی از معده

آنتی آسیدها داروهایی هستند که به تسکین سوزش خفیف سر دل کمک می کنند.مانند فاموتیدین.

مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) که میزان اسید معده را کاهش می دهند.

مسدود کننده های H2 نوعی دارو هستند که سطح اسید معده را کاهش می دهد و ممکن است به بهبود پوشش مری کمک کند.مانند: لانزوپرازول و امپرازول .

بابونه گیاهی است که میتواند علائم رفلاکس معده و درد قفسه سینه ناشی از معده را کاهش دهد. شیرین بیان و گل ختمی هم از گیاهان دارویی موثر در درمان درد قفسه سینه ناشی از معده هستند.

استرس و تنش می تواند طیف گسترده ای از عوارض جانبی ناخواسته از جمله سوزش سر دل یا درد قفسه سینه ناشی از معده را در شما ایجاد کند. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید. ورزش هایی مانند مدیتیشن یا یوگا میتوانند به حفظ آرامش شما کمک کنند.

در بعضی از مواد غذایی، محرک های خاصی وجود دارد که می تواند بر وقوع و شدت سوزش سر دل تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به سوزش سر دل باید از مصرف غذاهای زیر اجتناب کنند:

غذاهای تند یا چرب، شکلات، نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه. گوجه فرنگی، سیر، نعناع تند، الکل و نوشابه های گازدار. باید 3 ساعت یا بیشتر بعد از غذا بنشینید(نباید بعد از صرف وعده غذایی دراز بکشید) تا علائم سوزش سر دل کاهش یابد. همچنین با مصرف وعده های غذایی کمتر و غذا نخوردن، 2 تا 3 ساعت قبل از خواب میتواند درمان درد قفسه سینه ناشی از معده باشد.

اگر سیگار می کشید و احساس درد قفسه سینه و سوزش سر دل دارید، سیگار را ترک کنید. چراکه سیگار کشیدن خود محرکی برای بازگشت اسید معده به دهان و درد قفسه سینه است.

اضافه وزن و چاقی را با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و ورزش های منظم درمان کنید و تاثیرات سریع آن را در درمان درد قفسه سینه ناشی از معده مشاهده کنید.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

چه زمانی باید به متخصص ‌قلب مراجعه کنید؟

به عنوان یک قاعده کلی، درد قفسه سینه که شدید و مداوم باشد، باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق یا متخصص گوارش مورد بررسی قرار گیرد. یک علت قلبی، مانند حمله قلبی، باید سریعا بررسی شود. پس از آن، می توان به دنبال عللی که خطر کمتری دارند بود .اگر درد قفسه سینه خفیف است، مربوط به غذا است و به راحتی با مصرف آنتی اسیدها (دارویی که اسیدیته معده را خنثی می کند) تسکین می یابد. شاید این درد قفسه سینه ناشی از معده و اسید معده بوده و اضطراری نداشته باشد.

با این حال، برای درد قفسه سینه ناشی از معده، اگر اقدامات ساده ای مانند استفاده از داروهای آنتی اسید درد شما را تسکین نمی دهند، درد شدیدتر می شود یا مداوم است، باید فوراً به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه درد شدیدتر باشد، مراجعه به پزشک یا حتی مراجعه به اورژانس ضروری تر است.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا.
جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید من یک هفته پیش سر کار بودم خسته شدم زیر کتف چپم شروع کرد به سوزش هنگام حرکت دست چپم درد تشدید میشد بعد چند روز انتقال پیدا کرد به قفسه سینه گاهی اوقات معده و حتی سمت چپ سینه ... این رو هم بگم به صورت حرفه ای ورزش میکنم و در رو دوندگی زیادی دارم موقع دویدن و فعالیت دردی ندارم و تنگی نفس هم پیدا نمیکنم دلیلش چی می‌تونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)

   سلام امکان گدفتگی عضلات هست ولی جهت معاینه و نوار قلب مراجعه شود 

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من‌چند وقتی هست زیر سینه چپم درد میگیره‌و تیر میکشه نوار قلب و‌اکو انجام دادم نرمال بوده و مشکلی نداشته دکتر گفت عصبی هستی و استرس داری ممکن است برای‌معدم باشه اگه ممکن است راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   بله 

 • تصویر کاربر الهه چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام صبحتون به خیر
  من ۵۱ ساله هستم مدت ۳ هفته است هر چی میخورم نفخ میکنم و گاهی فشار به قفسه سینه ام میاد ولی درد قفسه سینه ندارم
  گاهی هم بعد به علت نفخ زیاد باعث بهم خوردگی حالم میشه
  نوار قلب هم دادم ولی چیزی نشون نداده
  آیا دلیلش ناراحتی قلبی هستش؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام مشکل گوارشی است به متخصص گوارش مراجعه شود 

 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام ۲۸ سالمه چند وقتیه توی گلو احساس فشار دارم یا زیر گلو یا سر معده احساس درد دارم نوار قلب تست ورزش اکو دادم مشکلی نداشتم توی تحرک بالا هم مشکلی ندارم ولی وقتی بهش فکر میکنم این طوری میشم چند وقت پیش هم چند بار تپش قلب داشتم ولی الان دیگه تپش ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام از نظر گوارشی بررسی بشید
 • تصویر کاربر ارژنگ پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  درود
  من تمامی معاینات قلبی رو انجام و قلب سالم
  به متخصص گوارش مراجعه پس از آندوسکوپی و کولونوسکپی و ۲۶تست و آزمایش مدفوع و خون، یکسری داروهایی (بیسموتان،،اموزل۴۰,مترونیدازول،کپسول آمورامس۵۰۰ ویکورق ۵ تایی قرص؟)
  مدت ۷روز که مصرف میکنم و۷ روز هم باقیمانده،
  متاسفانه امروز سوزش شدید زیر جاق وسمت راست سینه به مدت ۴ ساعت داشتم همراه با عرق.
  از خانوم دکتر خسروی پرسش دارم که مدت درمان با آن داروها رو ادامه دهم یا نه.
  سپاس ۶۵ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام در صورتی که بررسی عروق قلب مثل اسکن یا سیتی آنژیو انجام نداده اید. حتما پیگیری کنید. در مورد ادامه دارو با دکتر گوارش مشورت کنید.

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید من حدود 40روز هستش که درطرف سینه چپم احساس درد میکنم به دکتر قلب هم رفتم نوار قلب واکو هم گرفتم دکتر گفت قلبت نرماله مشگلی نداره ولی بازم درد میکنه به دکتر معده هم رفتم قرص داد گفت معدت خوب کار نمیکنه از اسید معدته میزنه به اعصابت براهم درد میکنه. قرص هاروهم خوردم زیاد فرق نکرده الان 5روزه دارم میخورم. دستتون درد نکنه راهنماییم کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام اگر با داروی معده بهتر نشدید سطح ویتامین دی را چک کنید
 • تصویر کاربر هادي پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام
  به مدت حدودا دو ماه در برخي مواقع بصورت بسيار كوتاه در حد چند سانيه سمت چپ سينه قسمت بالاي قفسه و گاهي كنار قفسه سينه سمت چپ احساس زوق زوق مي كنم در برخي مواقع به جاهي ديگه هم سرايت مي كنه ولي بيشتر سمت چپ مي باشد
  چكاپ كامل انجام دادم و سالم بوده ازامايش تست ورزش و اكو هم انجام دادم سالم بوده ولي همچنان در طول روز به مدت خيلي كم اين احساسو دارم
  لطفا راهنمايي كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام سطح ویتلمین دی را چک کنید
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم دکتر من مدتیه درد قفسه سینه دارم آزمایش خون آنزیم قلب دادم و سی تی آنژیو کرونر و سی تی از ریه و نوار قلب و اکو دادم که موردی نبوده و دچار فشار خون بالا شدم کا بهم قرص والزومیکس ۵/۸۰ و ناتریکس xr روزی یک عدد دادن که الان یک هفته میشه قرص فشارم رو قطع کردم و فشارم روزی یکبار میگیرم که ۱۲ روی ۸ هستش
  درد قفسه سینه ام واسه چیه و البته قرص آسپرین و آریستاتین ۲۰ هم یک روز در میان استفاده میکنم
  میخواستم بدونم تا کی باید آسپرین و آریستاتین رو مصرف کنم و اینکه از زمان کلسترول بالا تا الان ۱۵ کیلو وزن کم کردم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام دارو را فعلا باید ادامه بدید در صورتی که افزایش فشار داشتید قبل از شروع دارو ، هولتر فشار بخورید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من وقتی از پله ها بالا میروم ویا سربالایی راه میروم نفس کم میآورم قفسه سینه ام درد میگیرد آنژیوگرافی و اکو کنتراست انجام دادم که نتیجه آن را خدمتتان ارسال میکنم خواهشمند است بفرمائید مشکل من چیست و آیا نیاز به جراحی میباشد یا خیر قرص اسویکس و بیزوپرالول مصرف میکردم که بعلت حساسیت و خارش بدن آنها را قطع کردم و فقط هر شب یک قرص ارتواستاتین مصرف میکنم اخیرا با اندک فعالیت تپش قلب میگیرم و پشت کتف چپ درد میگیرد خواهشمندم لطفا بفرمائید چه دارویی باید مصرف کنم که مشکل پوستی نداشته باشد فشار من اکثرا 11روی 7وسن 64ونبض80میباشد با تشکر
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   با سلام خدمت جنابعالی لطفا جواب سئوال مطروحه را مرقوم بفرمائید با تشکر
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   با سلام خدمت جنابعالی چون من در شهرستان هستم خواهشمند است جواب سئوال مطروحه را مرقوم بفرمائید با تشکر از حضرتعالی پرسش 16493
  3. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   با سلام با توجه اینکه من شهرستان هستم خواهشمند است جواب سئوال مطروحه را مرقوم بفرمائید با تشکر شماره سوال16493 میباشد با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام عروق قلب تنگی واضحی ندارد، اگر علایمی دارید از نظر ریه و سطح ویتامین دی بررسی کنید جواب اکو ضمیمه نشده بود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر