متخصص قلب در تهران

تفاوت درد قفسه سینه عصبی با حمله قلبی و کرونا

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی حمله عصبی نیز می تواند دردی شبیه به درد قلبی را ایجاد کند. با این حال اگر  سنگینی قفسه سینه با علائمی مانند تب، سرفه و بی حالی همراه شود، می تواند نشان دهنده ی کرونا باشد. در این مقاله در مورد تفاوت درد قفسه سینه ناشی از استرس، حمله قلبی و کرونا ویروس می پردازیم.

در شرایط فعلی درد یا گرفتگی قفسه سینه می تواند ناشی از اضطراب باشد چرا که شیوع ویروس کرونا در همه ی جنبه های زندگی، سبب افزایش استرس های روزانه و درگیری های روحی روانی در افراد شده است.

با این حال درد قفسه سینه می تواند در نتیجه ی موضوعات غیر قلبی و یا کرونا مانند رفلاکس معده، نفخ، مشکل عضلانی یا استخوانی در جناغ سینه نیز رخ دهد. حتی هنگامی که شما دچار وحشت می شوید، نیز درد قلبی را ممکن است تجربه کنید.

احساس درد در قفسه سینه به شکل های مختلفی از شدید تا خفیف ظاهر می شود. گاهی درد قفسه سینه مانند احساس فشار یا سوزش قفسه سینه است. در موارد خاص، درد ممکن است به گردن، فک و یک یا دو بازو انتشار پیدا کند. درد قفسه سینه می تواند موجب بروز علائم بسیاری شود، اما اغلب علت آن مربوط به قلب نیست.

تفاوت درد قفسه سینه در حمله قلبی و حمله عصبی

وقتی فردی مضطرب است، خونرسانی به قسمت های مختلف بدن او، کاهش پیدا می کند؛ زیرا بدن در حالت مقابله و یا پاسخگویی به حمله عصبی قرار می گیرد و خون بیشتری را به سمت عضلات بدن هدایت می کند؛ در نتیجه خون کمتری به عضله قلب می رسد. همچنین افرادی که دچار اضطراب شدید هستند، علاوه بر تپش قلب بالا، اغلب دچار مشکلاتی در نفس کشیدن خواهند شد که می تواند سبب سرگیجه و یا گرفتگی عضلات قفسه سینه شود.

احساس درد قلبی به دنبال استرس می تواند با علائمی همچون: تپش قلب، تعریق، لرزیدن، احساس تنگی نفس، احساس خفگی، سرگیجه و بی حسی همراه باشد. علائمی که در بالا ذکر شدند معمولا  10 تا 20 دقیقه باقی مانده و سپس از بین می روند.

علائم درد قلب در زنان

شما ممکن است که در طی چند ساعت، چندین حمله عصبی داشته باشید. برخی افراد به دلیل مشکلات روحی ممکن است که روزانه یا هفتگی دچار چنین حالت هایی شوند.

علائم حمله عصبی می تواند با حمله ی قلبی نیز اشتباه گرفته شود تا جایی که گاهی فرد در تشخیص درست این دو می ماند! اکثر افراد زمانی که دچار درد قفسه سینه می شوند به پزشک مراجعه می کنند چرا که معتقدند دچار مشکل قلبی یا گرفتگی عروق شده اند؛ اما تحقیقات نشان می دهد که تقریبا 60 تا 90 درصد بیماران با درد قفسه سینه، مشکل قلبی ندارند.

گرچه علائم حمله قلبی بسیار شبیه به حمله عصبی است و افراد اغلب اوقات دچار تنگی نفس، سرگیجه و احساس درد قفسه سینه می شوند اما باید توجه داشت که نوع درد در حمله عصبی حالت تیز و خنجر مانند دارد و اغلب در وسط قفسه سینه احساس می شود در مقابل درد ناشی از حمله قلبی شبیه فشار بر روی سینه یا زور آمدن به آن است. علاوه بر این، حمله قلبی معمولا در حین فعالیت های جسمی رخ می دهد در صورتی که حمله عصبی در شرایط استراحت نیز بروز می کند.

احتمال حمله قلبی معمولا زمانی افزایش می یابد که بار یا حجم کار قلب زیاد شود، به عنوان مثال در حالی که فرد در حال بالا رفتن از پله یا برف روبی است، به ویژه در افرادی که هیچ گونه سابقه ی فعالیت جسمانی ندارند!

مهمترین تفاوت بعدی، مدت زمان حمله است که معمولا حملات عصبی بعد از 20 دقیقه فروکش کرده و خود به خود برطرف می شوند اما حمله قلبی اغلب ادامه دارد و با گذر زمان بدتر می شود.

حمله قلبی ممکن است که در زنان خفیف تر باشد و به جای درد قفسه سینه، خود را به شکل خستگی غیر معمول و حس ناراحتی در قفسه سینه نشان دهد. در هر صورت، برای پی بردن به علت اصلی درد قفسه سینه، مراجعه به متخصص قلب و عروق و یا اورژانس ضروری است.

◼ نشانه های حمله قلبی

⛔ فشار بر روی قفسه سینه

⛔ شروع ناگهانی در حین انجام یا به دنبال فعالیت بدنی

⛔ دردی که به سمت باز، فک یا شانه کشیده می شود

⛔ درد و علائمی که با گذر زمان بدتر می شود

⛔ تنگی نفس

⛔ غش کردن

⛔ تعریق

⛔ حالت تهوع و استفراغ

سوزش قفسه سینه نشانه چیست؟

سوزش قفسه سینه می تواند به علت مشکلات معده و گوارش یا دردهای عضلانی و در مواردی به دلیل بیماری قلبی و شیردهی و … اتفاق بیفتد که در لینک زیر به طور مفصل به آنها پرداخته ایم:

علل سوزش قفسه سینه

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

درد قفسه سینه می تواند نشانه هشدار دهنده حمله قلبی باشد. حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به قلب شما مسدود شده و به عضله قلب آسیب رسیه باشد. هنگامی که درد قفسه سینه دارید، اولین فکر شما این است که دچار حمله قلبی شده اید. در حالی که درد قفسه سینه نشانه ای کاملاً اثبات شده از حمله قلبی است، اما می تواند ناشی از بسیاری از بیماری های دیگر نیز باشد. معمولا درد قفسه سینه نشانه هیچ چیز جدی نیست اما در هر صورت باید از مشاوره پزشکی استفاده کنید. اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

جهت تسریع در فرآیند درمان میتوانید سوالات خود را همراه با مدارک پزشکی برای دکتر ارسال کنید و ظرف مدت 1 هفته پاسخ سوالات خود را از طریق سایت پیگیری کنید. جهت ارسال سوال روی دکمه زیر کلیک نمایید.

ثبت پرسش در سایت دکتر آرزو خسروی

◼ علائم حمله عصبی

🔴 افزایش ضربان قلب

🔴 شروع یا شدت گرفتن در هنگام استرس و اضطراب

🔴 دردی که با گذر زمان بهتر می شود

🔴 تنگی نفس

🔴 تعریق

🔴 سوزن سوزن شدن دست ها

درد قفسه سینه ناشی از کرونا

درد قفسه سینه و کرونا

در قفسه سینه یکی از علائم نادر کووید 19 است. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، اگر کرونا داشته باشید، شما در قفسه سینه ی خود حس تنگ شدن و سفتی دارید و یا احساس می کنید که انگار نمی توانید به راحتی نفس عمیق بکشید. تنگی قفسه سینه و تنگی نفس سومین علامت کرونا ویروس (COVID-19)  و یکی از علت های جدی کرونا است که خود به خود و بدون سرفه اتفاق می افتد (تب، خستگی و سرفه خشک از شایع ترین علائم بیماری کرونا هستند).

بنابراین گرچه درد قفسه سینه به تنهایی در فهرست نشانه های کرونا وجود ندارد، اما به عنوان یک علامت جدی بیماری کرونا همراه با دشواری در تنفس، تنگی نفس، درد یا فشار سینه و ….ذکر شده است.

◼ چرا افراد مبتلا به کرونا ممکن است دچار درد قفسه سینه شوند؟

گاهی شدت سرفه ها در بیماران کرونایی به حدی زیاد است که سبب فشار بر روی عضلات و دنده های قفسه سینه می شود. علاوه بر این، ملتهب بودن ریه ها نیز به تنهایی برای ایجاد درد قفسه سینه در شما کافی ست!

اگر دچار درد قفسه سینه هستید که با تب، از دست دادن حس بویایی و سرفه همراه است، ممکن است به کرونا مبتلا شده باشید.

به طور متوسط 5 تا 6 روز طول می کشد تا علائم کرونا در فرد آلوده، خود را نشان دهد اما ممکن است این حالت تا 14 روز نیز زمان ببرد.

درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی

درد قفسه سینه وسط اغلب با بیماری قلبی همراه است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی احساس ناراحتی مبهمی را تجربه می کنند که لزوما به عنوان درد شناخته نمی شود.

⛔ به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه ای که مربوط به یک حمله قلبی یا یک مشکل دیگر قلبى است، توسط یک یا چند مورد زیر توضیح داده می شود:

 • فشار، پری، سوزش یا تنگی در قفسه سینه
 • درد فشاری یا سوزشی که به پشت، گردن، فک، شانه و یک یا هر دو بازو منتشر می شود.
 • دردى که بیش از چند دقیقه طول می کشد، با فعالیت بدتر می شود، از بین می رود و دوباره بر می گردد یا شدت آن تغییر می کند.
 • تنگی نفس
 • تعریق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ

✅ درد قفسه سینه ای که احتمالا علت قلبى آن کمتر است، بیشتر در ارتباط با علائم زیر است:

 • مزه ترش دهان یا احساس بازگشت مجدد غذا به دهان
 • درد قفسه سینه ناشی از معده (به دلیل التهاب جداره معده)
 • اشکال در بلع
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می شود
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه شدیدتر می شود
 • حساسیت به تماس با قفسه سینه
 • درد مداوم
 • درد زیر سینه چپ

علائم کلاسیک سوزش سر دل – احساس درد دردناک و سوزش پشت سینه – می توانند به علت مشکلات قلبی یا معده ای ایجاد شوند.

درد قفسه سینه علل بسیاری دارد که همه آنها به مراقبت های پزشکی نیاز دارند. نمونه هایی از علل درد قفسه سینه مرتبط با قلب عبارتند از:

 ◼ حمله قلبی

حمله قلبی به علت انسداد جریان خون به عضله قلب ناشی از لخته شدن خون رخ می دهد.

 ◼ دایسکشن آئورت

این وضعیت تهدید کننده زندگی مربوط به شریان اصلی که از قلب می آید ( آئورت ) می باشد. اگر لایه های داخلی این رگ خونی جدا شوند، خون بین لایه ها پخش می شود و می تواند باعث پارگی آئورت شود.

 ◼ پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است. معمولا در هنگام نفس کشیدن و یا دراز کشیدن، درد شدید ایجاد می شود.

 ◼ آنژین

آنژین به معنای درد قفسه سینه ناشی از جریان خون ضعیف به قلب می باشد. این حالت اغلب ناشی از ایجاد پلاک های ضخیم بر روی دیواره های داخلی شریان هایی است که خون را به قلب حمل می کنند. این پلاک ها شریان ها را تنگ می کنند و خون رسانی قلب را محدود می کنند، به ویژه در هنگام اعمال فشار.

سلام خسته نباشین دکتر. مدتی هست پدر بزرگم قسمت پایین قفسه سینه (وسط) گاهی اوقات دردش کمتر و در مواقع بیشتر شدن محل ذکر شده داغ میشه وهمراه با تنگی نفس و بیتابی و بیخوابی می شود. لطفا راهنمایی کنید ممنون.


دکتر خسروی: سلام حتما به دکتر قلب مراجعه کنن ممکنه از علایم تنگی عروق باشه.

درد قفسه سینه ناشی از معده

درد قفسه سینه می تواند ناشی از اختلالات سیستم گوارش باشد، از جمله:

◼ نفخ معده و درد قفسه سینه

در افراد دچار یبوست و یا افراد مبتلا به بیماری سندروم روده ی تحریک پذیر، به دلیل نفخ شدید، دردهایی مشابه درد قلبی در زیر سینه ایجاد می شود که هیچ ارتباطی با درد قلبی ندارند و تنها به دلیل فشار ناشی از نفخ ایجاد می شوند.

◼ سوزش سر دل

این حس دردناک سوزش معده و سوزش پشت سینه زمانی رخ می دهد که اسید معده از معده به داخل مری بیاید.

سوزش سردل

◼ اختلالات بلع

اختلالات مری می تواند منجر به بلع سخت و حتی دردناک شود.

◼ مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس

سنگ های صفراوی یا التهاب کیسه صفرا یا پانکراس می توانند درد شکمی را که به قفسه سینه منتشر می شود را ایجاد کند.

◼ درد قفسه سینه پس از غذا خوردن

برخی از افراد پس از بلع و غذا خوردن به خصوص غذای چرباحساس درد در ناحیه سینه می کنند. دلیل این اتفاق می تواند ریفلاکس معده، التهابات مری و … باشد. در این مواقع می توانید با نوشیدن سرکه ی سیب یا یک نوشیدنی گرم درد خود را تسکین دهید. اما در زمانی که درد شما شدید می باشد و بهبود نمی یابد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی درد مشخص و درمان شود.

چرا پس از صرف غذا دچار درد قفسه سینه  می شویم؟

عواملی که باعث رفلاکس معده می شوند:

 • خوردن بیش از حد در وعده های غذایی
 • خوردن غذاهای چرب و سرخ کردنی
 • سیگار کشیدن
 • چاقی

سلام خوبید؟ خانم دکتر یه سوالی داشتم‌. نزدیک یک هفته ست که قلبم انگار اکسیژن بهش نمیرسه.مثل کسی که داره خفه میشه. بعد بعضی روزها ریتم قلبم غیرطبیعی میشه. یه نقطه زیر سینه چپم هم هست که وقتی فشار میدم درد میگیره.

از طرفی من آی بی اس دارم و باردارم. ماه پیش خیلی استرس بالایی داشتم. به نظرتون مشکل قلبی برام پیش اومده؟


دکترخسروی: سلام علائم شما ارتباطی با درد قلبی ندارد و مساله به دلیل مشکلات گوارشی است. پیشنهاد می کنم از شربت آلومینیوم ام جی هر 8 ساعت یکبار استفاده کنید.

درد اسکلتی قفسه سینه

برخی از انواع درد قفسه سینه با آسیب و سایر مشکلات مربوط به ساختارهایی که دیواره قفسه سینه را تشکیل می دهند، می باشد، که شامل موارد زیر است:

کوستوکوندریت

در این شرایط، غضروف قفسه سینه، به ویژه غضروفی که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند، ملتهب و دردناک می شود. مدت زمان درد قفسه سینه ناشی از کوستوکوندریت از چند هفته تا چند ماه می باشد. اما در مواردی شاهد این درد تا یک سال می باشید.

◼ آسیب به دنده ها

دنده کبود یا شکسته می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند.

علائم درد اسکلتی سینه (کوستوکوندریت)

 • سوزش سینه
 • احساس درد هنگام نفس عمیق و سرفه
 • احساس درد هنگام بلند کردن دست ها
 • احساس درد در سمت چپ استخوان سینه

◼ درد عضلانی

سندرم های درد مزمن، مانند فیبرومیالژیا، می توانند درد قفسه سینه مداوم مرتبط با عضلات را ایجاد کنند.

سلام خانم دکتر وقت بخیر. امروز صبح با درد بسیار شدید در ناحیه قفسه سینه مایل به چپ از خواب پریدم، این درد رو در ناحیه پشت حتی تا زیر استخوان کتف هم حس میکردم و اصلا توان تنفس عمیق نداشتم.درد در یک ناحیه به اندازه کف دست بسیار شدید بود و مثل ریشه گیاه به اطراف بخش شده بود، حدودا ۵ – ۶ دقیقه طول کشید تا آروم تر شدم، الان بعد از گذشت چند ساعت در نواحی درگیر با درد حسی مشابه گرفتگی عضلات بعد از ورزش کردن دارم.

با توجه به اینکه پرولاپس میترال دارم، آیا این درد ناشی از مشکلات قلبی هستش؟


دکتر خسروی: سلام نه به نظر مربوط به قلب نیست، بیشتر گرفتگی عضلانی هست. سطح ویتامین دی را چک کنید.

درد قفسه سینه مرتبط با ریه

بسیاری از اختلالات ریوی ممکن است باعث درد قفسه سینه شوند، از جمله:

◼ آمبولی ریه

آمبولی ریه زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در یک شریان ریوی گیر کند  و جریان خون به بافت ریه را متوقف کند.

 

آیا آمبولی ریه منجر به مرگ می شود؟

◼پلورزی

اگر غشائی که ریه ها را می پوشاند، ملتهب شود می تواند موجب درد قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه شود.

◼ریه های روی هم خوابیده

درد قفسه سینه مرتبط با ریه های روی هم خوابیده به طور ناگهانی شروع می شود و می تواند چند ساعت ادامه یابد و به طور کلی با تنگی نفس همراه است. این حالت هنگامی رخ می دهد که هوا وارد فضای بین ریه و دنده ها می شود.

◼پرفشاری خون ریوی

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشار خون در شریان هایی که خون را به ریه ها حمل می کنند بالا باشد که می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند.

دلایل ریوی درد قفسه سینه

زونا و درد قفسه سینه

واکنش مجدد ویروس آبله مرغان در بزرگسالی منجر به بیماری زونا می شود که ممکن است باعث درد از پشت به اطراف قفسه سینه شود.

علت درد پشت قلب

درد پشت قلب در قسمت بالای کمر کمی نگران کننده است. درد قسمت فوقانی کمر و پشت قفسه سینه ممکن است به تدریج شروع شود و طی مدت طولانی تشدید شود، یا می تواند به طور ناگهانی رخ دهد. این درد به طور معمول بیشتر در یک طرف ستون فقرات احساس می شود. قفسه سینه و قسمت فوقانی کمر در نزدیکی یکدیگر قرار دارند و هر دو دارای دنده های زیادی هستند که به محافظت از اندام های داخلی حیاتی کمک می کند.

برخی از دلایل در پشت قلب عبارتند از:

 • اختلال عملکرد عضلات
 • فشرده سازی یا التهاب عصب
 • مشکل اندام های داخلی
 • کشیدگی عضله
 • کوستوکندریت
 • و …

درمان درد قفسه سینه با دارو

درمان درد قفسه سینه بر اساس علتی که باعث درد قفسه سینه می شود، متفاوت است. داروهای مورد استفاده برای درمان برخی از شایع ترین علل درد قفسه سینه عبارتند از:

✅ قرص زیر زبانی در درمان درد قفسه سینه 

نیتروگلیسرین یا زیرزبانی شریان های قلب را شل می کند، بنابراین خون می تواند از طریق فضاهای تنگ شده به راحتی جریان یابد. بعضی از داروهای فشار خون نیز رگ های خونی را شل و باز می کنند.

✅ آسپرین برای درمان درد قفسه سینه

اگر پزشکان معتقد باشند که درد قفسه سینه شما با قلب شما ارتباط دارد، احتمالا آسپرین به شما داده می شود.

✅ داروهای ترومبولیتیک

اگر دچار حمله قلبی شده باشید، ممکن است این داروها تجویز شوند.  این دارو ها باعث حل کردن لخته ای که جلوی رسیدن خون به عضله قلب را گرفته است، می شوند.

رقیق کننده های خون موثر در درمان درد قفسه سینه

اگر یک لخته خون در یک شریانی که به قلب یا ریه ها می رود داشته باشید، به شما داروهایی داده می شود که لخته شدن خون را مهار می کنند تا از تشکیل لخته های جدید جلوگیری شود.

✅ داروهای سرکوب کننده اسید برای درمان درد قفسه سینه

اگر درد قفسه سینه ناشی از بازگشت اسید معده از معده به مری باشد، پزشک ممکن است داروهایی را پیشنهاد کند که میزان اسید را در معده کاهش دهند.

داروهای ضد افسردگی جهت درمان درد قفسه سینه

اگر شما در معرض حملات پانیک باشید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای کنترل علائم تجویز کند. درمان روانشناختی، مانند درمان رفتاری شناختی نیز ممکن است توصیه شود.

منبع: مایوکلینیک

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آیدا چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید یه مدتی است در ناحیه قسمت چپ سینم دردفشار وتیر کشیدن دارم که به پشت گردن وبازو هم میرسد و احساس خفگی دارم مخصوصا موقع غذا خوردن اینم عرض کنم فشار خون بالا ضربان قلب بالا دارم وتحت درمان دکتر مغز اعصاب هستم و قرص پرانول هم میخورم ولی اصلا تاثیری نداشته این درد یهو میاد سراغم وبعد چند دقیقه خوب میشم..به نظر شما من مشکل قلبی پیدا کردم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلتم داروی پروپرانولول برای کنترل فشار کافی نیست ، حتما به متخصص قلب برای کنترل فشارو بررسی درد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  من مدت یک ماا است با مراجعه به اروژانس وبستری شدن بعد از انجام اکو وعکس هسته ای دکتر معالج به من گفت شما احتمالا التهاب عضله قلب گرفتی وداروی آسپرین .سوستلک وغیره دادن وگفت بعد از سه ماه بیا اکو بده ولی به یه دکتر دیگه مراجع کردم گفت شما پمپاژ قلب ات نرمال و آزمایش خون منفی کلا ونتیجه میگیریم حمله عصبی واسترس بود چون درد هم خفیف هست سوال من اینه آیا کدوم ازاین علایم عصبی ویا قلبی که اشاره کردم .درد وسنگینی سینه به جه مدت ادامه داره درضمن بنده دوماه پیش قبل کرونا خفیف داشتم ممنون میشم راهنمایی کنی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام حتما مدارک اکو و اسکن و ازمتیشات و نوار قلب اولیه برای راهنمایی لازم هست
  2. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام یعنی عکس آزمایشات و اکو وعکس هسته ایی رو بفرستم
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  ببخشید جناب دکتر من یک مشورتی با شما داشتم در مورد درد سینه و گرفتگی عروق و انژین
  1- تست ورزش و اکو با هم برای غربالگری برای اینکه فردی که درد سینه داشته و یا جز افراد ور ریسک می باشد و سن آن بالای 45است چقدر درست است و احتمال اینکه قلب بیمار دچار گرفتگی عروق می باشد چند درصد راست آزمایی دارد و اطمینان حاصل می کند که این بیماری را ندارد
  2-اکو استرس یا تزریق بهتر جواب میدهد و یا بدون تزریق ماده حاجب و آیا این مورد اگر موردی در تست اولی باشد بهتر است انجام گیرد و یا از اول مانعی ندارد
  3- سی تی انژیو زمانی کاربرد دارد که تست های اولیه آن که شامل اکو و و تست ورزش مورد دار باشد و بهتر است حالت تکمیلی آن تست انجام گیرد و یا مستقیما باید این آزمایش انجام گیرد بدون اینکه تست قبلی انجام گیرد و راست آزمایی آن چقدر است تا بتوان تشخیص گرفتگی عروق را داد
  4 در مورد درد سینه باید چگونه باشد که بفهمیم مربوط به قلب است یعنی امر مصلا وسط سینه و یا ناحیه چپ زیر پستان یک صورت دایره ای درد کند ولی درد آن قابل تحمل باشد و بدون تیر کشیدن و یا فشار اضافی که نتوان تحمل کرد باشد و فقط این ناحیه ها درد کند آیا مربوط به آنژین می باشد و یا سایر اجزای بدن را شامل می باشد و حداقل 10دقیقه و حداکثر 30دقیقه درد همراه باشد و اگر بیشتر از این زمان باشد مربوط به قلب نمی باشد
  5 اگر اول نوتر قلبی گرفته شود و موردی نباشد و بعد اون تست ورزش و اکو هم انجام گیرد و مشکل خاصی نباشد آیا ادامه مراحل بعد لازم است در ضمن در مورد آنزیم های قلبی آیا این آزمایش ها قبل از حمله قلبی و یا در موقع معلولی‌ایا نشان دهنده ایراد های قلبی می باشد به‌عنوان غربالگری و تشخیص بیماری قلبی از هر نوع
  6ببخشید که طولانی شد و .....
  ظ
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام اگر سن ۴۵ سال دارید ودرد سینه ، و مشکوک به گرفتگی عروق قلبی هستید بهترین تست ، سیتی انژیو میباسد ، تست ورزش دقت بالایی ندارد ، در صورتی که تمایل به سی تی انژیو ندارید ، استرس اکو و یا اسکن هسته ای انجام بدید ، در هر صورت اقای ۴۵ ساله با درد قعسه سینه نیاز به بررسی بیشتر دارد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر . از 3 هفته گذشته درسمت چپ وگاهی راست قفسه سینه احساس درد وسوزش میکردم . اکو واسکن هسته ای قلب انجام دادم . دکترم میگن قلبت مشکلی نداره الان 72ساعت هستش که علاوه بر سوزش ودرد، تیرکشیدن سمت چپ قفسه سینه ام هم بهش اضافه شده نمیدونم چکارکنم راهنماییم بفرمایید... ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید و داروی ضد اسید معده بخورید
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من مدتی تقریبا ۳یا ۴روز یک بار دردی در وسط قفسه سینه بیشتر زمان خواب در شب یا ظهر برای ۶یا ۷دقیقه احساس میکنم البته خودم فکر میکنم از معده است چون ترش میکنم و عصبی هستم ولی برای اطمینان به مشاوره شما احتیاج دارم در ضمن این چند روز اخیر بیشتر شده ممنونم از راهنمایتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام حدود یک ماه داروی ضد رفلاکس بخورید اگر بهتر نشدید مراجعه کنید البته اگر درد با فعالیت بدتر میشه بهتره زود تر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پوریا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من چند روزه زیر دنده‌چپم‌درد‌میکه بعضی وقتا هست درد یعضی وقتا نیست درد به پشت کتفم‌میره مداوم‌نیست زیر ترقوه و شونه‌هم میاد و‌میره تنگی نفس ندارم ضربانم منظمه فشارم نرماله اورژانس رفتم نوار گرفت ازمایش خون گرفت گفت برو‌پیش دکتر قلب رفتم گفت چیزی نیست ۲روز خوبم باز درد میگیره قرص فقط والزادوک‌htc یه نصفه میخورم برای فشارم، خیلی کلافه شدم همش میترسم مشکل قلبی داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام حتما سطح ویتامین دی را چک کنید و داروی ضد رفلاکس اسید معده بخورید
 • تصویر کاربر فرشته چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام …
  دکتر بنده ۴۰ سالم هست و ناراحتی قلبی و افتادگی دریچه میترال و دوتا از دریچه های قلبم هم نارسایی دارد تا اینکه پریروز ساعت شش صبح قفسه سینه ام به شدت درد گرفت و از شدت درد از خواب بلند شدم و یه حالت حمله هم در وجودم حس کردم و احساس فشار در بازوهایم را حس میکنم بازوی چپم کمی بیشتر و این دو ، سه روزه سمت چپ پشتم ، میان کمر و بالای کتفم هم درد می‌کنه و همچنان درد کمی هم در بازوی چپم و هم راستم دارم ، اما بازوی چپم کمی بیشتر علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام اگر تا حالا از نظر عروق قلبی تستهایی مثل تست ورزش و یا اسکن ویا سی تی انژیو ندادید ، مراجعه کنید ، البته کیفیت درد خیلی منطبق با درد قلبی نیست
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی سلامتی برای شما و همه عزیزان کادردرمانی.من یکی دو روز است که دردی مثل اینکه کسی سوزن فرو میکنه نوک سینه هام دارم،و یه وقتایی عضلات پشتم میگیره ،یه وقت میزنه به بازوم یه وقت میزنه به مچ دستم یه وقت استخوان سینه ام یه وقت ترقوه یه وقت روی دنده هام از پهلو و پستان هام، هم دست میزنم درد میگیره،ممنون میشم جوابمو بدید .سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام ، درد به نظر مربوط به قلب نیست ، احتمالا عضلانی هست ، و یا کمبود ویتامین دی ، اگر با راه رفتن بدتر میشه ، به متخصص قلب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مدت چند روز هست که هنگام بیدار شدن از خواب میبینم سمت چپ سینه م درد میکنه .احساس میکنم عضلات سمت چپ سینه هست چون دست که میزنم دردش بیشتر میشه و بعد از حدود یک ساعت تقریبا رفع میشه . البته استرس زیادی دارم همیشه . میخواستم بدونم مشکل قلبی هست یا عصبی . سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام احتمال بیماری قلبی کمتر هست ، سطح ویتامین دی را چک کنید
 • تصویر کاربر هانا پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام. مادرم تو قلبش ۴ تا فنر داره. چند روز پیش دندانپزشکئ رفت و ایمپلنت انجام داد و خونریزی داشت حالا از عصر حس میکنه یه سوزن رو قلبشه طوری که دنبالش میگشت که نکنه یه سوزن افتاده باشه تو لباسش .میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام به نظر این علایم ربطی به قلب نداره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر