آدرس مطب دکتر آرزو خسروی: تهران، خیابان ولیعصر، جنوب به شمال، نرسیده به توانیر، بن بست بخشندگان، ساختمان مدیکو + سنتر، طبقه ۷، واحد ۷۰۱.

درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

درد قفسه سینه

فهرست مطالب

مهمترین علائم درد قفسه سینه عصبی را بشناسید

 برای برخی از افراد، اضطراب می تواند فراتر از احساس ترس و نگرانی باشد و باعث علائم فیزیکی مانند درد قفسه سینه عصبی شود. دکتر آرزو خسروی عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا در ادامه برای شما بیشتر توضیح می دهند. جهت مراجعه حضوری به مطب کلیک کنید.

چگونه اضطراب باعث درد قفسه سینه می شود؟

اضطراب یک واکنش طبیعی نسبت به موقعیت های خطرناک واقعی یا خیالی است. وقتی نگران هستید، ترسیده اید و یا دچار استرس می شوید، وارد حالت «جنگ یا گریز» می شوید.

بدن شما در این گونه مواقع با ایجاد نوعی آمادگی، سعی میکند اقدامی در راستای کنترل وضعیت خطرناک انجام دهد.

هنگامی که مضطرب هستید، مغز شما هورمون های آدرنالین و کورتیزول را در بدن شما ارسال می کند. این هورمون ها بلافاصله باعث افزایش سریع ضربان قلب و فشار خون می شوند. در نتیجه، بسیاری از افراد در مواجهه با یک وضعیت اضطرابی، درد قفسه سینه و عرق کردن را تجربه می‌کنند.

مانند هر ماهیچه ای، هرچه قلب شما سخت تر کار کند، فشار بیشتری بر آن وارد می شود. ممکن است تپش قلب، گرفتگی عضلانی و درد قفسه سینه را به همراه تنش عضلانی تجربه کنید.

از طرفی در این واکنش بدن در مقابل اضطراب با ترشح هورمون های استرس، کمبود اکسیژن و افزایش ضربان قلب نیز می‌تواند باعث علائم دیگری مانند سرگیجه و تنگی نفس شود.

سرگیجه های خطرناک در اثر فشار خون بالا

افزایش ناگهانی آدرنالین می تواند شریان های قلب را باریک کند و به سلول های داخل قلب بچسبد. این وضعیت که کاردیومیوپاتی استرس

نامیده می‌شود، شبیه حمله قلبی است. به عبارتی، هم علائم و هم تغییرات در فعالیت الکتریکی قلب در بیماری کاردیومیوپاتی استرس و حمله قلبی به یکدیگر شباهت دارند.

درد قفسه سینه ۸ علت اصلی دارد که دکتر خسروی در مطلب زیر به توضیح این علل پرداخته اند. جهت مطالعه روی دکمه زیر کلیک کنید.

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

درمان درد قفسه سینه عصبی در مطب دکتر آرزو خسروی

علائم درد قفسه سینه ناشی از اضطراب

وقتی صحبت از نشانه های اضطراب می شود، هرکس تجربه متفاوتی دارد. در حقیقت درد قفسه سینه عصبی ناشی از اضطراب در همه افراد یکسان نیست. با این حال، برخی از الگوهای رایج برای احساس و مدت زمان ماندگاری آن وجود دارد.

درد قفسه سینه عصبی ناشی از اضطراب می تواند به اشکال زیر در افراد مشاهده شود:

 • دردی تیز یا کوبنده که در ناحیه قفسه سینه احساس می شود و مدتی به طول می انجامد.
 • احساس فشار و سوزش در قفسه سینه
 • احساس دردی مبهم در قفسه سینه که محل آن قابل تشخیص نیست.
 • احساس لرزش در قفسه سینه

برای برخی از افراد، اضطراب می تواند به یک حمله پانیک تبدیل شود و باعث درد شدید قفسه سینه همراه با پریشانی عاطفی شود.

درد قفسه سینه عصبی ناشی از اضطراب معمولاً به سرعت ظاهر می‌شود و به سرعت از بین می‌رود. حدودا پس از گذشت ۱۰ دقیقه به حالت عادی باز میگردد. برای مدتی پس از آن، برخی از افراد ممکن است به دلیل انقباضات عضلانی، درد در ماهیچه های خود یا در قفسه سینه احساس کنند.

شباهت علائم درد قفسه سینه اضطرابی و درد قفسه سینه قلبی

تشخيص تفاوت بين درد قفسه سينه ناشي از اضطراب و درد ناشي از يك بيماري زمينه‌اي قلبي، اگر غيرممكن نباشد، دشوار است. علاوه بر درد قفسه سینه، هر دو می توانند باعث ایجاد موارد زیر شوند:

 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • تپش قلب
 • احساس ترس یا خارج از کنترل بودن

تفاوت درد قفسه سینه ناشی از اضطراب و درد حمله قلبی

محل درد

درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی اغلب در سرتاسر قفسه سینه پخش می شود و به فک، شانه ها و بازوها می رسد. در مقایسه، درد قفسه سینه عصبی ناشی از اضطراب تنها در قفسه سینه شما قابل احساس است و در همان قسمت باقی می ماند.

الگوی درد

درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی به آرامی شروع می شود و به تدریج بدتر می شود، در حالی که حمله اضطراب باعث درد ناگهانی قفسه سینه می شود که به آرامی بهبود می یابد. درد قفسه سینه عصبی ناشی از اضطراب در بسیاری از افراد حدود طی ۱۰ دقیقه از بین می رود . با این حال، سایر علائم مرتبط با اضطراب می توانند تا یک ساعت پس از بهبود درد ادامه داشته باشند.

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب گاهی اوقات می تواند با مشکلات دیگری مانند حمله قلبی اشتباه گرفته شود. درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی با فعالیت بدتر می شود و بیشتر از ۲۰ دقیقه طول می کشد. درد قفسه سینه حمله قلبی اغلب مانند فشار سنگین روی قفسه سینه ظاهر می شود.می تواند به سایر قسمت های بدن مانند بازوها، شانه ها، پشت و فک گسترش یابد. همچنین ممکن است عرق کردن، حالت تهوع، سرفه یا خس خس سینه را تجربه کنید.

با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که درد قفسه سینه چه زمانی ناشی از اضطراب است. اما اگر همیشه نگران این هستید که درد قفسه سینه شما چیزی جدی‌تر است، بهتر است به متخصص قلب و عروق حاذق مراجعه کنید و علت درد قفسه سینه خود را به صورت کامل بررسی کنید.

سایر علائم

تشخیص تفاوت بین درد قفسه سینه عصبی مرتبط با اضطراب و درد ناشی از حمله قلبی یا آنژین همیشه آسان نیست. هر کس اضطراب را به شکل متفاوتی تجربه می‌کند. بنابراین طیف وسیعی از علائم روانی و جسمی وجود دارد که ممکن است در مواقع درد قفسه سینه عصبی آنها را احساس کنید. برخی از علائم روانشناختی اضطراب عبارتند از:

 • احساس وحشت یا ترس
 • احساس تنش یا اینکه به صورت مدام و در حاشیه افکار منفی دارید و نمی توانید آنها را کنترل کنید
 • مشکل در تمرکز
 • تحریک پذیری

علائم فیزیکی اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عرق کردن یا گرگرفتگی
 •  ضربان قلب سریع (یا گاهی اوقات تپش قلب)
 • احساس سرگیجه یا سبکی سر
 •  تنگی نفس
 • خشکی دهان
 •  معده درد
 • نوعی احساس ناخوشی و بیماری

📌مطلب مرتبط: درمان تنگی نفس در خانه 

تفاوت فاکتورهای ریسک سکته قلبی در مردان و زنان
تفاوت علائم حمله قلبی در زنان و مردان

درمان خانگی

بهترین درمان برای درد قفسه سینه به علت ایجاد آن بستگی دارد. اگر درد قفسه سینه شما عصبی و ناشی از اضطراب است، بهترین اقدام، درمان علت زمینه ای است.

۱- تمرین تنفسی : نفس‌هایی به صورت عمیق و آهسته بکشید. میتوانید تمرین تنفسی خاص مانند تنفس دیافراگمی را انجام دهید. تنفس عمیق موثر می تواند به کنترل نفس، کاهش ضربان قلب و توقف حمله اضطراب قبل از بدتر شدن کمک کند.

۲. تکنیک های تمدد اعصاب : تکنیک هایی مانند مدیتیشن یا تجسم یک مکان امن نیز می تواند به آرامش شما کمک کند. اینگونه تمرینات می توانند به کاهش افکار مضطرب و پریشان کننده کمک کنند، مغز و بدن را آرام کنند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق، عضو انجمن قلب ایران،اروپا و آمریکا.
جهت مراجعه حضوری به مطب دکتر خسروی با نوبت دهی در ارتباط باشید.