متخصص قلب در تهران

تاثیر داروهای ضد افسردگی بر قلب

با توجه به نقش شناخته شده استرس عاطفی و ناراحتی های روحی در مشکلات قلبی عروقی عوامل استرس زای عاطفی بخشی از معما در درمان بیماری های قلبی است. ارزیابی بیماران از نظر اضطراب ، افسردگی به عنوان بخشی از الگوی سلامت قلب بسیار با اهمیت است. زیرا عدم درمان مسائل عاطفی ممکن است بیماری آنها را بدتر کند. داروهای ضد افسردگی نظیر :

(Celexa ، Paxil ، Prozac و Zoloft )

یا سایر درمان های ضد افسردگی می توانند به مدیریت بیماری های قلبی کمک کنند. که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم .

تاثیر داروهای ضد افسردگی بر قلب

با توجه به اینکه استرس عاطفی می تواند به سلامت قلب و عروق آسیب برساند. به نظر می رسد استفاده از داروی ضد افسردگی Lexapro به شما کمک می کند تا از یک بیماری قلبی ناشی از استرس جلوگیری کنید .بیمارانی که از داروی اس سیتالوپرام استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر بیماری های قلبی مثل تصلب شرائین قرار می گیرند.

این بیماری به عنوان “ایسکمی میوکارد ناشی از استرس ذهنی” شناخته می شود. اگر چه ممکن است علائم قابل توجهی در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده نشود. اما عضله قلب آنها خون کافی دریافت نمی کند. افرادی که داروی ضد افسردگی لکساپرو (اس سیتالوپرام) مصرف می کنند، کمتر تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. که می تواند توسط استرس عاطفی تحریک شود. با این حال این داروها ممکن است سطح پیام رسان های شیمیایی مانند سروتونین و نوراپینپرین را افزایش دهند. که به نوبه خود ممکن است باعث انقباض یا سفت شدن رگ های خونی و افزایش فشار خون و در نهایت باعث تصلب شرایین شود ‌.

 

درباره علائم تصلب شرائین بیشتر بدانید.

 

خطر داروهای ضد افسردگی بر قلب چگونه بررسی می شود؟

طبق مطالعات انجام شده داروهایی نظیر سیتالوپرام و اس سیتالوپرام و آمیتریپتیلین ، که در گروه داروهای ضد افسردگی قرار دارند. می توانند باعث ایجاد اختلال در ریتم قلب شوند. و خطر آریتمی قلب را افزایش دهند.

اگر چه عوارض داروهای ضد افسردگی بسیار نادر است و در بیشتر موارد منافع دارو بیشتر از خطرات آن است ،اما افرادی که از قبل بیماری قلبی دارند باید تحت نظر پزشک متخصص قلب و عروق قرار بگیرند. تا پزشک وجود اختلال در ریتم ، معروف به فاصله طولانی QT را ارزیابی کند.  

فاصله QT ، مدت فعالیت الکتریکی عضله قلب است. یک فاصله QT طولانی نشانگر ناهنجاری های ریتم قلب است.پزشک متخصص قلب و عروق فاصله QT بیمار را با نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) اندازه گیری می کند. البته برخی از تغییرات طبیعی است. اما اگر فاصله QT بیش از حد طولانی شود می تواند مشکلاتی از قبیل سرگیجه ، بیهوشی و به ندرت مرگ ناگهانی را در بیمار ایجاد کند. که این تاثیرات ، در دوزهای بالاتر دارو افزایش می یابد.
فاصله QT نرمال ، معمولاً برای مردان و زنان کمتر از ۴۲۰ میلی ثانیه است. در افرادی که مقدار QT ریتم قلب آنها بالاتر از ۴۲۰ میلی ثانیه باشد ، احتمال خطر ناهنجاری های جدی ریتم قلب بیشتر خواهد بود .

داروی آمیتریپتیلین از تصلب شرایین پیشگیری می کند.

خطرات در مقابل مزایا

اگرچه محققان بر این باورند که فاصله QT طولانی تر یک عامل خطر برای ریتم های غیر طبیعی قلب است. اما این ریتم های غیر عادی بسیار به ندرت در بیماران مشاهده شده است.

 

بنابراین برای اکثر بیماران ، مزایای درمان افسردگی یا اضطراب با استفاده از این گروه دارویی بسیار بیشتر از خطر و عوارض آنهاست.

نگران نباشید

افرادی که این داروها را مصرف می کنند نباید نگران شوند. بدون مشورت با پزشک خود از مصرف داروهای خود دست نکشید. چرا که مزایای داروهای ضد افسردگی ، بیش از خطرات آنهاست .اگر نگرانی در این زمینه دارید با مراجعه به پزشک متخصص قلب و کنترل و پایش سطح کلسترول ، فشار خون ، عادات زندگی و سایر عوامل ، خطر قلبی عروقی را با دقت ارزیابی کنید. یادآوری این نکته ضروریست که ورزش منظم می تواند به پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی و افسردگی کمک کند. به طوری که موارد بسیاری از افسردگی را می توان از طریق تغییر در عادات رفتاری افراد کنترل کرد ، تا با استفاده از دارو. همچنین ممکن است فعالیت هوازی روزانه بتواند جایگزین مناسبی برای داروهای ضد افسردگی باشد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزت پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  من بیمار شما هستم پارسال بالن زدید برام. الان میخواهم سه تا دندان بکشم که دندانپزشکم گفته از شما بخاطر مصرف قرصهای قلبم مثل پلاویکس و آسپرین و غیره مشورت بگیرم که آیا مصرف این قرصها خللی در کشیدن دندان ایجاد می کند یا نه؟ لطفا بنده را راهنمایی نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   برای کشیدن دندان نیاز به قطع داروی پلاویکس و اسپیرین نیست
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشین سوال من اینه که اگه هایپرتروفی بطن راست و دهلیز راست مطرح نباشه ولی محور الکتریکی قلب به سمت راست باشه و دلیلش بلوک قلبی شاخه ای ناقص باشه یعنی طرف راست قلب بزرگ شده کلن سوالم اینه که محور الکتریکی قلب به سمت راست باشه یا چپ یعنی اون طرف قلب بزرگ شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام اهمراه با انحرافمحور ، بزرگی حفرات الزامی نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر