متخصص قلب در تهران

داروهای آرامبخش و ضد افردگی چه تاثیراتی بر قلب دارند؟

با توجه به نقش شناخته شده استرس عاطفی و ناراحتی های روحی در مشکلات قلبی عروقی عوامل استرس زای عاطفی بخشی از معما در درمان بیماری های قلبی است. ارزیابی بیماران از نظر اضطراب، افسردگی به عنوان بخشی از الگوی سلامت قلب بسیار با اهمیت است، زیرا عدم درمان مسائل عاطفی ممکن است بیماری آنها را بدتر کند .

تاثیر SSRIها (Celexa ، Paxi، Prozac و Zoloft ) یا سایر درمان های ضد افسردگی ها بر قلب می توانند به مدیریت بیماری های قلبی کمک کنند. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق در این مطلب به بررسی تاثیر داروهای ضد افسردگی بر قلب می پردازند .

تاثیر داروی های ضد افسردگی بر قلب به چه صورتی است؟

با توجه به اینکه استرس عاطفی می تواند به سلامت قلب و عروق آسیب برساند . به نظر می رسد استفاده از داروی ضد افسردگی Lexapro به شما کمک می کند تا از یک بیماری قلبی ناشی از استرس جلوگیری کنید.

این بیماری به عنوان “ایسکمی میوکارد ناشی از استرس ذهنی” شناخته می شود. اگر چه ممکن است علائم قابل توجهی در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده نشود. اما عضله قلب آنها خون کافی دریافت نمی کند. افرادی که داروی ضد افسردگی لکساپرو (اسکیتالوپرام) مصرف می کنند، کمتر تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. که می تواند توسط استرس عاطفی تحریک شود. با این حال این داروها ممکن است سطح پیام رسان های شیمیایی مانند سروتونین و نوراپینپرین را افزایش دهند. که به نوبه خود ممکن است باعث انقباض یا سفت شدن رگ های خونی و افزایش فشار خون و در نهایت باعث تصلب شرایین شود.

از دلایل تصلب شرایین بیشتر بدانید.

نامنظم شدن ضربان قلب با داروهای ضد افسردگی

طبق مطالعات انجام شده داروهایی نظیر سیتالوپرام و اسکیتالوپرام و آمیتریپتیلین ، که در گروه داروهای ضد افسردگی قرار دارند، می توانند باعث ایجاد اختلال در ریتم قلب شوند و خطر آریتمی قلب را افزایش دهند.

 

 

عوارض این گروه از دارو ها بسیار نادر است .خوشبختانه در بیشتر موارد منافع دارو بیشتر از خطرات آن است. اما افرادی که از قبل بیماری قلبی دارند باید تحت نظر پزشک متخصص قلب و عروق باشند. تا پزشک وجود اختلال در ریتم، معروف به فاصله طولانی QT را ارزیابی کند.

فاصله QT ، مدت فعالیت الکتریکی عضله قلب است. یک فاصله QT طولانی نشانگر ناهنجاری های ریتم قلب است.
پزشک متخصص قلب و عروق فاصله QT بیمار را با نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) اندازه گیری می کند.
البته برخی از تغییرات طبیعی است . اما اگر فاصله QT بیش از حد طولانی شود می تواند مشکلاتی از قبیل سرگیجه، بیهوشی و به ندرت مرگ ناگهانی را در بیمار ایجاد کند. که این تاثیرات، در دوزهای بالاتر دارو افزایش می یابد.

فاصله QT نرمال، معمولاً برای مردان و زنان کمتر از ۴۲۰ میلی ثانیه است. در افرادی که مقدار QT ریتم قلب آنها بالاتر از ۴۲۰ میلی ثانیه باشد.  احتمال خطر ناهنجاری های جدی ریتم قلب بیشتر خواهد بود .

 

نوار قلب

تاثیرات مثبت داروهای ضد افسردگی بر قلب

اگرچه محققان بر این باورند که فاصله QT طولانی تر یک عامل خطر برای ریتم های غیر طبیعی قلب است. اما این ریتم های غیر عادی بسیار به ندرت در بیماران مشاهده شده است. بنابراین برای اکثر بیماران ، مزایای درمان افسردگی یا اضطراب با استفاده از این داروها بسیار بیشتر از خطر و عوارض آنهاست.

داروهای مضر برای قلببیشتر بخوانید: چه داروهایی برای قلب ضرر دارند؟

عوارض قطع داروهای افسردگی

افرادی که این داروها را مصرف می کنند نباید نگران شوند و نباید بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع کنند .چرا که تاثیرات مثبت و فوائد داروهای ضد افسردگی بر قلب ، بیش از خطرات آنهاست .
اگر نگرانی در این زمینه دارید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. پزشک با کنترل سطح کلسترول،فشار خون، عادات زندگی و سایر عوامل، خطر قلبی عروقی را با دقت ارزیابی می کنید.

 

با قطع داروی ضد افسردگی چه اتفاقی می افتد؟
با قطع داروی ضد افسردگی چه اتفاقی می افتد؟

 

ورزش به جای داروهای افسردگی

ورزش منظم می تواند به پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی و افسردگی کمک کند. به طوری که موارد بسیاری از افسردگی را می توان از طریق تغییر در عادات رفتاری افراد کنترل کرد تا با استفاده از دارو . همچنین ممکن است فعالیت هوازی روزانه بتواند جایگزین مناسبی برای داروهای ضد افسردگی باشد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر