درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

فهرست مطالب

آیا خستگی نشانه بیماری قلبی است؟ | دکتر آرزو خسروی متخصص قلب در تهران

خستگی ممکن است نشانه ای از مشکلات قلبی باشد بیماری قلبی جز شایع ترین علل مرگ و میر به شمار می رود. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب ایران، اروپا و آمریکا در مورد یک نشانه ظریف، اما خطرناک که بیان میکند احتمالا به بیماری قلبی مبتلا هستید، توضیح می دهند.

خستگی و بیماری قلبی

خستگی علاوه بر اینکه می تواند مانع از انجام فعالیت های روزمره باشد، ممکن است نشانه مشکلات جدی مانند بیماری قلبی باشد.

بسیاری از ما به اشتباه معتقدیم که بیماری قلبی عمدتاً برای مردان پیش می آید. اما زنان نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

زنان اغلب علائم متفاوتی از بیماری قلبی را نسبت به مردان تجربه می کنند، که همین موضوع می تواند تشخیص نشانه های خطرناک اولیه را کمی پیچیده تر کند. چنانچه شما هم مدتیست که بی دلیل احساس بی حالی و خستگی میکنید، به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود.

تفاوت فاکتورهای ریسک سکته قلبی در مردان و زنانتفاوت علائم حمله قلبی در زنان و مردان

علائمی وجود دارد که نشان می دهد نباید نسبت به خستگی بدون علت، بی تفاوت باشید. به عنوان مثال، اگر به طور ناگهانی و شدید احساس ضعف و خستگی شدید دارید که بدون علت رخ می دهد، ن

میتوان گفت که با یک استراحت و خواب کوتاه میتوان آن را برطرف کرد. چراکه این وضعیت میتواند نشانه ای از یک بیماری جدی قلبی باشد.

برخی دیگر از این دسته علائم که نباید نسبت به آن بی توجه باشید عبارتند از:

  • به صورت ناگهانی بعد از انجام فعالیت های معمول روزانه خود خسته می شوید.
  • احساس بی حالی و خستگی میکنید یا قفسه سینه تان سنگین می شود حتی اگر به خودتان فشار نیاورید و فعالیت سنگینی انجام ندهید.
  • فعالیت های ساده، مانند جا به جا کردن وسایل سبک در منزل، باعث احساس خستگی شما می شود.
  • درست در حالی که به شدت خسته هستید، نمیتوانید بخوابید و برای خوابیدن مشکل دارید.

تمامی اینها نشان دهد که احتمالا سلامتی شما دچار مشکل شده است. البته خستگی مفرط می تواند نشانه کمبود ویتامین، کم خونی و سایر بیماری ها باشد. همچنین می تواند نشانه ای از بیماری قلبی یا حمله قلبی نزدیک باشد.

خانم ها باید به این موارد ذکر شده توجه کافی داشته باشند. برخی این علائم را به بالا رفتن سن، مشغله کاری زیاد یا استرس ربط میدهند.

سکته قلبی و خستگی بی علت

شروع ناگهانی خستگی شدید یا بی حالی یکی از مهمترین علائم حمله قلبی برای زنان است . همراه با ناراحتی و درد قفسه سینه، تنگی نفس و سوء هاضمه، خستگی ناگهانی و بدون علت یکی دیگر از علائمی است که بسیاری از زنان قبل از حمله قلبی تجربه می کنند.

انجمن قلب آمریکا در سال 2003 مطالعه ای انجام داد تا علائم حمله قلبی در زنان را شناسایی کند. 515 خانم را که دچار حمله قلبی شده بودند بررسی کردند و دریافتند که بسیاری متوجه خستگی غیرقابل توضیح و مشکلات خواب شدند. حتی برخی از زنان این علائم را تا یک ماه قبل از حمله قلبی خود تجربه کردند. محققان در این مطالعه پیشنهاد کردند که این علائم ممکن است به عنوان یک علامت هشدار اولیه باشد.

در بررسی که صورت گرفت، 70 درصد از زنان قبل از حمله قلبی، خستگی غیرعادی را گزارش کردند. همچنین، 48 درصد متوجه شدند که از قبل اختلالات خواب داشتند. فقط 30 درصد از زنان احساس ناراحتی در قفسه سینه را گزارش کردند، علامتی که اکثر ما با شنیدن “سکته قلبی” به آن فکر می کنیم. جالب‌تر اینکه بیشتر آنها درد قفسه سینه را گزارش نکردند، بلکه ناراحتی در قفسه سینه مانند گرفتگی، درد یا فشار را گزارش کردند.

دکتر آرزو خسروی بهترین متخصص فلب و عروق در تهران
دکتر آرزو خسروی بهترین متخصص قلب و عروق در تهران

نوبت دهی مطب

تشخیص علائمی مانند خستگی غیرقابل توضیح و مشکلات خواب ممکن است به افراد کمک کند که به دنبال بررسی بیماری قلبی باشند تا در صورت وجود، با درمان به موقع بتوانند از وقوع حمله قلبی پیشگیری کنند.

فشار خون بالا و خستگی

فشار خون بالا می تواند قلب را به کار بیشتر مجبور کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. تقریباً نیمی از بزرگسالان یا فشار خون بالا دارند یا از داروهایی برای درمان آن استفاده می کنند. احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن افزایش می یابد.

فشار خون بالا یکی دیگر از شرایطی است که ممکن است باعث احساس خستگی شدید شود . فشار خون بالا “قاتل خاموش” نامیده می شود، زیرا معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کند به صورتی که ممکن است بعضی از افراد مبتلا به آن به شدت احساس خستگی و بی حالی داشته باشند.

پایین اوردن فوری فشار خون بالا در منزل با 13 خوراکی ساده 

کنترل فشار خون بالا

برخی از علائم فشار خون بالا عبارتند از: خستگی، سبکی سر، احساس ضعف و تنگی نفس.

همچنین، به دلیل مشکلات قلبی که ممکن است ناشی از فشار خون بالا باشد، می توانید احساس خستگی شدید کنید. به عنوان مثال، فشار خون بالا می تواند منجر به بیماری عروق کرونر، بیماری شریان محیطی، نارسایی قلبی و بزرگ شدن قلب شود که همه اینها ممکن است باعث خستگی شوند.

خستگی مزمن و بیماری قلبی

اگر بیشتر اوقات احساس بی حالی و خستگی دارید، می تواند نشانه بسیاری از مشکلات قلبی دیگر نیز باشد. خستگی می تواند نشانه ای از مشکلات دریچه قلب یا نارسایی قلبی باشد. به عنوان مثال، بسیاری از افرادی که غالبا احساس خستگی دارند ، اختلال عملکرد بطن چپ نیز دارند. این یک بیماری قلبی است که در آن بطن چپ شما خون را به درستی پمپاژ نمی کند. بطن چپ ضخیم ترین محفظه قلب است و وظیفه پمپاژ خون پر از اکسیژن به اندام ها را بر عهده دارد. نارسایی احتقانی قلب معمولاً به دنبال اختلال عملکرد بطن چپ ایجاد می شود. بنابراین، مهم است که اگر بدون هیچ دلیلی احساس خستگی میکنید به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.‍‌‍‍‌‍‌‌‌‌‌

جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.