متخصص قلب در تهران

علائم سکته قلبی در زنان و مردان

حتما تا به حال سکانس هایی را که در آن مردی با شروع تنگی نفس و درد قفسه سینه به زمین می افتد را مشاهده کرده اید. اما در واقعیت، قربانی سکته قلبی به راحتی می تواند یک زن باشد. با دانستن علائم اولیه سکته قلبی تا حدودی می توانید از این حادثه جلوگیری کرد. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در این مطلب علائم اولیه سکته قلبی و نشانه های سکته قلبی خفیف در زنان را معرفی می کنند.

نشانه هاى حمله ى قلبی در زنان

به طور کلی نشانه ها و علائم سکته قلبی در زنان و مردان به همدیگر مشابه است ولی برخی از نشانه ها در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. از طرف دیگر بسیاری از خانم ها به دلیل ترسی که از بیماری های قلبی دارند، شاید نشانه ها را ندیده بگیرند و به آن ها بی توجهی کنند.

علائم هشدار دهنده ناراحتی قلبی (علائم اولیه سکته قلبی)

درد قفسه سینه

رایج ترین نشانه بیماری قلبی، احساس فشار ناخوشایند ، سنگینى یا درد در وسط قفسه ى سینه است و معمولا بیش از چند دقیقه طول می کشد، یا از بین می رود و دوباره به وجود می آید.

گاهی اوقات این حس به شما دست می دهد که شی ء سنگینی روی قفسه سینه شما فشار می آورد. همچنین ممکن است این درد به شانه ها و گردن، فک و صورت نیز گسترش پیدا کند.

سه نوع درد قفسه سینه که شما را نمی کشد!!!

تنگی نفس

یکی از نشانه های بیماری قلبی، تنگی نفس در هنگام فعالیت های عادی یا نیمه سنگین مثل پیاده روی یا بالا رفتن از پله هاست، اگر نسبت به سال های قبل زودتر به نفس نفس می افتید یا حتی هنگام استراحت نیز سختی در تنفس دارید باید به فکر باشید و به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

درد یا ناراحتی در اعضای بدن

همان طور که در بالا اشاره کردیم، درد قفسه سینه می تواند به اندام های دیگر نیز سرایت کنند. این درد ها رو می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

 • درد و احساس گرفتگی در فک و گردن
 • کرختی و سنگینی در دست ها
 • درد سنگین در بالای کمر و شانه ها
 • احساس فشار شدید در صورت و پشت چشم ها

عرق سرد و حالت تهوع

عرق سرد در شرایطی که فعالیت کمی داشته اید می تواند یکی از دیگر نشانه های نزدیکی حمله قلبی باشد. این تعریق معمولا با احساس حالت تهوع همراه است.

غش کردن و از حال رفتن

حمله قلبی موجب قطع جریان خون به اندام های حیاتی از جمله مغز می گردد و موجب از دست دادن هوشیاری و به اصطلاح غش کردن می شود.

علائم سکته قلبی در زنان و مردان
علائم سکته قلبی در زنان

علائم سکته قلبی را جدی بگیرید.

 حمله قلبی مى تواند بدون فشار قفسه سینه نیز رخ دهد.در عوض ممکن است تنگى نفس، فشار یا درد در قسمت پایین قفسه سینه یا بالاى شکم ، سرگیجه، حساسیت به نور ، غش کردن ، فشار خون بالا یا خستگی شدید ایجاد شود.حتی وقتی علائم خفیف هستند، اگر به فرد کمک نرسد عواقب آن می تواند کشنده باشد.

اگر تعدادی از این علائم را بیشتر از 5 دقیقه تجربه کردید، با آمبولانس تماس بگیرید و بلافاصله به بیمارستان بروید.

علائمی که می تواند نشانه بیماری قلبی باشد! (علائم بیماری قلبی در زنان)

خمیازه کشیدن حین ورزش

بدن انسان روش های مختلفی برای خنک کردن اندام ها دارد که رایج ترین آن تعریق پوستی است، ولی هنگامی که مغز حرارت بیشتری تولید می کند یا نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، بدن با خمیازه کشیدن سعی می کند تا اکسیژن بیشتری را وارد جریان خون کرده و حرارت مغز را کاهش دهد.

در بدن سالم، هنگام ورزش، بدن نیازی به خمیازه کشیدن برای کاهش دما پیدا نمی کند ولی امکان دارد به دلیل مشکل در گردش خون و بیماری قلبی خون رسانی به مغز در هنگام ورزش کم شود و فرد برای جبران کمبود اکسیژن، هنگام ورزش خمیازه بکشد.

لکه های چربی روی پوست

اگر کلسترول خون بیش از حد بالا باشد، عروق نزدیک به سطح پوست به علت ضخامت کمتر خود نمی توانند آن را از خود عبور دهند و برای حفظ تعادل جریان خون، این چربی اضافه را به زیر پوست منتقل می کنند. این چربی زیر پوستی به شکل لکه های چربی کوچک در آرنج و زانو، پلک ها و دیگر نقاط دیده می شوند که به آن زانتوما Xantoma گفته می شود.

زانتوما در پلک علائم سکته قلبی در زنان
زانتوما در پلک علائم سکته قلبی در زنان

بوی ناخوشایند دهان بدون دلیل

هنگامی که در دهان فرد بوی ناخوشایندی احساس می شود علت آن وجود عفونت در لثه یا بافت نرم دهانی می تواند باشد. عوارض عفونت باکتریایی فقط به دهان محدود نمی شود و این باکتری ها ممکن است به سیستم گردش خون نیز نفوذ کرده و موجب التهاب در بافت قلب نیز بشوند.

پس بوی بد دهان و عفونت ها و التهاب های لثه را جدی بگیرید و پیش از پیشروی آن و تبدیل به عارضه قلبی به کمک دندانپزشک خود آن را درمان کنید.

نداشتن آکنه و جوش در دوران جوانی

در تحقیقی که سال 2005 در مجله اپیدمولوژی آمریکا به چاپ رسید، ارتباط بین ریسک کمتر بیماری های قلبی و داشتن آکنه و جوش در دوران بلوغ اثبات شده است. یعنی در میان افرادی که در دوران نوجوانی و بلوغ جوش و آکنه نداشتند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی 33 % بیشتر است.

این رابطه عجیب به تاثیر هورمون تستوسترون در اعضای بدن باز می گردد. با اینکه نوجوانانی که سابقه آکنه دارند ریسک کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی دارند، اما از سوی دیگر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

کبودی لب ها در زندگی روزمره

در حالت عادی، پدیده هایی مثل سرمای شدید می توانند خون رسانی به لب ها را کم کرده و باعث متمایل شدن رنگ لب به آبی شوند. ولی هنگامی که در زندگی روزمره این اتفاق رخ می دهد، می تواند نشان دهنده اختلال در خون رسانی و بیماری قلبی باشد. این مورد یکی از اصلی ترین علائم درد قلب در زنان می باشد.

تغییر فرم و ضخامت ناخن

خم شدن ناخن ها رو به پایین و متورم شدن نوک انگشتها، یا دیدن خطوط بنفش و کبود زیر ناخن ها، معمولا می تواند نشانه عفونت قلبی، بیماری قلبی و یا مشکل در ریه باشد.

تغییر فرم ناخن از علائم سکته قلبی در زنان
تغییر فرم ناخن از علائم سکته قلبی در زنان

 

خطوط بنفش وقتی با نشانه های دیگر مثل تب بالا، ضربان قلب ضعیف یا غیر عادی ( این مورد یکی از نشانه های قلب ضعیف میباشد.) همراه شوند باید جدی گرفته شوند و فرد برای چک کردن سلامت قلبی خود باید به پزشک مراجعه کند. زیرا این موارد می تواند علامت سکته قلبی باشد!

خستگی و بی حالی مفرط

بسیاری از بیمارانی که عارضه قلبی در آنها تشخیص داده شده است. از احساس ضعف و خستگی مفرط و کمبود انرژی برای فعالیت های روزمره خود شکایت کرده اند.

اشتباهات رایج حمله قلبی در زنان

با وجود این که بیماری قلبی، قاتل شماره 1 زنان است، زنان اغلب عوامل سکته قلبی را به شرایط کم خطر تر مثل اسید معده و یا پیرى ربط مى دهند. آن ها این کار را به خاطر آنکه می ترسند انجام می دهند. هنوز بسیاری از زنان وجود دارند که  از حمله ى قلبى خود شوکه مى شوند.

در هر ۴٣ ثانیه حمله قلبی فردى را تحت تاثیر قرار مى دهد . این اتفاق زنانى می افتد که جریان خونى که اکسیژن را به عضله قلب مى رساند شدیدا کاهش می یابد و یا کاملا قطع می شود. این امر به این دلیل است که شریان هایی که خون قلب را تامین می کنند، به آرامی به علت افزایش چربی، کلسترول و سایر مواد (پلاک) باریک می شوند.

بسیاری از زنان تصور می کنند که نشانه های حمله قلبی بسیار مشهود هستند ، اما در واقع می توانند زیرکانه تر و گاه گیج کننده باشند.

برخی از زنان مبتلا به حمله قلبی، از فشار بیش از حد در پشت شکایت مى کنند. سیاهى رفتن چشم ها، سرگیجه و یا خستگی شدید ممکن است علایم سکته قلبی باشند، که باید مورد توجه قرار گیرند.

بسیاری از زنان زمانى که فکر می کنند دچار حمله ى قلبی شدند یک آسپیرین مصرف مى کنند و به بیمارستان نمى روند  که کار اشتباهى است .

علائم اولیه سکته ی قلبی

آیا بدن شما قبل از حمله قلبی به شما هشدار می دهد؟ چه مدت قبل از حمله قلبی می تواند علائم رخ دهد؟ علائم اولیه سکته یا اولین نشانه های سکته قلبی چیست؟ و … .

در پاسخ به سوالات بالا باید گفت که اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید یا قلب شما دچار کمی مشکل است اگر با یکی از علایم زیر رو به شدید به سرعت با اورژانس یا دکتر قلب خود تماس حاصل نمایید:

 • بی حسی یا ضعف ناگهانی صورت، بازو یا پا.
 • گیجی ناگهانی ، مشکل در گفتار یا درک.
 • مشکل ناگهانی دیدن در یک یا هر دو چشم.
 • مشکل ناگهانی در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا هماهنگی.
 • سردرد ناگهانی و شدیدی بدون علت مشخص.
 • احساس  درد در مرکز قفسه سینه.
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده.
 • تنگی نفس.
 • علائم دیگری مانند عرق سرد، حالت تهوع یا سبکی سر

سن سکته قلبی در زنان

امروزه نسبت به گذشته جوانان و حتی نوجوانان زیادی دچار سکته قلبی می شوند. اما در این بین زنان بالای 50 سال به خصوص افرادی که سیگار مصرف می کنند بیشتر دچار سکته قلبی و حملات قلبی می شوند.

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

سکته قلبی یا انفارکدوس میوکارد (MI) می تواند کشنده باشد، مهم ترین فاکتور در جلوگیری از عوارض ماندگار سکته قلبی و مرگ، سرعت عمل و رساندن مراقبت های اولیه در سریع ترین زمان ممکن به بیمار است. در مقاله زیر هر آنچه که نیاز است در مراقبت های ساعات اولیه پس از حمله قلبی بدانید گردآوری کرده ایم.

اقدامات اولیه در سکته قلبی

پیشگیری از سکته قلبی

در اینجا نکات برجسته برای پیشگیری از بیماری قلبی را گردآوری کرده ایم.

 • در مورد خطرات و ریسک هاى حمله ى قلبى در خودتان از یک پزشک سوال کنید .
 • سیگار را ترک کنید . آیا می دانستید که فقط یک سال پس از ترک، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را تا 50 درصد کاهش می دهید؟
 •  یک برنامه ى تمرینى را شروع کنید . فقط 30 دقیقه در روز راه رفتن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد.
 • رژیم غذایی خانواده خود را در صورت نیاز بررسی کنید. غذاهاى سالم را جایگزین فست فود ها کنید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشی خدمت خانم دکتر محترم
  من در کودکی مبتلا به رماتیسم بوده ام ، الان 34 سال سن دارم و در مراجعه به متخصص قلب متوجه شدم که دریچه آئورت قلب من به حالت خفیف نزدیک به متوسط گشاد شده سوال بنده این است با توجه به این که به واسطه شغلم (کارگر )مجبور به فعالیت شدید بدنی هستم این موضوع چقدر روی قلبم تاثیر گذار است و اینکه چه ورزشهای را می توانم انجام بدهم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اگه بقيه پارامترها از جمله اندازه و پمپاژ بطن چپ و فشار ريه نرمال باشه فعلا منعي براي فعالیت بدني نيست ، ساليانه اكو انجام بديد.
 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر سوزش شدید پشت قفسه سینه دارم
  ریفلاکس معده داشتم و داروهای ضد اسید معده مصرف میکنم از وقتی آندوسکوپی شدم سوزش پشت قفسه سینه ام زیاد شده . وقتی نفس میکشم سینه ام خس خس میکند , نوار قلبی گرفتم قلبم مشکلی ندارد. لطفا راهنمایی کنید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بسته به سنتون شايد نياز به بررسي بيشتر مثل تست ورزش داشته باشين.
 • تصویر کاربر طاهرآموز چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با سلام.مادرم قرص ریواروکسابان ۲۰مصرف میکند .تازگیها روی پاها خونمردگی و سیاهی ایجاد شده.آیا به دارو ربط دارد؟نظر شما چیست؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بله ممكنه مربوط به دارو باشه فاكتورهاي خوني و كليوي و بقيه داروها كه تداخل با اين دارو دارند، بايد چك بشه.
 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام من معلول نخایی هستم بعضی وقتها قفسه سینه هم وبازو، شانه، فک یا پشت به مدت 10دقیقه درد میکنه ممکنه چه مشکلی داشته باشم لطفا دکتر عزیز نظرتونو بفرمائید.با تشکر زیاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام با توجه به اينكه فعاليت ندارين و بررسي علايم با ورزش امكان پذير نيست ، حتما بايد بررسي شويد ، اسكن و اكو لازم داريد
 • تصویر کاربر ماندانا سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید.مدتیه صدای سومی تو قلبم که تا گلو میکشه احساس می کنم ویه حالت تهوع بهم دست میده وته دلم رو خالی میکنه .البته ناگفته ماند مدتیه شدیدا حرص می خورم.واضطراب دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام ممكنه ضربان های نابجاي قلبي باشه كه با استرس هم بيشتر ميشه, نوار قلب بگيريد و اگه لازم بود بررسي بيشتر انجام بشه.
 • تصویر کاربر ع شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر جواب سوال قبلمان را ندادید میشود در باره جابجایی وریدی توضیح دهید و درمانش/مممونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سوال خیلی کلی هست و توضیح زیادی داره،سوال خودتون رو جزئی تر مطرح بفرمایید
 • تصویر کاربر م.نوری یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام .ببخشید پدرم INR عدد ۷ بود.وارفارین روزی یک و روز بعد یک و نیم مصرف میکردند با قرص ASA.بعد از بستری و قطع وارفارین عدد به ۳ رسید.دوباره روزی ۱ عدد وارفاین میخورند بدون ASA.امروز عدد ۵ نشون داده علتش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگه تعويض دريچه شدن يا تنگي عروق دارن حتما بايد asa مصرف كنن ، مقدار وارفارين بايد كم بشه با نظر پزشك
 • تصویر کاربر ع پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 356 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام نوزاد 5 ماهه ای درم که تنگی دریچه ریوی دارد و داروی پروپرانول می گیرد همچنین از بدو تولد زیر پوستش حالت شبکه ای دارد که دکتر احتمال جابجایی وریدی داده اند و پیشنهاد سی تی آنژیوگرافی داده اند. خواستم بپرسم آیا این کار برای کودکم دردناک است و رگ گیری برایش خطر دارد؟ممنون و باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   حتما بايد انجام بشه ، راه تشخيص از همين طريق هست ، رگ گيري خطري نداره
 • تصویر کاربر کورش یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  پسری ۲۲ ساله هستم گاهی بخاطر تپش قلب متورال یا پروپرانول میخورم اما تا این قرص رو میخورم توی سمت قلبم یه حالتی مثل یه دونه هوا به وجود میاد که با گر گرفتگی و حرارت کل بدن اون حالت از بین میره تا یکی دوساعت اول قرص اینجوری ام بعدش مشکل حل میشه
  اما دیروز دارو رو خوردم این حالت من تبدیل شده به حالت خنجری موقع پیاده ردی
  من قلبم سالم بود گاهی تپش داشتم.
  پارسال اکو و نوارمم سالم بود
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   ممكنه با مصرف متور ال نبض كند بشه يا افت فشار پيدا کنید , جهت بررسي به متخصص قلب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر منصوره پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.برای قلب بزرگ شده یک فرد سالمند چگونه درمانی نیاز است؟؟؟؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام ابتدا بايد علت مشخص بشه و بر اساس اون و شرايط بيمار تصميم درماني دارويي يا جراحي و غيره گرفته بشه
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ازمایش NT PRO BNP دادم جوابش شده 218 در صورتی که مقدار نورمالش 125 حالا نمی دونم تنیجش چیه خوبه یا بده متخصص که برام نوشته نیستش رفته مسافرت میشه به من بگید نتیجش چطوره و این ازمایش برای چی میگیرن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اين ازمايش در بيماريهاي قلبي بالا ميره بهتره اكو بشيد و اگه نياز بود بيماريهاي ديگه بررسي بشن
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  معمولا در آریتمی قلبی af تعداد ضربان بالا هست آیا ممکن هست شخص در حلیکه ضربانش کند یا نرمال است دچار af شود؟ (منظورم دقیقا همان زمان ضربان کند یا نرمال است)
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  دکتر سلام خسته نباشید دو ماه پیش عمل تعویض دریچه پیش دکتر کلانتر در بیمارستان بقیه الله داشتم حالا تپش قلب خیلی شدیدی دارم که به حد 160 میرسه رفتم اینجامتخصص برام دیوگسین نوشته خواستم ببینم این دیوگسن با داروهای دگم تداخل نداره من قرص کنکور و اسپرین مصرف میکنم دو بار کارم به بیمارستان کشید تو بیمارستان یه امپول به من تزریق کردن که در جا خوب شد یعنی تپشمو اورد پایین ولی متاسفانه این امپول تو داروخونه نمیتونم پیدا کنم باید برم بیمارستان تزریقش کنم آیا با زدن مداوم این آمپول تپشم قط میشه یا باید آپلیشن کنم البته قبل از عمل هم این مشکلو داشتم ولی هم مدت زمانش کمتر بود و فاصله روزانه متخصص اینجا قرص وراپامیل و کاپتوپریل قط کرد آیا باید اینارو قط کنم چون با دیوگسن تداخل دارند لطفا راهنمایی کنید یا دارویی معرفی کنید که تپشم بهتر بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام حتما بايد نوع اريتمي مشخص بشه بعضي از انواع اريتمي پس از عمل نياز به ابليشن دارن ، مصرف زياد ديگوگسين ممكنه عوارض داشته باشه حتما توسط متخصص داخلي قلب و عروق ويزيت بشيد تا داروها تنظيم بشه و يك نوار موقع تپش گرفته با خودتون ببريد
 • تصویر کاربر سیاوش دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  باسلام
  اینجانب در شهرستان خلخال اکو قلب گرفتم که پزشک متخصص تشخیص دادند که احتمالا بین دهلیزهای قلی سوراخ وجود دارد ومادرزادی میباشد که برای تشخیص دقیقتر گفتند اکومری انجام بشودمیخواستم بدانم ایا ضرورت اکو مری هست یا با روش دیگر هم میتوان عارضه نارسایی مادرزادی را تشیخص داد.باتشکر فراوان اقای قلیزاده از خلخال استان اردبیل
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جهت تشخيص سوراخ بين دو دهليز اكو مري دقيق ترين روش هست وبراي قطعي شدن تشخيص و تعيين روش درمان بايد حتما انجام بشه
 • تصویر کاربر فریبرزخداترس یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما خانم دکتر.
  بنده مردی 56 ساله ام که حدودا 10 ساله که از دارو های زیر استفاده میکنم.
  1- قرص متورال . نصف صبح نصف شب
  2- قرص سوستاک 2/6 روزی3 عدد
  3- قرص آملودپین صبح ها یک عدد
  4- قرص دیلیتیازم شبها نصف قرص .
  البته حدودا 9 سال از 10 سال زیر نظر پزشک از این دارو ها استفاده میکردم و حدودا یکسال است که دیگر ب پزشکم دسترسی ندارم خودم این دارو ها را از دارو خانه تهیه میکنم واستفاده میکنم.جدیدا احساس میکنم ضربان قلبم کند شده البته هروقت شمارش میکنم حدودا بین 55 تا 65 است که البته نمیدونم که اصلا قبلا هم بیشتر بوده یانه ولی در عوارض مصرف متورال خاندم که این دارو کمی ضربان قلب را کند میکند.حالا چند سوال از شما دارم .
  1- ایا ضربان قلبم بدین اندازه نرمال است؟
  2 - آیا من حتما باید مثل گذشته تحت نظر دکتر قلب باشم وداروها را مصرف کنم.؟
  3-آیا بنظر شما احتیاج هست با مراجعه بدکتر مقدار دوز داروها ویا خود داروها تعویض گردد؟
  باتشکر ار صبرو حوصله ایی که بخرج میدهید. ف . خداترس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جواب ١-اگر ضربان كمتر از پنجاه و پنج نيست ايرادي نداره ٢- حتما بايد تحت نظر باشيد چون بهرحال مشكل قلبي داشتيد كه دارو تجويز شده ٣-بر اساس معاينه و علايم شايد نياز به تعويض دارو يا تعديل دوز دارو باشه .

   برای نحوه ی مصرف و نحوه ی قطع کردن قرص سوستاک، به مقاله قرص سوستاک مراجعه نمایید.

   برای اطلاع از عوارض قرص متورال، به مقاله قرص متورال مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر هادی شنبه ۲۶ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت سرکارخانم دکترخسروی
  بنده29سالمه از دوران بلوغ به بعد این مشکل آریتمی رو داشتم .ضربان قلبم نرماله فقط نامنظم میزنه..1سال پیش ابلیشن شدم دکتر متوهگزال دادبخورم...ولی این آریتمی ول کنم نیست...ممنون میشم راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام حتما نوع اريتمي كه دهليزي يا بطني هست اول بايد مشخص بشه سپس درمان صورت بگيره ، اگه با وجود ابليشن باز اريتمي دارين ممكنه نوع ديگه اي از اريتمي داشتين كه قبلا خودش را نشون نداده و الان بروز كرده يا عوامل ديگه مثل استرس و ... باشه. اگر خواستین برای اطلاعات بیشتر می تونید مقاله های آریتمی قلبی و کاربرد قرص متوهگزال هم بخونید.

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من سوال پرسیدم درباره افتادگی دریچه میترال و تارسایی جزئی و عکس اکوی خودمو فرستادم شما جواب دادید مسئله مهمی نیست یعنی من اصلا نگران نباشم‌؟تشدید نمیشه بیماری من؟گفتید اکوی دفعه بعد بیام پیش شما انجام بدم. یعنی تو اکوی که فرستادم من چیزی دیدید ؟هر چند مدت اکوی بدم یکسال یا دوسال؟دوباره عکس اکوی رو میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   نه نگران نباشید چيزي نيست، يك سال ديگه اكو انجام بدین.
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   انتي بيوتيك براي دندانپزشكي نياز نيست ,با توجه به پرولاپس هر يك تا دو سال يكبار اكو انجام شود.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر