متخصص قلب در تهران

کووید ۱۹ COVID-19 چگونه بر قلب شما تاثیر می گذارد؟

در حالی که بیشتر مباحث پیرامون کووید ۱۹ در مورد اثرات مخربی است که ویروس کووید۱۹ می تواند بر روی ریه های شما داشته باشد، تحقیقات نشان داده اند که این ویروس همچنین می تواند باعث تورم بالقوه خطرناک و ضعف عضلانی قلب نیز شود.

تاثیرات ویروس کرونا بر روی قلب

در حالی که تاثیر ویروس کرونا بر سلامت قلب هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما برخی از موارد در رابطه با کرونا و قلب تائید شده اند که عبارتند از:

 1. گر چه ویروس کرونا بیشتر روی ریه ها تاثیر می گذارد، اما این ویروس می تواند مستقیما به اندام های دیگر نیز حمله کند.

کرونا در درجه اول یک عفونت تنفسی است، اما ممکن است هنگام گردش در خون به اندام های دیگر نیز حمله کند. اگر ویروس مستقیما روی قلب تاثیر بگذارد (میوکاردیت)، می تواند باعث بروز درد در قفسه سینه، ریتم غیر طبیعی قلب و نارسایی قلب شود.  عفونت پوشش قلب (پریکاردیت)، نیز می تواند باعث بروز درد قفسه سینه و ریتم غیر طبیعی قلب شود.

 1. پاسخ ایمنی به یک عفونت شدید ایجاد شده به وسیله ی کووید ۱۹، ممکن است باعث آسیب به قلب شود.

در برخی از موارد، بیمارانی که از ویروس کرونا رنج می برند، سیستم ایمنی بدن آن ها بیش از حد واکنش  از خود نشان می دهند و این باعث ایجاد سطح خطرناکی از التهاب می شود. این ممکن است منجر به آسیب برخی از اندام ها، به ویژه قلب و کبد شود.

 1. افرادی که سابقه مشکلات قلبی دارند، بیشتر در معرض خطر عوارض قلبی ناشی از کووید ۱۹هستند.

همانطور که این مساله در مورد ویروس آنفلوانزا نیز صدق می کند، کووید ۱۹ نیز می تواند باعث بروز آسیب های شدید قلبی عروقی در میان بیمارانی که از قبل مشکل قلبی داشته اند شود، به خصوص افرادی که مبتلا به عارضه های ذکر شده در زیر هستند:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتنشن)
 • سکته
 • انواع دیابت ها
 • چاقی

کووید ۱۹ همچنین ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بیمارانی شود که بیماری قلبی تشخیص داده نشده دارند. تب و التهاب می تواند انسداد قلب یا انسداد جریان خونی که قبلا هیچ علائمی نداشته اند را تشدید کند. همین عوامل نیز ممکن است باعث تشکیل لخته های خطرناک در جریان خون شوند. این موارد می توانند منجر به بروز لخته های عمیق در وریدها، ایجاد لخته در ریه ها و فشار در سمت راست قلب شوند.

درمان سریع تپش قلب

 1. آیا کووید می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و یا به اصطلاح رابطه ی کرونا و تپش قلب چیست؟

طبق گفته دکتر آمون بنیامینو ویتز از مرکز کاردیولوژی منهتن، بیماران مبتلا به کووید، سندرم تاکی کاردی مداوم را تجربه می کنند. (ضربان قلب بالا با فشار خون پایین همراه با خستگی مفرط و دردهای عضلانی). همچنین شایان ذکر است که علائمی مانند تب و التهاب می تواند باعثتپش قلب و تقاضای متابولیک در قلب و همچنین سایر اندام ها شود.

اگر ریه ها به دلیل آلوده شدن به ویروس مجبور باشند بیشتر کار کنند تا میزان انتقال اکسیژن را به حالت نرمال برسانند، در این صورت فشار وارده به بدن بیشتر خواهد بود.

با این حال، طی مطالعه ای که در ووهان بر روی ۱۳۸ بیمار در فوریه ۲۰۲۰ انجام شد، نشان داده شد که علائم حیاتی مانند ضربان قلب، میزان تنفس و فشار متوسط ​​شریانی بین بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه ICU قرار گرفتند و بیمارانی که مراقبت های ICU دریافت نکردند تفاوتی نداشت.
 1. عفونت ریوی حتی در بیمارانی که سابقه مشکلات قلبی ندارند، می تواند به طور غیر مستقیم باعث آسیب قلبی شود.

حتی اگر قلب به طور مستقیم آلوده نشده باشد، تب و التهاب می توانند باعث تپش قلب شوند و نیاز خون به اکسیژن را افزایش دهند. در عین حال، عفونت ریه ها می تواند توانایی سیستم تنفسی در پردازش اکسیژن را مختل کند.

این افزایش تقاضا و کاهش عرضه می تواند قلب را دچار کمبود اکسیژن کند و به طور بالقوه منجر به بروز آسیب هایی از جمله حمله قلبی شود (سکته قلبی نوع ۲).


مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی: علت سرگیجه

ضربان قلب بالا و کرونا

اگر شما دچار بیماری قلبی هستید درصد ابتلای شما به بیماری کرونا بیشتر نیست. اما باید بدانید که اگر دچار کرونا شوید به دلیل مشکلات قلبی که دارید خطرات بیشتری شما را تهدید می کند. زیرا ویروس کووید 19 تاثیرات بسیاری بر روی قلب شما می گذارد. یکی از مهم ترین علائم افزایش ضربان قلب در کرونا یا اصطلاحا تپش قلب کرونا می باشد. گاهی اوقات بالا رفتن ضربان قلب در کرونا به 100 دور در دقیقه می رسد.

ضربان قلب پایین در کرونا

کرونا ویروسی ناشناخته می باشد و عوارض و علائم زیادی را به همراه خود دارد. در طی تحقیقاتی که به تازگی نجام شد مشخص شد که برخی از بیماران در اثر کرونا ضربان قلب آن ها کند تر می شود و پایین می آید.

جلوگیری از عوارض قلبی ناشی از کووید ۱۹

همه افراد باید اقدامات احتیاطی کلی مانند رعایت فاصله ی اجتماعی، شستن دست ها، پوشیدن ماسک و ادامه مصرف داروهای لازم را انجام دهند.

با این حال، اگر تشخیص داده شود که به ویروس کرونا آلوده شده اید و یک یا چند بیماری دیگر نیز داشته باشید که قلب شما را آسیب پذیرتر کند، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید با انجام دادن آنها خطر بروز عوارض مخرب را کاهش دهید.

#فشار خون پایین و کووید ۱۹

برای بیمارانی که فشار خون پایینی دارند، مهم است که با روند درمان بیماری خود به طور دقیق همراه باشند.  تب کردن در اغلب موارد به دلیل تعریق و کاهش اشتها، باعث کم آبی بدن می شود. اگر فشار خون شما پایین است، باید مطمئن شوید که به اندازه کافی غذا می خورید و مایعات می نوشید تا بتوانید اثرات تب و عفونت را جبران کنید. اگر نمی توانید در خانه از خود مراقبت کنید، باید برای ادامه درمان حتما به بیمارستان بروید.

#فشار خون بالا (هایپرتنشن) و کووید ۱۹

بسته به جدی بودن عفونت کووید ۱۹، ممکن است از بیمار خواسته شود مصرف برخی داروهای فشار خون را به طور موقت قطع کند تا زمانی که عفونت از بین برود. اگر فشار خون دارید و آزمایش ویروس کرونا برای شما مثبت شده است، بهترین کار این است که سریعا متخصص قلب یا پزشک مراقبت های اولیه خود را ملاقات کنید و یک برنامه درمانی شخصی را از او مطالبه کنید.

درمان فشار خون بالا

#بیماری عروق محیطی (PAD) و کووید ۱۹

افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی باید همان اقدامات احتیاطی مربوط به بیماران قلبی عروقی را انجام دهند. در صورت ابتلا به ویروس کووید ۱۹، افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی باید به مصرف داروهای خود به ویژه استاتین ادامه دهند. آنها باید برای بررسی داروهای خود و ایجاد هر گونه تغییر در درمان که ممکن است در طول دوره ی ابتلا به عفونت لازم باشد، با کاردیولوژیست خود ملاقات کنند.

#فیبریلاسیون دهلیزی و کووید ۱۹

همه ی عفونت ها میزان بروز و وقوع فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می دهند. ابتلا به ویروسی مانند کووید ۱۹ نیز می تواند بروز التهاب را افزایش می دهد و همین امر باعث تنظیم مجدد برخی از پروتئین ها و هورمون های ایمنی خاص که می توانند باعث تپش قلب شوند، می شود. این واکنش به طور معمول مفید است، چرا که ضربان قلب سریع تر، خون بیشتری را برای کمک به مبارزه با عفونت به گردش در می آورد.

اگر سابقه فیبریلاسیون دهلیزی دارید و آزمایش ویروس کووید ۱۹ شما نیز مثبت شده است، مهم است که شما این موضوع را به متخصص قلب خود اطلاع دهید و برای یک ویزیت جدید برنامه ریزی کنید.

#پریکاردیت و کووید ۱۹

عارضه ی پریکاردیت عبارت است از التهاب پریکاردیوم. پریکاردیوم، غشای رشته ای است که قلب را احاطه کرده است. پریکاردیت می تواند به دلیل بیماری های ویروسی مانند کوکساکی B، تبخال، اوریون و HIV ایجاد شود.

رابطه کووید و پریکاردیت این است که این عارضه در آخرین مرحله از بهبودی کووید و پس از بهبود یافتن ریه ها، بهبود می یابد.

التهاب میوکارد در بیماران مبتلا به کووید نگران کننده است، چرا که در این بیماران که قلب آنها به دلیل ویروس تضعیف شده، زمان بهبودی کندتر و همراه با افزایش خطر مرگ ناگهانی و آریتمی های بطنی است.

یافته های پس از مرگ همچنین حاکی از آن است که همانند سازی ویروسی در سلول های بینابینی و بدون شواهدی از میوکاردیت رخ می دهد.

تاثیر کرونا بر قلب

روش های پیشگیری از کرونا

رعایت دستورالعمل هایی مانند رعایت فاصله اجتماعی و قرنطینه می تواند به طور چشمگیری احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد. با این حال، حتی هنگام ماندن در خانه، اقدامات احتیاطی دیگری نیز وجود دارد که می توانید با انجام دادن آنها مطمئن شوید که هر گونه آلودگی مربوط به کووید ۱۹ را در اسرع وقت شناسایی کرده و درمان کنید.

 • درجه حرارت بدن خود را به طور مرتب و روزانه بررسی کنید و یک دستگاه پالس اکسی متر تهیه کنید تا بتوانید سطح اکسیژن بدن خود را نیز به صورت روزانه بررسی کند.
 • اگر به نظر تخصصی نیاز دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و یک قرار ملاقات تنظیم کنید.
 • از آنجا که افراد مبتلا به بیماری های قلبی بیشتر در معرض بالاترین خطر آسیب قلبی از ویروس کرونا هستند، از این رو این افراد در صورت وجود هر گونه عفونتی باید آن را جدی بگیرند.
 • اگر فکر می کنید که خود شما یا شخصی که می شناسید ممکن است به کووید ۱۹ مبتلا شده باشد، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
 • آزمایش کرونا در برخی از بیمارستان ها ارائه می شود و به وسیله ی یک سواب بینی انجام می شود که دقیق ترین نتایج آزمایش ممکن را ارائه می دهد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژگان یکشنبه ۴ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام مادر من با تنگی نفس شدید و درد قفسه سینه داشت رفتیم بیمارستان چند روز ICU و بعد هم CCU بستری بودن مرخص شدن. رگ هاش باز بود فقط گفتن ریه آب اورده و مشکل دیابت و فشار خون و قلب هم داره (قبلا چندبار آنژیو شده). تست کروناشون هم منفی بود(گفتن ممکنه عوارض واکسن باشه). الان که مرخص شده همچنان علائم فشار پایین، حالت تهوع، و تپش قلب و بی ححالی شدید داره.
  میخواستم ببینم کسایی که از کرونا این علائم رو میگیرن خوب میشن یا دائمیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۴ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام در بیشتر موارد خوب میشند از نظر کلیوی و دفع پروتیین هم باید بررسی بسند ودر صورتی که بی حال هستند داروها هم بهتر تنظیم بشه
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۵ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خدمت خانم دکتر.خواهر من دهم مرداد به کرونا مبتلا شد و ۵۰ درصد ریه ها را درگیر کرد و در بیمارستان ۱۲ روز بستری شد. یک هفته بعد از ابتلا تپش قلبش بالا رفت مخصوصا حین حرکت تا ۱۴۴ هم بلا میره. هنگام خواب مشکلی نداره. البته فعلا به خاطر ضعف عضلانی که داره خونه بستری هست. دکتر بیمارستان متورال بهش داده نصف صبح و نصف عصر و تاثیر چندانی نداره؟ RF اکوی قلب ۵۵ بود و نوار قلب هم مشکلی نداشته. اگر توصیه ای مد نظرتون هست بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام حتما هولتر فشار انجام بدند ، مایعات زیاد بخورن و تست تیرویید هم چک بشه
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  از پانزده روز پیش ناگهان سرگیجه وحشتناک گرفتم ،بعد دکترتشخیص گوش میانی داد که اشتباه بود،بعد چهار روز سرگیجه کمتر شد ولی درد کمی در پاهام حس کردم ،تا ناگهان شب هشتم عرق شدید و تپش قلب وحشتناکی گرفتم ،نوار قلبم گفت خوبه و مشکلی نداری ،روز بعد شکمم وحشتناک باد کرد ،دکترها داروی نفخ دادن ،خلاصه در این دو هفته فشار بالا دارم و ضربانم بالا میره ،پروپرانول 10 هم میخورم ولی بعد 8 ساعت تپشم میره بالاتر از نود ،قرص فشارم میخورم ،تو عمرم تا قبل این چند هفته فشار و تپش نداشتم ،تو رو خدا کمک کنید که باید چیکار کنم خودم احساس میکنم کرونا گرفتم ،عکس ریه هم گرفتم سالم بود ،استرس هم بگم ندارم که تپش قلب گرفتم ،سرگیجه فشار بالا و تپش قلب و باد شکم دارم ،دردهایی روی زیر قفسه سینه هم بعضی وقتا دارم ،معدم تیر میکشه ،شما بگید چیکار کنم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام حتما مراجعه کنید باید بررسی بشید و در صورت بالا بودن فشار خون داروی ضد فشار باید تجویز بشه
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۷ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام .من جوان ۳۱ساله که از زمان شروع کرونا ،از استرس تنگی نفس گرفتم .تنگی نفس از نظر من اینه که هر موقع که مشغولم بفکر نمیاد هیچی نیس ولی یادش که افتادم میخوام نفس عمیق بکشم نمیاد بالا نفسم ( مثل خمیازه ) در ضمن من سیگار میکشم ولی قبلن اینجور نبودم .متادونم مصرف میکنم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ممکنه به خاطر استرس باشه ولی چون سیگار میکشید باید حتما از نظر قلبی و ریوی بررسی بشید
 • تصویر کاربر فتاحی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با سلام
  بندن دستکم ده روز میشه از شروع علائمم میکذره.
  تست pcrمنفی و تست crp مثبت بود در هفته گذشته
  دو سه روزی میشه که احساس تپش قلب شدید میکردم تا دیروز که خیلی شدیدتر شد و به اورژانس مراجعه و پزشک با اندازه گیری فشار خون که 17بود نوار قلب گرفت و گفتن قلب مسکلی نداره احتمالا از عوارض عفونته...
  در نهایت داروی لوزار و پرانول و زیر زبانی و یه مسکن دادن که تا شب خوب بودم اما شب هنگام باز احساس تپش کردم البته خفیفتر..و تا الان هم ادامه داره...در ضمن بگم من سابقه دیابت دارم اما فشار نه...34سالمه و سیگار هم میکشم..امروز هم رفتم از ریه ctگرفتم که پزسک گفتن خوبه و مشکل خاصی نیست...دکتر من نگران عارضه جدی قلبی و حمله یا انعقاد خون هستم و اینکه ممکنه کرونا بهبود پیدا کرده باشه یا هنوز امکان تشدید عفونت و انتقال به ریه هست؟چون احساس میکنم تب و لرز قطع یا خیلی کمتر شده...جز تب و لرز چند روزه و به روز بدن درد که همه اونها تو هفته گذشته بود علامت دیگه ای الان ندارم و فقط یه مقدار تپش قلب...بسیار مچکرم از راهنمایی حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ، اگه مربوط به کرونا باشه معمولا تا اواخر هفته دوم امکان پیشرفت داره اگه بیشتر از دو هفته از علایم اولیه تب و لرز گذشته احتمال پیشرفت کرونا خیلی کمه ، به خاطر سیگار دیابت باید حتما از نظر قلبی هم بررسی بشید
 • تصویر کاربر پروانه چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند وقتی هست که دچار تنگی نفس شده ام دذ تنفس عمیق مشکل دارم ولی تنفس کوتاهم خوبه حس می کنم چیزی راه گلومو بسته و نمیتونم به راحتی تنفس کنم. بعضی وقتها موقع حرف زدن بصورت تند پشت سر هم نفس کم میارم. و چند شبه موقع خواب اذیتم میکنه.
  البته فقط تنگی نفس دارم نه تب و نه سرفه هیچ کدوم رو ندارم. بخاطر شرایط بیماری کرونا میترسم دکتر برم
  ممنون میشم من را راهنمایی کنید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام اگه علایم ترش کردن معده یا نفخ دارید ممکنه مربوط به گوارش باشه اگه علایم گوارشی ندارید حتما مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر