متخصص قلب در تهران

از علت تا درمان تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان

تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان زمانی اتفاق می افتد که دریچه خوب باز نشود. این بدان معنی است که خون کافی نمی تواند از طریق آن جریان یابد.از علائم تنگی دریچه قلب می تواند منجر به مسائل مختلفی از قبیل خستگی، تنگی نفس، لخته شدن خون و نارسایی قلبی شود.

دریچه میترال در سمت چپ قلب بین دهلیز و بطن قرار دارد. خون از دهلیز چپ، از طریق دریچه میترال به بطن چپ و از آنجا به آئورت پمپ می شود. دریچه میترال سالم باعث می شود که خون این مسیر را طی کند، اما مانع بازگشت خون مى شود.
علت اصلی تنگ شدن دریچه میترال تب روماتیسمی است. گرچه تب روماتیسمی در بعضی از کشورها رایج است، اما به دلیل تشخیص زودهنگام و درمان عفونت های استرپتوکوک، معمولا نادر است.

 

علت تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان

۱- تب روماتیسمی

تنگی دریچه میترال معمولا به علت تب روماتیسمی است که بیشتر در بچه ها شایع است و از پاسخ ایمنی بدن به یک عفونت با باکتری استرپتوکوک حاصل می شود. و تنگی دریچه عارضه ى جدی تر از گلودرد و یا تب زرد است.

ارگان هایى که اغلب تحت تاثیر تب های حاد روماتیسمی قرار مى گیرند، مفاصل و قلب هستند. مفاصل می توانند بسیار ملتهب شوند و منجر به ناتوانی موقتی و گاهی اوقات مزمن شوند. پوشش قلب (اندوکاردیت)، عضله ى قلب (میوکاردیت) و غشای اطراف قلب (پریکاردیت) می توانند ملتهب شوند.

هنگامی که دریچه میترال (یا هر دریچه قلب) درگیر شود، منجر به یک بیماری قلبی مزمن به نام روماتیسم قلبی می شود. علائم بالینی این بیماری ممکن است 5 تا 10 سال پس از دوره تب روماتیسمی رخ ندهد.

به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA)، بیشتر موارد تنگی میترال در آمریکا، در بزرگسالانی است که تب روماتیسمی را قبل از استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها داشته اند. و بیشتر احتمال دارد در افرادی رخ دهد که از کشورهایی که تب روماتیسمی در آن ها رایج است نقل مکان کنند.

۲- زخم

زخم عاملی است که برخی افراد را نسبت به سایرین به تنگی دریچه ی میترال حساس تر می کند. زنان نسبت به مردان در معرض خطر بیشتری هستند.

 

۳- نقص مادرزادی

نقص مادرزادی قلب ممکن است سبب ایجاد تنگی دریچه قلب در کودک شود. نوزادان متولد شده با این بیماری معمولا به جراحی نیاز دارند.

در موارد نادر، رسوب کلسیم روی دریچه ی میترال ممکن است باعث ایجاد تنگی در آن شود. علل نادر تر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تومورها
 • لخته شدن خون
 • پرتو درمانی
 • رسوب کلسیم روی دریچه
 • نقص مادرزادی قلب

علل و درمان انواع بیماری مادرزادی قلب

علائم تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان

تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان معمولا منجر به تنگی نفس، به ویژه در هنگام ورزش یا دراز کشیدن می شود. علائم شایع دیگر شامل موارد زیر می باشد:

 • سرفه، با یا بدون خون
 • درد قفسه سینه یا ناراحتی قفسه سینه
 • خستگی
 • تورم در مچ پا و یا پا
 • عفونت تنفسی

چنانچه علائم ذکر شده را در خود یا هر یک از عزیزانتان مشاهده می کنید ، ضروریست به منظور تشخیص دقیق و درمان به موقع به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. جهت دریافت نوبت در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق با مطب تماس بگیرید.

اگر تنگی دریچه میترال شدید باشد، ممکن است احساس لرزش یا تپش قلب داشته باشید. به ندرت، ممکن است در قفسه سینه احساس ناراحتی کنید. ممکن است در قفسه سینه احساس تنگی یا سنگینی داشته باشد، یا ممکن است دردی را احساس کنید که به خارج از قفسه سینه انتشار مى یابد.

در بعضی موارد، تنگی دریچه میترال ممکن است علامتدار نباشد، یا علائم فقط در طی فعالیت ظاهر شوند. همچنین ممکن است علائم خود را زمانی که بدن تحت فشار است مانند عفونت یا حاملگی نشان دهند.

علاوه بر نشانه های رایج، کودکان مبتلا به این مشکل ممکن است رشد کندتری داشته باشند.

تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان و تنگی نفس

اگرچه یکی از علائم افتادگی دریچه میترال و تنگی دریچه میترال (به طور کلی نارسایی دریچه میترال) تنگی نفس می باشد، اما باید بدانیم همیشه تنگی نفس به معنای مشکل دریچه میترال نیست و در موارد بسیار شدید باید به دکتر متخصص قلب و  عروق برای تشخیص نارسایی دریچه میترال مراجعه نمود.

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان

در اینجا چندین تست وجود دارد که پزشک می تواند برای تشخیص تنگی دریچه قلب استفاده کند:

✔ معاینه فیزیکی

دکتر با استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به قلب گوش می دهد. در افراد مبتلا به این بیماری، از قلب اغلب صداهای غیرعادی شنیده می شود. سوفل قلبی (نوعی صدای غیر عادی دیگر)، ضربان نامنظم و تجمع مایع در ریه ها، همه شاخص های تنگی دریچه میترال هستند.

✔ تصویر برداری

پزشک شما ممکن است از انواع تصویربرداری ها برای تایید تشخیص یا یافتن علت اصلی مشکل، استفاده کند:

1- اکوکاردیوگرام، تصویری از ساختار و عملکرد قلب می دهد که توسط امواج اولتراسوند تولید می شود که رایج ترین تست تشخیصی است.

 

2- عکس قفسه سینه با اشعه ایکس، تصاویری از قلب و ریه ها را فراهم می کند.

3- اکوکاردیوگرام از طریق مری (TEE)، با رسیدن امواج فراصوت به مری تصویری از قلب ایجاد می شود. این روش تصویر بردارى دقیق تری از یک اکو سنتی ایجاد می کند، زیرا مری درست پشت قلب قرار دارد.اکو مری در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

4- کاتتریزاسیون قلب، یک لوله ی بلند و نازک است که به بازو، بالای ران یا گردن وارد می شود و به قلب می رسد. این کار به دکتر اجازه ی انجام انواع تست ها، از جمله گرفتن یک تصویر از عروق خونی قلب را می دهد. این روش تهاجمی و خطرناک و در عین حال دقیق ترین روش است.

تست هایی برای ضربان نامنظم قلب

تست هایی که می توانند ضربان غیر طبیعی قلب را نشان دهند عبارتند از:

☑ نوار قلب

فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. تست نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

☑ نظارت با هولتر

فعالیت الکتریکی قلب را با استفاده از یک دستگاه مانیتور قابل حمل در طول مدت 24 تا 48 ساعت ثبت می کند.

آزمایش هولتر در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

تست استرس اکو

شما فعالیت هوازی متوسط انجام می دهید و پزشک شما را در حین تمرین پایش می کند، این کار برای نظارت بر عملکرد قلب حین استرس فیزیکی است.آزمایش استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

درمان تنگی دریچه میترال قلب بزرگسالان 

درمان تنگی دریچه قلب می تواند بسته به نشانه های شما و شدت بیماری خیلی متفاوت باشد. اگر هیچ علامتی ندارید و فقط تنگی متوسط دریچه میترال دارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید.

 

❇ داروها

اگر تنگی دریچه میترال باعث ایجاد علائم شود، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. اگر چه در حقیقت مشکل دریچه میترال را حل نمی کنند، اما می توانند به درمان علائم شما کمک کنند. انواع داروهایی که ممکن است پزشک شما تجویز کند عبارتند از:

 • ضد انعقاد ها (رقیق کننده ى خون)
 • دیورتیک ها (برای کاهش تولید مایع از طریق افزایش تولید ادرار)
 • آنتی آریتمی ها (برای درمان ضربان های غیر طبیعی قلب)
 • مسدود کننده های بتا (برای کاهش سرعت ضربان قلب)

❇ والووپلاستی (بالون زدن دریچه)

پزشک شما ممکن است برای انجام والووپلاستی بالون در میترال بزند. اگر شما به درمان بیشتر از دارو نیاز دارید، اما دریچه میترال شما به اندازه ای آسیب ندیده که جراحی قلب انجام دهید، این روش یک گزینه است. که در آن یک لوله (کاتتر) با بالون متصل به آن را از طریق ورید به قلب وارد می کنند، هنگامی که در دریچه میترال قرار می گیرد، پزشک بالون را باد می کند. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد که بیش از یک بار این روش انجام شود.

❇ جراحی دریچه میترال

جراحی ممکن است ضروری باشد. پزشک شما ممکن است بتواند دریچه میترال موجود را برای بهبود عملکرد با جراحی ترمیم کند . اگر این کار امکان پذیر نباشد، ممکن است به تعویض دریچه نیاز داشته باشید. جایگزینی می تواند بیولوژیکی (به عنوان مثال از گاو، خوک و یا انسان)، یا مکانیکی باشد.

ایا تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان خطرناک است؟

تنگی دریچه میترال اگر تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی شود، این عوارض عبارتند از:

✅ اغلب آریتمی (ضربان قلب نامنظم) ایجاد می کند. در بسیاری از موارد فیبریلاسیون دهلیزی، که در آن دهلیز لرزش نابجا دارد اتفاق می افتد.

✅ اندوکاردیت (عفونت قلب) و نارسایی قلبی می تواند رخ دهد.

✅ تنگی دریچه میترال بر ریه ها نیز تاثیر می گذارد. در نتیجه ی تنگی دریچه میترال، مایع در ریه ها جمع می شود (ادم ریوی) و ممکن است فشار خون ریوی ایجاد شود.

بهترین روش برای بهبود نتایج

اگرچه تغییر شیوه زندگی نمی تواند تنگی دریچه میترال را اصلاح کند، ولی ممکن است علائم شما را تسکین دهد یا از بدتر شدن مشکل جلوگیری کند.

دکتر شما ممکن است پیشنهاد تغییر رژیم غذایی دهد، که شامل مصرف کمتر الکل، کافئین، تحریک کننده های دیگر (مثل داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه) و نمک می باشد.

شما باید وزن خود را مناسب نگه دارید، پزشک ممکن است در این راستا به شما ورزش هایی آموزش دهد زیرا ورزش ها باید متناسب با شرایط شما باشد چون ورزش های سنگین می توانند علائم را بدتر کنند.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تارا جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  آیا کلسیمی شدن دریچه قلب ، در سن ۷۸ سالگی با عمل قلب باز،درمان می شود یا با دارو کنترل شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام اگر ایجاد تنگی یا نارسایی نکرده باشه ، نیاز به عمل نداره
 • تصویر کاربر طاهره پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  من در دوران بارداری به علت بیماری تنگی دریچه میترال و روماتیسم قلبی تنگی نفس داشتم بعد از زایمان دیگر تنگی نفس نداشتم اما حالا با گذشت ۲ونیم سال دوباره تنگی نفس ودرد در قفسه سینه وپشت کتف دارم ودست چپم بی حس می شود چه دارویی مصرف کنم وچکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام حتما باید اکو را تکرار کنید ممکنه تنگی دریچه پیشرفت کرده باشه
 • تصویر کاربر سوری دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم دکتر یک خاستگار برای دخترم است که از همه نظر منایب است

  ولی ایشان خودشان اعلام نمودند که در سربازی موقع معاینات متوجه شدند تنگی دریچه قلب دارند .
  ایا جای نگرانی برای این ازدواج هست ؟
  اصولا در این موقعیت ما چکاری بایستی انجام بدهیم ؟

  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام اگر تنگی قابل توجه باشه در اینده به عمل جراحی نیاز هست ولی اگر خفیف باشه معمولا سرعت پیشرفت خیلی کند هست
 • تصویر کاربر عبدالرحمان دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  من اسکن قلب و تست ورزش انجام داده ام .گفته شده گرفتگی ها مشاهده شده است و باید آنژیوگرافی انجام شود.آ یا سیتیو آنژیو می تواند بهتر باشد یا آنزیوگرافی آیا اصلا به آنزیو نیاز است.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   به نظر من با توجه به جواب اسکن و تست ورزش ، ضرفا نیاز به انژیو نیست برای تصمیم گیری بهتر و اقدام بعدی نیاز به بررسی علایم بیمار و شرح حال بیمار هست
 • تصویر کاربر فضل جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  مشکل من از درچه قلبمه گشاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام سوال مشخص نیست
 • تصویر کاربر هایده جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  دراسکن قفسه سینه تشکیل پلاک روی بالای ایورت دیده شده واندازه قلب افزایش داردوسایرمواردریه طبیعی است ومایع درریه جمع نشده ودیده نشده
  1. تصویر کاربر هایده پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   انگشتهای دستام دردمیکنه واحساس میکنم رگهام خشک شده اندودستهاموبازوبسته میکنم دردمیکنه وزودخسته میشه وهمچنین بازوهای دستام زودخسته میشن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید اکو انجام بدید ، مراجعه به دکتر قلب داشته باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه تنگی شدید رگ یا دریچه دارید عمل نکردن خطرناک هست و ممکنه سبب ایست قلبی بشه
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه شدید هست حتما باید پیگیری کنید
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   اگه شدید باشه خطر ناک هست حتما مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه شدید باشه خطر ناک هست حتما مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر