متخصص قلب در تهران

عوارض خطرناک تنگی دریچه آئورت‌‌ | درمان بدون جراحی |

تنگی آئورت، باریک شدن غیر طبیعی دریچه ی آئورت است. عواملی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد چنین شرایطی شوند. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب در ادامه از علائم این بیماری و درمان آن بدون عمل جراحی بیشتر توضیح میدهند.جهت ارتباط با نوبت دهی مطب دکتر قلب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

تنگی دریچه آئورت چیست؟

خون توسط بطن چپ از طریق دریچه آئورت به شریان آئورت و سایر شرایین سراسر بدن پمپ می شود. تنگی آئورت باریک شدن غیر طبیعی دریچه ی آئورت است. عواملی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد چنین شرایطی شوند.

هنگامی که شدت این تنگی به میزان قابل توجهی باشد که مانع انتقال خون از بطن چپ به شریان ها شود، مشکلات قلبی گسترده ای ایجاد خواهد شد. در تصویر با ساختمان قلب خود آشنا شوید.

 

ساختمان قلب را در این تصویر مشاهده می کنیم.

جالب است بدانید احتمال بروز تنگی دریچه آئورت در مردان سه برابر بیش تر از زنان است.

علل ایجاد تنگی دریچه آئورت

در بزرگسالان، در سه حالت تنگی آئورت ایجاد می شود:

 • فرسایش پیشرونده در دریچه آئورت دولتی از زمان تولد (مادرزادی)
 • فرسایش و از بین رفتن دریچه آئورت در پیری
 • تشکیل بافت اسکار در دریچه آئورت به دنبال تب روماتیسمی هم در کودکى و هم در بزرگسالی

دریچه آئورت دو لتی

 شایع ترین علت تنگی دریچه آئورت در بیماران زیر 65 سال است. دریچه های آئورت نرمال دارای سه لت می باشد. حدود 2٪ از مردم به صورت مادرزادی دریچه ی آئورت دولتی دارند. اگرچه دریچه های دولتی در بیمار جوان جریان خون را مختل نمی کنند، اما آنها نمی توانند به اندازه ی یک دریچه ی نرمال سه لتی باز شوند.

بنابراین، به علت اینکه جریان خون در دریچه ی دولتی توربولانسی است، باعث افزایش سرعت تخریب و سایش دریچه می شود. با گذشت زمان، این امر منجر به رسوب کلسیم، تشکیل بافت جوشگاه و کاهش حرکت لت های دریچه خواهد شد.

رسوب کلسیم

شایع ترین علت تنگی دریچه آئورت در بیماران بالای ۶۵ سال ، تنگی ناشی از رسوب کلسیم (کلسیفیکاسیون) است. با افزایش سن، کلاژن موجود در ساختار دریچه ها تخریب گشته و به جای آن کلسیم قرار می گیرد. در مرحله ی پیشرفته ی این بیماری که رسوب کلسیم و تنگی دریچه آئورت اتفاق می افتد، کلسیم می تواند در عروق کرونر رسوب کرده و باعث حمله ى قلبی شود.

تب روماتیسمی

تب روماتیسمی بیماری است که از عفونت درمان نشده ی باکتری های استرپتوکوک گروه A ناشی می شود. آسیب به لت های دریچه ناشی از بیماری تب روماتیسمی باعث افزایش آشفتگی جریان خون در دریچه ها و آسیب بیش تر می شود. تنگی آئورت روماتیسمی اغلب همراه با درجاتی از بازگشت خون در آئورت رخ می دهد. در شرایط عادی، دریچه آئورت برای جلوگیری از برگشت خون از آئورت به بطن چپ بسته می شود. دریچه بیمار اجازه می دهد خون هنگام مرحله ی استراحت بطن ها به بطن چپ به نشت کرده و از آئورت پس بزند.

مطلب مرتبط: در رابطه با تب رماتیسمی و علائم آن بیشتر مطالعه کنید.

عوارض و خطرات تنگی دریچه آئورت 

علائم و عوارض قلبی در تنگی دریچه آئورت به میزان شدت تنگی و انسداد بستگی دارد. بیمارانی که مبتلا به تنگی خفیف آئورت هستند ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. هنگامی که این تنگی به اندازه قابل توجهی باشد (معمولاً بیش تر از 50٪ کاهش فضای دریچه)، فشار بطن چپ افزایش یافته و اختلاف فشار بین بطن چپ و آئورت قابل اندازه گیری خواهد شد.

برای جبران افزایش مقاومت درون دریچه آئورت، عضلات بطن چپ ضخیم تر می شوند تا عملکرد پمپاژ و برون ده قلب را حفظ کنند. این افزایش ضخامت عضله باعث سخت شدن عضله قلبی، افزایش فشار در دهلیز چپ و در نتیجه افزایش فشار مورد نیاز برای پر کردن بطن چپ در عروق ریوی خواهد شد.

با وجود این که این بیماران ممکن است در حالت استراحت مشکلی نداشته باشند و برون ده قلب نرمال داشته باشند، اما در هنگام فعالیت افزایش برون ده قلبی با محدودیت همراه است. همچنان که بیماری پیشرفت می کند، فشار افزایش یافته در نهایت بطن چپ را متسع کرده و منجر به کاهش برون ده قلبی و نارسایی قلبی می شود.

علائم اصلی تنگی آئورت

نشانه های اصلی عبارتند از:

درد قفسه سینه (آنژین صدری)

◀ غش کردن (سنکوپ)

تنگی نفس (به علت نارسایی قلبی)

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی عضو انجمن قلب ایران، اروپا و آمریکا: علائم نارسایی قلبی 

درصد کمی از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت اولین علامت، مرگ ناگهانی است. معمولاً در طول فعالیت های شدید، دلیل دقیق مرگ ناگهانی، ناشناخته است و ممکن است ناشی از اختلالات ریتم (آریتمی) قلب به دنبال جریان خون ناکافی موجود در عروق کرونر باشد. در نتیجه لایه داخلی قلب دچار کمبود اکسیژن، به ویژه در هنگام انجام فعالیت های شدید، خواهد شد. کمبود اکسیژن در عضلات قلب منجر به درد قفسه سینه و احتمالاً آریتمی قلبی می شود.

اگر سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

– درد قفسه سینه

درد قفسه سینه اولین علامت در یک سوم بیماران است و در نیمی از بیماران مبتلا به تنگی آئورت مشاهده می شود. درد قفسه سینه در بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت مشابه درد قفسه سینه (آنژین صدری) است که در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونری وجود دارد. در هر دو حالت فوق، درد فشارنده در زیر استخوان سینه است که با فعالیت تشدید یافته و با استراحت بهبود می یابد.

تشخیص علت و درمان درد قفسه سینه در مطب دکتر آرزو خسروی

در بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت، درد قفسه سینه اغلب به عروق کرونری ارتباطی ندارد. عضله قلب قطور باید بر فشار زیاد خون غلبه کرده و آن را از درون یک دریچه ی تنگ براند؛ بنابراین نیاز به اکسیژن بیش تری دارد که مازاد بر میزانی است که به آن می رسد. در نتیجه باعث درد قفسه سینه یا آنژین می شود.

– غش کردن (سنکوپ)

غش کردن (سنکوپ) در بیماران با تنگی آئورت معمولاً به دنبال فعالیت های شدید یا هیجان رخ می دهد. این شرایط باعث آرام اتساع عروق بدن و کاهش فشار خون می شوند. در تنگی دریچه آئورت، قلب قادر به افزایش برون ده برای جبران این کاهش فشار خون نیست؛ بنابراین جریان خون مغزی کاهش یافته و موجب غش کردن می شود. همچنین هنگامی که ضربان قلب نامنظم است(آریتمی) نیز این اتفاق می تواند رخ دهد. بدون انجام درمان موثر، پس از شروع درد قفسه سینه یا علائم سنکوپ، میانگین امید به زندگی کمتر از 3 سال است.

تنگی نفس

تنگی نفس ناشی از نارسایی قلبی علامت خطرناکی است. این امر نشان دهنده ی عدم توانایی عضله ی قلب برای جبران فشار شدید اعمال شده بر آئورت تنگ است. تنگی نفس ناشی از فشار بالا در عروق ریوی برای پر کردن بطن چپ است. در ابتدا، تنگی نفس فقط در طول فعالیت رخ می دهد. با پیشرفت بیماری، تنگی نفس در حالت استراحت نیز رخ خواهد داد. این بیماران هنگامی که به پشت دراز می کشند نمی توانند به راحتی نفس بکشند (ارتوپنه). بدون انجام درمان، پس از شروع نارسایی قلب به دلیل تنگی دریچه آئورت میانگین امید به زندگی بین 6 تا 24 ماه است.

تشخیص تنگی دریچه آئورت در مطب دکتر آرزو خسروی

# نوار قلب

ثبت فعالیت الکتریکی قلب است. الگوهای غیر طبیعی بر روی EKG می توانند نشان دهنده ی ضخیم بودن عضله قلب بوده و تشخیص تنگی دریچه آئورت را مطرح کنند. در موارد نادر، اختلال هدایت الکتریکی نیز دیده می شود. آزمایش نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود.جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

# عکس قفسه سینه با اشعه ایکس

اشعه ایکس معمولاً سایه قلب طبیعی را نشان می دهد. آئورت بالای دریچه آئورت اغلب متسع می شود (دیلاته). چنانچه نارسایی قلبی وجود داشته باشد، مایع در بافت ریه و عروق خونی بزرگتر در مناطق فوقانی ریه تجمع می یابد. مشاهده ی دقیق از عکس قفسه سینه بعضی اوقات می تواند کلسیفیکاسیون (رسوب کلسیم) بر دریچه آئورت را نشان دهد.

# اکوکاردیوگرافی

در اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج مافوق صوت تصاویری از حفرات قلب، دریچه ها و ساختارهای اطراف آن به دست می آیند.

اکو-مطب

این روش مفید غیر تهاجمی به پزشکان برای تشخیص بیماری های دریچه ای کمک می کند. آزمایش اکو قلب می تواند دریچه آئورت کلسیفیه شده و ضخیم را که به سختی باز می شود، نشان دهد. همچنین اندازه و عملکرد حفرات قلب را بازاین روش می توان بررسی کرد.

تکنیکی به نام داپلر می تواند برای تعیین اختلاف فشار در هر دو طرف دریچه آئورت و برای محاسبه فضای دریچه آئورت استفاده شود.

در رابطه با اکو قلب داپلر و روش انجام آن در مطب دکتر خسروی بدانید.

# گذاشتن سوند قلبی

این روش، دقیق ترین روش ارزیابی تنگی دریچه آئورت است. لوله های کوچک پلاستیکی توخالی (سوند) تحت هدایت اشعه ایکس به دریچه آئورت و بطن چپ وارد می شوند. فشارهای همزمان در هر دو طرف دریچه آئورت مشاهده می شود. میزان جریان خون سراسری دریچه آئورت و اندازه ی ناحیه ی آئورت را می توان با این روش اندازه گیری کرد. اندازه ی ناحیه ی یک دریچه آئورت طبیعی 3 سانتی متر مربع است. علائم معمولاً زمانی که این عدد به کمتر از 1 سانتی متر مربع برسد، بروز پیدا می کنند. هنگامی که سطح دریچه کمتر از 0.7 سانتی متر مربع است، تنگی دریچه آئورت بحرانی وجود دارد.

درمان تنگی دریچه آئورت در مطب دکتر آرزو خسروی

بیماران تا زمانی که علامت دار نشده اند فقط کافی است تحت نظر باشند. بیماران مبتلا به تنگی آئورت خفیف نیازی به درمان یا محدودیت فعالیت ندارند. به بیماران با تنگی آئورت متوسط ​​(سطح دریچه 1.5 تا 1.0 سانتیمتر مربع) توصیه می شود تا از انجام فعالیت های شدید مانند بلند کردن جسم سنگین پرهیز کنند. تنگی آئورت می تواند در طی چند سال پیشرفت کند. بنابراین، بیماران را معمولاً سالانه مورد بررسی قرار می دهیم.

از آنجایی که عفونت دریچه ای ​​(آندوکاردیت) عارضه ی جدی تنگی آئورت است، برای این بیماران معمولاً قبل از هر روشی، درمان آنتی بیوتیکی را لحاظ می کنیم . نمونه هایی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده شامل آموکسی سیلین خوراکی (آموکسیل) و اریترومایسین و همچنین آمپیسیلین (اوناسین) عضلانی یا داخل وریدی، جنتامایسین (گارامایسین) و ونکوماسین (لیفوسین، ونکوسین) است.

دکتر آرزو خسروی در این مطلب در رابطه با بیماری اندوکاردیت توضیح داده اند.

اندوکاردیت چیست

درمان تنگی دریچه آئورت بدون جراحی با TAVI

یک روش جدید در دسترس برای بیمارانی که ریسک بالایی برای جراحی دارند، وجود دارد که (TAVI) نام دارد. در این روش، بدون نیاز به عمل جراحی قلب باز پروتز دریچه را داخل شریان یا به طور مستقیم در داخل قلب می گذارند.

درمان تنگی دریچه آئورت با عمل جراحی 

وقتی علائم درد قفسه سینه، سنکوپ یا تنگی تنفس ظاهر می شوند، پیش آگهی بیماران مبتلا به تنگی آئورت بدون جراحی تعویض دریچه ضعیف است. درمان های پزشکی مانند استفاده از داروهای مدر(دیورتیک ها) برای کاهش فشار بالا ی ریه ها و زهکشی مایع ریه می توانند به طور موقت علائم را بهبود بخشند. بیمارانی که علائم دارند معمولاً نیاز به قرار دادن سوند قلبی دارند. اگر تنگی آئورت شدید باشد، عمل جراحی تعویض دریچه معمولاً توصیه می شود. خطر مرگ و میر در جراحی تعویض دریچه آئورت حدود 5٪ است. سن بالا دلیل کافی برای انجام ندادن این عمل نیست.

درمان تنگی دریچه آئورت با بیوپروتز

در روشی (bioprosthese بیوپروتز) از دریچه هایی که از گوشت گاو تولید می شوند، استفاده می شود. این روش نسبت به پروتزهای مکانیکی (که در زیر بحث شده اند) مقاومت کم تری دارند اما مزیتش این است که نیاز به مصرف مادام العمر داروهای ضد انعقادی خون برای جلوگیری از لخته شدن خون نیست. میانگین امید به زندگی در بیوپروتز دریچه آئورت 10 تا 15 سال است. بیوپروتزها در بیماران جوان به سرعت کلسیفیه، دژنره و تنگ می شوند. بنابراین، این روش عمدتاً در بیماران مسن یا در بیمارانی که نمی توانند از داروهای ضد انعقادی خون استفاده کنند، به کار می رود.

درمان تنگی دریچه آئورت با پروتز های مکانیکی

ثابت شده است که پروتز های مکانیکی بسیار با مداوم بوده و انتظارمی رود که از 20 تا 40 سال باقی بمانند. با این حال، در این روش برای جلوگیری از تشکیل لخته در سطوح دریچه ها نیاز به مصرف مادام العمر داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) وجود دارد. در غیر این صورت، لخته ی خون از این دریچه ها می تواند به مغز رفته و موجب سکته مغزی و یا آمبولی به سایر قسمت های بدن شود.

درمان تنگی دریچه آئورت با وولووپلاستی با بالون

ناحیه دریچه آئورت را می توان با استفاده از یک کاتتر بالون باز و آن را بزرگتر کرد (وولووپلاستی با بالون). این راه شبیه همان شیوه ای است که در سوندگذاری قلب وجود دارد. علائم بیماران با این روش موقتاً بهبود می یابد. متاسفانه اکثر این دریچه ها پس از گذشت 6 تا 18 ماه مجدداً تنگ می شوند. بنابراین بالون وولووپلاستی یک اقدام کوتاه مدت و موقت در بیمارانی است که کاندید جراحی تعویض دریچه نیستند.

بیمارانی که نیاز به جراحی های غیر قلبی فوری، مانند تعویض لگن، استفاده از این روش برای آن ها انتخابی است. همچنین می توان از این روش در بیماران سالمند که عضلات بطنی ضعیف دارند، استفاده شود. بالون وولووپلاستی می تواند موقتاً عملکرد ماهیچه های بطنی را و بدین ترتیب شانس زنده ماندن از جراحی را بهبود بخشد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.
برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  درطول روز به‌دنبال استرس دچار تپش قلب شده و از ادامه دادن به کارهای روزانه بازمی‌مانم و درصورت استراحت تپش قلب قطع شده ولی استرس همچنان باقی می‌ماند طوریکه درس خواندن برایم مشکل است
  خواهشمندم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام. جهت بررسی و انجام اکو و هولتر ریتم به متخصص قلب مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر محیا سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  پسرم دو روز بعد از به دنیا امدنش حالش بد شد
  بردیم بیمارستان
  روز بعد که جواب ازمایش ها اومد
  گفتن بیماری متابولیک داره و حالش خیلی بده امونیاک خونش به هزار رسیده و باید دیالیز بشه
  ساعتی بعد که دکترای قلب ویزیتش کردن
  گفتن مشکل قلبی داره و همون روز اورژانسی عمل pda انجام دادن و دیالیز رو هم شروع کردن
  پنج روز دیالیز شد تا امونیاک خونش نرمال شد
  در سیزده روزگی پسرم دوباره با تشخیص پزشکان بیمارستان عمل کوارکتاسیون ائورت رو انجام دادن
  ۲۹ روز ای سی بود و هر روز امونیاک خونش برسی میشد که بالا نره
  وقتی مرخص شد شیرمادر و شیرخشک نان میخورد
  وقتی دو ماهش بود ازمایش غربالگری رو انجام دادم همه چیزش خوب بود و مشکلی نداشت
  الان شش ماهشه و خداروشکر حالش خوبه و هشت کیلو شده تحت نظره و دارو در روز یک چهارم قرص اسپیرولاکتون و یک چهارم کاپتوپریل میخوره
  از وقتی غذای کمکی رو براش شروع کردم همش استرس دارم و میترسم حالش بد بشه
  میترسم امونیاکش بره بالا
  با اینکه بیمارستان گفتن متابولیک نیست
  اما کابوسی که گذروندم تاثیر بدی رو من گذاشته
  خانم دکتر شما همچین موردی داشتید مثل پسر من
  اخه تو بیمارستان دکترا جوری رفتار میکردن که تاحالا همچین موردی ندیدن ونداشتن
  بیمارستان مرکزطبی کودکان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام احتمالا به دلیل pdaو کوارکتاسیون بوده ، مرتب تحت نظر باشن ،
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  باسلام مادر بنده ۷۰ساله با سابقه CabgوAvr درسال ۹۳ هستند. تا سال۹۷ گرادیان دریچه ۲۳ و سطح آن ۲/۳ بود. در اکوی امسال یکماه پیش گرا یان۳۷ و سطح دریچه ۳/۰۴ بود. در حین اکو فشار ۱۸ونیم داشتند. خواستم بدانم فشار بالا می‌تواند گرادیان را بالا ببرد؟ تا چه حدی؟؟؟ و اینکه دلیل این پیشرفت ناگهانی چیست؟؟؟باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام فشار بالا میتونه باعث افزایش گرادیان بشه پس از کنترل فشار مجدد اکو تکرار شود
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید پس من ۱۴سالشه. پس از آزمایش و سی تی واکو قلب و...گفتن تنگی قوس ایورت داره و شاید بالون بذارن تا درست بشه.
  می‌خوام ببینم با این کار برای همیشه مشکلش حل میشه یا در بزرگسال باز باید عمل دیگه انجام بده ، مثل تعویض دریچه یا ...
  یکی هم اینکه آیا این عمل براش محدودیت بوجود میاره یا نه . ممنون میشم از محضرتون اگه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام با احتمال زیاد مسکلش حل مبشه ولی بستگی به نوع تنگی هم داره

 • تصویر کاربر جمشیدحبیبی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  مدتی است قلبم درد میکرد رفتم دکترداداکو کفت دریچه ات 40درصدرسوپ زده درضمن سی تی هم کردم دارو هم دارم استفاده میکنم اسپرین 80.نیتروکاردین. 2/6مترال ودریکدونه قرص فشار هروقت نصف درضمن فشارهم ندارم. درضمن کاهی درد دارم ولی درموقع فعالیت بیشتر درد دارم ایابنظرشما بهترین راهش چی هست جکارباید بکنم کمی بخاطرهمین ناراحتم ممنونم که راهنمای کنید متشکرم خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام اگر دریچه رسوب داشته حتما مراجعه حضوری و اکو تخصصی انجام بدید ولی اگر رگ رسوب داشته همین داروها را ادامه بدید

 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. من از شنبه شب تپش قلب گرفتم که از پنجشنبه بخاطر سینوزیت سفیکسیم و فاموتیدین و ناپروکسن و شربت پلارژن مصرف میکردم. سابقه هم ندارم و نوار قلب هم گرفتم و مشکلی قلبی نشون نداد. این تپش قلب از عوارض این داروهاست؟؟ در سایت خودتون هم از عوارض فاموتیدین و ناپروکسن، تپش قلب نوشتید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام اگر تپش بالای ۱۲۰در دقیقه هست به متخصص مراجعه کنید

 • تصویر کاربر اكرم چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشيد يه سوال داشتم من هفته ٢٩ اكوي قلب انجام داد دكتر گفت كواركتاسيون خفيف ppg135 دارد اين موضوع واقعا ناراحتم كرده و خيلي استرس دارم خواهش ميكنم بفرماييد اين موضوع چقدر خطرناكه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام فعلا اقدامی نیاز نیست ،خفیف هست ، باید صبر کنید
 • تصویر کاربر شاین جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام . ممنون از مطلب مفیدتون . سوالی داشتم ..‌. پدر بنده ۵۸ سالشونه و ۵ سال پیش برای ایشون تشخیص تنگی دریچه میترال گذاشته شد و پزشکشون توصیه به ترمیم کردن اما بعد از مراجعه به چند پزشک دیگه ؛ مصرف دارو رو در اولویت قرار دادن و الان بعد از گذشت این مدت با علائم تنگی نفس و خس خس سینه و دردسینه و سرفه ایشون رو پیش متخصص بردم و بعد از اسپیرومتری و ECG و Chest CT تشخیص داده شد نارسایی قلبیشون شدید شده ؛ دریچه آئورت و میترالشون علایم کلسیفیه شدن داره و به یمت ادم ریوی رفته ، به علاوه اینکه از واژه‌ی بزرگ شدن بطن چپ براشون استفاده شد ... فعلا تا ۳ هفته استراحت مطلف و مصرف یک سری داروی مدر و یک سری داروی دیگه (اترواستاتین و فروزماید و اسپیرنولاکتون و اسپری ایپراتروییوم بروماید) توصیه شده . ایشون تو فعالیتهای سبک روزانه مشکلی ندارن اما بالامایین رفتن از پله ها براشون یکن سخت سده و گاهی لباشون سیانوزه میشه . میخوستم بپرسم ... بیماریشون تا چه حد پیش رفته و ایا تعویض دریچه برای ایشون با این علائم ؛ اورژانی هست ؟ و اینکه چ روشی برای ترمیم کارکرد دریچه های قلبیشون با توجه به روشهای ذکر شده توی مطلب بالا توصیه میکنید ؟ پیشاپیش از راهنماییتون سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام برای تصمیم گیری نوع عمل جداحی و یا اینکه اصولا نیاز به عمل هست یا نه حتما نیاز به اکوی تخصصی ودر صورت نیاز اکوی مری هست
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر دختر 6ساله ام 3سال پیش عمل asd داشت و خداروشکر خوب شد. برای اکو سالانه که مراجعه کردیم گفتن دریچه آیورت تنگی خفیف داره(pg=20mmhg) و گفتن 90درصد مواقع خوب میشه و اگه نشه این عدد pg به 30 برسه با آنژیو مشکلش رفع میشه.شما بفرمایید تاچه حد امید هست که خودبخود خوب میشه و اگه خدایی نکرده خوب نشد حتما با آنژیو رفع میشه و نیازی به عمل باز مجدد نیست؟ منتظر جوابتون هستم. ممنون از وقتی که می‌گذارید خداقوت
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اینکه کاملا خوب بشه یا نه بسته به علت تنگی دریچه داره ، اگر دریچه مادرزادی تنگ باشد یعنی ائورت دو لتی باشه با بالون تا بزرگسالی مشکل حل میشه ولی ممکنه در بزرگسالی نیاز به عمل باشه
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ایا با توجه به این اکو بنده نیازم به تعویض دریچه دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام صورت وجود علایم و تنگ نفس عمل لازم هست
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۴ساله عمل باز انجام داده یکسالی میشه دکتر گفته ک تنگی دریچه آئورت داره وقتی خم میشه سینش تاگلو سوزمیزنه وتیرمیکشه وتنگ نفس میشه دست چپ وزیربغل دست چپش دردمیکنه آلرژی ریه هم داره این علائم ب ریه ربط داره یا دریچش؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   احتمالا به دلیل ریفلاکس معده هم میتونه باشه ، و شدت تنگی ائورت مهمه
 • تصویر کاربر آقائی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من 89 سال سن دارد و چند گرفتگی قلب براب ایشان ایجاد شده که دکتر قلب تجویز آنژیو کرده اما با توجه به نارسایی مزمن کلیه و کراتین بالا 1.9 دکتر کلیه اجازه این کار را نداده است بنابر این هر دو دکتر دارو تجویز کرده اند ، نظر شما چیست؟ با تشکر ضمنا ما استرس داریم این تعویق در آنژیو منجر به سکته و حمله قلبی نشود، با توجه به اینکه ایشان را از بیمارستان مرخص کرده ایم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلااگه علامتی دارن اسکن هسته ای باید انجام بشه اگه اسکن علایمی دال بر خطر بالا نداره ، و درد هم ندارن فعلا درمان دارویی بهتره

 • تصویر کاربر منیژه سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام من مادرزادی مشکل تنگی دریچه ی آئورت هستم.دارویی مصرف نمیکنم .بعضی وقتااحساس درددرقفسه ی سینه دارم .۲۸سالمه میخواستم بدونم من نبایدورزش های سخت انجام بدهم برایم خطرناک است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر نگین چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  با سلام
  برادر من در ۲۲ سالگی به علت تنگی و دولتی بودن دریچه ائورت تعویض دریچه مکانیکی داشته اند ، سوال من این هست که با توجه به سن ایشون که تازه شروعی از فعالیت ها و کار کردن و ... هستش ، ایا ایشون میتونن طول عمری مثل همه مردم عادی داشته باشن ؟ و اینکه عمل بعدی برای تعویض دریچه دارای ریسک بالاتری هست ؟ یا اینکه دریچه مکانیکی نیازی به تعویض نداره و عمر بیمار به عمر دریچه بستگی داره؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش)


   سلام بهتره نگران نباشين غالبا مشكلي پيش نمياد مخصوصا اگه داروي وارفارين را مرتب بخورن و در محدوده درماني حفظ بشه ، و به بهداشت و كنترل عفونت ها اهميت بدن البته اگه عمل مجدد بخان ريسك بالاتري نسبت به عمل اول داره

  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام
   ایشون طبیعتا محدودیت هایی رو خواهند داشت
   ریسک جراحی مجدد بالاتر از جراحی اول هست
   تعبیه دریچه فلزی، تضمینی برای عدم نیاز به جراحی مجدد نیست.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر داریوش جمعه ۱۶ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ (Med Size 7mm) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
  پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه با ید تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
  بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۶ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام فعلا بايد تحت نظر باشن احتمال بسته شدن هست فعلا نياز به اقدامي نيست ، چهار ماه ديگه اكو بشن.
 • تصویر کاربر هانیه شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  من یه مدتیه که پاهام ساق پا و زانوم سرده و انگار تو اب یخ هستن و دردمیکنن و میلرزن واحساس خستگی میکنم همیشه جوریکه نمیتونم سرپا وایسم میخام از لرزش پا بیفتم خاستم ببینم علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام ممكنه مربوط به قلب و عروق هم باشه ، يك ازمايش كامل هم لازمه که انجام بدین.
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت سرکار خانم دکتر خسروی
  من حدود 3 سال پیش حمله پانیک بهم دست داد و از اون روز به بعد مدام درد در ناحیه قفسه سینه و درد در قسمت قلب و پشت جناقم دارم گاهی هم درد در بازو البته دو بار پیش دکتر قلب رفتم و هر دو از من نوار قلب و یکی هم اکو قلبم از من گرفت و گفتند مشکلی نیست ولی کماکان درد را در بعضی از مواقع دارم و در ضمن خانوادگی مشکل معده درد هم داریم.........ارادتمند از شما سرکار خانم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اگه جوان هستين امكان اينكه مربوط به قلب باشه كمه ، معدتون را بررسي كنيد اگه بهتر نشدين براي بررسي بيشتر مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر